От: Успокойте Топката или Тези с Кредитите ще Загазят...
Някои автори и медии взеха вече да се ориентират от къде идва проблема.
Ако се върнете назад (преди година) в някоя тема във форума съм писал за доверието.
Та доверието е много важен компонент в една система - било семейство, било съвместен бизнес, било управлението на държава.
Когато доверието падне под дадена критична граница започват кризите - семействата се карат (някои даже бият), развеждат, етц. и после не могат да се понасят с години, а само преди 2 месеца са били заедно. Същото става с бизнес партньорите и пр.
Същото става и в управлението на една държава. Ти вярваш на институциите, че ще направят необходимото и каквото трябва в дадена ситуация - именно на това се крепи и държавата.
Но когато доверието падне под някаква критична граница ти вече не вярваш на държавата и институциите и гледаш да се спасяваш сам.
За съжаление, нашите управляващи това не го разбират. И освен че не го разбират, те направиха всичко възможно да подкопаят доверието в институциите (писал съм го преди година като назначиха Пеевски за шеф на ДАНС).
Някои от стъпките дето така хубаво разбиха доверието:
1. Програмно/експертно правителство начело с Орешарски - после се оказа най-обикновено коалиционно правителство, в което ДПС преяде с властта. Много добре си пролича как бутнаха едно листче с имена на Орешарски да си прочете министрите.
2. Цирка с бюлетините в Костинброд - няма обвинение, няма осъдени, няма оставки - само цирк и пушилка.
3. Избора на Пеевски за шеф на ДАНС - забележете предложен от действащия премиер (как точно да му вярваш на действащия премиер).
4. Връщането на Пеески като депутат от конституционния съд - въпреки че го даваха по ТВ как се заклева.
5. Спиране на пари по някои европрограми.
6. Непрекъснатите скандали на управляващите.
7. Станишев каза, че няма да ходи в Брюксел пък взе че отиде. Ама то един буркан вдъхва повече доверие бе. Пък и има една поговорка, че Съселите първи напускат потъващия кораб. Да напомням ли, че това е човекът мандатоносител.
8. Правителството ще подаде оставка, ама друг път. А днес, а утре така си мина месец без оставка.
9. Появата на Бареков, поведението на Атака.
10. Поведението на парламента - там не съм сигурен, че някои знае какво прави. Управляващите са в тотален нокдаун. ДПС си развява коня, а Атака ги няма. ГЕРБ и те са кат муха без глава - ама то от тях нищо не зависи в момента.
Ако искате може да включите и факта, че НЕК има 3 милиарда дупка (дългове), а парламента се занимава със закона на Сметната палата. И то го променя да махне старите и да си сложи техни хора. Хората не са будали, те разбират, че закона за Сметната палата с нищо няма да промени живота им освен, че няколко новоназначени ще забогатеят от заплати.
Горният списък изобщо не е изчерпателен - може да добавите каквато изцепка се сетите на управляващите вътре.
И стигаме до скандала с КТБ. Говорим за спор между човек близък до властта (КТБ е банката на властта) и депутат от управляващата коалиция, предложен за шеф на ДАНС от действащия премиер. А в скандала страна взема и прокуратурата, която за първи път в костинбродската история е взела политическа страна (до тогава нямам спомени прокуратурата толкова грубо да е била използвана за политически цели). И за пръв път и прокуратурата се намесва за разправа с бизнес на такова високо ниво.
Всичките тези събития водят до тотално сриване на доверието в управляващите и съответно кризата избива в непредвидима посока. Надявам се, не вярвате, че някъв дето записал YouTube клипче за илюминати, масони и банкови фалити, гледано от 100 човека е причината за опашките пред ПИБ. Опашките пред ПИБ са следствие на ниското доверие в управляващите. И са абсолютно точно, предвидимо, правилно и логично действие на хората.
На кой точно да вярваш като гледаш КТБ как беше изклатена - на прокуратурата ли? Или може би на Орешарски, който да ви напомня, че предложи единия участник в клатенето на КТБ за шеф на ДАНС.
Решението е ясно - оставки. За да може барем леко да се възстанови доверието.
За сега и без оставки се закрепи. Ама политиците видяха, че положението отива на зле и бързо им се дръпна акото и успяха да направят каквото се очаква от тях, пък било и с половин уста.
Ще вид дам 2 примера. По-дъртите от вас си спомняте Виденов и как долара скачаше и скачаше и стигна до 3000, че и до 3500 лв. После БСП като се отказа и върна мандата долара за 2-3 дена се върна на 1500 лв. Това движение няма никаква икономическа логика, а чисто психологическа. Същото е и с опашките пред ПИБ - те нямаха икономическа логика, просто паника породена от ниско доверие в управляващите. Щото не си сигурен дали те не създават кризата от нехайство, некадърност или нарочно, за да се облагодетелстват.
При такова ниско доверие и факта, че България кара на автопилот последния месец - горе долу беше ясно, че ще се случи някоя издънка. Само не беше ясно в каква посока. Единствено факта, че е лято и хората си гледат почивката и Световното спасява положението от по-сериозни кризи.
Да коментирам малко и ДАНС. Мадурко - президента на Венецуела - скоро време сложи за министър на финансите армейски генерал, за да води война с инфлацията. :lol: :lol: :lol:
Войната с инфлацията във Венецуела както може да се сетите не е спечелена. :lol: :lol: :lol:
Та и същата работа тука ДАНС се бори с банкова криза - тея ще ме уморят от смех. :lol: :lol: :lol:
И последната простотия на БНБ за затвор при всяване на смут. Почваме да приличаме на Русия по това отношение и после що киселото мляко не става в България.
Който не е чувал за Нуриел Рубини да цъкне в Гугъла и да види кой е - професор по икономика в САЩ. Ама той всеки път като дойде в Европа говори, че Еврото ще изчезне - някой да го е арестувал или да му е забранил да говори такива неща. :lol: :lol: :lol:
От как почна кризата в САЩ той си говори как САЩ щели да фалират, как банките щели да фалират, как борсите щели да фалират, бла, бла - някой да го е арестувал - не е. Човекът си е професор и си преподава и студентите му ходят на лекции и го слушат.
Само да ви напомня, че всички бивши икономически съветници и министри на Путин, който взеха да критикуват икономическата политика се наложи да напуснат Русия, да не им се случи случка. И тук ли натам вървим?
И кво ще стане - за банките или добро или нищо. Като има нещо лошо да се съобщава, ще казваме - "Минута мълчание за банките" или "Празен пост от 10 реда за банките и банковата система". :lol: :lol: :lol:
БНБ ми падна в очите. Смятах Искров за по-умен. Кажете ми как точно се гради доверие като се ограничава правото на свободно мнение.
Та така - кризата се случи заради некадърността на управляващите и ниското доверие в тях. Можеше и да е нещо друго. При ниско доверие към управляващите се случват кризи - просто се случват. Напрежението избива на някъде. В случая тая беше подпомогната и насочена в тази посока от скандалите м/у Пеевски и Василев.