Безусловен базов доход

От: Безусловен базов доход

2 милиона пенсионери, 1 милион безработни, 1 милион инвалиди по документи. В момента ГРУБО 3 милиона работят за да изхранват още 4 милиона. С един ББД поне 12% от наетите лица (който получават минимална работна заплата) ще спрат да работят просто защото няма да има смисъл и стимул. Със сигурност ще има хора който ще ги последват. Я някой приятел за да могат да си пийват ракийката заедно, я някой дето като има за ракия и цигари му стигат (познавам много такива), я някой щото не става за нищо или го мързи и поне 0,5М. пак ще спрат да работят. В най-добрия вариант и в най-смелите ми очаквания 2,5М ще трябва да изхранват 4,5М.

С тоя базов доход първо ще се повиши инфлацията. Второ, ако някой ми дава 200 лв. за храна и аз ги оставя в магазина, 33 лв. ДДС ще влезнат в хазната. Обаче да не забравяме че, цели 200 лв. са излезли от там. С други думи, ако аз не допринасям с нещо на това общество с този ББД аз се превръщам в паразит който всеки месец консумира 167 лв. от хазната. Или в цифри 4,5М * 167 лв. 751,5М на месец или 9 милиарда на година. Или раздробено на работещите 2,5М са 300 лв./м./човек. Е къде е тогава логиката и сметката?

Ако предположим, че с Х лв. (ББД) си покривам нуждите за да оцелявам, то аз трябва да взимам поне 2Х лв. заплата за да оцелявам с едно непълнолетно дете. А реално като прибавим и 1,5Х (ББД) който трябва да давам на държавата, за да работи тази система, значи трябва да изкарвам 3,5Х бруто. И това не покрива заплатите за народните представители и държавните служители и други разходи който държавата прави с нашите пари. Та в задачата се пита, колко хора ще работят за 3,5Х за да оцеляват? И колко ще преминат към другата част от населението и ще повишат коефициента? И един бонус въпрос за отличниците: Колко години трябва да работи тази система за да фалира тотално държавата?

Като чета мненията на някой хора тук и се чудя как може да плюете комизъма, да защитавате бивши комунисти, да искате въвеждане на комунистически похвати и да правите сравнения с комунистическа заплата колко продукта е можело да се купят тогава и колко от същия сега? Не мога да си обясня искате демокрация ли, равенство ли, комунизъм ли, капитализъм ли? Не може да искате всичко и нито едното едновременно. Или се примирявате с минусите на едното или просто си изяснете какво искате.
 
От: Безусловен базов доход

2 милиона пенсионери, 1 милион безработни, 1 милион инвалиди по документи. В момента ГРУБО 3 милиона работят за да изхранват още 4 милиона. С един ББД поне 12% от наетите лица (който получават минимална работна заплата) ще спрат да работят просто защото няма да има смисъл и стимул. Със сигурност ще има хора който ще ги последват. Я някой приятел за да могат да си пийват ракийката заедно, я някой дето като има за ракия и цигари му стигат (познавам много такива), я някой щото не става за нищо или го мързи и поне 0,5М. пак ще спрат да работят. В най-добрия вариант и в най-смелите ми очаквания 2,5М ще трябва да изхранват 4,5М.

С тоя базов доход първо ще се повиши инфлацията. Второ, ако някой ми дава 200 лв. за храна и аз ги оставя в магазина, 33 лв. ДДС ще влезнат в хазната. Обаче да не забравяме че, цели 200 лв. са излезли от там. С други думи, ако аз не допринасям с нещо на това общество с този ББД аз се превръщам в паразит който всеки месец консумира 167 лв. от хазната. Или в цифри 4,5М * 167 лв. 751,5М на месец или 9 милиарда на година. Или раздробено на работещите 2,5М са 300 лв./м./човек. Е къде е тогава логиката и сметката?

Ако предположим, че с Х лв. (ББД) си покривам нуждите за да оцелявам, то аз трябва да взимам поне 2Х лв. заплата за да оцелявам с едно непълнолетно дете. А реално като прибавим и 1,5Х (ББД) който трябва да давам на държавата, за да работи тази система, значи трябва да изкарвам 3,5Х бруто. И това не покрива заплатите за народните представители и държавните служители и други разходи който държавата прави с нашите пари. Та в задачата се пита, колко хора ще работят за 3,5Х за да оцеляват? И колко ще преминат към другата част от населението и ще повишат коефициента? И един бонус въпрос за отличниците: Колко години трябва да работи тази система за да фалира тотално държавата?

Като чета мненията на някой хора тук и се чудя как може да плюете комизъма, да защитавате бивши комунисти, да искате въвеждане на комунистически похвати и да правите сравнения с комунистическа заплата колко продукта е можело да се купят тогава и колко от същия сега? Не мога да си обясня искате демокрация ли, равенство ли, комунизъм ли, капитализъм ли? Не може да искате всичко и нито едното едновременно. Или се примирявате с минусите на едното или просто си изяснете какво искате.

Алелуя!:beer:
 
От: Безусловен базов доход

Е ква алелуя, като човекът говори за ББД тук? Кой точно иска ББД тук, че не разбрах?
 
От: От: Безусловен базов доход

с първия абзац съм напълно съгласен. дадох пример и на теб ти е ясно че в 80% от случаите съм прав и специалистите са недооценени. съгласен съм че по принцип проблема си е в тях и те рано или късно ще се преквалифицират или емигрират, което ще доведе/води до проблем с обслужването в определени сфери, защото не може всички да са гении като бил гейтс, по скоро професионалистите са средно ниво хора гонещи нормален стандарт на живот.

с третият ти абзац съм напълно съгласен!

кажи обаче след като държавата контролира повече и повече от бизнеса, кое е по добрия вариант - да се пробва с базисен доход в развита държава или да се премахне социалната система в неразвита?
Радвам се, че си приел мнението ми от градивната критика.
Виж чисто икономически тези специалисти или ще напуснат или ще се преклафицират и ще останат все по-малко и по-малко - което при равни други условия ще накара техните заплати да се увеличат заради свитото предлагане, а от др страна заради търсенето на масата. Тук ще дойде и проблем в качеството и точно тук става интересно по-малкото останали или ще си подобрят качеството или ще бъдат изместени от вънка - виж например турците(които са малазаийци и синагупурци реални) как купиха Токуда и Сити клиник - там принципно заплатите са на ниво за БГ и качеството е добро. Просто икономиката се балансира чрез стимулите. Аз това и казвам ББД ще унищожи добрите стимулите и ще създаде грешни.

До въпросът ти, не знам колко си запознат но текущо голямата държава и бизнесът са създали такава амалгама наречена квазикапитализъм или цоцализъм където текущо това се финансира с дългова монетизация на прост език печатата се пари да се финансира. В момента няма страна нито на запад нито на изток където точно този модел да не е създал огоромна неефективност и да ги убива. Това са фалирали държавни модели финансирани с дълг и емисия пари, така че от къде да финансират ББД?
Ние според теб развита или неразвита държава сме - защото ако е 2-рото то пенсиите се финансират само 50% от НОИ, другата част от бюджета - отново фалирал модел.

Въпросът ти е дали да има държава или пазарна икономика в социалната сфера - давам ти съвет виж Венецуела и виж Чили. Едната е цоцален рай, другата го кара по прогнилият капитализъм. Едната е в икономически социалицен крах с 3-цифрена инфлация, другата е "прогнила" от капитализъм и икономиката цъфти ... Ето линк http://reason.com/archives/2016/05/24/5-ways-capitalist-chile-is-much-better-t

С други думи колкото по-малко държава има толкова по-малко иззема насилствено от хората и толкова по-малко неефективност има в икономиката - дали ще му кажеш ББД или социална програма - няма абсолютно никаква разлика. Едни работят за да хранят други, които не работят. Трябва се приведе към 21 век поговорката - Който не работи, трябва да яде ...
 
От: Безусловен базов доход

Е ква алелуя, като човекът говори за ББД тук? Кой точно иска ББД тук, че не разбрах?

Колега, преди те четях имаше добри попадения сега не знам защо така си свали качеството - за жалост, този пост това и потвърждава.
Маверик, пише че трябва да вадиш 3,5х бруто над нуждите си за да изхрани всичко по ББД + администрация ... в добавка колега пише за създаването на убийствени грешни стимули. На Маверик поста му е изцяло не подкрепя ББД - върни се и прочети пак.
 
От: Безусловен базов доход

Е ква алелуя, като човекът говори за ББД тук? Кой точно иска ББД тук, че не разбрах?

Не си си пил кафето нещо май... Само ти не разбра, че темата е за ББД като цяло и че повечето изказали се говорят именно за възможността да се въведе ББД тук, което е нормално защото, предтави си, се намираме в БЪЛГАРИЯ! :shock:
 
От: Безусловен базов доход

1 милион безработни, 1 милион инвалиди по документи.

Първото не е вярно, а второто силно преувеличено и лесно за поправяне.
За безработен трябва да се водят хората които търсят работа. Ако ти не работиш и въпреки това не умираш от глад - значи това дали си безработен или не няма никакво значение. Държавата трябва да осигури начин всеки който иска да работи - да има къде. А не да се случва както преди няколко седмици в този форум имаше тема за това как кафетата били пълни - какво те интересува? щом хората получават от някъде пари - значи няма проблем който държавата да трябва да решава.
 
От: От: Безусловен базов доход

Първото не е вярно, а второто силно преувеличено и лесно за поправяне.

Докажи го!

За безработен трябва да се водят хората които търсят работа. Ако ти не работиш и въпреки това не умираш от глад - значи това дали си безработен или не няма никакво значение.

Кой смята колко са тези, които не търсят работа и не умират от глад? Още една държавна агенцийка да създадем освен?


Държавата трябва да осигури начин всеки който иска да работи - да има къде.

Бахти, комунизма! Работа за всички, навсякъде! Направо къртят разсъжденията ти! :D

Ти какво точно работиш? Да не си на Държавна хранилка? С такова мислене надали си предприемач.
 
От: От: Безусловен базов доход

Първото не е вярно, а второто силно преувеличено и лесно за поправяне.
За безработен трябва да се водят хората които търсят работа. Ако ти не работиш и въпреки това не умираш от глад - значи това дали си безработен или не няма никакво значение. Държавата трябва да осигури начин всеки който иска да работи - да има къде. А не да се случва както преди няколко седмици в този форум имаше тема за това как кафетата били пълни - какво те интересува? щом хората получават от някъде пари - значи няма проблем който държавата да трябва да решава.

Норти пак цепиш с бисерите.
Тези, които искат да бачкат със знания недостигащи за МРЗ, но с изискване да взимат по 3к заплата - какво ще им осигури държавата?
А не онези, които не им се работи ... да им осигури ББД, така ли?
Само ей така да питам ти наясно ли си какво е държавата или за теб е някакво абстрактно понятие, което е пълно с кеш и ресурс от своята сметка?

А какво се случва с обезкуражилите се от търсенето на работа и изпадат от бюрото на труд и държавата, вече не ги отчита за безработни? Тях не ги ли броиш? Случайно да се сещаш, че и те взимат някакви държави трансфери? Отиди, в което си искаш село и виж колко е ЗАЕТОСТТА, и ще почнеш да се сещаш аджеба колко бачкат и колко не.

Горещо ти препоръчвам да си купиш учебник по икономикс(микро/макро) - много силно ще е да искам да се образоваш, а и не съм такъв човек да казвам на хората какво да правят, но поне го направи да не пишеш такива бисери ... или това ти е целта да тролиш с бисери?
 
От: От: От: Безусловен базов доход

Първото не е вярно, а второто силно преувеличено и лесно за поправяне.
За безработен трябва да се водят хората които търсят работа. Ако ти не работиш и въпреки това не умираш от глад - значи това дали си безработен или не няма никакво значение. Държавата трябва да осигури начин всеки който иска да работи - да има къде. А не да се случва както преди няколко седмици в този форум имаше тема за това как кафетата били пълни - какво те интересува? щом хората получават от някъде пари - значи няма проблем който държавата да трябва да решава.

Прав си, първото не е вярно, повече са. Като не слагам тези дето са в сивия сектор. Но нали и те ще взимат ББД, значи сметката надолу е вярна (все пак е груба сметка). Второто е силно преувеличено от страна на инвалидите. Нали за това сега се опитват да правят реформи и там, че всеки иска да се пише инвалид.

За безработен се води всеки който не допринася с нищо на обществото и държавата. Дори и да работи в сивия сектор, той не плаща голяма част от данъците който движат държавата/икономиката. Следователно е безработен.

"Държавата трябва да осигури начин всеки който иска да работи - да има къде."

Сори обаче държавата ти е осигурила всичко необходимо за да работиш. Дали за себе си, дали за другите, но условията ги има. Може да не са най-хубавите, може да има неприятни и несправедливи закони, но условията ги има. Да не мислиш, че Германия, Швейцария и другите държави един ден са се събудили хората и са започнали да вадят по 3-4-5к евро заплати. Всичко това е постигнато с много под на няколко поколения който са са мъчили.

Тези, които искат да бачкат със знания недостигащи за МРЗ, но с изискване да взимат по 3к заплата - какво ще им осигури държавата?
А не онези, които не им се работи ... да им осигури ББД, така ли?

Точно тези първите или живеят тук на гърба на някой или отиват да се мъчат и мизерстват в другите държави и вдигат тяхната икономика. Живеят с илюзията, че взимат много пари, обаче след 10-15г. като теглят чертата се оказва, че цял живот са имигранти без никакви събрани пари. Или цял живот изплащат кредити. Нещо което много по-лесно може да се постигне и тук.
 
От: Безусловен базов доход

Колега, преди те четях имаше добри попадения сега не знам защо така си свали качеството - за жалост, този пост това и потвърждава.
Маверик, пише че трябва да вадиш 3,5х бруто над нуждите си за да изхрани всичко по ББД + администрация ... в добавка колега пише за създаването на убийствени грешни стимули. На Маверик поста му е изцяло не подкрепя ББД - върни се и прочети пак.

Маверик изхожда изцяло от ситуацията тук, и сметката за 3,5х бруто е именно на база ситуацията тук. Аз казах какви са мотивите ми ЗА - същите са като на идеята за този референдум. Считам, че швейцарците са намерили решение да не се създадат убийствени грешни стимули, които ТУК определено биха били факт. Заставам зад всяка негова дума, що се касае до ситуацията у нас.

Не си си пил кафето нещо май... Само ти не разбра, че темата е за ББД като цяло и че повечето изказали се говорят именно за възможността да се въведе ББД тук, което е нормално защото, предтави си, се намираме в БЪЛГАРИЯ! :shock:

Не. Темата е за ББД в Швейцария. И за евентуално някогашно негово прилагане в бъдеще време и в останалите части по света. Само че в настоящето иде реч единствено за Швейцария, а аз лично не бих се наел да коментирам какви ще са обществените нагласи в бъдеще у нас. Считам, че швейцарците са намерили техните начини такъв подход да не бъде основа за пълната демотивация на хората, да не бъде предмет на злоупотреби, а да отиде основно именно за професии, които няма как да намерят пазарна реализация.
 
От: Безусловен базов доход

Ти да не си мислиш, че сметката няма да е по различна в другите страни ако трябва да издържаш някой с ББД, дори и да приемем 0-ва администрация то пак трябва да работиш допълнително само да изхраниш хрантутениците - това как го приемаш?
 
От: Безусловен базов доход

Ако темата ви е за Швейцария, то с това

Швeйцapцитe oтxвъpлиxa бeзycлoвният бaзoв дoxoд, ĸaтo oĸoлo 78% oт глacyвaщитe ca ce oбяви cpeщy нeгo cпopeд ВВС.
Темата се приключва. Щом не искат, значи има причина.
 
От: Безусловен базов доход

Разбира се, че има причина - и тя беше ясно заявена - швейцарците към момента нямат инструмент, с който да се защитят от пришълците в страната им, да не се възползват от това. Тук има две страни, които показват швейцарците колко са напред като общество - първо, че са узряли за идеята и са стигнали до момента, в който това няма да е тъп, безпредметен и вреден социализъм, а нещо съвсем различно и ново, чертаят бъдещето в икономиката. И второ - имат напълно трезва оценка, че имат нерешен проблем, който пречи на следващата крачка.
Ние тук си спорим и ги обявяваме за тъпи комунисти.
 
От: Безусловен базов доход

Нека не забравяме, че швицарците не са в ею, та бежанците за тех не са провлем на квоти, а и имат некакъв контрол по границите
А за референдума, винаги са избирали дясното,,, и за данъците бяха за ненамаляване на данъците,,, държат за силна държава, ама не социална
 
От: Безусловен базов доход

Разбира се, че има причина - и тя беше ясно заявена - швейцарците към момента нямат инструмент, с който да се защитят от пришълците в страната им, да не се възползват от това. Тук има две страни, които показват швейцарците колко са напред като общество - първо, че са узряли за идеята и са стигнали до момента, в който това няма да е тъп, безпредметен и вреден социализъм, а нещо съвсем различно и ново, чертаят бъдещето в икономиката. И второ - имат напълно трезва оценка, че имат нерешен проблем, който пречи на следващата крачка.
Ние тук си спорим и ги обявяваме за тъпи комунисти.

Те и сега се защитават от пришълците - просто никой пришълец не иска да ходи там 1) щото няма да може 2) защото няма да намери гостоприемност и 3) най-важното няма може си развява коня, ако го направи на секундата ще бъде гръмнат - просто там има нещо наречено защита на лична и частна собственост!
 
От: Безусловен базов доход

Всъщност, в ненамаляването на данъците няма нищо дясно.

Иначе, да, защитават се от пришълци, и все пак ги има. С тоя референдум те казват следното - да, узряли сме, за да коментираме такава идея, много над дебилния й комунистически контекст. Обаче в страната ни има орки, които няма да успеем да озаптим, затова ще почакаме.
 
От: Безусловен базов доход

Всъщност, в ненамаляването на данъците няма нищо дясно.

Иначе, да, защитават се от пришълци, и все пак ги има. С тоя референдум те казват следното - да, узряли сме, за да коментираме такава идея, много над дебилния й комунистически контекст. Обаче в страната ни има орки, които няма да успеем да озаптим, затова ще почакаме.
Начи ши на питам нещо, ама ми кажи ходил ли си във Швейцария
 
От: Безусловен базов доход

Всъщност, в ненамаляването на данъците няма нищо дясно.

Иначе, да, защитават се от пришълци, и все пак ги има. С тоя референдум те казват следното - да, узряли сме, за да коментираме такава идея, много над дебилния й комунистически контекст. Обаче в страната ни има орки, които няма да успеем да озаптим, затова ще почакаме.

Ти сериозно ли - намаляването на данъците, ако не е дясно то какво е?
Орки викаш ги налазили?

Честно имам усещането, че друг човек пише от този ник - преди 1 година имаше силно аргументирани и подплатени с факти постове, сега си толкова далеко от тях колкото и бежанците локирани в Гръция от цоцалната система на Германия.
 
От: Безусловен базов доход

Сериозно мисля, че не ме четеш сериозно. Прочети кое твърдя, че е дясно и кое не е ;)
 

Горе