Чудно тогава от какво се издържат държави, които не изнасят петрол и негови производни, и които нямат развит военно-промишлен комплекс?
Бюджета на САЩ за 2023 е 1.7 трилиона долара. Капитализацията само на Apple е 3 трилиона, Alphabet (Google) - 1.85 трилиона, Майкрософт - 2.9 трилиона, Амазон - над 1.2 трилиона.
Военно-промишления комплекс в Щатите е просто поредния тип бизнес, който носи приходи в хазната, също като гореизброените.
Когато има търсене за един продукт (т.е. той е полезен на група хора), то е съвсем нормално да възникне бизнес, който да удовлетвори това търсене. Това е пак от часовете в училище.
Под каква форма ще е продукта и каква ще е неговата роля не е от значение.
Държава, която разчита само на един тип индустрия да я храни е обречена, дори от примера ти с ОАЕ хората там са наясно с това и през последните десетилетия диверсифицират доходите си чрез добра данъчна политика, туризъм, постоянни инвестиции в нови технологии.
Ако ИТ не съществуваше - често споменаваната военна промишленост щеше да е още на нивото от втората световна война, щяхме да ходим по банките за да теглим и внасяме пари на гише, както и за да разберем с колко точно разполагаме, телевизията щеше да е аналогова, щяхме да слушаме музика на касетки и асансьорите в сградите да са на принципа на отворените кабини с постоянно движение.
Иска ти се или не - ИТ сектора спомага за всичко в ежедневието ни и ако изведнъж изчезне - ще се върнем със сто години назад.
В един автомобил се влагат по няколко компютъра, софтуер, който ги управлява (включително табла, медия, системи за безопасност, комуникация и прочее), седалки (които се шият), метали, окабеляване, стъкла. Кой е основния бизнес? Или всички бизнеси предоставящи необходимите части за сглобяването на автомобила са нещастни и никому ненужни? Защо спря автомобилопроизводството в Европа преди около две години като намаляха доставките от Азия на кабели и чипове?
Основна част от износа на Виетнам се състои от телефони, телевизори и части за тях (таблици - тук:
https://www.vietnam-briefing.com/news/vietnam-imports-exports.html/)
ИТ е една от индустриите, тласкащи света в развитието му напред. Подобно на електричеството и ЖП транспорта с парните двигатели преди това. Да, спомага развитието на други продукти и колкото повече бива ползвано, толкова връщането назад става по-невъзможно.