От: България с първи излишък по текущата сметка от 14 години насам
Открийте разликите...
Из ФАШИЗМЪТ, Желю Желев:
1. Фашизмът установява еднопартийна система, като осигурява пълен политически монопол на своята партия, докато военната диктатура се обявява за безпартийна система, за разпускане на всички и всякакви политически партии без изключение: единствената „партия“, на която се опира, е армията.
2. Фашизмът разчита не само на открития физически терор, но и на подкрепата на широки маси от народа (особено дребната буржоазия), обхванати в най-различни държавни масови организации. Военната диктатура се опира изключително на поголовния терор, без да може да създаде своя социална и политическа база.
3. Фашизмът създава свои масови организации, посредством които обхваща цялото население — професионални, женски, младежки, спортни, детски, докато военната диктатура забранява и преследва всякакви организации и съюзи: от гледна точка на генералското мислене армията е единствена масова организация, която оправдава своето съществуване.
4. Фашизмът успява да унифицира духовния живот на обществото, като го подчини на своята идеология, докато военната диктатура само го тероризира: в тази област фашизмът освен разрушителна дейност се опитва да върши и позитивна, докато военната диктатура се ограничава само с негативна работа.
5. Най-после фашизмът изгражда тоталитарна държава, посредством която ефикасно контролира цялото гражданско общество, докато военната диктатура не винаги може дори да изгради една авторитарна държава, за каквато мечтаят обикновено военните.
Днес:
1. Днес е установена многопартийна система, защитена от праг, който не допуска промяната в нея. На практика всичките години след 1989 във властта са едни и същи хора, привидно сменящи властовите си позиции.
2. Днес терорът не само е открит и подкрепен от властта, той е начин за контрол и принуда. Съдебната система е умъртвена.
3. Днешната система не разчита на масовото организиране на свободното време, усилията са й насочени към финансово заробване на населението, като само на определени индивиди се дава възможност за израстване.
4.Днешната система се стреми да монетаризира духовния живот, като още един лост на въздействие
4. Най-накрая, днешната система изгражда бюрократична държава, посредством която ефикасно контролира цялото гражданско общество
Еволюция