От: Bitcoin / Биткойн
След като банкнотата няма такова обезпечение какво я прави по-скъпа?
По-горе го обясних, обаче не си чел внимателно: защото с по-скъпата банкнота ще си платиш по-голяма част от данъците. С 5 пъти по-скъпа банкнота ще си платиш точно 5 пъти по-голяма част от данъците. Примерно ако дължиш данък 5000 лева може да го платиш със 100 банкноти по 50 лева или с 500 банкноти по 10 лева.
Обърни внимание, че банкнотите не са обезпечени и нямат вътрешна стойност (в класическия смисъл), но въпреки това струват нещо, защото са ценни - ценното в тях е това, че те спасяват от затвора (или от конфискация на личното имущество). Затова хората си купуват банкноти - за да си платят данъците и да си нямат проблем с чичковците и лелките въоръжени с пушки и пистолети.
При доларите има и още един фактор, който им определя цената:
Долара има стойност, поради простата причина - имат създаден монопол при търговията с петрол. Така наречените пертодолари! Така се създава търсене за долара, дори и да не вярваш в него пак ти трябва да купиш долари, за да ги дадеш за петрол!
Затова доларите са по-стабилна
колективна халюцинация от еврото и другите валути. Американската армия ги обезпечава. Ако някой реши да продава петрол с друга валута и има по-малко оръжия от САЩ - има голям риск да му организират „революция“.
Създава проблем, не знам какво си обяснявал. Голямата радост, че няма банка, а пак на такива като мошениците от MtGOX да се доверявам? Доларджиите били овце - ами какви са тия, дето Гокса ги обира 2 пъти подред, през 2 години ли беше? Какви пари са туй, дето трябва да ги поверя на някой, дето дори нямам договор с него, на една честна дума?
Обясних, че има технически решения на твоя компютър да се пази само частния ключ. При това положение не се доверяваш на трета страна, която да ти пази парите (частния ключ) - ти сам си ги пазиш. По мрежата пращаш само подписани с твоя частен ключ нареждания за прехвърляне на парите от един адрес на друг. Частният ключ не напуска твоя компютър.
Да де, ама пак не е вградено във валутата, и пак посредници, и пак комисионна... Де ти ги тия ниските разходи за пазаруване? Намерил съм начин за безопасно плащане с виртуална кредитна карта, дето тия кр. карти по замисъл не са правени за онлайн разплащания. Биткойн ми е прекалено проблемен, дори да се захвана с него, а уж новата парадигма... Единствено за дарения става. Да не ме бъркат толкова 100$ като ми гепят по веригата.
То няма валута, в която да са вградени escrow услуги. Те се правят от трета страна (банка, PayPal, eBay и т.н.).
Криптовалутите не са за теб, след като имаш достъп до виртуални карти за еднократна употреба (за онлайн плащания). В Русия също криптовалутите не са популярни (за преводи в рамките на Русия), защото там си имат свои платежни системи, които са удобни и евтини (практически безплатни).
Също така криптовалутите не са подходящи за хора, които не желаят да се образоват как да ползват компютъра си без да им се напълни с вируси и троянци (и не желаят да ползват специализиран хардуерен портфейл, който е идиотоустойчив и не позволява да му се инсталира софтуер от потребителя, с което се заобикаля проблема с невежеството на потребителя).
Обаче има хора, на които криптовалутите им вършат работа. По-горе в темата обяснявах, няма сега пак да преразказвам.
А иначе седни и сериозно се образовай както ти и другите какво са истинските пари и как криповалутите, ако нямат обезпечение винаги ще са просто едно средство за транзакция конкуриращо се със стотици различни видове:
Аз не съм твърдял, че криптовалутите са „истински пари“. Има „истински пари“, има декретни валути, има и криптовалути. Това са три различни неща и „за всеки влак си има пътници“.
„Неистинските пари“ - американски долари, евро, левове, рубли и т.н. са удобни за плащания. Това, че не са „истински пари“ не е сериозен проблем, който да ме откаже да ги ползвам. А и да искам - няма как да не ги ползвам без да се озова с конфискувано имущество или в затвора (по-горе обясних защо).
Също така има и различни видове „истински пари“ - при тях също има конкуренция (злато, сребро, капачки за буркани). В момента най-ликвидно е златото, но по време на криза празните стъклени буркани и капачките за тях може да се окаже, че са по-ценни (няма как да си купиш хляб със златна монета, обаче може да си купиш хляб срещу стъклени буркани или капачки за буркани). В близкото минало на България капачките за буркани са се ползвали като пари.
„Неистинските пари“ също се конкурират - има евро, долари, швейцарски франкове, рубли. За сега цената им пада, обаче бавно и стабилно - това позволява да се ползват като store of value за кратки срокове. Не са като златото - цената му да се мени с двуцифрен процент за по-малко от година (спрямо цената на месото например). Иначе за дългосрочно съхраняване на спестяванията не отричам, че златото си има някои предимства.