1 500 000 българи не работят....Какво мислите?

Това комбинирано с "наследстовото" от соца т.е. всеки да живее в собствено жилище допълнително намаля инциативата на тези 1,5 милиона души, все пак не трябва да мислят за наем и т.н.

Значи да се изземат жилищата на всички хора, така че те да трябва да мислят и работят за наеми?

Има едно нещо, за което са се борили нашите предци, а и въобще много хора по целия свят. Това нещо е ценно колкото здравето и се нарича Свобода. Обратното на свободата е робството, а развитите пазарни принципи за които ти говориш са форма на робство. Данък печалбата не е дарение на богатите към бедните, а точно обратното - това е лихвата, която държавата плаща на централната банка за получените преди това кухи IOU. Иначе казано, хората плащат данъци за да имат "привилегията" да участват в тази финансовата система, която изисква експоненциално увеличаване на дълга за да не пукне.

Не много отдавна не е имало никаква технология и хората е трябвало да работят на полето за да не умрат от глад. В днешно време технологията е толкова развита, че изхвърляме тонове храна постоянно. И би трябвало да използваме технологията да произвежда храната на цялото човечество за да бъдем всички свободни да живеем живота си свободни, Вместо това обаче човешката глупост е измислила един куп нови трудности, които са напълно виртуални, но трябва да се борим срещу тях за да оцелеем - данъци, дълг, високи цени на жилищата... И за това трябва да се ходи на работа. И тези дето ходят на работа вече са забравили за какво живеят и вече напълно са убедени, че смисъла на живота им е да ходят на работа за да могат да си плащат за всичко нужно и най-вече ненужно. И после мрънкат като видят, че някой може би случайно не участва активно в тази игра. Но то е от завист.
 
Положението е по-зле, има още около милион чиновника и полицаи , които също смучат от държавата.
Всъщност някъде бях чел че от 6 милиона население реално бачкат 1-1,5 милиона
 
Одеве гледах в потока снимка на вечеря в болница - един домат и парче сирене. Персонала на здравната каса и здравното министерство дали това вечерят?!
Не всички имат желание да емигрират. Ако не е сивата икономика, България съвсем да е опразнена.

ъхъ, сигурно не е имало назначена коремна операция за утре...
 
Когато касичката с парите е пукната, колкото и да я пълниш, все ще си стои празна. Всичко се корени в образователната система, родена по времето на пещерните хора. Всъщност, ние нямаме образователна система. Вместо това имаме само „нещо си и система“.
 
Значи да се изземат жилищата на всички хора, така че те да трябва да мислят и работят за наеми?

Не, значи че това е част от причината маса хора да могат да си позволят да не се включват в пазара на труда.
Да анализираш (част от) причините зад текущата ситуация е едно, да правиш изводи за национализиране или разни други абсурдни "разпределения" на благата - друго, между двете има балкан разлика.

Данък печалба, и данъците като цяло са нужен, за да може държавата да подсигури пазарни условия, ред, законност и ясни права, регламенти и задължения, инфраструктура, услуги, образовани и здрави кадри на всички икономическите единици желаещи да опериращи на този пазар. Съвсем друг е въпроса дали което трябва се случва/бива подсигурено или не.

Иначе свободния живот и свободните хора са хубаво нещо и ме радва идеята. Обаче не виждам как би се получило на практика - примерно с всичката тая храна която консумираме - ще произвеждаме отпадъци, биологични и не само... Все някой ще трябва да чисти тоалетните, а аз не съм сигурен кои от свободните хора ще се захване с тази задача, ако някой има друго виждане по въпроса ще е хубаво да го сподели.

Колкото до завистта - съмнявам се, човек осигуряващ се на 2700 лева да завижда на човек "живеещ" с 200€ на месец в собствен коптор с падаща мазилка, но това е личното ми мнение и не го смятам за меродавно.
 
Парите действат като мотивация. Но мотивацията както знаем може да е негативна и позитивна - може да бягаш от нещо, а може и да се стремиш към нещо. Повечето хора са мотивирани негативно - ако не ходят всеки ден на работа, няма да изкарат месеца. Но има и хора, които си обичат работата и са позитивно мотивирани. Илюзия е това, че данъците са необходими на държавата за да функционира... и то във времена в които се печатат повече пари отколкото вестници:

https://tradingeconomics.com/bulgaria/money-supply-m1
https://tradingeconomics.com/bulgaria/money-supply-m2

Държавата не се крепи на данъкоплатците. Това е само внушение за да не се питат хората как се случват нещата в дълбочина. Така наречените "данъкоплатци" са просто робите на тази система. А може и нарочно държавата постоянно да изпитва проблеми във всичките си области. Така показва на робите си, че постоянно има належащи проблеми и те (робите) трябва да помагат в решаването им. И дори не трябва проблемите да се решават, защото ако няма проблеми робите няма да има в какво да вярват.
 
Хубаво, съгласен съм, че не живеем в перфектен свят и че има какво да се желае. Не съм си и помисля, че живеем в рая на земята. Но защо да си прекараме и без това малкото време което сме тук в мисли за изконната обреченост, и човека като незначителна част от всемогъщата машин на държаната единица...

Но с каква цел се насочваме към "живеем в илюзия", "ние сме роби", "държавата ни притежава, а ние сме едни роби, бачкащи за подаяния". Аз виждам общо взето 3-4 алтернативи:
1) Събираш съмишленици да правим револяция.
2) Разказ за апокалиптичната картина в която живеем като роби и слуги на системата, в една илюзия, понеже сме мазохисти и ни кефи да знаем че сме обречени.
3) Оплакване за спорта
4) Отваряш очите на слепите

Никога не съм разбирал хората обясняващи как сме обречени, роби, всички сме в матрицата, контролира ни всемогъщия октопод на държавата и т.н. Хайде малко по живо бре, сега сме тук, след 60 години ни няма...
 
За каква икономика говорим изобщо. В България няма икономика, няма производство, няма износ. Всички заводи бяха умишлено фалирани и приватизирани, малкото работещи заводи вече са чужди. Превърнахме се в данъчна държава, която само мисли как да увеличава такси и данъци (такса градинка, такса паркомясто, такса нз си кво)... оправия с такава политика не може да има!
 
  • Like
Реакции: KA7
Е, все трябва да има някаква матрица, но понякога е хубаво човек да знае каква е тя, че да не стават обърквания. Нали в темата се обсъждаше как милиони българи не били работили, не плащали данъци, хранили са се на гърба на останалите и едва ли не тия хора са ненужни утрепки дето само пречат на системата и е по-добре да бъдат премахнати по някакъв начин. Кой може да си помисли такова нещо? Само някой, който все още вярва, че неговите данъци директно хранят гърлата на тия мързеливци. Е да ама нещата май са по-комплексни.

Всеобщото схващане е, че данъците са едва ли не морално задължение и въпрос на чест. И че всеки, който гледа да ги избегне е престъпник и трябва да бъде наказан от закона. И колкото и неприятно да е за хората все пак да си плащат всички таксички прилежно, те търпеливо го правят докато се извиняват пред себе си с "Важното е, че съм изряден пред закона и помагам на държавата да функционира правилно и да се бори с престъпността". Няма сериозни революции против финансовите правила, просто защото хората по рождение са свикнали да ги приемат като нормални и да не се съпротивляват. Само някои групички анархисти се опитват нещо, но обикновения човек като чуе думата "анархия" и си представят пълна разруха, маха с ръка и си казва "Тия вместо да се хванат на работа..."

И все пак изглежда мартицата си върши работата добре. През повечето време хората изглеждат спокойни, живуркат си тихичко и живота им минава. Дали го харесват този живот - най-вероятно през повечето време не. Но матрицата пази хората от основния им недостатък - когато човек няма какво да прави, той създава проблеми. Какво ще стане ако милиарди хора на планетата се почувстват свободни и без задължения към нищо и никой - грозна анархия или нещо много хубаво? Може би и двете, зависи колко акъл имат в тиквите си. Затова матрицата не рискува, притъпява сетивата на хората с така наречените си "закони" и животът си върви :)

Пък тези 1 500 000 българи дето го карат по-полека - да са живи и здрави. С тях или без тях си е все същото.

 
Хубаво, съгласен съм, че не живеем в перфектен свят и че има какво да се желае. Не съм си и помисля, че живеем в рая на земята. Но защо да си прекараме и без това малкото време което сме тук в мисли за изконната обреченост, и човека като незначителна част от всемогъщата машин на държаната единица...

Но с каква цел се насочваме към "живеем в илюзия", "ние сме роби", "държавата ни притежава, а ние сме едни роби, бачкащи за подаяния". Аз виждам общо взето 3-4 алтернативи:
1) Събираш съмишленици да правим револяция.
2) Разказ за апокалиптичната картина в която живеем като роби и слуги на системата, в една илюзия, понеже сме мазохисти и ни кефи да знаем че сме обречени.
3) Оплакване за спорта
4) Отваряш очите на слепите

Никога не съм разбирал хората обясняващи как сме обречени, роби, всички сме в матрицата, контролира ни всемогъщия октопод на държавата и т.н. Хайде малко по живо бре, сега сме тук, след 60 години ни няма...
Абе хубаво е, че не всички в историята са били с пасивни мисли за преходността на живото - щото сигурно човешката цивилизация нямаше да е минала отвъд крепосничеството и допотопните технологии...
 
Ох, въпреки че прави нещата казваш, остава вкуса за една абстрактна, малко футуристична и утопична картинка и липса на конкретика.

Без конкретиката се получава един разговор, такъв странен... Но ако ще се случва "освобождаването" на хората, силно се надявам наш'те 1 500 000 милиона свободяги да не са представителна извадка на това какво ще стане, ако хората станат "свободни" т.е. живот в коптори с падаща мазилка, "удри, секс, секс, бой, ебанье, пии на екс т'аа светена вода", гаЗЗ на тоя 24-годишен баварец 17-та употреба по калдаръма и циклене по кафенца по цял ден. Защото ако това правят свободните хора - по-добре да си седим в сегашната матрица.

Аз съм донякъде "фен" на матрицата, защото по някакъв извратен начин е най-честното разпределение на блага до което сме успели да стигнем. Умни и работливи хора, създаващи СТОЙНОСТ за околните - винаги успяват и получават еквивалента на тази стойност, поне според мен. Системата никога не би могла да е напълно честна, но това е окей, няма да си трошим главата с негативни мисли за изконната обреченост..

Не казвам, че сегашната система ще е вековна, напротив, силно се надявам да продължи да се развива с годините, но към момента по-подходяща не сме открили.

Иначе подкрепям пожеланието да са живи и ЗДРАВИ, няма аз да им плащам сметката в болницата, я...
 
Превърнахме се в данъчна държава, която само мисли как да увеличава такси и данъци (такса градинка, такса паркомясто, такса нз си кво)...

А на мен най са ми смешни собствениците на автомобили. Скъпо гориво, скъпи ремонти, гражданска, преглед, каско, винетки, вечни дупки по пътищат и сигурно изпускам още неща. Плащат като попове и въпреки всичко е пълно с коли под път и над път. Ако не ми пречеха всички тия бръкми (аз съм обикновен пешеходец) щях да ги ожаля тия хорица. Ама така е когато са склонни да дадат дори живота си за любимото возило, всеки се закача да смуче от тях :D
 
Всеобщото схващане е, че данъците са едва ли не морално задължение и въпрос на чест.
За мен данъците са кражба - насилствено изземане на моето време и богатство, като дори нямам и право да разпределя, кой да вземе насилственото иззетото от мен.

Хубавото е, че се виждат такива дебати:
 
blackout,
Не е задължително пасивните мисли за преходността на живото да подискат прогреса. Възможно е и да го стимулират, ако човек се опитва да изгради нещо, което ще го надживее и ще остане за хората на бъдещето, увековечавайки "подвига" си.

Относно данъците като кражба, да кражба са. Но как иначе бихме подържали инфраструктурата, полиция, пожарна, училища, услуги и т.н. и т.н. ?
 
Ама TheVengefulOne, сред тези 1 500 000 нали има най-различни типове хора - от тези дето трудно оцеляват в тази матрица до другите, които са намерили как да не присъстват в статистиката, а си живеят сигурно по-добре от теб. Ти говориш против първите, но и те какво да направят, може би дори са опитвали, но просто не ги бива. Матрицата все пак е една игра, а в една игра винаги има добри и лоши играчи.

Колкото до стойността... Аз смятам че тук нещата са мнооого относителни. Например, някога обичах да си записвам музика от радиото на касетофона. Сега само отварям YouTube и си пускам каквато музика искам. Но дали я усещам като по-ценна от преди? Честно казано не. Така че принципа "Колкото повече, толкова повече" макар и да звучи добре, не винаги прави хората по-щастливи. От много стойност чак стойността ми пада :)
 
blackout,
Не е задължително пасивните мисли за преходността на живото да подискат прогреса. Възможно е и да го стимулират, ако човек се опитва да изгради нещо, което ще го надживее и ще остане за хората на бъдещето, увековечавайки "подвига" си.

Относно данъците като кражба, да кражба са. Но как иначе бихме подържали инфраструктурата, полиция, пожарна, училища, услуги и т.н. и т.н. ?

Каква инфраструктура, то в половин България всичко административно е правено по Живково време. Иначе плащаш винетка и скъпи акцизи за горивата, ама няма 1 магистрала, а да не говорим за улиците по градовете. Плащат такса смет, ама кофите пред блока препълнени и чакат някой мангал да "сортира" боклука. Плащаш здравни осигуровки, а болниците нямат пари за ток и като отидеш да ти извършат някаква услуга чакат нещо насреща. И още десетки подобни примери...
 
Ама TheVengefulOne, сред тези 1 500 000 нали има най-различни типове хора - от тези дето трудно оцеляват в тази матрица до другите, които са намерили как да не присъстват в статистиката, а си живеят сигурно по-добре от теб. Ти говориш против първите, но и те какво да направят, може би дори са опитвали, но просто не ги бива. Матрицата все пак е една игра, а в една игра винаги има добри и лоши играчи.

Колкото до стойността... Аз смятам че тук нещата са мнооого относителни. Например, някога обичах да си записвам музика от радиото на касетофона. Сега само отварям YouTube и си пускам каквато музика искам. Но дали я усещам като по-ценна от преди? Честно казано не. Така че принципа "Колкото повече, толкова повече" макар и да звучи добре, не винаги прави хората по-щастливи. От много стойност чак стойността ми пада :)

Говоря за първите, колега защото са масата и те реално са представителата извадка. От тези живеещите по-добре от нас - да има ги, да сигурно играят играта по-добре от нас, дори с гаранция. Но избирам да обсъдя деведесет и колко? процента от тези 1 500 000, които реално живеят с под 200-300€ месечно, понеже те дават по-ясна представа за нещата, заради голямата си маса.
Ако разглеждаме частен случай - можем да стигнем до грешния извод, че за да си милионер или финансово свободен + богат е нужно само да пуснеш фиш за тотото, което е истина за 1 частен случай на милиони.

Относно намашяващата стойност от големите количества - това е така, имаше и някаква теория за намаляване на удоволетвореността спрямо количествата, но не ми е на езика сега. Стойността се мени, но идеята ми е, че ако човек предоставя това, което сега е ценно и търсено - винаги ще е супер.
 
Каква инфраструктура, то в половин България всичко административно е правено по Живково време. Иначе плащаш винетка и скъпи акцизи за горивата, ама няма 1 магистрала, а да не говорим за улиците по градовете. Плащат такса смет, ама кофите пред блока препълнени и чакат някой мангал да "сортира" боклука. Плащаш здравни осигуровки, а болниците нямат пари за ток и като отидеш да ти извършат някаква услуга чакат нещо насреща. И още десетки подобни примери...

Негативист!
Имфраструктурата си я има (не е перфектна, но е няк'фа) и отговаря напълно на приходите в бюджета минус загубите по веригата (корупция, некадърно управление, откровени кражби и тн.).
Ако нямаше никаква инфраструктура и закони сега нямаше да си чешем езиците тук, а да сме пукнали от някоя заразна болест, обесени на някое дърво или убити за кутия цигари..
 
blackout,
Не е задължително пасивните мисли за преходността на живото да подискат прогреса. Възможно е и да го стимулират, ако човек се опитва да изгради нещо, което ще го надживее и ще остане за хората на бъдещето, увековечавайки "подвига" си.

Относно данъците като кражба, да кражба са. Но как иначе бихме подържали инфраструктурата, полиция, пожарна, училища, услуги и т.н. и т.н. ?
Всичко изброено от теб или има частни и в пъти по-добри алтернативи и дори сега, или преди това системата е работила без държавна намеса.
Нали ти е пределно ясно, че примерно нашата любима държава има разходи за 36 милиарда лева - замисли се какво би станало, ако тези милиарди не ги взимаха и към това прибави тотално неефективното разходване на тези средства от страна на държавата ...
Все пак преди има няма 80 години е нямало и 90% от данъците, които сега плащаме и пак е имало държава.
 
В това число включени ли са циганите? Мисля, както винаги съм мислил - българите са тарикати, всеки иска да измами, излъже и после да се похвали, а това на никой не помага.


Къде вървим, не мислим твърде,
посока няма в наший път,
спокойно бият тесни гърди,
кога от злоба не кипят.

. . .

Недей оставя без звездица
моряка, в нощний мрак остал,
без утро мъничката птица,
народите - без идеал.
 

Горе