kovak
Well-Known Member
Но все пак не може едното без другото! Нито може управление без култура нито обратното култура без управление. Културата на всеки индивид идва от вън, от средата от родителите. Той само попива. Разбира се в демокрацията има избор дали да слуша чалга, дали да слуша поп или да слуша рок. Също винаги може да си избере дали да гледа реалити шоута или научно-философски предавания (тези май вече не се срещат в родния ефир) . Разбора се може да реши да се интересува от спорт, от политика или от наука и съответно да движи с такива хора. Но винаги в тези културни занимания има управление, което е пряко подчинено на управлението на страната. Но когато на важните постове стоят хора, които са прочели само един роман в живота си и даже не знаят, че той е от две части се получава ситуацията в България. Необразовани културни люде и не културни управници. А, те колкото по не културни са толкова по лесно са податливи на чуждо влияние и по малко се пазарят за пая.Аз тук бих разделил нещата на Култура и Управление.
Културата я виждам като някакви общи навици, които дори да са лоши, те са един вид народна черта. Тук ако трябва да обвиняваме някой, то трябва да е масата от народа. Добре, ама когато нещата са един срещу всички, каузата е леко невъзможна. Моя съвет към този един би бил да не се престарава чак толкова, за да не се превърне в едно досадно мрънкало (като Ванчо от форума), което може да доведе до отхвърляне (другите да го отхвърлят или той да отхвърли другите) и въобще всякакви ненужни проблеми. Когато нещо в културата не ни пасва, най-добре е да приемем тази черта на народа и да си правим нещата по нашия начин. Евентуално с времето некултурните хора може пък да започнат да ни "копират" по принципа "с къф се сбереш, такъф ставаш", и така лека полека и човек по човек културата се изменя. Това се случва и в глобален мащаб, благодарение на Интернет. Едни народи гледат от други народи и прихващат по нещо. Ако някой не вярва в това, да се запита защо комунистическите режими винаги всячески се опитват да изолират информационно държавата си от останалите.
Управлението се избира уж за да напътства и помага на народа, но разбира се обикновено се случва оня проблем, за който говорим когато става въпрос за AI - интелекта започва да мисли за своето оцеляване, да лъже ако трябва, да се опитва да придобие още повече власт и да ограничи хората от такава, и в крайна сметка да използва хората като един вид храна. Някой ще каже, че трябва граждански контрол. Но в един момент, ако зора да контролираме туй що трябва да ни решава проблемите стане по-голям от проблемите, редно е да се запитаме дали не си създаваме допълнителни проблеми и дали ни е нужно това управление. Хората го разбират това едва когато нещата станат крайно нетърпими.
Да очакваме обаче управлението да повишава нашата култура, когато културата на управлението е егоистична... аз не бих се надявал. В крайна сметка културата си остава наша грижа, а управлението наша тежест.
Българина както казваш и ти в поста си по-горе е подвластен на влияния от други страни, защото той гледа американска, френска, немска или руска телевизия и се влияе от нея само защото това е модерно! Докато има мода в културата няма да има нито културни управници, нито добро управление в културата!
П.П. От едни прости роми, до къде я докарахме тая тема