2900лв средна заплата в София - статистиката се отчита..

Опитвам се да кажа, че рано или късно, но може би късно, ще се наредим до някои държава в ЕС по стандарт. И това според мен ще е напълно нормално.
Ей, само тоя ес стандарт ви е в главите 🤣 Стига мерихте с чужди мерки. Трябва ни сбтвен стандарт не копиран или преследван от другаде.
 
Ей, само тоя ес стандарт ви е в главите 🤣 Стига мерихте с чужди мерки. Трябва ни сбтвен стандарт не копиран или преследван от другаде.
Човек, ти чуеш ли ЕС или прочетеш ли нещо за него и имам чувството, че откачаш. :D
Трябва ни висок стандарт, собствен е малко за никъде, нещо като ФК Левски на БГ шампионата и ФК Левски в Шампионска лига.
 
Не съм много съгласен, че ни трябва висок стандарт, защото РЕАЛНО не можем да го постигнем. Така наречените развити страни, са постигнали такъв с векове, векове наред политика коренно различна от нашата. Освен това са грабели от други народи, пак така с векове. Изобщо не можем да се сравняваме по никакъв начин.
Тоя висок стандарт, както виждаш, първо започва с изравняване на цените. Дори повече - надвишаване на цените. Защото искат насила да бутат доходите да догонват, но това не е възможно в тези условия, при които пазара реално се диктува от тези вече развитите, които пък в голяма част дължат развитието си именно на подобен диктат и извиване на ръцете :)
ДОБРИЯ стандарт на живот в никакъв случай не е задължително да бъде ВИСОК стандарт, да не изброявам десетки страни.. ;)

Нищо няма да направим..Само експериментираме, а всичко е на гърба на простолюдието.. и пак и агейн ан агейн 😆
 
Всъщност високия стандарт ни е нужен, защото като отидеш в страни като САЩ или още по-зле, във Дания или Норвегия, да не се озъбиш с цените. :)

Да, на някои не им се пътува и Сапарева баня им е достатъчно, но за тези, които са малко по-отворени и им се ходи да речем в Япония, Куба и т.н., където самолетните билети са по около 2К, ще им е малко тъжно с ниския стандарт. Или както казва Крумов - нашия си. Не, че нашия си не изключва момента да е високия. :) А пък като отидеш в държави като Тайланд и подобни, ще видиш, че високия стандарт ще ти даде повече възможности там. Друг е въпроса, че някои ходят по света с лютеницата и салама в раницата, но истинската почивка е съвсем друго. :)

Трудно ми се връзва логиката добрия стандарт, да не е висок, защото сравнявайки го и опитвайки се да бъдем на места с висок, бързо ще ни приземят. Но ако сме си само за тук, както нашето си футболно първенство, в такъв случай сме си ОК, и самодостатъчни. Но е само вътрешна заблуда според мен.
 
Не съм много съгласен, че ни трябва висок стандарт, защото РЕАЛНО не можем да го постигнем. Така наречените развити страни, са постигнали такъв с векове, векове наред политика коренно различна от нашата. Освен това са грабели от други народи, пак така с векове. Изобщо не можем да се сравняваме по никакъв начин.
Тоя висок стандарт, както виждаш, първо започва с изравняване на цените. Дори повече - надвишаване на цените. Защото искат насила да бутат доходите да догонват, но това не е възможно в тези условия, при които пазара реално се диктува от тези вече развитите, които пък в голяма част дължат развитието си именно на подобен диктат и извиване на ръцете :)
ДОБРИЯ стандарт на живот в никакъв случай не е задължително да бъде ВИСОК стандарт, да не изброявам десетки страни.. ;)

Нищо няма да направим..Само експериментираме, а всичко е на гърба на простолюдието.. и пак и агейн ан агейн 😆
Векове не е, но десетилетия до около век - да. И толкова ще ни отнеме и на нас да ги настигнем.

За сравнение сегашният български стандарт е равносилен на стандарта в Германия, Франция или OK през 80-те години. А през 1990-та стандартът в Германия е бил 3 пъти по-висок от нашия по онова време, а към момента е 2 пъти по-висок. След още 30-40 години може да успеем или почти да успеем да изравним стандартите.
 
Еми не знам кое странно има, като преди 50 години Ирландия са нямали нормални пътища и магистрали, а сега отиди с Бг стандарт да живееш там. :) Кои са Румъния, или кои бяха Гърция? Генерира го добре работеща икономика, как кое. Защо ми задавате такива въпроси? :)
 
Еми не знам кое странно има, като преди 50 години Ирландия са нямали нормални пътища и магистрали, а сега отиди с Бг стандарт да живееш там. :) Кои са Румъния, или кои бяха Гърция? Генерира го добре работеща икономика, как кое. Защо ми задавате такива въпроси? :)
Считаш, че румънците и гърците имат висок стандарт на живот? :) Дообре.
"Добра икономика" е ключовата дума и мисля, че у нас няма кой да направи подобна среда.
 
Считаш, че румънците и гърците имат висок стандарт на живот? :) Дообре.
"Добра икономика" е ключовата дума и мисля, че у нас няма кой да направи подобна среда.
Аз го сравнявам с нашия, ти не знам с кой точно го сравняваш. Така мисля, че се правят разликите по принцип. Но с Люксембург е далеч от истината, като това може би е върха. С Нигерия и Судан, вече е друга приказва. :)
 
При положение, че България е в топ 10 по застаряващо население не виждам откъде ще дойде това подобрение в стандарта на живот на хората? :)

Ако няма млади хора няма как да има ръст на БВП. Съответно няма откъде да се взимат пари за инфраструктура, медицина, образование, пенсии и т.н.

Т.е. ако искате внуците на децата ви да имат хубав живот в България - правете повече деца.

Една от причините Индия да се развива така добре е именно факта, че 70% от населението им е под 35г. Съответно днес е най-бързо развиващите се държава в света.
В същото време в Китай са изправени пред демографска и икономическа криза, защото си вкараха автогол с политиката за едно дете.
 
Аз го сравнявам с нашия, ти не знам с кой точно го сравняваш. Така мисля, че се правят разликите по принцип. Но с Люксембург е далеч от истината, като това може би е върха. С Нигерия и Судан, вече е друга приказва. :)
Ами именно, чергата ни е толкова, ти по-горе обясняваш, че "ни е нужен висок стандарт", че като идем при богатите да не ни е скъпо..
Това малко като да се чудиш що ферарита, ламбота и тн не са достъпни за средната класа...
Иначе като сравняваш висок стандарт, сравнявай и какво генерира дадената държава и нейното население, за да го има тоя висок стандарт.

И най-важното нещо дет важи в природата е баланса. За да има богати - други трябва да са бедни, трети да са по средата.
На този етап от живота няма кой да ни даде да влезем при богатите, дори и да е могло по една или друга причина в даден момент от историята.
 
Последно редактирано:
Човек, ти чуеш ли ЕС или прочетеш ли нещо за него и имам чувството, че откачаш. :D
Трябва ни висок стандарт, собствен е малко за никъде, нещо като ФК Левски на БГ шампионата и ФК Левски в Шампионска лига.
Не откачам аз, не разбирам това прехласване от ваша страна.

ЕС стандарти 🤣 ( някой БГ стандарти бяха и някой все още са по-високи от тези в европа ) постигането на доста от ес стандартите в много отношения би означавало понижаване. Премахването напълно или отмяна на части от тези стандарти и наредби с цел да се угодничи на европа е безумие и трябва да бъде наказвано.

Стандрат на живот в Бъкгария може да ти се струва никсък, но далеч не така. Реално си нямате иде за какво мечтаете и за колко проблеми и липса на така промотиранат свобода дето се говори за нея тук във всяка тема.

Други искат да се чувствали бели хора..... Трети коли им се купувало лесно и т.н.

Висок стандрат за България можем да постигнеми сами, ес политиката насочена към малките страни членки е вредна за тяхното развитие и мног далче от идеята да им бъде позовлено да постигнат някакъв стандарт.
 
Ами именно, чергата ни е толкова, ти по-горе обясняваш, че "ни е нужен висок стандарт", че като идем при богатите да не ни е скъпо..
Това малко като да се чудиш що ферарита, ламбота и тн не са достъпни за средната класа...
Иначе като сравняваш висок стандарт, сравнявай и какво генерира дадената държава и нейното население, за да го има тоя висок стандарт.

И най-важното нещо дет важи в природата е баланса. За да има богати - други трябва да са бедни, трети да са по средата.
На този етап от живота няма кой да ни даде да влезем при богатите, дори и да е могло по една или друга причина в даден момент от историята.
Обяснявам с идеята, че щом сме във форум на предприемачи високия стандарт се подразбира, че е следствие от добре работеща и богата икономика. Не ми е минавало през ума, че и за това трябва да се дава обяснение. :)

Какво генерира дадена държава са вече детайлите, гледаме в момента общата картинка. Балансът е хубаво нещо, но да искаш и да можеш повече е другата страна на монетата.
 
Стандрат на живот в Бъкгария може да ти се струва никсък, но далеч не така. Реално си нямате иде за какво мечтаете и за колко проблеми и липса на така промотиранат свобода дето се говори за нея тук във всяка тема.

Други искат да се чувствали бели хора..... Трети коли им се купувало лесно и т.н.

Висок стандрат за България можем да постигнеми сами, ес политиката насочена към малките страни членки е вредна за тяхното развитие и мног далче от идеята да им бъде позовлено да постигнат някакъв стандарт.
Пак ще повторя - зависи с кой се сравняваш. Със Сомалия сме топ. :) С Дания, не чак толкова. :)
Говорим в момента за стандарти, политиката е вече съвсем друго перо. Даваме примери и се обясняваме в тази насока.
 
Стандрат на живот в Бъкгария може да ти се струва никсък, но далеч не така.

От цяла Европа по БВП на глава на населението сме в дълбокото дъно.

Държавите под нас са Черна Гора, Босна и Херцеговина, Албания, Македония, Молдова, Косово и Украйна. Всички останали обективно имат по-висок стандарт.

Средно за еврозоната GDP per capita е $48,022. В България е $26,961

За сравнение това е горе-долу нивото на Аржентина, Уругвай, Чили, Либия, Иран, Беларус и др.

Толкова за дали е нисък стандарта на живот в България.
 
Последно редактирано:
Именно, че е форум за предприемачи не отива да се пише "нужно е да имаме висок стандарт, за да ходим у Норвегия" и да не ни е скъпо. :)

Ти спомена Ирландия, можеш да видиш каква е причината да дръпнат толкова и дали е възможно в България да се осъществи? И дали е само до данъчна политика или цялостно усещане за несигурност в тази територия. :)
Обяснявам с идеята, че щом сме във форум на предприемачи високия стандарт се подразбира, че е следствие от добре работеща и богата икономика. Не ми е минавало през ума, че и за това трябва да се дава обяснение. :)
 
От цяла Европа по БВП на глава на населението сме в дълбокото дъно.

Държавите под нас са Черна Гора, Босна и Херцеговина, Албания, Македония, Молдова, Косово и Украйна. Всички останали обективно имат по-висок стандарт.

Средно за еврозоната GDP per capita е $48,022. В България е $26,961

За сравнение това е горе-долу нивото на Аржентина, Уругвай, Чили, Либия, Иран, Беларус и др.

Толкова за дали е нисък стандарта на живот в България.
Среднитте на картинка са ясни, но се разминават с реалната картинка.

Джони, Франсоа или Ханс изплащайки 40 годишиен заем за къща 1/3 от дохода му, кола още 1/3 останлата част покрива едва едва сметките и храната и поради тази причина се купува замразена храна за два месеца напред. В същото време пести от газ и ток защото са му високи сметките.

Този ли висок стандарт гоните? Тесла пред къща с 12 спални, но зад прозореца дъвчене на бургер на микровълнова? Или като моя килежка дето се оплаква, че сина се връщал у тях и щяло да е много скъпо да живее пак у тях....

Алабализмите за райския живот ги остави на Нова и БТВ...
 
Пак ще повторя - зависи с кой се сравняваш. Със Сомалия сме топ. :) С Дания, не чак толкова. :)
Говорим в момента за стандарти, политиката е вече съвсем друго перо. Даваме примери и се обясняваме в тази насока.
Защо трябва да се сравняваме с някой? В исторически и икономически план това сравняване два пъти е довело до национални катастрофи....

Казах ти имаме си наши стандарти по който да се сранявант другите които искат да имат вземане и даване с нас. Не трябва ние да се съобразяваме с всяка простотия или да се опитваме да я наподобим.
 
Именно, че е форум за предприемачи не отива да се пише "нужно е да имаме висок стандарт, за да ходим у Норвегия" и да не ни е скъпо. :)

Ти спомена Ирландия, можеш да видиш каква е причината да дръпнат толкова и дали е възможно в България да се осъществи? И дали е само до данъчна политика или цялостно усещане за несигурност в тази територия. :)
А какво да пиша точно след като не става явно, че като отидеш от Германия в Дания разлика не се усеща, но ако го направиш от България, определено ще намериш. :)

Какво имам да гледам? В ЕС бяха, после Северната излиза заедно с УК, остава само Южната, в която имат не малки данъци към големите корпорации, в това число Google, Amazon, OVH, и други големи технологични компании, изнесли си HQ, за да оперират в ЕС. И не виждам причина да не може да се случи тук. Но въпрос на виждания и разбирания.
 
Защо трябва да се сравняваме с някой? В исторически и икономически план това сравняване два пъти е довело до национални катастрофи....

Казах ти имаме си наши стандарти по който да се сранявант другите които искат да имат вземане и даване с нас. Не трябва ние да се съобразяваме с всяка простотия или да се опитваме да я наподобим.
Това е логиката на нашите родни футболни отбори. :)
Никой не знае за Локомотив СФ, но всеки знае за Ливърпул, нали? :)

Стандарта е е един - световен, натам вече и Северна Корея си има неен и така. :)
 

Горе