Google Adsense e рекламната програма на Google - т.е - регистрирате сайтовете си и получавате текстови реклами от тях, като всяко кликване по рекламите ви се заплаща.
Когато решите да пускате сайтове за Adsense несъмнено ще попаднете в една от двете категории:
* публикувате 100 сайта, като всеки от тях печели по 1$ на ден;
* публикувате 1 сайт, който печели 100$ на ден;
В реалността повечето хора са някъде по средата. Да си уебмастър на 100 сайта не е никак лесно. Появяват се проблеми като разходи, поддръжка и съдържание. Ако пък имате един сайт пред вас пак се появяват много проблеми, с които иначе не бихте се занимавали ( например алгоритми на търсещите машини, брендинг, маркетинг и т.н. ) .
Можете да изградите сайта си върху обща тематика или да си изберете ниша. Обикновенно нишовите сайтове работят по-добре с Adsense. Това е така, защото таргетинга на рекламите е по-точен, а и когато специализирате в една тема и започнете да пишете върху нея след известно време може да се окажете експерти и уважението към вас и вашия сайт ще нарастне ( както и посещенията - респективно приходите).
Ако това ще е първият ви опит да изградите Adsense - ориентиран уеб сайт, нека да е върху тема, която ви е приятна и имате някакви познания в областта. Това ще направи процеса много по-лесен и безболезнен. Все пак трябва да се убедите, че областта, в която е вашето хоби има и потенциални рекламодатели. Вие може да обичате средновековни танци, но това определено няма да во донесе приходи от Adsense.
Щом веднъж разберете как работи Adsense ще започнете да търсите по-високоплатени ключови думи. Може би дори ще си купите списък с такива. Но това крие някои опасности - всеки иска 35 доларов клик в сайта си - конкуренцията е прекалено голяма и само в най-добрите сайтове рекламите ще носят наистина по 35$, защото малко са рекламодателите, които могат да си позволят да дават такива цени за един клик. За останалите - по няколко цента. А и конкуренцията за трафика ще е също жестока. Затова по-добре не се пъхайте при големите риби ако нямате знанията, опита и парите за да успеете.
Когато изграждате нов сайт не слагайте Adsense реклами докато не е напълно готов. Дори бих казал - не го правете докато не си осигурите стабилен брой линкове към сайта ви и подходящ таргетиран трафик. Ако имате сайт със съдържание “lorem ipsum” например (или фиктивен текст по ваш избор) със сигурност рекламите, които Google ще сложи ще са off-topic. Това се случва често и с нови файлове (страници), прибавени към стар сайт особено ако тематиката на съдържанието е нова или различна . Може да отнеме дни или дори седмици на Google Media Bot да посети новата страница и да “поправи” тематиката на рекламите.
Щом веднъж сте решили да интегрирате Adsense в сайта си, трябва да решите и къде точно да поставите рекламите. Ако сайта е нов процеса е лесен - ако е стар нещата малко се усложняват. Ако просто цапнете Adsense кода където и да е, мога със сигуерност да твърдя, че ще се сдобиете с един чудесен Франкенсайт, чиято единствена дейност ще е да отблъсква потребителите. Google публикуваха карта, показваща оптималното разположение на рекламите, за по-добър CTR - разбирай повече печалба. Не е учудващо, че това са средата на страницата и горният ляв край (където обикновенно потребителят е свикнал да вижда навигацията).
Друг трик е да замаскирате рекламните си блокове. Например ако текста на страницата ви е черен премахвате рамката на рекламния блок и правите заглавието, съдържанието и url-a на рекламите също черни. Опитайте и друго - сменете цвета на всички линкове на страницата си в някакъв контрастен цвят ( например тъмно червено или подчертано синьо) след това направете Adsense заглавието в същия цвят и ще забележите значително увеличаване на приходите си.
Има още страшно много трикове, който дори са позволени от Google и чиято единствена цел е да подобрят финансовото ви състояние, но аз мисля да спра дотук. Надявам се да съм провокирал някакъв интерес във вас и да започнете да четеш по темата защото както в SEO, тенденциите в оптимизацията за рекламно съдържание също постоянно се променят и за да успеете на този "пазар" трябва да следите много неща.
Статията е написна от Светослав за което сме му много благодарни.