- Експертите не са съгласни относно това колко близо сме до изграждането на изкуствен интелект на ниво човешко ниво.
- Главният изследовател на AI на Meta наскоро каза, че моделите за машинно обучение могат да бъдат обучени без нужда от примери, обозначени с хора.
- Но остават огромни препятствия, преди ИИ да развие нещо като интелигентност на човешко ниво.
Компютрите с интелигентност на ниво човешко ниво (AI) може да не са част от научната фантастика още дълго.
Ян Лекун , главният учен по изкуствен интелект в Meta,
наскоро каза , че моделите за машинно обучение могат да бъдат обучени без примери, маркирани с хора. Неговите забележки дадоха нов живот на дебата за това дали машини, толкова интелигентни като хората, са възможни или дори достойна цел.
„Интелигентността на човешко ниво в AI е нещо, което ще остане да се види в близко бъдеще“, каза глобалният технологичен директор на EY
Никола Морини Бианзино пред Lifewire в интервю по имейл. „Първо трябва да се съсредоточим върху изграждането на AI, който допълва човешкия интелект и е съвместим с функциите, които искаме да служи.
По-интелигентни машини
В неотдавнашното събитие, проведено от Meta AI, LeCun обсъди възможните пътища към AI на ниво човек. Един възможен път, който LeCun проучва, е използването на модела за човешко развитие за обучение на AI. Например, изследователите проучват начини да накарат машините да научат за света чрез наблюдение по същия начин, както правят бебетата.
Лекун цитира обучението на хора и животни. „Какъв вид учене използват хората и животните, което не сме в състояние да възпроизведем в машини? Това е големият въпрос, който си задавам“, каза той.
Но остават огромни препятствия, преди ИИ да развие нещо като интелигентност на човешко ниво. Въпреки че приемането на AI в предприятието е широко разпространено, AI все още е ограничен в способността си да постигне знания и креативност на ниво здрав разум, каза Бианзино.
„Креативността е уникална човешка черта и е трудно това да се възпроизведе с помощта на технология“, добави той. „Докато мислим как AI може да действа като софтуер, който да емулира човешкото познание, трябва внимателно да обмислим какви данни трябва да захранват софтуера.
Потенциалът на AI е изучаван през вековете, каза експертът по изкуствен интелект
Мелтем Балан в интервю по имейл. Изследователите често спорят как да имитират човешкото възприятие, внимание и мотивация. Отворените източници доближават AI до човешкото ниво на възприятие, добави Балън.
„Въпреки това, интелигентността на човешко ниво има много повече елементи от разработването на алгоритми и конвейер (маркиране и увеличаване на данните)“, каза Балън. „Първо трябва да разберем синергията между мозъка и поведението на ниво, за да изградим алгоритми на невронно ниво, следвайки скоростите на задействане на невронно ниво и да го прилагаме през целия процес.
Рискове и награди
Една област, в която изкуственият интелект на ниво човек може да бъде полезен, е киберсигурността, която е изправена пред голям недостиг на персонал , каза в имейл
Кумар Саураб , главен изпълнителен директор на LogicHub, компания за киберсигурност, специализирана в използването на AI.
„Ние трябва спешно да ускорим използването на автоматизация, задвижвана от изкуствен интелект, само за да бъдем в крак“, добави той. „Хората не са добри в анализирането на хиляди сигнали за сигурност или в избирането на заплаха от милиони точки от данни, но машините са превъзходни в това. Тук не става дума за замяна на човешкия интелект, а по-скоро за увеличаване на човешките способности и превръщане на човешкия опит в автоматизация, която може да мащабира за да отговори на изискванията."
Мария Вирцикова , главен изпълнителен директор на Matsuko, приложение за холограма в реално време, което използва AI, каза, че истинската стойност на изкуствения интелект е в увеличаването на човешките способности, а не в създаването на машина, която може да действа сама.
„Добавянето на друг виртуален асистент – но за конкретни и прости задачи – е толкова просто, колкото клонирането на софтуер – незабавно, без триене и сравнително евтино“, каза Вирцикова. „Икономическото въздействие е дълбоко, но все пак не можем да го наречем „ИИ на човешко ниво“.“
Но ако някога се достигне AI на ниво човешко, въздействието върху обществото може да бъде дълбоко, каза Бианзино от EY. „Стойността на AI на ниво човек е, че AI ще стане наистина симбиотичен с човешкия интелект, като ни помага да работим по сложни задачи, да разбираме света по нови начини и да вземаме решения въз основа на прогнозни анализи“, добави той.
Въпреки това, повечето експерти са съгласни, че пристрастието ще продължи да бъде риск в развитието на AI на ниво човек. „Технолозите трябва внимателно да анализират данните, които използват, за да обучават тези модели и да гарантират, че са налице контроли, за да предотвратят прокрадването на собствените им лични пристрастия“, каза Бианзино.