Абе дълго време се чудих дали да пиша по тази тема, но в крайна сметка не се сдържах. За плюсове и минуси няма да говоря, защото и в двата варианта има такива, но определено не съм съгласен с голяма част от твърденията описани по-горе.
1во: Администрацията на един ВПС е далеч не толкова лесна колкото всеки си мисли - пускаш и всичко е наред. Да ама не. Ако нямаш понятие от това с което си тръгнал да се занимаваш, ще видиш прекалено голям зор да настроиш всеки един елемент от сървъра ти да работи коректно.
2ро: Неограничените домейни ги има както в споделения хостинг, така и във впс-ите, всичко зависи от това какво точно ще ползваш. WEB интерфейса на голяма част от "безплатните" алтернативи на cpanel на пример ти позволяват всичко но с леки ограничения, на пример клохо - 40 адд он домейна.
3то: Малкото ИП-та не са проблем, ако закупиш виртуален сървър от сравнително голям доставчик. 70% от тях имат по няколко класа С мрежа, което е точно това, което търсиш по принцип, нали?
4то: Гарантираната памет, не е толкова гарантирана - ако ползваш XEN виртуализация да, при OpenVZ това не е точно така, за това и се предлага VPSи за 5 долара с 512 мб рам - овърселинг.
5то: Сигурността зависи изцяло от теб. Както при споделен, така и при впс хостинг, винаги могат да ти го на*кат. Даже смея да твърдя, че сигурността при споделения хостинг е малко по-голяма, понеже хората настроили сървъра са се погрижили за това, за което ти ще си мислиш, че си направил като си инсталирал машинката си.
6то: Това не е вярно. Излиза по-скъпо от използваните ресурси. Ти така или иначе със сайт който дневно ти прави 3 гб трафик (90 месечно) няма да се пуснеш на най-ниския план, нали?
7то: Това според мен вече не оказва влияние, вече, а дори да има такова - то е прееекалено незабележимо. Защо? Защото IPV4 адресите така или иначе вече са на изчерпване. Hostgator на 1 ip държат 2000 клиента, superhosting 800. И два акаунта да ползваш - разлика няма - на едно IP ще си в зависимост от тарифния ти план и свободните ресурси на 1 от Х машини с които разполагат. От гугъл знаят това и мисля, че това (ако вече не се е случило) ще бъде премахнато като критерии за класиране в серп.
8то: И при впс и при споделен хостинг, можеш да получих колкото желаеш ИП адреса (като някои доставчици желаят да напишеш писмено желанието си и причината поради която ти е нужен нов ип адрес (според изискванията на ICANN)). Цената почти на всякъде е еднаква и варира от 1 до 2 долара.
9то: Администрацията в никакъв случай не е по-тегава - имаш цПанел. Проблема ти е, че сайтовете ти вместо на един сървър ще са пръснати на 10, но не бъркайте администрация с управление на домейните/цпанелните човърканици.
10то: То и със впс не може да се случи, ако си направиш правилно конфигурацията. Зависи от бюджета ти и от това с какви сайтове се занимаваш. Писах преди месец или два за клъстерите и за файловър сървърите - може да провериш из публикациите ми какво съм имал предвид.
11то: Дори при впс ти отново имаш определено количество рам и процесорна мощ, така че и тук може да ги превишиш.
Написах горното, сега ще напиша моето мнение.
Ползвам ВПСи от 4 години, защото не издържах на "правилата" и ограниченията които ми бяха налагани от стандартния споделен хостинг. В пъти по-доволен съм и плащам с малко повече от колкото е стандартния абонамент за сравнително нормална хостинг услуга.
Като имаш предвид горните отговори и това, че май ми се стори, че изтъкваш на преден план факта, че няма да ти изпопадат всички сайтове, можеш да хостваш сайтовете си на 2 впса, като ползваш heartbeat, както за лоад балансър, така и за фейловер. Иначе казано разполагаш с впс в Щатите и в Германия - през цялото време натоварването се разпределя, а когато единия падне - натоварването се поема от другия сървър.
Малко четене се иска, нищо повече.
Сори за романа, който иска да чете, това е от мен по темата
ЕДИТ: Сега се сетих, не че е от кой знае какво значение, но понеже всичките тръгнахте да говорите за линк билдинг. Та АКО ип адресите на които са ви сайтовете, действително отговаряха по някакъв критерий, а и променяха нещата, то по този начин се обезсмисля вътрешния линк билдинг, не мислите ли? Тук не говорим за бързо индексиране, а за качеството на връзките. Това качество не се мени според IP адреса, поне според мен.