От: Ако сте мин.пресидател?
1. Реформи в съдебната система, което включва:
- Разширяване на ЗОДОВ до описаното в Конституцията и вменяване на задължения на държавата да си търси парите от причинилите на щетите.
- Премахване на текстове, които лишават хората от достъп до съд или водят до налагане на наказание без съд.
- По-сериозен контрол в досъдебна фаза от страна на всички участници (това включва признаване за страни по делото на всички имащи някакъв интерес от крайния резултат), а не както е сега прокуратурата да си прави каквото иска (в повечето случаи си клати краката). Под "по-сериозен контрол" имам предвид започването на производство или удължаването на сроковете да се разглежда от съд с право на глас на всеки участник в това производство (включително и тези с наложени ограничения на права по някаква причина без значение дали са обвиняеми). Така няма да може прокуратурата да се изпозлва за злоупотреби с тормоз с вечни дела. Също така трябва да се позволи на частните обвинители да внасят обвинение паралелно с прокуратурата и ако прокуратурата се мота и съдът прецени, че частните обвинители са събрали достатъчно за дело, а прокуратурата се мота неоснователно, въпреки некадърността на прокурора, да се дава ход на делото. Така ще се задвижва по-бързо процедурата и ще се намали вариантът прокурори да получават подкупи за да мотаят делата до изтичане на давност, тъй като пострадалите (частните обвинтели) ще имат право да обвиняват и без прокуратурата.
- Преките нареждания от по-високопоставен прокурор да могат да се обжалват от по-нископоставения в съд. Така тези по върхушката няма да се чувстват недосегаеми (включително и главните прокурори).
- Добавяне на срокове там където липсват в законите, за да не може да се злоупотребява с мотаене.
- Подобряване на защитните механизми за в случай на злоупотреба във връзка с изземванията на собственост и запорирането на сметки. За целта трябва да се посочат по-точни изисквания за представяне на нужна информация преди да се издадат тези разрешения/нареждания. Естествено, и двете трябва да подлежат на обжалване като защита при случай на грешка или злонамереност (първото в момента не подлежи на обжалване; за второто не съм сигурен)
- Отваряне на български съд по правата на човека (с малък състав съдии) за да не се излагаме в чужбина с такива дела.
2. Данъчни корекции
- Намаляване на ДДС върху храни и жизненоважните продукти.
- Премахване на ДДС върху лекарствата, тъй като от тях зависят много животи.
- Премахване на акцизите върху горивата. Все пак те формират голяма част от цените на повечето стоки. Европата да си се оправя с нейната криза и тъпи изисквания за акциз над горивата.
3. Образование
Разделяне на образователната система на преподаваща и изпитваща. Родителите трябва да имат право сами да избират формата на обучение (преподаващата част), а изпитващата част ще дава оценките за постигнатото. Така ще се премахне варианта даскалът сам да си пише оценка и с това учениците да затъпяват. Посещение на обучение (преподаващата част) по четене и смятане (т.е. основното в образованието) трябва да е задължително.
4. Енергетика
- Точно фиксирани (много по-ниски от сегашните) цени за пернос на ток и отчитане. Тези пари така или иначе трябва да се дават за извършване на тази дейност без значение дали е в частни или държавни ръце. Само дето в случая с точното фиксиране на цените ще се премахнат ненормално големите печалби на ЕРП-тата. Ако не ги кефят нискте проценти печалба, да си ходят. Тук не можем да говорим за свободен пазар и пазарна икономика, тъй като енергетиката ни е монополен бизнес. Ето защо смятам, че точно фиксираните цени са правилни.
- Научни разработки в насока изследвне на възможностите за акумулиране на по-големи количества енергия в големи акумулаторни батерии или сходни технологии (временно превръщане на електрическата енергия в химическа с цел по-късно използване). Таман да се даде повечко работа на тези от БАН. Може би повечето от вас не знаят, че нито производството, нито използването на тока е равномерно, което означава големи загуби поради несинхрон (производство на повече от нужното). С такива големи акумулаторни батерии дори би се повишила ползата (и понижила цената) на произведения ток във фотоволтаичните централи, които нощес няма как да произвеждат ток.
- Отваряне и разработване на урановите мини, които по мои данни са почти 40 (т.е. имаме немалки уранови залежи), повечето от които са недоразследвани. Тук не говорим за създаване на вредна за хората промишленост, а за използване само на напълно безопасни методи. Това включва и отваряне на заводите за обогатяване на урана. Изходната суровина не е достатъчно годна за АЕЦ, така че с лавиране/дипломация с Русия и Франция (в бъдеще може и с Иран) можем да си уредим дообогатяването, тъй като България не разполага със собствена ядрена програма. Наличието на уранодобив би понижило сериозно сметките ни за ток добит чрез АЕЦ. Чрез бартерни сделки (обогатена уранова руда за технологии) можем дори да успеем да построим АЕЦ Белене. Ако нямаме пари и никакви по-специални договорки, в никакъв случай не трябва да се занимаваме със строжа на АЕЦ Белене. Частни капитали/интереси в ядрената ни енергетика не трябва да се допускат.
- Разработки в изследване на отпадъчния материал от АЕЦ и колко от него и по каква технология може да се преработи до Плутоний-238. Този материал не става за атомни бомби, но е ценен ресурс за космическите програми, който можем да предлагаме като наш принос в чуждите космически програми (като нямаме пари за своя, да се пъчим в чуждите).
- Дипломатични отношения с Иран и Турция с идеята от Иран през Турция да се сдобиваме с петрол и природен газ като алтернативен източник. Това изключва подкрепа за САЩ във военните им намерения спрямо Иран.
5. Интелектуалния труд и патентите
- Незапочване на броенето на срокове от след смъртта и поставяне на разумни срокове (т.е. трябва да се отървем от TRIPS), през които даден творец може да си избие вложеното, т.е. 5-10 години считано от дата на създаване.
- Незащита на монополни права във фармацевтичния бизнес, т.е. даване на шанс за алтернативи.
- Непризнаване на права (включително патенти) ако правоносителят отказва да ги упражнява на територията на България в нужното количество. Идеята тук е да се премахне вариантът за притежаване на права с цел забрана за използване. Целта на каквито и да е такива права е с цел творците да получават полагащото им се възнаграждение за труда, а не хората да нямат достъп до трудът им. Не можеш да загубиш от нещо, което не продаваш.
6. IT
- Изтрелване на български геостационарен спътник вероятно от космодрума в Куру, Френска Гвияна или набор от спътници в ниска околоземна орбита, които могат да бъдат изтреляни и от космодрумите в Байконур, Казахстан (реално руска територия под наем) и Плисецк, Русия. С такъв спътник най-евтино ще се достигнат по-забутаните райони (най-често в планините) и ще се увеличи използването на интернет от до 100% от българското население. Доколкото ми е известно и в момента се мисли нещо по този въпрос.
- Стандартизация и използване само на отворени файлови формати от българските институции.
- Спиране на тайното източване на държавата в полза на Microsoft. Вместо това ще се правят обществени поръчки без в тях да се изисква софтуерът да е само на Microsoft. Така ще се насочим към безплатният и/или по-евтин софтуер и ще се налеят повечко пари в български софтуерни фирми (това води и до отваряне на нови работни места, естествено).
7. Космос и въздухоплаване
- Това е бъдещето на хората. Тук не говорим само за открития за теоретичната наука, но и за добиване на полезни ресурси (вече има идеи за добиване на Хелий-3 от Луната, който би бил полезен за добиване на електричество чрез ядрен синтез без остатъчна радиация) и увеличаване на територии (космически станции и колонизиране на планети). Ние не сме богата държава, но можем да участваме по-активно в чужди космически програми. Все пак космическата храна е българско изобретение (който не знае, вече да го знае). Преди няколко години български ученици спечелиха награда на НАСА за проект за самоподдържаща се космическа станция, т.е. такава, на която не и е нужно да и доставят храна и други ресурси. Защо да не се помисли нещо на въпроса?
- Преди години имаше изследвания на НАСА в насока предаване на електричество от космоса по микровълни. Чрез такава технология могат да се изтрелят спътници добиващи електричество от слънчевата енергия (там излъчването е в пъти по-силно).
- Има идеи за вдигане на малки апарати с балонни конструкции на височина (30-40 км) и от там където е по-рядка атмосферата с ракетни двигатели да се извеждат спътници в орбита. Предимството на този метод е голямата икономия на гориво, т.е. по-евтино е. Евтиността е важен фактор за малка държава като нашата.
- Възстановяване на употребата на дирижабли за пренос на пътници и товар (евтино и бързо е). По неизвестни за мен причини този вид транспорт е преустановен малко след пускането му. Една катастрофа на дирижабъл (Хинденбург) го намирам за несериозно основание за спирането на този вид транспорт. Самолети често падат.
8. Селско стопанство
Трябва да се вземат сериозни мерки за довеждането до обработваемост на многото пустеещи земи. България ако не друго, то има плодородна територия. Трябва да се възползваме от плодородната си територия и да произвеждаме големи колчества качествена храна и то не само за вътрешния пазар, а и за износ (т.е. да не се оказва, че внасяме зеленчуци и месо от някъде другаде).
9. Бизнес
- Опростяване на бюрокрацията с цел по-лесно човек и фирма да си плаща данъците.
- Насърчаване на дребния и средния бизнес и притискане на едрия, за да няма монопол.
Сега остава и да решите да гласувате за мен.