Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Брей ти си много ларж тези милиони за нищо ги нямаш - вярно за теб не е важна свободата.
При въпрос наем или имот - съм казал, кое е правилното финансово решение, отвъд емоцията - която ти не спря да ми пише. Дори нов връх емоцията имала финансова стойност? Я ми кажи колко е стойността на 1 единица емоция и колко лв струва?
Ти освен дюбелите и тапетите, вкара ли 30 години напред какво ще стане с личният ти, семеен, финансов и мисловен живот?
Кефиш ме с бири и сладоледи - при положение въпросът беше ясен и точен. Ще ти отговоря импулсивните и емоционалните покупки струват наистина милиони! Когато натрупаш милиони, ти ще имаш и активи, които спокойно ще ти финансират импулсивните покупки ако са еднакво номинално.

Това, което ти описваш е живей тук и сега сякаш няма утре - Аз ти казвам утре ще дойде и ще си във кофти финансов положение с такова мислене. Това е лично мнение, ако искаш си финансово заробен си е твое мнение и избор. Не знам, защо защитавайки поставеният въпрос с математика и го доказвам, за по правилното ФИНАНСОВО решение, та не знам защо мислиш, че ти говоря в императив? Не знам защо мислиш, че е свързано с теб - не знам, защо се взимаш за толкова специален, че искаш го играеш жертвата с нелогичните аргументи ...
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

След 5 години вече влизаме в дълбоките води. Вкарваме и поведенческата икономика. Да, прав си, че най-вероятно тоя с апартамента - няма да го продаде, да сложи 135-те във фонд и да живее под наем 5 години, за да може след 5г да си купи същия апартамент и да има 60 бинки. Но това са поведенчески модели.
Обаче, ако влизаме в поведенческите модели - редно е да отбележим и първите10 години - тея с кредите - ще плащат 968 лева на месец (първите 10 години), няма "лабаво", просто нямат много избор. Обаче тея с фонда- е много вероятно да не вкарват всеки месец по точно разликата между 968 лева и наема. (518 лева стриктно, всеки месец). В допълнение - те са много по-предразположени да "бръкнат" във фонда, за да си финансират някаква глупост - като 60 инчов телевизор, малко по-сноска кола и тем подобни. Просто така е устроен човека и статистически погледнато - колко % от хората не биха "пипнали" парите във фонда, или не биха пропуснали някоя и друга вноска? Според мен малко.
Допълнителен плюс на кредита за имот (за масата, очевидно не е плюс за теб, или мен)- е че действа като коректив на поведенческия модел за разхищение, бохемизъм. Което, ако анализираме масата, средно-статистическия човек - е значителен позитив, защото го лишава от възможността да похарчи натрупания актив за някаква джунджурия и/или глупост.

От поведенчески финанси забравяш обвързването като силен фактор за влияние - ако ти започнеш с идеята фин. свобода и нейният градеж и всичко отива там дисциплинирано(както дисциплинирано се плаща вноската), то има много голяма вероятност точно това да стане. Пак казах иска се от човек, но и се отплаща. Ако 10 години си бил модел наем и инвестции няма как да не продължиш още 5 години, същото е и с ипотеката.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Брей ти си много ларж тези милиони за нищо ги нямаш - вярно за теб не е важна свободата.
При въпрос наем или имот - съм казал, кое е правилното финансово решение, отвъд емоцията - която ти не спря да ми пише. Дори нов връх емоцията имала финансова стойност? Я ми кажи колко е стойността на 1 единица емоция и колко лв струва?
Ти освен дюбелите и тапетите, вкара ли 30 години напред какво ще стане с личният ти, семеен, финансов и мисловен живот?
Кефиш ме с бири и сладоледи - при положение въпросът беше ясен и точен. Ще ти отговоря импулсивните и емоционалните покупки струват наистина милиони! Когато натрупаш милиони, ти ще имаш и активи, които спокойно ще ти финансират импулсивните покупки ако са еднакво номинално.

Това, което ти описваш е живей тук и сега сякаш няма утре - Аз ти казвам утре ще дойде и ще си във кофти финансов положение с такова мислене. Това е лично мнение, ако искаш си финансово заробен си е твое мнение и избор. Не знам, защо защитавайки поставеният въпрос с математика и го доказвам, за по правилното ФИНАНСОВО решение, та не знам защо мислиш, че ти говоря в императив? Не знам защо мислиш, че е свързано с теб - не знам, защо се взимаш за толкова специален, че искаш го играеш жертвата с нелогичните аргументи ...

Приложи същата желязна и неумолима логика на въпроса дали да живееш сам под наем или с родителите си. Моля те кажи ми в този случай кое е правилното ФИНАНСОВО решение. Последното нещо, за което те моля сигурно от 10 поста насам.
 
От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под

От поведенчески финанси забравяш обвързването като силен фактор за влияние - ако ти започнеш с идеята фин. свобода и нейният градеж и всичко отива там дисциплинирано(както дисциплинирано се плаща вноската), то има много голяма вероятност точно това да стане. Пак казах иска се от човек, но и се отплаща. Ако 10 години си бил модел наем и инвестции няма как да не продължиш още 5 години, същото е и с ипотеката.

Да, съгласен съм. Принципно съм съгласен с 90% от аргументите ти, но според мен,човека за когото говориш съществува, но е по-скоро изключение от правилото.
Аз единственото, което искахда кажа, е че покупка дори с кредит е по-добрата идея, дори финансово, за дадена група от хора. Примерно тея, който няма да успеят да имат желязна дисциплина и да не бъркат във фонда и подобни. А такива хора, овчици, са по-скоро правилото, отколкото изключение.
 
От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под

Да, съгласен съм. Принципно съм съгласен с 90% от аргументите ти, но според мен,човека за когото говориш съществува, но е по-скоро изключение от правилото.
Аз единственото, което искахда кажа, е че покупка дори с кредит е по-добрата идея, дори финансово, за дадена група от хора. Примерно тея, който няма да успеят да имат желязна дисциплина и да не бъркат във фонда и подобни. А такива хора, овчици, са по-скоро правилото, отколкото изключение.

Ще внеса малко смут в тезата ти с кредитът - знаеш ли защо застраховката живот на ипотека е 5 години?

@Jair, не видях какво си момил ... вече математиката я оборваме с лични въпроси? После сигурно ще искаш и инвестиционият ми портфейл да ти кажа, какви са ми стратегиите и подходите - тук ще го обърнеш на лексион. Като разбереш личното ми положение, това ще ти помогне да ме обориш тезата в тази тема(която до сега не можа да обориш)? Не мога ти хвана ентусиазмът това, че за мен е важна свобода, а за теб дюбелите, плочките и кучето - какво общо има с моята теза за 2-та избора и математиката? Не ми отговаряй, че в една безсмислена спирала ще отиде темата.
 
Последно редактирано:
От: От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете

Ще внеса малко смут в тезата ти с кредитът - знаеш ли защо застраховката живот на ипотека е 5 години?

@Jair, не видях какво си момил ... вече математиката я оборваме с лични въпроси? После сигурно ще искаш и инвестиционият ми портфейл да ти кажа, какви са ми стратегиите и подходите - тук ще го обърнеш на лексион. Като разбереш личното ми положение, това ще ти помогне да ме обориш тезата в тази тема(която до сега не можа да обориш)? Не мога ти хвана ентусиазмът това, че за мен е важна свобода, а за теб дюбелите, плочките и кучето - какво общо има с моята теза за 2-та избора и математиката? Не ми отговаряй, че в една безсмислена спирала ще отиде темата.

Не, въобще не се интересувам от личното ти положение, по-скоро беше само обръщение към теб. Не става въпрос за теб, а за лирическия герой Иван Иванов. С майка си ли да остане да живее или да излезе под наем, дохода му е 2000 чисто на месец, какво би го посъветвал прилагайки същия подход като този на другия въпрос за наема и ипотеката?

Разтягането на локуми и избягване на директен отговор на толкова ясен въпрос не говори добре за теб и великата ти аргументация.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Не, въобще не се интересувам от личното ти положение, по-скоро беше само обръщение към теб. Не става въпрос за теб, а за лирическия герой Иван Иванов. С майка си ли да остане да живее или да излезе под наем, дохода му е 2000 чисто на месец, какво би го посъветвал прилагайки същия подход като този на другия въпрос за наема и ипотеката?

Разтягането на локуми и избягване на директен отговор на толкова ясен въпрос не говори добре за теб и великата ти аргументация.

С това какво очакваш да постигнеш? Май наистина на лексион ще го превърнеш ... ще ти дам последен шанс да проумееш.
Ако дойде г-н Иванов с 2к доход - ще установя в разговорът какви са му ценностите, вярванията, целите и какво иска да постигне в краткосрочен, средносорчен и дългосрочен план. Ще установим дали е дисциплиниран, последователен, методичен към това, което се обвързва. Ако цели да жертва няколко години да е при майка си, но това време да инвестира и да работи над себе си и да се развива и да изгради здрав фундамент и след време да може да се отплати на майка си за това - то това бих му препоръчал. Ако не иска да е при майка си, то тогава ще му кажа за н броя примери на хора, които са нямали почти нищо, но са работили над себе и не са плащали великият данък това да е МОЕ и социалният данък, а са жертвали текущ разкош за дългосрочни облаги - докато са били под наем. В този период той ще се развива и ще изгражда отново здрав фундамент - ако не мисли къде си пръска парите по жени, дрехи, аксесоарии, яки дранкулкти и т.н. Ако има мисли да си има куче, дюбели и плочки щото е негово ще му покажа същото като в тази тема, но знам, че той/тя ще няма да приложи обективен прочит, а емоционален. Затова ще се опитам да дам насоки да опитмизира разходите и да мисли за увеличение на доходът - защото финансовото блато чака. Няма какво да настоявам, защото това е доброволно и съзнателен акт - просто ще знам, че е обвързана към фин. блато и каквото и да правя докато не го проумее няма да има полза от мен. Ако съзнателно осъзнае, то си има методи за реализирането на план спрямо клиента(НЛП, коучинг, менторство и т.н.) ... има още куп неща съпътстващи, но всичко е до вярванията и мислите - когато се обвържеш към емоционалните решения и лесните решения изпитваш голяма болка дори и да концептуализираш другото, то е ясно какво ще се случи. Дай ми личният си финансов отчет и ще ти кажа какво бъдеще те очаква - знаеш ли, кой го е казал? Все едно някой, който яде боклуци, пие всеки ден твърд алкохол и води пасивен живот и пуши по 2 кутии на ден това го кефи на макс, да му говориш за здравословен начин на живот и как ще умре след 10-15 години ... ще ти каже абе 1 живот имам си правя кефа ... Винаги промяната настъпва въпросът е дали ще имаш време след промяната или само пасивно ще наблюдаваш агонизиращо.

Не виждам, това какво ти помогна, но ти си знаеш.
 
От: От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете

Ще внеса малко смут в тезата ти с кредитът - знаеш ли защо застраховката живот на ипотека е 5 години?

Не съм наясно, би било интересно да науча. За идеята каква е - ясно, но 5-те години и т.н. - не знам.
 
От: От: От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете

Не съм наясно, би било интересно да науча. За идеята каква е - ясно, но 5-те години и т.н. - не знам.

Логиката е следната - ако вземе, че гътне кредитополучателят, то наследниците да имат сумата - за плащане(но в повечето случаи бенефециентът е банката :)) ... Застраховката е равна на стойността на главницата в началото.
При параметрите от темата но за 25 години един кредит от 80к след 5 години ще изплатил 20,8к лихви и главницата ще е 71к. Банката си връзва тези 5 години с 1/4 от сумата взета. После ако човека е жив и стане фал с ипотеката банката си взима 1-ва главницата, а имотът е застрахован отделно с друга застраховка, ако цената е срещу банката, това ще яде от нетната стойност на човека.
Горе долу на 5-та година банките са вързали гащите. Но пък от друга страна не всички банки имат клауза с тези 5 години, но се продава още тази идея в масата:) И банките правя пари допълнително от нищото :)
Номерът, е че след 5-та година почват и просрочките. Банките са перфектни статистици и знаят всичко - така, че след 5-та година расте темпа на просрочки и това е логично от поведенческа гледна точка - или не им харесва имота или искат друг или искат подобрения (финансирани с нов дълг) и в един момент става забавно ... Та това исках да кажа в твоят пример, няма 100% погасени ипотеки. В БГ около 20% от кредитите са в графата лоши :) Така, че ако говорим за липса на постоявно това е валидно както за инвестирането така и ипотеката. Но когато си обвързан съзнателно с идеята за инвестиране и фин. свобода много трудно се отклоняваш. Пак казвам това е валидно за нищожна част от населението. Не случайно 1% държи 50% от богатството.
Като цяло това нещо да е ТВОЕ и обвързването емоционално с кофти решение/загуба и т.н. - са едни от най-любимите психологически дисбаланси, които фин. система обича да експлоатира. За жалост това много трудно може съзнателно човек го засече. В моята сфера на интерес и бизнес го виждам всеки божи ден - как хора не знаещи какво правя с грешни очаквания и взети емоционални решения, които им носят текуща загуба продължават да трупат загуба дори и да го осъзнават но, емоционално са обвързани и ги е страх от загубата и болката затова допълват пари и се сещаш как скоро време са фалирали и винят всички, но не и себе си :)
 
Последно редактирано:
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

С това какво очакваш да постигнеш? Май наистина на лексион ще го превърнеш ... ще ти дам последен шанс да проумееш.
Ако дойде г-н Иванов с 2к доход - ще установя в разговорът какви са му ценностите, вярванията, целите и какво иска да постигне в краткосрочен, средносорчен и дългосрочен план. Ще установим дали е дисциплиниран, последователен, методичен към това, което се обвързва. Ако цели да жертва няколко години да е при майка си, но това време да инвестира и да работи над себе си и да се развива и да изгради здрав фундамент и след време да може да се отплати на майка си за това - то това бих му препоръчал. Ако не иска да е при майка си, то тогава ще му кажа за н броя примери на хора, които са нямали почти нищо, но са работили над себе и не са плащали великият данък това да е МОЕ и социалният данък, а са жертвали текущ разкош за дългосрочни облаги - докато са били под наем. В този период той ще се развива и ще изгражда отново здрав фундамент - ако не мисли къде си пръска парите по жени, дрехи, аксесоарии, яки дранкулкти и т.н. Ако има мисли да си има куче, дюбели и плочки щото е негово ще му покажа същото като в тази тема, но знам, че той/тя ще няма да приложи обективен прочит, а емоционален. Затова ще се опитам да дам насоки да опитмизира разходите и да мисли за увеличение на доходът - защото финансовото блато чака. Няма какво да настоявам, защото това е доброволно и съзнателен акт - просто ще знам, че е обвързана към фин. блато и каквото и да правя докато не го проумее няма да има полза от мен. Ако съзнателно осъзнае, то си има методи за реализирането на план спрямо клиента(НЛП, коучинг, менторство и т.н.) ... има още куп неща съпътстващи, но всичко е до вярванията и мислите - когато се обвържеш към емоционалните решения и лесните решения изпитваш голяма болка дори и да концептуализираш другото, то е ясно какво ще се случи. Дай ми личният си финансов отчет и ще ти кажа какво бъдеще те очаква - знаеш ли, кой го е казал? Все едно някой, който яде боклуци, пие всеки ден твърд алкохол и води пасивен живот и пуши по 2 кутии на ден това го кефи на макс, да му говориш за здравословен начин на живот и как ще умре след 10-15 години ... ще ти каже абе 1 живот имам си правя кефа ... Винаги промяната настъпва въпросът е дали ще имаш време след промяната или само пасивно ще наблюдаваш агонизиращо.

Не виждам, това какво ти помогна, но ти си знаеш.

Попитах от финансова гледна точка, бе Паисий. И беше риторичен въпрос. Ама поредният ти локум е достатъчно красноречив. Лека ти нощ, пълен въздух си.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Попитах от финансова гледна точка, бе Паисий. И беше риторичен въпрос. Ама поредният ти локум е достатъчно красноречив. Лека ти нощ, пълен въздух си.

Явно много искам от теб - едното е трудното да прочетеш точно какво съм писал и 2-рото невъзможното да се опиташ и да вникнеш какво съм писал. Защото на така поставен хипотетичен въпрос с нулева информация, няма как да ти се отговори - затова се дава поне някаква база. Та трудното е изобщо да обхванеш тази база, а невъзможното, което не знам как може да е невъзможно за теб е да видиш, че съм ти отговорил. Освен, че показваш, че ти е кеф да си във фин. робство и да нямаш богатство в бъдеще, се чудя защо показваш невежеството си? Толкова ли е трудно да четеш и да хващаш смисъл в думите? Или беше по лесно да дадеш последен порив на емоциите си и да кажеш, че съм въздухар, само защото ти през цялото време така и не разбра за какво говорим?. Интересното, е че трябва да кажеш същото на още няколко в тази тема ... Хайде жив и здрав по-малко емоции, повече съзнателна проява за мислене и анализиране - знам, че е трудно, но се отплаща!
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

При възможност за мен по-доброто е собствено жилище.Това е една от най-добрите инвестиции, имоти си е имот дори и в криза.Държи цена, да нагоре надолу има пикове, падения, но има стойност. Бизнеса в Бг е труден, нишите се заеха повечето, големите риби си държат клиентелата, правят промоции, намалят цени. При повечето бизнеси има наеми, сметки, персонал, осигуровки, какво ли не. Парите трудно могат да се удвоят да речем, дори и да стане иска се много бачкане, в някой случай повече от редовната работа, докато жилището накрая си остава за теб и дори и да решиш да го продадеш. ще видиш резултата от спестяванията и изплащането му, докато бинеса може да е приключил отдавна. От бизнес до бизнес има голяма разлка, така, че все пак ависи какъв е и какви връзки и какъв гръб имаш. успех!
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Тази мантра най-добрата инвестиция, всички брокери я разправяха - ако беше толкова добра инвестиция, защо хиляди брокери останаха на улицата? Защо имотите са близо 50% по ниски от 2008 - това държане на цената ли е?
Няма как едно нещо да си държи цената след като се амортизира и има данъци - освен това, чисто в номинално изражение има солиден спад, а и не създава нищо материално(само го унищожава). Просто не е много коректно становището ти.
Иначе, то ако всичко е според зависи, утре и могат ти вземат това жилище, защото си спрял да плащаш вноските - нали знаеш в БГ е "трудно" да си зает на добра работа, повече държат заплатите, не ги увеличат,а дори и не плащат веднага. Все пак нали бизнесът е труден според теб, то няма как да е лесно и за служителите, а още по-малко за тези с ипотека. Аз само не разбрах, защото е трудна работа да имаш бизнес и да инвестираш в себе, затова е по-лесното да си вземеш ипотека, и да си оставен на милостта на бизнесът, който е труден, но пък ще имаш имот, който си "държи стойността" (ако губене по 1+% на година е държане на стойност)?
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Блеки ти не бачкаш ли в Кауфланд, нареждаш стелажите или се бъркам?
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Блеки ти не бачкаш ли в Кауфланд, нареждаш стелажите или се бъркам?

ъпче, колко пъти съм ти казвал, не прави индукции и не съди другите спрямо твоето ниво и на тези около теб.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Темата вече се изчерпа според мен. Всеки изказа мнението си, което е ок, все пак нали затова е форум. Само не мога да разбера защо всеки смята своята гледна точка за правилна и се опитва да я наложи на другите. Аз също съм по скоро привърженик на идеята за собствен дом и в едно две мнения написах защо така мисля. Но не твърдя, че мойто виждане е най правилно и че трябва да важи за всички , то си е правилно за мене си. По същата логика не искам и мен да ме убеждават как моята гледна точка не е правилна и аз нищо не разбирам. За мен винаги е интересно и полезно да видя различно от моето мнение и аргументите за това, но не и да ми се налага и да се влиза в някакви безмислени спорове
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Прав си, тука има 1 теза, която е чист сравнителен анализ по заложени параметри, която показва от фин. гледна точка, кое е по-доброто решение - просто не може да бъде оборена и затова някои го раздават жертвата ... нищо, че преди няколко страници всички стигнахме до един и същ консенсунс(темата я изчерпахме) .. темата се върна със същите емоционални аргументи.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Ок, но финансовата гледна точка не е единствената гледна точка. Всеки си има лична история и лични мотиви да вземе дадено решение. Все пак парите не са всичко, ако всички решения в живота ни се ръководят от това да трупаме пари, не е ок. Това, което искам да кажа е, че психологията на човека и емоционалните мотиви далеч не са за пренебрегване, все пак живота не е суха математика
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

Ок, но финансовата гледна точка не е единствената гледна точка. Всеки си има лична история и лични мотиви да вземе дадено решение. Все пак парите не са всичко, ако всички решения в живота ни се ръководят от това да трупаме пари, не е ок. Това, което искам да кажа е, че психологията на човека и емоционалните мотиви далеч не са за пренебрегване, все пак живота не е суха математика

Ако вкараме поведенчески финанси и какви са данните за поведението на средният човек, още по-малко ще ти хареса резулатът. Парите не са всичко, прав си но тук въпросът е финансов ипотека или наем, в случаят заемат централно място. Алтернативната цена на това да си лепиш плочки, тапети, си дупчиш стената и т.н. е наемът и инвестирната сума, която след определено време става много сериозна. Пак казвам въпросът е финансов, тук няма място за емоции, казах че това не е за масата, масата не случайно е фин. затънала и им е кеф да са така с емоционалните оправдания, но това не значи че няма и друга гледан точка, която резултира в пълен контраст на фин. свобода - постижим ли е? Абсолютно ДА! Всички ли могат го постигнат? Абсолютно НЕ! Когато въпросът е финансов се вади сухата математика - банката ти вади сухата математика като ти издаде кредит, но пък дай да не я вадим ние в сметките. Това е проблемът когато се срещне аматьор и про - банката е прото и работи с математика и рационални подходи лавирайки и манипулирайки човешкото поведение защото е наясно с дупките в човешката психология, а човек отива чисто аматьорски и подписва нещо, без дори и да се е съветвал с друг и по никакъв начин не вкарва обективен и рационален анализ в решнието си, воден от емоцииите. Финансовата неграмотност си има цена! Всеки има право да вземе лесното и грешното решение - това искам да кажа! Това го казвам, след като беше постигнат консенсус и се диференцираха решения спрямо зададеният казус.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Чета, чета, че чак на 12-та страница се изморих и викам дай направо да се изкажа.

Обмислям и двата довода, но понеже съм на тази фаза едно нещо не мога да си обясня.

В момента плащам 400 лв. наем. Насочил съм се към жилище 80к (с 20 собствено участие), което ще е с ипотека за 20г - месечна вноска 466 лв.
Не ми е проблем да плащам наема, което значи че на този етап няма да ми е проблем да плащам ипотеката.
Нима някой иска да ми кажи, че с тия 66 лв. ще инвестирам?

Абсолютна груба сметка = не говорим ще ипотеката може да се погаси по-рано от тези 20 г.
За 5 години съм набутал 24к в джоба на хазиаина, по вашите сметки колко хилки трябваше да притежавам сега?
 

Горе