Вярно е, че изпитвам леко неудобство че може би ще прекъсна сладкия сутрешен разговор в най-тъпата тема (в един от най-тъпите форуми), където (масово, но не всички) иначе доста умни хора почти никога почти нищо важно, централно, фактологично и свързано в коректен контекст не постват. Щото не знаят, отдавна са навикнали да не се интересуват - като вместо това умират да се придържат към почти фактчекърските тълкования - и по отношение на множество техни разбирания са останали във времето на пишающата машина. А, и дори някой да им го предложи сбрано, съчетано и сдъвкано на тепсия, те не четат, понеже нямат време за глупости или не обичат да четат.
Но иначе обичат да пишат умерените си лични умозаключения и безкрайни повтаряния на едни и същи, отдавна изяснени положения. Това е далеч по-удовлетворяващо, отколкото да отделиш малко време и енергия, за да препостнеш вече извършения труд - плод на дългогодишни търсения - на други хора; това не носи лично удоволствие. Егозаболеваемостта бие висините.
Харесвам и че умереността, трезвомислието и диалогичността сякаш се завърнаха в темата напоследък.
Лично, силно се надявам да ги споходи заслуженото, пък да видим...
Не ме ебе за тия загубеняци от сой. И понеже т.нар. "пандемия" и "реакцията на нея" е и винаги е била част от нещо друго, далеч по-мащабно и сериозно, чай да си постна важните факти по темата (да уважим труда на човека), поне нещичко да има ако случайно намине някой заинтересован. Но и да не намине - все тая, като пълноправен участник в темата ме е срам да се любувам на подобна важна, ценна и точна, обстойно (но и максимално сбита) и коректно нарисувана информационна картина, без да я споделя тук. И преди началото, и накрая, важна е само достоверната информация в коректен контекст; личните, особено непълните, неточни и/или направо грешни словоизляти умозаключения, нямат голямо значение на тоя фон.
----- ----- ----- -----
Седмият ангажимент в нашата обща програма е за подобряване на цифровото сътрудничество чрез създаването на „Глобален цифров договор“. Това означава, че всички хора трябва да бъдат свързани с интернет, че трябва да бъдат разработени критерии за отговорност за дискриминация и подвеждащо съдържание, че изкуственият интелект трябва да бъде регулиран и установяването на „Digital Commons“ като глобално обществено благо. Цялата работа обаче е по-всеобхватна от това. Като разширение това представлява изграждането на цифров Световен мозък, предназначен да регулира и контролира целия човешки живот, за да го поддържа в рамките на планетарните граници.
Ангажиментът е един от по-централните и е за създаване на консенсус относно необходимостта от пълна цифровизация. Това се основава на препоръките, направени в доклада „Епохата на цифровата взаимозависимост“
* (2019 г.) от Групата на високо ниво на ООН за цифрово сътрудничество, ръководена от Мелинда Гейтс (Фондация „Бил и Мелинда Гейтс“) и Джак Ма от Ali Baba Group и в сътрудничество с актьори като Световния икономически форум и техния Център за Четвъртата индустриална революция.
*
На „Срещата на върха за бъдещето“ през 2023 г. се очаква ООН, заедно с гражданското общество и частния сектор, да се договорят за споделени принципи за „отворено, безплатно и сигурно цифрово бъдеще за всички“.
Това включва насърчаване на „надежден интернет“ с критерии за отчетност за дискриминация и подвеждащо съдържание, както и регулиране на изкуствения интелект, за да бъде в съответствие с „нашите споделени глобални ценности“. Това обаче на практика означава, че „ценностите“ трябва да съответстват на вярванията, считани за свещени от ООН и WEF.
Генералният секретар Антонио Гутериш пише в „Нашият общ дневен ред“, че един от рисковете на Четвъртата индустриална революция е „използването на цифрово наблюдение и манипулация за повлияване на поведението и контрол на населението“.
Тази много легитимна загриженост обаче е по-скоро относно факта, че ООН не иска тази технология да попадне в ръцете на сили, които те самите или техните партньори не контролират. Това е така, защото цялата идея зад „Глобалния цифров договор“ е да можем да контролираме световното население и да приведем ценностите му в съответствие с интерпретациите на ООН и Световния икономически форум на 17-те глобални цели на Дневен ред 2030.
Конкретен пример е инициативата Coalition for Digital Environmental Sustainability (CODES)
(1), която беше сформирана след стартирането на Пътната карта на ООН за цифрово сътрудничество
(2) през март 2021 г. с цел насърчаване на „дигиталната устойчивост“. В момента коалицията събира около 1000 заинтересовани страни от над 100 държави.
(1)
Welcome to the CODES Community of Practice! We are on a mission to foster the global movement for digital environmental sustainability. Learn more: www.codes.global Introducing CODES: Global movement on digital sustainability from SDA on Vimeo. Join and contribute your content, exchange...
www.sparkblue.org
(2)
Основатели на CODES са UNEP, UNDP, Международен научен съвет, Германската агенция по околна среда, Министерството на околната среда на Кения , устойчивостта в цифровата ера и Future Earth.
Sustainability in the Digital Age (SDA) is a think tank at Concordia University and host to the Future Earth Canada Hub. Together we explore how digital innovation can be used in support of healthy people and planet, in line with the UN Sustainable Development Goals (SDGs).
sustainabilitydigitalage.org
Последната организация има ключова роля в дневния ред и е част от инициативата Global Commons Alliance.
Mobilizing citizens, companies, cities and countries to accelerate systems change, and become better guardians of the global commons.
globalcommonsalliance.org
/ М/у др., с калкулатора на Global Footprint Networks можете да изчислите вашия „глобален отпечатък“:
Calculate your Ecological Footprint. Find out how many planets would be needed if everyone in the world lived like you?
www.footprintcalculator.org
CODES работи за внедряване на колективни системни промени и премахване на всички препятствия пред пълната цифровизация, която според тях е необходима за изпълнение на целите за устойчивост (70% от целите могат да бъдат постигнати чрез прилагане на цифрови решения според проучване, което CODES отнася се до).
По време на екологичната конференция
Стокхолм +50 през юни 2022 г. CODES представи своя план за действие, който има за цел да информира за приоритетите, включени в
Глобалния цифров договор . Докладът описва три промени в системата, осемнадесет стратегически приоритета и девет инициативи за „глобално въздействие“, които ще доведат до „желаната“ промяна.
Тези системни промени са:
- Активиране на подравняване – Подравняване на стойности Визии Цели
- Намаляване на отрицателните въздействия – устойчива цифровизация
- Ускоряване на иновациите – цифровизация за устойчивост
За постигане на целите се предлага създаването на „Световна комисия по устойчивост в дигиталната ера“ с цел провеждане на изследвания и предлагане на научно ориентирана информация за това как трябва да се постигне устойчивост в дигиталната ера. Техните заключения от своя страна ще формират основата за глобална платформа (Clearing House for Digital Sustainability Standards), която разработва стандарти за цифрова и финансова устойчивост. След това тези знания трябва да бъдат разпространени чрез децентрализирани образователни програми.
За да се справят с отрицателните екологични и социални ефекти от използването на енергия, парникови газове, използване на материали, потребление, цифрово разделение, нарушения
и „неправилна информация“, се предлага, наред с други неща, платформи за докладване и сравняване на компаниите емисиите на парникови газове и въвеждането на цифрови продуктови паспорти с цел да може да се проследява целият жизнен цикъл на продукта. Последното е част от кръговата икономика и в крайна сметка ще бъде използвано и върху нас, хората. Това е нова екосистема в процес на създаване, където всичко трябва да бъде свързано, за да се измери степента на устойчивост. Световен мозък, който анализира и следи всичко и всеки.
Сред примерите за това как трябва да се справят проблемите с невярна информация е „Climate Science Center“
на Facebook . Въпросът за климата е крайъгълният камък в дневния ред. Считано от Парижкото споразумение от 2015 г., науката се счита за уредена и не трябва да се толерират повече дебати или нюанси в тази област.
Разпространението на дезинформация относно теми за устойчивост на планетата като изменение на климата, загуба на биоразнообразие или замърсяване може да подкопае колективните действия и доверието в институциите, както и да засили поляризацията и недоверието между разделени групи.
Вместо това „неправилната информация“ в мрежата трябва да бъде коригирана и вместо това на посетителите да бъде предоставена „проверена“ информация за климата от Обединените нации.
Третата област се отнася до развитието на цифрови иновации, които насърчават екологичната и социалната устойчивост. Това включва „цифрови близнаци“ и изграждането на цифрово копие на Земята, което ще се използва за наблюдение и прогнозиране на взаимодействието между природните явления и човешките дейности. Един вид цифрова кристална топка.
Цифровите близнаци, комбинирани с AI, имат способността да извършват автоматизиран мониторинг на рисковете и заплахите за ключови защитени зони (или природни, или културни зони под глобални рамки за защита), екосистемни услуги или застрашени видове.
Проектът на ЕС
Destination Earth , който е свързан със Зелената сделка и цифровата стратегия на ЕС, има за цел да разработи пълно цифрово копие на Земята до 2030 г.
DestinE ще отключи потенциала на цифровото моделиране на земната система. Първоначално ще се съсредоточи върху ефектите от изменението на климата, водната и морската среда, полярните зони, криосферата, биоразнообразието или екстремните метеорологични явления, заедно с възможните стратегии за адаптиране и смекчаване.
Това е много подобно на геокибернетичните видения, които папският съветник и бивш ръководител на Потсдамския институт за изследване на климата (PIK),
Ханс Йоахим Шелнхубер, предложи в края на 90-те години.
В момента има 267 инициативи, свързани с CODES, които работят по изпълнение.
Една от инициативите, включени в CODES, е Зелените цифрови финансови съюзи и Коалицията за финансиране на инициативите за биоразнообразие (F4B) Every Action Counts Coalition.
GDFA is a catalyst of next generation green digital finance. A Swiss based not-for-profit, GDFA enables and co-creates transformative digital and financial innovation for climate, nature and biodiversity challenges with a global ecosystem
greendigitalfinancealliance.org
Resetting the nature-finance nexus is at the core of building an inclusive, sustainable world.
www.f4b-initiative.net
Connecting the world's leading digital platforms, financial institutions and experts to catalyse green actions of 1 billion consumers.
greendigitalfinancealliance.org
"Дигиталните инструменти могат да дадат възможност на потребителите да правят и изискват избор на устойчиво потребление и да получават обратна връзка за поведението си."
На уебсайта те пишат, че две трети от емисиите на въглероден диоксид са свързани с човешката консумация и че те ще „използват творчески технологиите и партньорствата, за да повишат екологичната информираност и зелените действия
сред 1 милиард зелени дигитални шампиони по света до 2025 г.“.
Гражданите, които според Green Digital Finance Alliance искат незабавна промяна, трябва да бъдат насърчени да направят интелигентен избор по отношение на климата чрез рейтингова система. Всяка покупка се регистрира и оценява според климатичната полза. По този начин ще бъдат постигнати необходимите промени в поведението.
Един пример е Swedish
Doconomy:
…
доставчиците на финансови услуги като члена на GDFA Mastercard в сътрудничество с шведската финтех компания за финансови технологии Doconomy дават възможност на своите потребители да купуват продукти с по-ниски въглеродни емисии, като предоставят на купувачите персонализирано проследяване на въглероден отпечатък и прозрения, които да помогнат при вземането на решения за разходите.
Основателите на Green Digital Finance Alliance са UNEP и ANT Group, които разработиха китайската социална кредитна система. Последният е представен в изпълнителния съвет от Джейсън Пау, председател на фондация Джак Ма, докато изпълнителният директор на ANT Group
Ерик Джинг седи в консултативния съвет. Освен че е член на борда на Младите глобални лидери на WEF, Джинг също е част от работната група на ООН за цифрово финансиране на целите за устойчиво развитие.
Инициативата „Финанси за биоразнообразие“ от своя страна е основана и финансирана от швейцарската фондация MAVA под ръководството на заместник-председателя на фармацевтичния гигант
Roche Андре Хофман , член на борда на
Световния икономически форум и член на техния
Център за четвъртата индустриална революция. Като старши съветник на елитния британски мозъчен тръст Royal Institute of International Affairs, той е възможно най-близо до глобалната власт. Както обикновено, духът и решенията на WEF са тясно преплетени с дневния ред на ООН.
Милиардерът Хофман, който увеличи семейното състояние с 38 милиарда долара по време на пандемията, описва себе си като природозащитник и през 2007-2017 г. беше заместник-председател
на WWF. Той също така е член на
Римския клуб , член на борда на
Global Footprint Network (която изчислява кога настъпва „Денят на превишаването на Земята“) и
получи тазгодишната „Награда за лидерство на Дейвид Рокфелер“ от дъщерята на Дейвид Пеги Дюлани
за неговото лидерство в устойчивото бизнес и изменението на климата. В речта за приемане, където
той говори за необходимостта от нова система за отчетност, той завършва с виц, който разкрива стар елитарен възглед за човечеството:
Планетата Земя отива на почивка, на планетата Земя й стига, планетата Земя пътува в Космоса. Пресича друга планета. Другата планета казва: "Хей, как си?" А планетата Земя отговаря: „Имам лош случай на Хомо Сапиенс.“ (Андре Хофман)
Инициативата „Финанси за биоразнообразие “ включва и организацията „
Банкери без граници“, чието име по почти комичен начин описва за какво става дума. Финансови паразити и хищници, които не зачитат граници и които използват загрижеността на обикновените хора за околната среда и здравето и престорената загриженост за човешките права, жените и малцинствените групи като лост за налагане на тяхната технократска диктатура.
Можем също така да бъдем абсолютно сигурни, че банкерите и милиардерите няма да бъдат включени в никоя социална кредитна система, където техният собствен климатичен отпечатък се анализира и наказва за превишаване на планетарните ограничения. Разбира се, би било пагубно за техния привилегирован начин на живот, ако трябваше да бъдат държани отговорни за собствените си действия. Вместо това те си раздават награди за своите „хуманитарни подвизи“ и „екологични усилия“, докато играят и действат като богове, за да държат замърсяващата тълпа на разстояние. В този контекст се вписва стар библейски цитат:
Пазете се от лъжливите пророци, които дохождат при вас в овчи дрехи, а отвътре са вълци грабители.