Bitcoin / Биткойн

От: Bitcoin / Биткойн

Това обяснява защо не взимаш комисиона* за това.

Между другото, често се казва "комисионна" (аз обикновено така я пиша тази дума), въпреки че може би не е правилно. В тълковния речник, който имам, има дума "комисиона", но няма "комисион". Според същия речник "комисионна" е женски род на "комисионен" (напр. комисионна търговия).

Как се пише: комисиона или комисионна?
 
От: Bitcoin / Биткойн

Това обяснява защо не взимаш комисиона* за това.

Между другото, често се казва "комисионна" (аз обикновено така я пиша тази дума), въпреки че може би не е правилно. В тълковния речник, който имам, има дума "комисиона", но няма "комисион". Според същия речник "комисионна" е женски род на "комисионен" (напр. комисионна търговия).

Как се пише: комисиона или комисионна?

Аз не взимам комисион. Провери в речник за финансови термини. В речника, който си посочил, въпросът е зададен неправилно.

На български се пишат комисион и комисионна. Комисиона е неправилно (освен когато не става въпрос за членуване на съществителното - "не си плати комисиона" ). При членуване на прилагателното е "не си плати комисионната". Комисион е съществително в мъжки род, а комисионна - прилагателно в женски.

P.S. Ако купуваш или наемаш имот от българска агенция, то "брокерът" (агентът) най-вероятно ще те уведоми за тяхната комисионна. Произлиза от комисионната сума, посочена в предварителния комисионен договор, сключен между клиента и агенцията.
 
Последно редактирано:
От: Bitcoin / Биткойн

Според този речник:

Комисиона - определено възнаграждение или заплащане на търговец или посредник при сделки, обикновено определяна като процент от сумата или стойността на сделката

Според този речник (и няколко други):

комисиона
[само ед.ч.] Възнаграждение за посредничество при търговски сделки - "Получавам комисиона"; "Давам комисиона".

Нямам хартиен финансов речник за да проверя.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Предполагам, че от прекалено честата употреба вече се смята, че е придобило гражданственост и са побългарили комисион в общите речници, като той се е превърнал в комисиона. Което, поне според мен, би създавало проблеми при устни договаряния, тъй като комисиона ще си остане съществително в този случай, докато комисионна - прилагателно.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Няма да превеждам думата и няма да кажа защо се сетих за тоя виц в тая тема.
– Бабо, да знаеш, че в магазина са изкарале кески (виж в речника). Връй да си купиш, че ша свръшат.

Още преди магазинът да е отворил, отпред се събра цяла опашка бабички. Дойде магазинерът и ги пита за какво чакат.

– Ми за кески, нали не са свръшиле още? – Бабичките бяха толкова глупави, че изобщо не подозираха какво може да са кеските. Важното е, че има на магазина, а щом има, значи трябва да се купи от него, понеже ще свърши. Те така си знаят, откакто се помнят. Магазинерът ни познаваше и знаеше за кеските. Падаше от смях и пращаше разочарованите баби да си вървят поживо поздраво.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Никой няма защо да се занимава в Yandex.Кинти, след като си има WMX от над половин година и повече, съответно се спестяват главоболия. Анонсът е от 16.05.2013, коментари. Отделно докато с една регистрация може да се имат множество портмонета/порфейли в множество валути, а дори и в едни и същи също (!), вкл. и менкане между тях срещу 0,8% за всяка транзакция, то това е невъзможно в Y.Кинти, само руб., само едно портмоне/баланс.
 
От: Bitcoin / Биткойн

"You must spread some Reputation around before giving it to ¦•••SHERIFA•••¦ again."
 
От: Bitcoin / Биткойн

Btw, в еPay chargebacks пак си има, ако кинтите са платени без регистрация през техния разплащателен gateway и директно от карта. Транзакцията минава през БОРИКА, както обикновено, като преди или след това иска и SSN номер и допълнителни данни (ако е US/MX картата), и си минава транзакцията. ePay администрацията получава flag-ната транзакция и до дни я запорира/блокира, а акаунтът, където е получена транзакцията, става блокиран (не могат да се теглят и слагат никакви пари, нито пращат, нищо), докато отсрещните банки с картите не потвърдят flag-натите транзакции дали са легитимни или не. Чакат се 2-3-4 седмици, и парите се връщат при тях (chargeback било от самите техни банки или хората, на които им са използвани картите), а от ePay Balance се „вземат“ парите за това (независимо дали има или няма пари в него, ако е на 0, то става на минус сума, т.е. кинтите вече се дължат директно на eP). Размразяването на акаунтът е много трудна и тегава процедура, отнема месеци + физическо пътуване. Нещо, за което не е виновен seller-а, няма как да знае, че отсрещната страна ще плати с чорена карта… Защитата им се преодолява, както и тази на Борика, и то от пишлемета.

Вкл. случай за защита на акаунт със сертификат, ползван от чужд компютър в чуждо лице (или от работа, и в почивката забравено да се Log-out-не или Win-key+L), пратени пари на друг, от там на трети или купена стока директно, и т.н., и накрая пак измамата е налице. Т.е. нито клиент е защитен, ползвател, нито seller е защитен, като merchant. Fraud Specialists има в eP работещи, тъй както има и в Skrill, PP и други. В WM си е лесно… scam-неш ли, запор на акаунта и портмонетата, следва отваряне на арбитраж (от хората с персонална верификация). И или ставаш „изведнъж“ легитимен и връщаш кинтите (или даваш артикулът, който не си дал), или остава за вечни времена запориран.
 
От: От: Bitcoin / Биткойн

Никой няма защо да се занимава в Yandex.Кинти, след като си има WMX от над половин година и повече, съответно се спестяват главоболия.

Знаех, че предлагат WMX (електронни пари обезпечени с биткойни), но сега разбирам, че има възможност да се обръщат към реални биткойни и обратно.

Доколкото разбрах, ако акаунта не е верифициран (формальный аттестат и ниже) се чака 48 часа за получаване на реални биткойни. Ако е донякъде верифициран (начальный аттестат) - 12 часа. Напълно верифициран (персональный аттестат и выше) - без чакане.

Само не ми стана ясно дали обмяната от WMZ/WME/WMR към WMX става при изгодни курсове.

Ако курсът е изгоден, би трябвало купуването на Биткойн да става лесно - просто си правите акаунт в WebMoney, зареждате сметката през терминал (с банкноти), обменяте едните електронни пари за WMX и обменяте WMX към истински биткойни.
 
От: Bitcoin / Биткойн

0,8% е комисионната, която WebMoney прибира за транзакциите (къде пише, че прибира такса при обмяна от WMX към истински биткойни?).

Интересно е 1 WMX колко WMZ струва.

Сега видях, че според http://wm.exchanger.ru/asp/default.asp 1 WMX = 1 mBTC (милибиткойн) = 0,819 WMZ.

Към момента 1 mBTC струва:
MtGox : 0.944 USD
BTC-E: 0.827 USD
Bitstamp: 0.826 USD

Тоест има разлика от около 1% с BTC-E, което е приемливо. Това, че курсът е близо до този на BTC-E е добре когато купувате биткойни (обикновено биткойните са по-евтини на BTC-E спрямо цената им на Mt. Gox, рядко се наблюдава обратното).
 
От: Bitcoin / Биткойн

0,8% е процентът, който WebMoney взима и при обмяна на валута между собствени портмонета. Например, ако искате да прехвърлите долари в рубли от едното си портмоне в друго, то обменяте 100WMZ в 3500WMR (курсът е приблизителен) и WebMoney удържа 0,8% върху сумата на транзакцията.

Имайте го предвид най-вече ако връзвате дебитна/кредитна карта към акаунта си в WebMoney. Ако обявите, че картата ви е в WME (еврото е по-понятно за европейските страни), то при всяка транзакция ще се налага да обменяте WMZ и WMR, които имате (те са най-често използвани by default) в WME и чак след това да си попълвате картата. Което ще ви набутва допълнително с 0,8% върху сумата освен самата такса.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Значи с тези терминали в големите градове, WebMoney обезсмислят ползването на OKPAY, обменниците и други подобни (когато се налага да купувате биткойни).

Само за по-големи суми има смисъл да се ползват банкови преводи и обменници (BTC-E, Bitstamp и т.н.).

Веднъж като се сдобиете с биткойни - може лесно да ги обмените за други криптовалути през обменниците, които не искат верификация (когато не ползвате национални валути).
 
От: Bitcoin / Биткойн

Точно така е, единстваната разлика е, че терминалите изискват офлайн-присъствие и взимат комисион :)

Като човек, който действително мисли, че обменя около половината досегашно търсене на webmoney в България (съдя по обемите и не съм виновен, че това търсене е равно на ежедневните ми разходи), смятам, че хората, търгуващи с криптовалути, биха предпочели онлайн-варианта вместо автомати в метрото. Дори най-вероятно и удачно биха вързали българските си карти (ако са българи) към WebMoney директно, ако оперират с по-големи обеми. Транзакциите от WebMoney по българска карта се отчитат от/в кипърски сметки - всеки сам да си прецени дали това е добре или зле за него.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Дотук нищо ново общо взето. Новото е, че на българския пазар се появиха и PSCs от 25.11.2013, вкл. и за пазарене офлайн. Т.е. конкуренцията става още по-жестока при non-chargeback & user-friendly разплащателните системи. Което значи само едно – че скоро ще дойдат и Ukash (конкурентите на PSC) на български пазар, предвид че ги има вече отдавна в Гърция, Румъния и Турция, само тук липсват.

Съответно вече тотално може да се забрави LR.

Борбата в нищожния ни никакъв пазар става ожесточена. При международните банкови преводи се намести пък корпорация за спестяване до 90% от банковите такси, а именно – TransferWise. При PP се появи Top-Up чрез банков превод от лятото на миналата година, а при Skrill отдавна може да се добавят в BG accs средства и по банков трансфер, и през eP, и през exchangers. Бол, бол разплащателни методи и варианти… Липсват само Visa/MC VCCs за продан на касите на големите хипермаркети и супермаркети (не знам каква е разликата между „хипер“ и „супер“, може би също толкова, колкото и между „мега“ и „мулти“), и работата ще е втасала. …A, да, и български eB market, не тоя шмекералник.

Остава да се появят и български exchange-sites за мигновени обмени с ултра минимална комисионна с вкл. всичките тези методи, че и още отгоре. Засега това е нереализирана низша с потенциал поне за този, който е първи.

…а още не съм споменал, че CT машините ще си увеличават арсеналът от методите за разплащания през настоящата година, както актуализиране на софтуера, разширен списък на поддържаните доставчици, нови услуги.

Желанието ми е да измрат SMS доставчиците, SMS косимионерите. Прекалено мързелив направиха народа (почти) всеки да си плаща за поредната гъзария с… SMS. Аман.
 
Последно редактирано:
От: Bitcoin / Биткойн

Webmoney има chargeback, казва се претенция към арбитраж, взех един произволен търговец от plati.ru http://passport.webmoney.ru/asp/certview.asp?wmid=805845797686 към този точно няма, всичко му е 0/0/0, но това не значи че е нямал претенция отпреди, просто е решена/оттеглена p.s. препоръчително е да не ползвате wmz, wmr,, wme за получаване на пари от продажба на *.*койн заради горното
 
От: Bitcoin / Биткойн

Съгласил си се с условията на сайта, от който си пазарил, а той е регистриран на Сейшелите… Sellers може да са всякакви, вкл. и ти можеш да станеш такъв, след като придобиеш определеното ниво.

Щом даден сайт се регистрира в офшорна зона, това трябва да щрака веднага, че има нещо нередно или шанс голям за опарване и главоболия, независимо дали става въпрос за дигитални или физически артикули, както и рейтингите на продавачите, коментари (отзиви), etc.

За арбитража е писано в #908 в края, но не всеки може да го направи и пусне такъв claim, както и не всеки може да докаже напълно правотата си или вината на отсрещния. Chargeback си е нещо съвсем друго и нямащо общо с WM, не би следвало да се съотнасят понятията едно към друго.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Щом даден сайт се регистрира в офшорна зона, това трябва да щрака веднага, че има нещо нередно или шанс голям за опарване и главоболия,
Toва защо? Тука ще платиш 100 данъка, и накрая пак ще си виновен. Държавните "регулации" са отрова за бизнеса, регулират само заплатите и бонусите си. Защо примерно "инвестиционното" сребро не е популярно, а злато се търгува? Едното има ДДС и се губи инвестиционния смисъл, а другото - няма.
 
От: Bitcoin / Биткойн

Криптовалутите стимулират конкуренцията на доставчиците на платежни услуги.
 
От: Bitcoin / Биткойн

„ТукА“ – Ъ-ъ-ъ…!? Сайте е руски с RU/CIS насоченост, що дири българин там? …

Има си други лицензирани и легитимни RU/CIS сайтове, притежаващи нужните документи, сертификати, refund policy, etc. В конкретния случай разглеждам конкретния уебсайт. Принципно всеки може да си го прави. И го правят.

Криптовалутите стимулират високите цени на видеокартите и захранванията, което не е добре за бизнеса и като цяло крайния клиент. Цените се държат изкуствено високи, чаркалаците на високи цени, щото traders знаят, че те ще се продадат на каквато цена им сложат до 24-48 часа. Колкото и бройки внесени да са, ще заминат бързо-бързо като топъл хляб. От това пък страна гейм бизнеса. От там гейм разработчиците. От там цените на игрите. От там още една камара неща поверигата.

Отделно настрана стимулират и все по-честите измами и атаки, насочени именно към тях. Последната изсветлена е само за €700k, а колко още функционират и не са разбити, а зомбираните бот компютри си продължават дейността…
 

Горе