Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Здравейте, търся най-лесния начин за разплащане от името на фирма с физически лица, които пишат статии или др услуги. Говорих със счетоводителката и ми обясни, че било доста трудно да ги осчетоводява, граждански договори и тн. Питах я и за варяиант, чрез ваучер за покупка от мой онлайн магазин, но пък там ми обясни, че всеки ваучер ще ми бъде приход. Демек, аз давам ваучер за 100лв, трябва да му чукна касова и да платя ддс на 100лв. И това неразбирам, губя 100лв, а тя ще ми го заведе като приход, накрая няма да излезнат сметки, на документи ще имам повече пари отколкото в действителност. Моля, хората в този бранш да споделят мнение, такава ли е процедурата с ваучерите и имали по-лесен вариант за разплащане с физ. лица от името на фирма? И, моля, да препоръчате добър счетоводител за онлайн търговия, за предпочитане от Пловдив, но не е задължително.
 
Здравейте, търся най-лесния начин за разплащане от името на фирма с физически лица, които пишат статии или др услуги. Говорих със счетоводителката и ми обясни, че било доста трудно да ги осчетоводява, граждански договори и тн. Питах я и за варяиант, чрез ваучер за покупка от мой онлайн магазин, но пък там ми обясни, че всеки ваучер ще ми бъде приход. Демек, аз давам ваучер за 100лв, трябва да му чукна касова и да платя ддс на 100лв. И това неразбирам, губя 100лв, а тя ще ми го заведе като приход, накрая няма да излезнат сметки, на документи ще имам повече пари отколкото в действителност. Моля, хората в този бранш да споделят мнение, такава ли е процедурата с ваучерите и имали по-лесен вариант за разплащане с физ. лица от името на фирма? И, моля, да препоръчате добър счетоводител за онлайн търговия, за предпочитане от Пловдив, но не е задължително.
аз нещо не мога да схвана връзката на разхода по извършена услуга и пускането на ваучер /приход/?
 
аз нещо не мога да схвана връзката на разхода по извършена услуга и пускането на ваучер /приход/?
Искам да давам награди за най-добра статия в някой от сайтовете ми, примерно ваучер за пазаруване, от мой магазин, на стойност 100лв. Аз това не разбирам, давам ваучер, примерно за 100лв, с който ще поръчват безплатно за тази сума и трябва да пусна касова бележка за всеки ваучер, в случая с примера трябва да чукна 100лв. Дефакто аз давам стока за 100лв, тоест съм на загуба, а като чукна бележката в касата трябва да имам 100лв, които дефакто нямам и на които трябва да платя ддс и данък печалба.
 
Искам да давам награди за най-добра статия в някой от сайтовете ми, примерно ваучер за пазаруване, от мой магазин, на стойност 100лв. Аз това не разбирам, давам ваучер, примерно за 100лв, с който ще поръчват безплатно за тази сума и трябва да пусна касова бележка за всеки ваучер, в случая с примера трябва да чукна 100лв. Дефакто аз давам стока за 100лв, тоест съм на загуба, а като чукна бележката в касата трябва да имам 100лв, които дефакто нямам и на които трябва да платя ддс и данък печалба.
това е работа на счетоводителя, трябва да пише разход от 100 лв. но как се осчетоводява това само някой който знае правилата може да ти каже..

Ето нещо тук


 
това е работа на счетоводителя, трябва да пише разход от 100 лв. но как се осчетоводява това само някой който знае правилата може да ти каже..

Ето нещо тук


Да де, ама моята счетоводителка иска да го пише приход и като я питам нещо и всичко неможе, затова ще я сменям.
 
Като ще има условие да се изхарчат парите в твой магазин нали ще реализираш по този начин някакъв оборот и от там приход. Един път имаш разход, после приход, и в двете посоки - пари за държавата.
Не съм счетоводител, но поне това виждам като процес.
Вместо гимнастики с ваучери, защо просто не сключите договори за услуги с хората, с които работите за фиксирана сума - дали ще е във вид на часова ставка, брой статии или друго - ще си посочите в договора. После ви издават фактура като физически лица, упражняващи свободна дейност в края на месеца или както е уговорено и им плащате.
 
То не става така да се пускат фактури , като нямат регистрация на лице, упражняващо свободна професия.
За мен вариантът си е граждански договор, но там счетоводителката не й се занимавало. Най -вероятно има някакъв начин , който се прилага, но не съм запозната, да кажат другите на какъв принцип работят с хората, които им пишат статии. Ако пуснеш отделна тема дали няма да има повече отговори?
 
Ами ако искат да взимат пари да си направят регистрация както си го изисква закона. За "чисти" пари на ръка без облагане...на плажа да продават семки.
 
Здравейте, имам идея за пасивен доход (препродажба на аксесоари), която мисля идните месеци да започна да реализирам. Ако започна да осъществявам продажби и ако (дай боже ) потръгнат нещата има ли как това да се случва без да имам фирма и да си плащам данъци като физическо лице? Като визирам малки суми, не говорим за хиляди левове. Дано се стигне и до там де
 
15% данък върху цялата сума като фл
 
Ако човек събира пари да кажем от заплата (трудови правоотношения), но ги събира в брой вкъщи, а не в банка.
Превеждат му заплата и ги тегли. След време, ако събере доста пари - 10 000 - 20 000лв и нагоре и реши да си вземе нещо с тези пари например кола. Изведнъж НАП ще видят, че той взима заплата 700лв, а си е купил кола за 20 000лв. Или пък при ревизия, ако му направят и намерят 10-20 000 и нагоре в брой. Той ще каже, че ги е събирал в брой от заплатата, но дали ще го признаят ?
Може ли да възникне проблем с доказване на доходи, ако се събират пари в брой, а не в банка ?
 
Може ли да възникне проблем с доказване на доходи, ако се събират пари в брой, а не в банка ?
Не и ако успееш да докажеш произхода им. Като цяло всички недоказуеми пари са проблем, независимо дали са в банка или в чекмеджето. Боко е идеален пример за това, ама там кой му търси сметка. :)
 
  • Like
Реакции: OSH
Не и ако успееш да докажеш произхода им. Като цяло всички недоказуеми пари са проблем, независимо дали са в банка или в чекмеджето. Боко е идеален пример за това, ама там кой му търси сметка. :)
Имам преводи от заплата 10 000лв и имам 10 000лв вкъщи. Тоест 1-2 г не съм харчил изобщо
 
Къде каза, че живееш да дойда да ти дам частен съвет? :)
Наскоро ми се наложи да пиша и аз декларация от подобен тип, писах, че е от трудова дейност за период Х години. Ако на някой му се забавлява да търси от заплати ли е, от фактури, къде колко е теглено как и за какво е харчено при домакинство от двама човека с доходи...нека се занимават.
Но ако извадиш 10 000лв, а общия ти доход теоретично не би стигал да си купиш обувки...може някой леееко да се усъмни.
 
Къде каза, че живееш да дойда да ти дам частен съвет? :)
Наскоро ми се наложи да пиша и аз декларация от подобен тип, писах, че е от трудова дейност за период Х години. Ако на някой му се забавлява да търси от заплати ли е, от фактури, къде колко е теглено как и за какво е харчено при домакинство от двама човека с доходи...нека се занимават.
Но ако извадиш 10 000лв, а общия ти доход теоретично не би стигал да си купиш обувки...може някой леееко да се усъмни.
точно събраните средства се равняват на изкарания доход.
В момента Добрич.
 
Ще направят паричен поток да видят доходи и харчене, банковите сметки, разни карти , където сте пазарували и всякакви други разходи , където сте записан като клиент. Залага се някакъв среден месечен разход за елементарни нужди според семейството ви. Но за 10 хил лв никой няма да тръгне да се занимава, освен ако не е покрай някоя друга проверка или сигнал.
 
  • Like
Реакции: OSH
Ще направят паричен поток да видят доходи и харчене, банковите сметки, разни карти , където сте пазарували и всякакви други разходи , където сте записан като клиент. Залага се някакъв среден месечен разход за елементарни нужди според семейството ви. Но за 10 хил лв никой няма да тръгне да се занимава, освен ако не е покрай някоя друга проверка или сигнал.
Странно ми е как ги изчисляват този месечен разход. Например аз може да издържам със 100лв и то друг да ги плаща, а не аз, но както казвате за толкова пари ..
 
ами най-вероятно някакви осреднени статистически данни от представителна извадка :)
 
  • Like
Реакции: OSH

Горе