Дипломатическият призив от страна на Русия да се обяви за незаконна провокираната от САЩ политика за „смяна на режима” е съвсем навременен, имайки предвид неотдавнашните събития в Латинска Америка.
Те вече редовно са описвани като „институционален” преврат, а популярни президенти биват сваляни от властта и замествани с неолиберални функционери, които се ползват от почти нескритата подкрепа на правителството на САЩ и на американския финансов капитал.
„Това, което виждаме в света сега, е опит от страна на Запада да запази своята доминираща позиция в международните отношения”, каза руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков по време на конференция, посветена на развитието на Латинска Америка, проведена в Москва. „Латинска Америка не е изключение от тази световна тенденция. Ние виждаме опити от страна на Съединените щати да се намесват пряко във вътрешните работи на някои страни в региона… Аржентина, Бразилия, Венецуела са само най-скорошните примери.”
Бразилският ляв президент Дилма Русеф бе отстранена от власт от изключително непопулярна група сенатори, въпреки че разполагаше с гласовете на 54 милиона граждани, които изразиха своята воля преди година и половина. Русеф беше отстранена заради обвинения в корупция. Въпреки това, дори традиционните медии в САЩ не сметнаха, че тези обвинения са добре обосновани.
В навечерието на отстраняването на бразилския президент, The New York Times нарече обвиненията срещу нея „спорни” и добави, че „госпожа Русеф е в правото си да поставя под въпрос мотивите и моралния авторитет на политиците, които се стремят да я изместят”. През 2014-2015 г. подобна кампания от персонални атаки се проведе в Аржентина срещу левия президент на страната Кристина Фернандес де Кирхнер.
И в двата случая предпочитаните от САЩ кандидати успяха някак да се доберат до властта, като се представяха за единствената възможна алтернатива на отстранените жени лидери. В Бразилия бившият вицепрезидент Мишел Темер взе юздите на властта в ръцете си без избори. Господин Темер, чиято популярност се измерва с едноцифрени стойности, вече е започнал това, което специалистът по Латинска Америка на Russia Today Хуан Мануел Карг нарича „преустройство” на външната политика на Бразилия. Това „преустройство” трябва „да сближи Бразилия със Съединените щати и Европейския съюз със или без МЕРКОСУР” (блок, който интегрира пазарите и икономиките на страните от Латинска Америка).
„Трябва да се отбележи, че във външнополитическата програма на партията Бразилско демократично движение на Темер от 2015 г. дори не се споменава БРИКС – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка – изключително важен блок от страни, при чието сформиране през 2009 г. Бразилия играе важна роля”, пише Хуан Мануел Карг.
Бразилското демократично движение е обединение на центристки и десни сили, които никога не са получавали повече гласове от Работническата партия на госпожа Русеф. Самият Темер има рейтинг на неодобрение от 58% в Бразилия.
...