Какви права имат онлайн търговците!

От: Какви права имат онлайн търговците!

Е, ако бях някоя мутра, можеше да остане без пръстчета :mrgreen:
Но аз съм що годе добре възпитана дама, която се е въоръжила с два куфара търпение и един вагон нерви... да има за късане ...
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Здравейте,
Мога да споделя следния опит натрупан през последните години:

Ако се върне нещо за ремонт кой плаща доставката?
В този случай би следвало ти да поемеш транспорта и в двете посоки :(


Ако в седем дневен срок се откаже? кой плаща доставката?
Тук клиента трябва да платят разноските по връщането!
Клиентите са много изобретателни и измислят какво ли не само ти да платиш :) Случвало се е да ми обясняват, че стоката, която е пратена е дефектна, а когато се е върнала при мен да се окаже, че всичко и е ОК :)

Лошото е че чули (само изгодни за тях) и недочули (техните задължения) ти обясняват какви права имат.

Следващият етап след като се заядът със теб е КЗП и след това, като се не се разбереш с Комисията да обжлаваш пред съдебна инстанция.

Лично аз си събирам всякакви ПИСМЕНИ доказателства относно поръчката на сделката и последващата рекламация !!!!

Факт е че клиентите все повече пазаруват в Интернет и с времето културата за пазаруване в Интернет ще се промени (Надявам се :))
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

абе аз едно време им пусках телефоните и имейлите дето трябва ...
ама напоследък много народ го практикува и от полицията се сърдят :)
му зазвънят в 2 през нощта да питат с кондом или без...
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Да побутна тази тема със списъка :) До къде се стигна, ще има ли списък?
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Без да съм специалист - темата е абсолютно излишна! Ако се занимаваш с онлайн търговия поне си направи труда да прочетеш ЗЗП и всички въпроси ще ти се изяснят! Несериозно е да не си запознат с този закон и да се мислиш за добър търговец!
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Закона за електронната търговия трябва да се препрочита от време на време според мен.
Добре е да бъдем идеално запознати с него, ако желаем да бъдем изрядни.
Всяка точка от закона трябва да я разбираме, за да можем да я спазим и приложим. Аз все още не мога да ви бъда много полезен, но скоро се надявам да участвам активно във форума (след като натрупам опит).

Поздрави

Трябва да се запознаем също и със закона за защита на потребителите, както е писъл колегата по-горе.
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Бих добавил също, че и ЗЗК(Закон за защита на конкуренцията) е добре да бъде по-прегледан. Най-малкото при нелоялни действия на конкуренти е добре да се знае, че човек може да се защити. От моя скромен опит съм приятно изненадан, че точно тази институция си върши работата.
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Аз често пазарувам от онлайн магазини и до сега не ми се е налагало да връщам нещо. Прави ми впечатление, че на повечето сайтове ясно си е оказан срока, в който можеш да върнеш покупката - 7 дни и то ако не е нарушена цялостта на опаковката. Така че тези "изкукали лелки" могат да си гледат работата, ако и ти така си упоменал в условията си :)
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Вече не са 7 дни, а 14. Стоката трябва да е в същия търговски вид, в който е получена. Възстановяването на сумата може да мине по банков път. Наблягайте на този факт да не получавате пратки с наложен платеж.

Когато става въпрос за рекламация или връщане. Добра практика е ти да поемеш доставката и го препоръчвам. Една добре обработена и бързо уредена рекламация говори много повече от 10 продажби.

Ако не искате да поемете доставка, съвсем спокойно можете на кажете на клиента : "Като го връщате във физически магазин, плащат ли Ви билета, таксито или горивото, с което сте дошли до там?

Във всички случаи препоръчвам да си уреждате нещата с клиентите, защото КЗП се отзовават на жалбата независимо дали има или няма нарушение. Решат ли ще намерят...
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Честно, понякога не разбирам смисъла на темите. И аз имам магазини и точни общи условия, съобразени със закона. Ако не сте чели закона, а сте тръгнали да правите бизнес с онлайн магазини, то не сте никакви предприемачи, а хора, които си заслужават затваряне на бизнеса + глоба. И дайте малко с уважение към клиента, стига с тея тупани и какво ли още не, държите се така, все едно той е длъжен да купува от вас и се сърдите като не ви е изгодно неговото мнение...българска работа
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Аз малко се пообърках .... тоест ако имам магазин и съм задължен да предлагам стока с гаранция от 2 год ( така бях чел някъде ) , апропо не СЪМ ВНОСИТЕЛ , нито пък и ПРОИЗВОДИТЕЛ клиента идва и връща стоката защото дефектира да кажем след 30 дни. Кой поема тази гаранция тъй като вносителите често отказват да приемат рекламации и казват че е проблем твой проблем , а нямам връзка с производителя ....
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Питах в друга тема, но не получих отговор, та ще питам и тук.
Трябва ли да се декларират продажби на неща, които са внос от Китай (чрез ибей, алиекс. и тн.) на стойност около 30/50$ месечно? Да предположим, че нещата не се продават във физически магазин, ами в нашите си продавалници.
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Щом купуваш нещо на една цена и го продаваш на по-висока с цел печалба, то ти извършваш търговска дейност. Тука няма две мнения. Следователно това, което правиш подлежи на контрол и регулация от органите. В случая регистрираш търговска дейност и печалба, а не декларираш нищо, следователно укриваш данъци и извършваш незаконна търговска дейност. Да не говорим, че може да продаваш опасни за здравето стоки, които не са разрешени за продаване в ЕС и нямат нужния сертификат. Също стоките ти нямат данни за вносител, разпространител, контакти и останалите атрибути... За касови бележки да не говорим....

Това къде продаваш няма никакво значение, продажбата си е продажба, без значение как си я направил.

Това се сещам на първо четене, сигурно има и още :)

Питах в друга тема, но не получих отговор, та ще питам и тук.
Трябва ли да се декларират продажби на неща, които са внос от Китай (чрез ибей, алиекс. и тн.) на стойност около 30/50$ месечно? Да предположим, че нещата не се продават във физически магазин, ами в нашите си продавалници.
 
От: Какви права имат онлайн търговците!

Питах в друга тема, но не получих отговор, та ще питам и тук.
Трябва ли да се декларират продажби на неща, които са внос от Китай (чрез ибей, алиекс. и тн.) на стойност около 30/50$ месечно? Да предположим, че нещата не се продават във физически магазин, ами в нашите си продавалници.

Задължен си декларираш, защото за да продаваш, значи имаш печалба, която се облага с данък. Тук няма никакво значение дали става въпрос за физически магазин или за онлайн търговия. :)
 

Горе