[HOWTO] Как да сменим езика на интерфейса в Windows 7

ktomov

Premium
Знам, че темата не е много подходяща за уебмастърски форум, ама що пък да не споделя опита си с вас, може пък на някой да му се наложи да прави моите гимнастики след време.

Та, пред какво бях изправен днес. Нов компютът Dell Inspiron 560 предназначен за офис машина, внесен от Гърция. Както предполагам знаете, повечето такива машини вървят с преинсталиран windows 7. В моя случай версията беше Home Premium. Проблема? Интерфейса беше на Гръцки. Нямах инсталационен диск, а само опцията за рестор от скрит дял от хард диска (за това ще спомена по-долу).

Защо това беше проблема - при тази версия на windows 7, за потребителя липсва опция за промяна на интерфейса (можеш да я получиш, ако си ъпгрейднеш версията към windows 7 Proffesional).

За нещастие, днес имах и проблем с интернет доставчика ми - от 100 пакета 18 не се получаваха. Иначе казано, практически невъзможно да смъквам големи файлове като версията в замунда, която е 3 гигабайта, при скорост 100 кб/с.

Решението - оказа се по-просто от колкото предполагах.

Първо теглите езиковия пакет, който желаете (ползвам чужд сайт, защото ги има изброени всичките с линкове към сайта на майкрософт)
http://www.pcdiy.com/22/windows-7-language-packs-rtm-mui-download - Версия 7
http://www.pcdiy.com/146/windows-7-service-pack-1-language-packs-download - Версия 7 + СП1
Важно е каква ви е текущата версия, защото долния метод няма да проработи. Ако не сте инсталирали СП1, първия линк е за вас, иначе вторият.

Та след като изтеглите файла и го стартирате, ще ви бъде показан за кратко един файл lp.cab, но той веднага ще бъде изтрит. Решението е просто.
1. Сложете следното във файл stop.bat
Код:
:beginLoop
copy lp.cab new-file.cab
goto beginLoop
2. Стартирайте въпросния бат файл. Не се притеснявайте, че го вкарвате в цикъл, просто не намира нужния му файл.
3. Стартирайте изтегления от линковете по-горе езиков пакет.
4. Воала, вече имате копиран файла с езиковите пакети.
5. Вече може да затворите прозореца, който се е показал при стартирането на stop.bat

Следващата стъпка е да копирате новия файл new-file.cab на удобно за употреба място. В моят случай избрах главния дял c:
След като сте изпълнили тази стъпка, натиснете на старт менюто и напишете cmd.
Сега натиснете с десен бутон на иконката, която ви се е показала и кликнете на втория линк от горе на долу (на английски трябва да е run as administrator, аз го карах на усет, защото хич ме няма с гръцкия)

След като ви се отвори промпта за команди въведете следното:
1. cd c:\ (това ще ви доведе до папката на главния дял където сте копирали файла)
2. Напишете следната команда dism /online /add-package /packagepath:C:\new-file.cab
3. Изчакайте процедурата да завърши.
Като резултат ще получите това
Код:
c:\>dism /online /add-package /packagepath:C:\new-file.cab

Deployment Image Servicing and Management tool
Version: 6.1.7600.16385

Image Version: 6.1.7600.16385

Processing 1 of 1 - Adding package Microsoft-Windows-Client-Refresh-LanguagePack
-Package~31bf3856ad364e35~amd64~en-US~6.1.7601.17514
[==========================100.0%==========================]
The operation completed successfully.
4. Вече може да затворите терминала и да продължите към следващата стъпка
5. Отново отидете на старт менюто и напишете regedit
6. Стартирайте приложението и отидете на следващият адрес HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Control > MUI > UILanguages
7. Ако всичко в предните стъпки е като хората, вече ще имате два ключа. В моя единия беше el-GR и сега en-US. Селектирайте ненужния и натиснете бутона дел на клавиатурата.
8. Рестартирайте компютъра си.

Воала - имате преведен интерфейс на езика който желаете.

* Забележка: Това не е нелегален метод. Няма нищо общо с пиратство и софтуера идва от страна на майкрософт. Направих тази гимнастика с цел да мога да ползвам в бъдещ период вградената функция за бързо възстановяване (преинсталация на уиндоуса) и просто да повторя горната схема (предвид, че вече имам файловете на диска ми), която за мен е супер полезна предвид, че инсталацията става за точно 10 минути.
Другия плюс е, че ще получа системата такава, каквато от Делл са преценили, че ще е най-оптимална за работа.

Горният метод може да се ползва и ако искате да смените интерфейса от Английски на Български и т.н.

Та толкова, дано това е полезно и на някой друг ;)
 
Горното би трябвало да работи и за Виста. Езиковете пакети обаче ще трябва да си ги намерите. Би трябвало да има линкове към тях :) Питайте гугъл :Д
 

Горе