Бихтели инвестирали в злато сега ?

От: Бихтели инвестирали в злато сега ?

Ами златото си е винаги най-най-най... по принцип.
 
От: Бихтели инвестирали в злато сега ?

А какво мислите за слънчевата енергия. Аз се бях навил да си купувам соларни панели лятото. (имам къде да ги сложа а и цената им бе ниска)
 
От: Бихтели инвестирали в злато сега ?

Биткойн и лайткойн биха растели в добри времена, и масово интерент потребление. Но както blackout казва, те нямат присъща стойност и при някакъв срив стойността им ще падне, защото изглежда се влияят явно пряко от технологията и интернет потреблението. Докато златото е суровина - рерурс. Знаеш го че е винаги при теб (за физическо имам в предвид) и дори и на едно място да му е ниска стойността на друго място може да е висока.

Така го разбирам аз. И двете си имат предимства и недостатъци. Споредмен лайткойни и биткойто са добри за краткосрочна инвестиция и флипвания. Да речем вземаш този месец Х биткойна и следващия месец при повишена цена ги продаваш. Това е до колкото разбрах от прочетеното до сега по темата. Със сигурнот има и други врътки и трикове да се печели от тях.

Не си прав, по горе писах стойност и пазарна цена са две различни неща хората се бъркат а и ти като гледа. Стойността на златото от няколко хилядолетия е една и съща, както и реалната цена това е измерена чрез реални активи и тяхното съотношение е цената, та тази реална цена е динамична. Прост пример с 1 унция злато мъж може си купи много хубав скъп костюм, с обувки и шапка. Преди 100 години една унция купува пак много хубав скъп костюм, с обувки и шапка. Преди 2к години в Римско време една унция злато можело се купи много хубава римска тога, с обувките и др аксесоарии - стойността остава непроменена с хилядолетия. Златото и среброто са истинските пари и са функционирали като пари хилядолетия.

Отделно пазарна цена - златото и среброто са високо ликвидни активи и рядко има арбитражни възможности - т.е. една унция злато тук да е Х а другаде 2Х затова и ликвидният риск го няма и респективно не плащаш такава премия. Сега че в БГ една унция е по-вече от другаде примерно Солун или Лондон това е просто защото тук пазара е още неразвит и няма много играчи, в др страни има яко играчи и маржовете падат и затова цените на дребно са борсови + транспортна и нормална печалба това са преммийте, които плащаме. Докато не измислят как да печат злато златото ще е това което е било хилядолетия а това е пари. За жалост биткойните не отговарят на няколко свойства за пари, но пък не прече да са открити на силите на търсенето и предлагането - трябва да знаете кога се балонизира и кога е реален растежа.

Ето и четиво по въпроса Фазите на един балон
 
От: От: Бихтели инвестирали в злато сега ?

А какво мислите за слънчевата енергия. Аз се бях навил да си купувам соларни панели лятото. (имам къде да ги сложа а и цената им бе ниска)

Огоромен политически риск!
Утре може да кажат тези алчни копелета яко благоденстват над нацията затова ще им сложим 60% данък - ей това е пропагандата и лесно се приемат законите. Имаш и друг риск продаваш на една страна в лицето на индиректно НЕК, няма как да минеш износително ориентиране и на всичкото отгоре си регулиран от ДКВЕР. Много хубав бизнес но огормни рискове то и не случайно възвращаемостта е голяма - за голям риск се иска и голяма изискуема печалба.
 
От: От: Бихтели инвестирали в злато сега ?

Огоромен политически риск!
Утре може да кажат тези алчни копелета яко благоденстват над нацията затова ще им сложим 60% данък - ей това е пропагандата и лесно се приемат законите. Имаш и друг риск продаваш на една страна в лицето на индиректно НЕК, няма как да минеш износително ориентиране и на всичкото отгоре си регулиран от ДКВЕР. Много хубав бизнес но огормни рискове то и не случайно възвращаемостта е голяма - за голям риск се иска и голяма изискуема печалба.

Аз не за бизнес. А за лична консумация само. Комшията си сложи 30 кв м2, ама чака една година да се оправи с държавна бюрокрация и изкувателната цена на енергията (зелената) падна бая за този пердиод.
 
От: От: Бихтели инвестирали в злато сега ?

Огоромен политически риск!
Утре може да кажат тези алчни копелета яко благоденстват над нацията затова ще им сложим 60% данък - ей това е пропагандата и лесно се приемат законите. Имаш и друг риск продаваш на една страна в лицето на индиректно НЕК, няма как да минеш износително ориентиране и на всичкото отгоре си регулиран от ДКВЕР. Много хубав бизнес но огормни рискове то и не случайно възвращаемостта е голяма - за голям риск се иска и голяма изискуема печалба.

Аз не за бизнес. А за лична консумация само. Комшията си сложи 30 кв м2, ама чака една година да се оправи с държавна бюрокрация и изкувателната цена на енергията (зелената) падна бая за този пердиод.

Статията изглежда полезна. Можеш ли да предложиш обаче някоя цялостна книга за различни видове инвестиции и злато/сребро също така. Ако си чел де.
 
От: От: От: Бихтели инвестирали в злато сега ?

Аз не за бизнес. А за лична консумация само. Комшията си сложи 30 кв м2, ама чака една година да се оправи с държавна бюрокрация и изкувателната цена на енергията (зелената) падна бая за този пердиод.

Статията изглежда полезна. Можеш ли да предложиш обаче някоя цялостна книга за различни видове инвестиции и злато/сребро също така. Ако си чел де.

Бих ти дал, но са много книги инвестиционните класове са - акции, облигации, недвижими имоти, валути, суровини(злато и сребро), освен това трябва много добре да можеш се анализиарат технически и фундаментално за да имаш преценка - затова пак са нужни години и опит. Вложил съм много години и още влагам, така че ясно ти е че не стават така нещата от раз иска се много.

Специално за златото бих ти дал тук, лекциите на Краси Петров това е най-добрият лектор в БГ и не само. Ще научиш много неща и в лекциите се захпват почти за всички инвет. класове.

[video=youtube;flqLXhFzKkQ]http://www.youtube.com/watch?v=flqLXhFzKkQ&list=PL2BF8BBEB722820B9[/video]

И виж тук, специално интензивен златен сребърен анализ от техническа и фундаментлна гледна точка и там има един точно с въпроса за ВЕИ и точно това което ти казвам, сега пича май му е шит:

[video=youtube;Lr4qNh0yB2s]http://www.youtube.com/watch?v=Lr4qNh0yB2s&list=PL5352476717F78764[/video]

Радвам се че ти изглеждат полезни статиите ми има доста за четене.
 
От: От: От: Бихтели инвестирали в злато сега ?

Вложил съм много години и още влагам, така че ясно ти е че не стават така нещата от раз иска се много.

.

Нищо не става от раз. Сега са 2-3 хиляди, които търся да наместя, но след време биха били повече, така че по добре да почвам от сега да се стягам, че след 10г да го нямам този проблем.

А ти на колко си между другото и от колко време се занимаваш? Може ли да се определиш като професионален инвеститор? (ако не искаш да казваш пред всички, може да ми отговориш на ЛС. Форум е все пак тук има всякакви хора и всеки дава съвети, искам да придобия някаква представа какъв е бекграунда на тези които съветват. Надявам се на пречи нещо.)

Благодаря за видеотата, ще ги изгледам обезателно.
 
А бе не знам за тоя Bitcoin, ама според мен тва е някъв супер огромен балон, който ще се спука. Имам такова причуствие.
 
От: От: От: Бихтели инвестирали в злато сега ?

Нищо не става от раз. Сега са 2-3 хиляди, които търся да наместя, но след време биха били повече, така че по добре да почвам от сега да се стягам, че след 10г да го нямам този проблем.

А ти на колко си между другото и от колко време се занимаваш? Може ли да се определиш като професионален инвеститор? (ако не искаш да казваш пред всички, може да ми отговориш на ЛС. Форум е все пак тук има всякакви хора и всеки дава съвети, искам да придобия някаква представа какъв е бекграунда на тези които съветват. Надявам се на пречи нещо.)

Благодаря за видеотата, ще ги изгледам обезателно.

Да бих казал, че се занивам професионално, но все още не управлявам чужди пари ако това е въпроса - не че не мога, а просто искам още допълнително инфо и опит да натрупам защото трябва да отговаряш на много по високо професионално ниво.

От 2006 се занимавам с това. Да на ЛС може ме питаш ако има нещо. А и гледам, че сме и съграждани, така че ... :)
 
Последно редактирано:
От: Бихтели инвестирали в злато сега ?

Прочетох статията за фазите на един балон. Много поелзна беше. Определено трябва да се сдобия с повече информация по темата, че ми стана интересно.

Ако имаше пример с някой балон (като този .com) да речем, тогава щеше да е още по-лесна за разбиране.
 
От: Бихтели инвестирали в злато сега ?

Прочетох статията за фазите на един балон. Много поелзна беше. Определено трябва да се сдобия с повече информация по темата, че ми стана интересно.

Ако имаше пример с някой балон (като този .com) да речем, тогава щеше да е още по-лесна за разбиране.

За всички балони фазите са едни и съши - много лесно се ловят балоните в последната си фаза тогава стават спекулативни подхранвани с огромни кредити и цената расте в пъти над нормално - норамлно за индустрията, сектора, икономиката, пазара...
 
От: Бихтели инвестирали в злато сега ?

Но за да намираш всичко ти трябва мнооооого широка икономическа база. Ако гледаш всички плейлисти на Краси Петров и ги разучиш то ще знаеш много повече от средният инвеститор на борсата. Другото вече е мателизиране на знанията и много опит.
 
От: Бихтели инвестирали в злато сега ?

Е ясно, че след медийното внимание, не е добра идея да се инвестриа. Въпроса е как да се забележи балон, още преди медийте да са го раздули. Както пише в статията, как да сме от страната на "умните пари". Не мога да разпозная още кое е основното умение тука. Търпението ли е, четенето ли е, това да не се влияе човек от емоциите ли. Май е съвкупност от всичко.

Аз за сега съм чел и гледал само материели на Робърт Киосаки по темата. Но при всички положения знам че каквото и да се предприема е по-добре да е в отбор, а не соло.
 
От: Бихтели инвестирали в злато сега ?

В инвестирането трябва си соло и да разчиташ на себе си а не да се водиш от другите преценката трябва да е само твоя. Балон се разпознава лесно когато търсенето мине реалните темпове, когато е на лице спекулация и когато имаме кредитна експанзия това подхранва спекулативният балон от там насетне е ясно какво става - огромн доходности. В началото на балона са и умните пари с две думи тогава се влиза защото се вижда огромна подценялост на актива и масата все още не знае за него - когато повече инвеситори се наместят и след това стане повече масовост то тогава търсенето минава стабилните нива и отиваме към балон или не но корекция. Как се разбира за рамизването ами много просто когато дисконтираш бъдещите парични потоци и го оценяваш за Х а пазара го прави 10Х то вече е ясно какво е. За фондовата борса е много лесно да видиш че се балонизира просто гледай орогмната разлика м/у цена и фундамента и просто гледай фин. отношения - P/E печалба/цена като видиш над 50 или 100 ясно е че ако инвестираш сега след 100 години ще си го върнеш - има нещо гнило. А да не говоря че можеш технически се види, но там е различн подход. Фейсбука е пример както и Тутър компании оценени на 100 пъти печалбата. Всичко това да го имаме ни трябва и кредитна експанзия е имаме в лицето на количествнете улеснения и балонизирането на фин. активи в САЩ има 3 балона НИ и акции, но най-големият е на ДЦК-то им имаме огромна дългова монетизация и манипулиране на лихвите това в един момент ще имплоадира и златото може пре спокойно да има цена $50 000. Съвкупност от много неща се изискват. Книгите на Киосаки съм ги чел като цяло е фундамент за промяна на мислите и те подкара да учиш бизнес. За да си добър инвеститор трябва си добър бизнесмен, но не само. Трябва си наясно какво е пазар и как държавата го осира и създава тези диспропорции, които водят до балони. Учи какво е Австрисйка икон. школа но както ти казах гледай на краси петров и много ще ти стане ясно поне как действа света фундаментално. Тази криза и балоните са лесно прогнолизируеми стига да знаеш как и почти всички австрийци сме наясно с нещата и че ни очаква голям икономически световен колапс затова е нужно да имаш злато. Ако се съмнваш в думите ми ето ти пример:

[video=youtube;s_z5dZbgTDM]http://www.youtube.com/watch?v=s_z5dZbgTDM[/video]

http://www.youtube.com/watch?v=Tak9ODlBJgM

http://www.youtube.com/watch?v=hFxDNxmxJhM
 
От: Бихтели инвестирали в злато сега ?

Току що излгедах дългата лекция на професора Краси Петров. наистина доста неща засяга там. И пак както предположих и аз установява, че е добра идея да се инвестира в злато.

много неща не разбрах от 1вия път, но ето какво разбрах. Добре е да се инвестира в злато (или друг ресурс) по време на иноконическа криза.
Златото не си губи стойността.

Но определено трябва да го излгедам още веднъж и преди това да си разсяня някои термини.

Под това да се действа в екип, нямам в предвид да се следва стадото. Имам в предвид че е по-добре да се оперира целенасочено с хора, които разбират какво правят, които са образовани и опитни.

Не разбрах обаче, защо казваш, че му е шит сега на професора обаче.
 
От: Бихтели инвестирали в злато сега ?

Току що излгедах дългата лекция на професора Краси Петров. наистина доста неща засяга там. И пак както предположих и аз установява, че е добра идея да се инвестира в злато.

много неща не разбрах от 1вия път, но ето какво разбрах. Добре е да се инвестира в злато (или друг ресурс) по време на иноконическа криза.
Златото не си губи стойността.

Но определено трябва да го излгедам още веднъж и преди това да си разсяня някои термини.

Под това да се действа в екип, нямам в предвид да се следва стадото. Имам в предвид че е по-добре да се оперира целенасочено с хора, които разбират какво правят, които са образовани и опитни.

Не разбрах обаче, защо казваш, че му е шит сега на професора обаче.

Не знам, къде съм казал нещо за него или пък е шит.

Да добре е да се оперира спор няма, но само с хора на нивото ти и дори над твоето. А и проучвания на големи компании пак е добре екип в случаят. Но за крайните решения трябва си сам. А да не говорим за трейдинга.

Аз не случайно ти дадох примера със златото - то пази стойност и затова се купува. И пак трябва знаеш кога да купуваш - 2008 година златото падна с близо 30% както и сега сме с толкова корекция - това са добри нива за вход и като разбереш и фундамента на злаото ще видиш че сега направо си е намаление да се купува. В текущите времена всеки лев трябва да се обръща в нещо което пази стойност. А ако видиш реалните съотнощения злато към реални активи ще видиш че покупателната сила на златото расте :) Все пак трябва си наясно в какъв депресия ще сме инфлационна или дефлационна и златото реагира различно мисля че в лекцията това се засяга. Както и техническият анализ за които говоря. Те са два фундаментален и технически.
Като цяло нормално да не ти е ясно много това е цял различен свят и ако някой не те въведе в него доста ще се луташ - но каквото и да правиш трябва много време да инвестираш за знания и после за затвърждаването и трупане на опит. Ако си наясно с нещата от всеки инвестиоцнен клас + бизнес можеш да спечелиш състояния във всяка част от бизнес цикъла, така и можеш да затриеш всичко. Уорън Бъфет е светлият пример как се инвеситира и не случайно е най-богатият инвеститор в света до скоро беше и най-богатия човек :)
 
От: От: От: Бихтели инвестирали в злато сега ?

И виж тук, специално интензивен златен сребърен анализ от техническа и фундаментлна гледна точка и там има един точно с въпроса за ВЕИ и точно това което ти казвам, сега пича май му е шит:

Ето за това изречение на края. Нещо не съм разбрал може би както трябва.

А за решенията - естествено крайното решение си го взема всеки индивидуално.
 
От: Бихтели инвестирали в злато сега ?

Да на този дето с ВЕИ-то му е шит не на професора :)

А и за ВЕИ ти можеш да си дисконтираш паричните потоци с някъв фактор но цената на която ти изкупуват дали ще има инфлационен компонент - силно си обвързан с това а и както ти казах данък специален за зелено и гориш. Ако има нещо може на ЛС и скайп че тук го обърхаме на чат
 

Горе