За по-малко от 1 година НЕК с 1 милиард нови задължения!

blackout8

Well-Known Member
Задълженията на НЕК приближават 3 млрд. лева

Натрупаните задължения на Националната електрическа компания (НЕК) за периода 2010 - 2014 година са 2,9 млрд. лева. Почти половината от тях са инвестиционни и не подлежат на компенсиране. Останалите 1,5 млрд. лева обаче са свързани основно с изкупуване на "зелена" енергия и тока от ТЕЦ "Марица Изток" 1 и ТЕЦ "Марица Изток" 3, както и разходи, свързани с ПАВЕЦ "Чаира", и трябва да бъдат възстановени чрез цената на електричеството. Това стана ясно по време на брифинг в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).


Регулаторът ще разгледа възможностите за компенсиране на тези разходи и вероятно ще има решение от 1 октомври 2014 година, обясни председателят на Комисията Боян Боев.
„Балансирането ще бъде поетапно, съобразно ситуацията, в която се намираме в средата на септември“, обясни той в коментар дали тази ситуация ще доведе до ръст на цената на тока.
Според Боев „ако сработят механизмите, предвидени от ДКЕВР, ефектът може да бъде минимален или никакъв“.


Припомняме, че вчера от регулатора съобщиха, че са поискали от Европейската комисия да анализира договорите с ТЕЦ „Контур Глобал Марица Изток 3“ и ТЕЦ "AES Марица Изток 1“, както и че са поискани законодателни промени, които да позволят изкупуването на по-малки количества "зелена" енергия. Надеждата е чрез тези мерки да бъде намерен начин за намаляването на разходите на държавната енергийна компания.


Дори и тези механизми да не бъдат одобрени, съответно от ЕК и националния парламент, няма да допуснем рязък скок на цената на тока, категоричен беше днес Боев. Той очаква до две седмици да има отговор от жалбите до Брюксел. Ако в крайна сметка няма положително решение по исканията на регулатора, разходите на НЕК ще бъдат преразглеждани на всяко тримесечие.


От средата на юли ДКЕВР ще направи одит на дейността на НЕК, който ще анализира техническото и финансовото състояние на държавната компания. От получената информация за разходите, разпространена публично днес, е видно, че от 2010 година до 2014 година основната част на невъзстановените, но подлежащи на компенсиране разходи, идват от изкупуването на "зелената" енергия - 720 млн. лева. Разходите, свързани с т.нар. "американски централи" са 382 млн. лева, а некомпенсираните разходи от дейността на ПАВЕЦ "Чаира" са 392 млн. лева.


От регулатора отчитат още и недостатъчни приходи спрямо заложените от схемата за търговия с емисии въглероден диоксид. В началото на миналия регулаторен период те бяха определени на 498 млн. лева. Днес обаче данните показват, че са получени само 239 млн. лева.


Част от разходите на НЕК вече са предвидени за компенсиране в ценовото решение от 1 юли. Става въпрос за около 600 млн. лева, което означава, че остават още близо милиард за следващите ценови периоди.
Инвестиционните разходи са основно свързани с два проекта - „Цанков камък“, който е коствал 694 млн. лева, и АЕЦ "Белене", за който инвестициите са в размер на 784 млн. лева. Тези средства не подлежат на компенсация чрез цената на електричеството.

Източник - http://www.investor.bg/ikonomika-i-...niiata-na-nek-priblijavat-3-mlrd-leva,175072/


Близо 1,9 млрд. лева са задълженията на НЕК към 30 юни 2013 г.

За 1 година директно официално 1 милиард задължения, не официално над 1 милиард.

Преди година като писах, че това ще стане или източване на НЕК или скрито субсидиране, за купуване на политическа подкрепа мислихте на тавана говоря? Вече официално се води НЕК към фалит и приватизиране познайте от кой. А ДКЕВР се заиграва сериозно с дългосорчните договори, там потенциала за неустойки да го платим е равен на много милиарди.
В крайна сметка за 1 година сметки ли паднаха драстично? НЕ!
Да не би бизнеса да произведи повече заради ниският ток? Не! Точно бизнеса пое и увеличението!
Да не би да целяха тотално декапитализация? ДА!
 
От: За по-малко от 1 година НЕК с 1 милиард нови задължения!

последно не ми стана ясно защо това правителство твърди, че "Южен поток България" АД може да възлага дейности за милиарди без обществени поръчки, а в същото време договорите на НЕК АД за изкупуване били ... неправомерна държавна помощ...
 
Последно редактирано:
От: За по-малко от 1 година НЕК с 1 милиард нови задължения!

последно не ми стана ясно защо това правитество твърди, че "Южен поток България" АД може да възлага дейности за милиарди без обществени поръчки, а в същото време договорите на НЕК АД за изкупуване били ... неправомерна държавна помощ...

Какво се плюнчим - БСП-то за пореден мандат (полумандат, то е ясно) ни еба мамата. И вчера писах във форума - не току така мишока избяга... Леле какво ни чака в най-кратък срок, не мога да го измисля!
 
От: За по-малко от 1 година НЕК с 1 милиард нови задължения!

Отделно от това, имам информация, че утре в още една от големите банки ще има "посещение" от БНБ....
 
От: За по-малко от 1 година НЕК с 1 милиард нови задължения!

Отделно от това, имам информация, че утре в още една от големите банки ще има "посещение" от БНБ....

Ще си златен, ако споделиш за коя банка иде реч. Да вземем някакви мерки евентуално.
 
От: За по-малко от 1 година НЕК с 1 милиард нови задължения!

Отделно от това, имам информация, че утре в още една от големите банки ще има "посещение" от БНБ....

СТИГА С ТИЯ СЛУХОВЕ, ЧЕ ЩЕ СТАНЕ СТРАШНО... МАЙТАПЧИИ
 
От: За по-малко от 1 година НЕК с 1 милиард нови задължения!

Съветвам, който има инфо, а не слухове да споделя само на ЛС, защото иначе го грози глоба!
 
От: За по-малко от 1 година НЕК с 1 милиард нови задължения!

Съветвам, който има инфо, а не слухове да споделя само на ЛС, защото иначе го грози глоба!

МАНИ ТИ ГЛОБАТА, ТАКИВА МАЙТАПЧЕТА ЩЕ СЪБОРЯТ ДЪРЖАВАТА КАТО НИЩО
и това в предприемачески форум... остана и в инвестора да се заприказва
 
От: За по-малко от 1 година НЕК с 1 милиард нови задължения!

МАНИ ТИ ГЛОБАТА, ТАКИВА МАЙТАПЧЕТА ЩЕ СЪБОРЯТ ДЪРЖАВАТА КАТО НИЩО

не става толкова лесно :wink:
то и без това доверието в институциите е около 0, така, че нищо не може да сринеш :D
 
От: За по-малко от 1 година НЕК с 1 милиард нови задължения!

Какво има за сриване като всичко, което правят е предварително планирано и е просто въпрос на време?
 
От: За по-малко от 1 година НЕК с 1 милиард нови задължения!

Къде избяга реймънда и още един 2ма хубавци да кажат една добра дума за правителствтото, същото подканвам и админите който бяха оптимисти за правителството на орехарски по време на протестите.

Изглежда протестите не са били само хайка гамени?
 
От: За по-малко от 1 година НЕК с 1 милиард нови задължения!

Който гласува за БСП/ДПС/Атака мрази България. За една година успяха да докарат страната до фалит. А любимия Съсел се завлече в Брюксел и ви маха за сбогом ...
 
Re: От: За по-малко от 1 година НЕК с 1 милиард нови задължения!

Къде избяга реймънда и още един 2ма хубавци да кажат една добра дума за правителствтото, същото подканвам и админите който бяха оптимисти за правителството на орехарски по време на протестите.

Изглежда протестите не са били само хайка гамени?

Koга пък админите са казвали че протестиращите са хайка гамени?

Просто няма начин да ме убедиш че това не е вярно
... за мен пък герб са партия съставена от бивши членове на БКП и ДС и водиха лява популистка политика при тяхното управление (цифрите показват че са водили лява политика) - съвсем простичко определение за лява политика е когато държавата изземва повече за да преразпределя ... (а те изсмукаха от икономиката към бюджета 6 милярда повече спрямо предните) което нали знаеш какви ги трябва да ги прави по твойте думи....

А младежкото герб е пълно с хора който са там не защото вярват в дясната идея или някакво европейско бъдеще на България (дали знаят името какво означава), а искат и на тях да им дойде ред за властови позиции и за голямото лапане...

И да не почна да разтягам локуми за демокрация прозрачност... и че просто сами си го сложиха с това само герберски фирми да печелят търгове... (бюлетините миналата година как пък не му хрумна на някой че ако и за това спечели герберска фирма и стане фал ще операт пешкира - свещена простотия пълна липса на визия... )

....


И като добавка освен подслушването, за да покажат че мвр работи се разправяха с по един сайт месечно, като няма никой осъден ама влизат взимат ти всичко що е компютър дори и рутера и ги държат две години да ги проверяват... чудех се няма ли да дойде ред да пробват да ударят предприемач защото доста се пишеше и доста истини се казаха за герб ...

по скапано управление от това на герб не сме имали... да вкараш страх в собствения си народ който не с теб е нямам думи...
 
От: За по-малко от 1 година НЕК с 1 милиард нови задължения!

Кул бралте вече ме е страх при ГЕРБ нямаше показани прокуроски проъчки - вече банки се поръчват, по времето на ББ бяха само СРС-та, а тук директно са поръчки и то от най-висшите институции, закона на МВР е стил 1970 битер Комунистическите принципи - кажи ми ако бъркам някъде? Сегашните направо задминаха ББ и успяха да до съсипят държавата за отрицателно време - такова ниско доверие на всички инситуции в БГ аз нямам спомен, а прокуратура се изгаври и с БНБ - такава маша с неограничена власт в ръцете на политиците ни да действа вътре в държавата не се сещам - е МВР, но от месец на сам прокуратурата е в апогей и всички прожектори и я огряват!
 
Аз си гледма от моята си паничка - за последната година колко хора от форума отнесоха за нищо .... няма и е факт.... а по времето на герб средно по един на месец се падаше .... някой са именити форумци просто не знаете че са им играли бал с маски и са им прибрали техниката да я проверяват.... а то няма кво да проверяват понеже сайта например е с клипчета вградени от youtube (и такъв случай си имаме) ама бореха престъпността... герб са същите въздух под налягане и ПР (публик рилеишънс) така че да изглежда че вършат голямата работа

закона че не добър не добър ама това не прави герб добри те като имаха пълна власт защо не го промениха.... ?
 
И да добавя със същия ентусиазъм подходих и към правителството на греб в началото - Блекито може да потвърди че в някой икономически теми от началото на управлението бяхме аз и той бяхме единствените който пишеха за.... като ги видях че нестават и че заплашват демокрацията първо се постарах форума да е трудна мишена после много изригнах срещу тях ама нормално... ако някоя партия... която и да е партия.... се превърне в заплаха за демокрацията и свободата мястото и е на политическото бунище....
 
От: За по-малко от 1 година НЕК с 1 милиард нови задължения!

А, защо си мислиш , че се случва това с банковата система, и то за втори път. ;)
Аз ще си кажа моята версия, свършиха им паричките какво да крадът всички, и решиха да бутнат борда , за да почне БНБ пак да понапечата.
Кул бралте вече ме е страх при ГЕРБ нямаше показани прокуроски проъчки - вече банки се поръчват, по времето на ББ бяха само СРС-та, а тук директно са поръчки и то от най-висшите институции, закона на МВР е стил 1970 битер Комунистическите принципи - кажи ми ако бъркам някъде? Сегашните направо задминаха ББ и успяха да до съсипят държавата за отрицателно време - такова ниско доверие на всички инситуции в БГ аз нямам спомен, а прокуратура се изгаври и с БНБ - такава маша с неограничена власт в ръцете на политиците ни да действа вътре в държавата не се сещам - е МВР, но от месец на сам прокуратурата е в апогей и всички прожектори и я огряват!
 
От: Re: За по-малко от 1 година НЕК с 1 милиард нови задължения!

Аз си гледма от моята си паничка

И аз си гледам от моята. Не ми пречи ако ме подслушват :lol:
но всички да работят само за цигански помощи и пенсионерски добавки - не ми харесва :wink:
 
От: За по-малко от 1 година НЕК с 1 милиард нови задължения!

Написал съм на интересуващите се за коя банка става въпрос.

П.П. И преди да коментирате по мой адрес, първо вземете ми проследете участието във форума, за да изградите някаква представа за мен като личност и дали имам "навика" да се майтапя ....
 

Горе