43 депутати на К. П. храненици на фондацията
Част от „почтените” са минали през Харвардските курсове, други през ABLE и АУБК. П. и Асен са предпочитани лектори
От 67 депутати на „Продължаваме Промяната”, 43 са храненици на „Америка за България”. Това съобщи във фейсбук Кристиян Шкварек, представител на групата на европейските консерватори и реформисти в България.
В поста му е посочено, че 22-ма от депутатите на Кирил Петков са обвързани с ABLE (Асоциацията на българските лидери и предприемачи), финансирана от фондация „Америка за България”, 13 идват от „Харвардските курсове”, финансирани от фондация „Америка за България”, 8 са свързани с АУБ (Американския университет България), финансиран от фондация „Америка за България”, а 24 лица са бизнесмени или служители на НПО-та, формално обвързани с предните лица.
„Труд” проучи кои са лицата, визирани в поста на Шкварек. Оказа се, че преподавателите в т. нар. Харвардски курсове, които се спонсорират също от „Америка за България” и се провеждат в зала на Софийския университет, оборудвана от същата фондация срещу 300 000 лв., са основни действащи лица и в ABLE, където фондацията „Америка за България” годишно налива по 200 000 - 300 000 долара. Харвардските курсове са водят от Кирил Петков, Асен Василев, юристката Лена Бориславова, с която бе сключен договор за обслужване на ББР 13 690 лв. на месец, Даниел Лорер. И четиримата ще бъдат депутати в 47-ото НС. Квартетът обучава и бъдещи лидери и предприемачи в ABLE. През въпросната асоциация са минали следните депутати на Кирил Петков - Искрен Митев, Яна Балникова, Деница Симеонова, Венеция Ангова, Никола Минчев, Радостина Ценова, Цветелина Калинова, Радослав Рибарски, Атанас Михнев, Радослав Василев, Мирослав Иванов.
Друга част от депутатите на Кирил Петков и Асен Василев са възпитаници и преподаватели в Американския университет в България (АУБ), където фондацията „Америка за България” е наляла досега 25 млн. долара. Най-голямото целево дарение от фондацията е на стойност 8 млн. долара за изграждане на новия кампус, който носи името на фондацията. Възпитаник на АУБ е депутатът Владимир Табутов от Благоевград, а водачът на листата там - Андрей Гюров е преподавател по финанси в АУБ.
„ÐмеÑика за ÐÑлгаÑиѓ взема влаÑÑÑа - ТÑÑд
43 депÑÑаÑи на Ð. Ð. ÑÑанениÑи на ÑондаÑиÑÑа ЧаÑÑ Ð¾Ñ „поÑÑениÑе” Ñа минали пÑез ХаÑваÑдÑкиÑе кÑÑÑове, дÑÑги пÑез ABLE и ÐУРÐ. Ð. и ÐÑен Ñа пÑедпоÑиÑани лекÑоÑи ÐÑ 67 депÑÑаÑи на &bdquo
trud.bg
На 16 октомври 2018 г. вестник “Капитал” пише, че идеята за създаването на фондацията и центъра е на завършилия в Харвард сериен предприемач Кирил Петков, чиято фирма Proviotic продава продукти на основата на Lactobacillus bulgaricus на четири континента. Инвестицията в центъра била 800 хил. лв., от които 500 хил. лв. са дарение от компанията на Петков, а 300 хил. лв. - от фондация “Америка за България”.
Проверка във финансовите отчети на фондацията обаче сочи, че през 2018 г. единствените приходи са точно 300 хил. лв. и никъде не се вижда допълнителна инвестиция от Петков, освен внесените от него 50 лв. при учредяването.
Видно от интернет страницата на фондацията лектори в центъра освен учредителите Кирил Петков и Николай Денков, са Асен Василев, Евгени Ангелов, Лена Бориславова и Даниел Лорер. От публикуваните в търговския регистър финансови отчети за 2018 и 2019 г. не се вижда осъществяването на никаква дейност освен дарението от фондация “Америка за България”, което веднага е похарчено в някаква посока под формата на “друго плащане”.
Как фондацията на Кирил Петков и Николай Денков с помощта на "Америка за България" овладя финансите, икономиката и образованието на държавата | Glasove.com
Фондация на Кирил Петков и Николай Денков със 100 лева учредителен капитал, финансирана от “Америка за България” и рекламирана във вестник “Капитал”, се готви да източи милиони от Фонда на фондовете. Значими постове в правителството на Радев и в структури
glasove.com