Team Building - какво мислите?

stroej

Active Member
От доста време се каня да направя някакво мое проучване какви са мненията за т.нар. тийм билдинг.

Дали има почва в България?
Дали има някакъв смисъл да се прави?
Дали сте ходили на подобни събирания?
Знае ли какво е това животно?
Пари похарчени за едно голямо нищо или...?

Прочетох доста мнения по въпроса и по-голямата част от тях бяха нещо от сорта - "дай на българина ядене и пиене и махни тия американски шитни".

Лично аз съм ходил на няколко подобни. Водеха ги като обучения, но там играехме някакви игри колективно, занимавахме се с опознаване и т.н. Лично на мен ми допадна идеята и начина на представяне и пречупване на работния процес.

Та какво мислите вие?

П.С. Във фирмата, която започвам работа имат изискване да измисля някаква игра за тийм билдинг. Да е кратка, ясна и забавна. Сферата, в която осъществява дейност компанията е: директни продажби на крайните потребители. Ако се сещате за някаква подобна можете да ударите по едно рамо :rolleyes:
 
От: Team Building - какво мислите?

Мии много варианти:

Екскурзийка
Пейнтбол
Спорт (къвто и да е колективен и ако са навити всички)
Туризъм (планина примерно)
Кръчма (тва е най-популярното и лесно, ама не е много подходящо)

ЕДИТ: Чакай че моментът 'кратка' ми е убягнал. Това предполагам значи и 'евтина' :) .

Всъщност освен викторинка друго не се сещам, ама това е социалистически тип тийм-билдинг, не е вървежен отдавна. Сега се очаква въпросната игра да е край някой басейн с коктейлче в ръка поне..

ПС2: Или може да им предложиш да играят на 'Шише' :lol:
 
Последно редактирано:
От: Team Building - какво мислите?

Мии много варианти:

Екскурзийка
Пейнтбол
Спорт (къвто и да е колективен и ако са навити всички)
Туризъм (планина примерно)
Кръчма (тва е най-популярното и лесно, ама не е много подходящо)

Трънки... няма по добър тим билдинг от една лятна земеделска бригада :)

да засява шефа 200 декара там нещо си и да одят всяко лято да берат 2 седмици на поляната спане ядене пиене лагерни огньове :)

хем ще икономиса някой лев, хем качествен билдинг, хем от реколтата ще изкара допълнително :0)
 
От: Team Building - какво мислите?

Че що да няма почва тука, то май даже си е доста честа практика.

Яко си е - пийнье, йединье, на другия ден хората се аресват една идея повече, особено ако са се омазали като свини предната вечер :D
 
От: Team Building - какво мислите?

Трънки... няма по добър тим билдинг от една лятна земеделска бригада :)
Е ти хептен назаде върна :) ... Аз само на 1 бригада съм ходил кат ученик и то после доде демокрацията.
 
От: Team Building - какво мислите?

Е ти хептен назаде върна :) ... Аз само на 1 бригада съм ходил кат ученик и то после доде демокрацията.

Еми то едно време, най-важен е бил колектива - нали всичко е колективно.
Затова да се поучим от изпитаните методи, вместо да търсим нови...

Я като са ги опънали - робски труд да правят магистрали и проходи без пари... с кирките и количките... какви колективни са били и какви здрави приятелства са правили...
 
От: Team Building - какво мислите?

Има почва по принцип и много фирми използват тийм билдинга да сплотяване на колектива.
Аз специално не го харесвам, но има и положителни страни.
Самата ниша е доста конкурентна и има много фирми, които предлагат организиране на тийм билдинг.
Можеш да разгледаш и да ти дойде идея от практиката на професионалистите.
 
От: Team Building - какво мислите?

По-големите и по-заможните фирми организират всяка година Team Building за служителите си,защото сплотява колектива.
Аз лично съм ходил на 2-3 подобни мероприятия и съм страшно доволен.Последното беше на Банско в един доста добър хотел, и 6-7 отбора от по 10 човека трябваше да направим болиди от картон.След като ги проектирахме имаше състезание.Един от екипа беше пилот, а другите бутахме болида :) Голяма веселба падна :).
 
От: Team Building - какво мислите?

Когато работих във фирма съм ходил на няколко тиймбилдинга. Мнението ми е, че опитите за вкарване на лични отношения в един колектив е глупост. Не виждам и как някакви малоумни игри биха сплотили даден колектив, смисъл и какво точно означава "сплотяване"? Колегите са колеги и поне при мен никога не могат да станат приятели, защото ако изчезне работата, вече няма какво да ни свързва. Лицемерното фамилиарничене не ми е по душа :) Обикновено българските работодатели използват точно тези чувства и се надяват точно това сплотяване на колектива, да направи по-трудно напускането на работното място, когато на някой му писне от безмилостната експлоатация. :) Може и да греша, като генерализирам, но това съм видял.
 
От: Team Building - какво мислите?

Определено има почва в нас, като не само чуждите фрми го налагат, но и тукашните, спазвайки точно и ясно изпълнението. И не само, напоследък се появява кежуал петъка (неофициален петък), където ако през седмицата е билон задължително с костьоми, то петък е както си искаш. Практика от западния модел. А отностно team building-а, едно е сигурно, тук означава да упознаеш колегата, а пък ако се харесата, защо не и да заздравите колектива и ако ви се наложи да работите заедно - да нямате проблем.

Определено има почва у нас. И като гледам повече фирми и компании добре го правят. Едно време си спомням, че нашият беше на Банско - ски. Което не само беше добра идея, но и доста ефектно. Нямаше ги много много упражненията за сработване в екип, което се практикува, но какво толкова. Ефектът тук се постига като сте на една маса и посикаш на колегата да ти подаде уиските, пак е един вид сработване, но от друго измерение. Още по-отдавна бях в друга фирма, изповядваща изцяло американския начин на управление: имаше си всичко: тим билдинг, бонусна система, неофициалните петъци, оперативно, анализи, абе всичко. Там team building-a бе пейнбол. Мога да кажа, че е идея по-добро от пиене на маса. Но истинския тим билдинг е когато имате и упражнения. Бях чувал за един на западна фирма, където имаше няколко тийма, които правеха различно задачи и събираха точки. Беше голяма фирма и отборите бяха разделени на отдели - счетоводство срещу юристи срещу търговцки срещу амнистрация срещу реклама и маркетинг срещу техническа част. И така всеки отдел си имаше лидер, който реално се явяваше и самия директор отдел. Това е истината и смисъла на всеки тим билдинг. а игрите бяха предимно мисловни, физически, логични и т.х. Една от игрите беше целия отбор напътстваше един от него, който е със завързани очи, да направи нещо - нареждане на елементи на даска, за да придобие форма на нещо - животно, предмет и др. Тук беше важно времето за изпълнение. Не се сещам за други, но общо взето това се правеше за един ден, а после следващия се почиваше. ;)

Има много голям смисъл от него. Не е просто пръскане на пари и пиене по хотелите. Инвестира се предимно за по-добра организация и сработване. Много психолози ще потвърдят думите ми. ;)

Ходил съм на много тим билдинги и ако някой ден имам възможност, пак бих го направил. Сега даже било модерно (бившия ми шеф го направи, а и чух, че и HP тези последни години) рафтинга. Там искаш неискаш трябва да работите в екип. Ако не - никой не печели. Идеално изпитания за това един колектив. И то пуснат в условия на оцеляване.

Това животно е просто - прави се с цел покачване на КПД-то на единицата екип / колектив / отдел. Ако някой собственик на фирма с бюджет за такова мероприятие се чуди дали да го прави за служителите си, да не се чуди - това е нещо, от което всяка фирма има нужда. ;)

Еми по-добре да е направено с пари и да не се стиска фирмата, отпускаща пари. Не за друго, а защото това ще остане и като спомен за служителите, да не говорим за ефекта, който ще донесе. Не са глупости, ама грам. Всеки които го мисли е меко казано застоял във времето. Българина може да е всякакъв, но определено не може да застрелян павиан, който няма да поеме нищо от това. Виждал съм на тим билдинги да се правят и семинари, тренинги и друго. Много зависи и от фирмата, както и от собственика й. Ако е някои лешпер, не само няма да направи, но ако случайно направи team building, то самото му зъзпитание ще покаже и в какъв стил ще е. Тукашният бг бизнесмет е толкова "напред с материала", че грам не му хрумват идеи, за това и вя такъв случай се ползват и консултантски услуги, които да го напътят. Защото не става да ти дойде само с висене в Син Сити и клатене на евтини жени. ;)

П.С. Във фирмата, която започвам работа имат изискване да измисля някаква игра за тийм билдинг. Да е кратка, ясна и забавна. Сферата, в която осъществява дейност компанията е: директни продажби на крайните потребители. Ако се сещате за някаква подобна можете да ударите по едно рамо

Супер идея са ви дали. Даже евалта на фирмата. Така не само искат да ви направят проактивни, но ще започнах управителите да виждат потенциал във всеки еди служител. Така се управялва печеливш бизнес.

За игра? Добре, и сте търговци, значи трябва да е нещо в областта, поне според мен. Може да е някаква свъзрана с метода ви за продаване. Нещо или като театър, пресъздавайки ситуацуята търговец-клиент. Може да е на ниво презентиране. Всичко е възможно. Аз лично бих го комбинирал, за да се направи максимално ефективна задача. На вас това ви е важно - комуникацията. ;) Насочи се натам. ;)
 
От: От: Team Building - какво мислите?

Когато работих във фирма съм ходил на няколко тиймбилдинга. Мнението ми е, че опитите за вкарване на лични отношения в един колектив е глупост. Не виждам и как някакви малоумни игри биха сплотили даден колектив, смисъл и какво точно означава "сплотяване"? Колегите са колеги и поне при мен никога не могат да станат приятели, защото ако изчезне работата, вече няма какво да ни свързва. Лицемерното фамилиарничене не ми е по душа :) Обикновено българските работодатели използват точно тези чувства и се надяват точно това сплотяване на колектива, да направи по-трудно напускането на работното място, когато на някой му писне от безмилостната експлоатация. :) Може и да греша, като генерализирам, но това съм видял.

Макар и рядко но за сметка на това напълно покриващо моята позиция по въпроса мнение.

Всеки влиза в колектива с определена цел най често финансова или материална, така че не е необходимо да се правим на първи приятели за два, три дни а после като се върнем в офиса да се чудим кой пръв ще ни забие нож в гърба.

Нито имам желание, нито смятам че е редно да се обезличиш ставайки част от колектива.

Риска е колектива да се обърне срещу теб, но така пак ще изпъкнеш дори и като черната овца и ако не в тази то в друга или в собствена фирма ще получиш нужното признание, нещо което няма как да се случи ако станеш част от СТАДОТО

Както казва баща ми : КОЙ ЗА НИЩО ГО НЕ БИВА ТОЙ В КОЛЕКТИВА ВЛИЗА
 
Последно редактирано:
От: Team Building - какво мислите?

Отидете заедно да помогнете с нещо на бедни хора, или на стари хора, или на сирачета... Това е единственото, което наистина би направило нещо в посока сближаването ви, всичко друго както казаха и останалите е фейк история.
 
От: Team Building - какво мислите?

Преди 12-13 години работих на пристанищните влекачи като палубен моряк и там тимбилдинга започваше в 10 сутринта и завършваше към 16.00. Някои не издържаха много на сериозен тимбилдинг и около 14.00 отиваха да си полегнат за да могат към 19.00 да си отидат по къщите. По късно ме преместиха на "Варна Запад" което се намира на края на варненското езеро. Та там смените бяха 24 часови и тимбилдинга изобщо не спираше. Всички екипажи бяха много сплотени, повечето колеги нямаха търпение да дойдат на работа, а някой дори отказваха да си тръгнат.

Лошото е че ме научиха на тим билдинг от сутрина. :)
 
От: Team Building - какво мислите?

Бях забравил за тази тема, но да кажа какво стана с т.нар. team building.
Направихме го и се получи с доста разгорещени дебати. Та ето и каква беше програмата г/д:

1. Всеки сготви нещо у тях си самостоятелно и го донесе. Фирмата осигури безалкохолните.
2. Няколко въвеждащи думи не повече от 2-3 мин.
3. Разпредилихме се на отбори като всеки получи по едно листче с инструкции - различни типове клиенти.
4. След 5-10 мин. на обмисляне за правилната стратегия и подход към конкрентния клиент всеки отбор си изказа становището. Тук поставихме 2 условия, който се следваха стриктно: без ГСМ разговори и без прекъсвания при самите изказвания
5. Имаше време да се изкаже всеки отбор за другия
6. Финално обобщение на проведената игра пак около 2-3 мин.
7. Хапване и пийване.


Дадоха се различни типове клиенти на всеки отбор, защото се целеше да се чуят повече гледни точки, а и едва ли всеки търговец се е срещал с описаните. Така всеки си направи някаква сметка за себе си и предлагането.
 

Горе