Парите се обезценяват. Реално дали през 2009 пенсионер е взимал 100 евро пенсия, а следващите пенсионери през 2021 - 325евро - покупателната им способност едва ли се е подобрила.
Да не забравяме обаче, че в момента има пенсионери, които като млади са се осигурявали на реална и средна към висока заплата, които в момента взимат над 1000 евро пенсия.
Има един проблем обаче и той е, че българина за напред рядко мисли без значение дали има или няма пари. Дай му сега да скатае колкото се може, ако има възможност да открадне - ще го направи, че ако може и отгоре ще вземе. Накрая дори ще се похвали какви ги е свършил. Без да му стига акъла, че като остарее ще има "мяу".
Да, гаранция няма, че един ден ще взимаме пенсия. В много държави населението е застаряващо, затова и приемат мигранти с някаква надежда те да им поддържат икономиката за да може социалния им модел да не рухне. Такива са Франция, Испания, Германия например. Испанците въпреки, че като коренно население се свиват, латиносите ги заливат.
В България обаче и към момента вместо системата да си е самодостатъчна, за да има пенсии се плаща от бюджета и този % дофинансиране ще продължава да се увеличава, защото младите са на мнение "много съм хубав(а), че да работя", а който работи пък укрива данъци, взимайки заплата на ръка в плик, декларирайки ниска стойност на движимо и недвижимо имущество и чрез още много похвати. Ще видим след някое-друго десетилетие като население дали няма да се обърне кривата...до тогава по-тъмнокожите ни сънародници ще са ни изравнили като бройка, а раждаемостта им е висока. Ще остане единствено държавата да съумее да ги вкара в пътя на цивилизацията. По градовете в това отношение забелязвам развитие. Минавайки през Хисаря преди две седмици видях клас с изнесена беседа край термите там. Етническите българчета от 30тина деца бяха не повече от 5-6. Стига всичко да върви мирно и спокойно в страната ни, няма да има значение съотношението между етническия й състав, важното ще е тези хора да са образовани и да работят.
От комунистически сравнения не мисля, че има нужда. Това е отминал период. Важно е накъде вървим в момента. Иначе...по царско време заплатите са били европейски въпреки, че сме били от война в нова и тъкмо сме се освободили, като е трябвало да се развива всичко от нулата. За няколко десетилетия се е изградила армия, прекарал се е ток, комуникации, започнало е изграждането на пътища и това по време на войни.
Все пак ако е интересно на някого, ето списък със заплати за някои от позициите през 1932г:
агроном - 4550 лева,
р-л доп.земеделско училище - 4400 лева,
учител в доп.зем.училище - 4250 лева,
специалист - 2950 лева,
зем. администратор - 2350 лева,
зем.техник - 2150 лева,
писар - 2050 лева, землемер -1600 лева,
шлосер - средна 1668лева, максимална - 6300лева.
Средната пенсия за старост през 1932г. е 1774 лева.
После идва "светлия" комунизъм и разказва играта на крепката интелигенция в страната, както и на зародилия и буйно развиващ се предприемачески дух. Точно поради същия в момента сме в това положение - от няколко поколения възпитавани (насила или не) българи в комунизъм и като бонус репресии. Десетки пъти ми е разказвал баща ми как при идването на комунизма най-големите пройдохи от селото са дошли на власт и първата им работа са били грабежите на всеки, който има нещо изградено там - стопанства, имане. Прадядо ми не се е подчинил и са стреляли по него и в дома му, след което са го пратили "на лагер". Успява да се върне по чудо, след което на реч на кметицата в селото отива и я удря с кривака по гърба.
При комунизма първо на власт и по институции са слагани най-простите и най-крадливите. Това не ви ли звучи познато? Вижте кой е на власт и сега.
Затова за комунизъм не искам да слушам изобщо. Имало е развитие благодарение на страх/репресии и все още останали от преди него добри хора. А какво е родил комунизма - разбира се след като се извървят поне 2-3 поколения. Тези поколения сме ние и нашите родители. Огледайте се. Запитайте се за бащата на някой познат, който е работил в завод дали не е премъквал материали от завода. Ако имате позната стара учителка дали не премъква пакетирана храна от службата си. Всеки, свикнал отнякъде да влачи - шамар да е, на аванта да е. Заради такова поведение няма да се оправим, не и в близко бъдеще. Лошото е, че децата на светлото комунистическо поколение възпитават своите деца в същите "ценности". Няма го вече контрола и страха - резултата е налице - съвсем явно показване на душевността българска пост-комунистическа.
@deffnews ти се оправяй с ЧСИ-то и недей зна много. На вулгарно и глупашко държание не мисля да обръщам внимание. Може някой ден да се досетиш, че с говорене на простотии само намаляваш тежестта на последващите си мнения.
//Редакция:
Пропуснах да вметна какви са били цените по царско време в ресторанта за да не каже някой "ама то тогава лева е бил като по време на хиперинфлацията през 90те":
Агнешко - мешено – 10 лв,
бъбрек - 2лв,
пържола - 2лв,
дробчета - 1лв,
шишчета - 2 лв,
ядки - 1лв,
кебапчета - 1лв.
телешки кебапчета - 0.50 лв,
телешка пържола - 4 лв,
кюфтенца - 1 лв,
филе - 6 лв.
свински карначета - 1 лв, пържола – 5 лв, филе – 5 лв.
вино - в заведението 12 лева, за дома 8 лева.
Рекламата указва, че това са цени с 50% намаление за ястията.
В рекламата на питиепродавница и гостилница „Златна рибка” информацията е обща и гласи, че най-големия апетит може да се задоволи срещу 10 - 15 лева.