Какво изгубихме с края на социализма

От: Какво изгубихме с края на социализма

Чакай ся, значи снигнахме до извода, че не е било по-евтино щом се зимат буркани от село. И не.... не е по-скъпо. Кое ти е по-скъпо, бурканите ли ? И в буркани и шишета съм правил и не ми е излизало по-скъпо.

Че кое те спира и сега да си правиш буркани от село ? Желание ли няма.. или просто не е нужно. :)

Коя храна точно? Карантията, салам кучешка радост? Не се сещам...

Всичко натурално си си го произвеждал сам, а не ти го е произвеждал комунизма. Нищо не те спира да си го произвеждаш и сега...
Суровините, от които се произвеждат тия неща тогава бяха супер евтини. Нали се сещаш, че не е нужно да гледам домати и пипер, за да си направя лютеница. Извинявай, ама храната си беше супер евтина и достъпна.

Така че, пусни нещо интересно, а не популистки снимки за цената на хладилниците.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Честно да ти кажа, за храната, предпочитам 10000 пъти бурканите от село, отколкото пластмасите от супермаркетите. А ако си правил нещо в буркани, щеше да знаеш, че излиза доста по-скъпо да го направиш, отколкото да си купиш някакъв боклук за ядене. За много неща не харесвам и мразя комунизма, ама храната не е от тях :wink:

Вчера с това се занимавах и излиза няколко пъти по евтино - компоти примерно?
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Ако включиш и чанча при приготовлението на бурканЙете, излиза по-скъпо да, щото си е хамалогия голема, иначе като продукти и ако ги вариш на дръвЯ от двора е на сметка.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Не знам какво сме изгубили, но все по-често има реклами на продукти с.. вкус, рецепта, качество от едно време, що ли?
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Не знам какво сме изгубили, но все по-често има реклами на продукти с.. вкус, рецепта, качество от едно време, що ли?

Качество едва ли, виж на вкус го докарват, химици са големи признал съм ги.
Отиваш в магазина химици са ти приготвили вкусна храна салам с вкус на мИсо, млеко с вкус на млИко и т.н.т., после съответно от хубава храна отиваш в аптеката да поправяш щетите, там също химици, ако не стане там отиваш при чичо ох боли, там вече те завърта здравната система, ако уцелеИш уцелеИш, всичко е много добре замислено и основната цел е пИчелене на пари.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Качество едва ли, виж на вкус го докарват, химици са големи признал съм ги.
Отиваш в магазина химици са ти приготвили вкусна храна салам с вкус на мИсо, млеко с вкус на млИко и т.н.т., после съответно от хубава храна отиваш в аптеката да поправяш щетите, там също химици, ако не стане там отиваш при чичо ох боли, там вече те завърта здравната система, ако уцелеИш уцелеИш, всичко е много добре замислено и основната цел е пИчелене на пари.

Е да това е при еФтинджос храните - химиците са голяма сила!
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Ако включиш и чанча при приготовлението на бурканЙете, излиза по-скъпо да, щото си е хамалогия голема, иначе като продукти и ако ги вариш на дръвЯ от двора е на сметка.

И ти явно не си правил компоти.
Голяма тенджера на газовия котлон и 2 пъти са сварени, другото колко му е да нарежеш 2 праскови на буркан?
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

И ти явно не си правил компоти.
Голяма тенджера на газовия котлон и 2 пъти са сварени, другото колко му е да нарежеш 2 праскови на буркан?

Едно е да сложиш пет компота на газов котлон, а съвсем друго 100 на да ги вариш на котел на перустията, аз не си играя на дребно:wink:
Но компотите не сме ги загубили в края на соца, нито домашарката, те са непреходни:D
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Едно е да сложиш пет компота на газов котлон, а съвсем друго 100 на да ги вариш на котел на перустията, аз не си играя на дребно:wink:
Но компотите не сме ги загубили в края на соца, нито домашарката, те са непреходни:D
10 наведнъж, общо 20 от всеки вид и за месец имаш 100 с малко работа.
Или ти правиш 500 компота?!?
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Суровините, от които се произвеждат тия неща тогава бяха супер евтини. Нали се сещаш, че не е нужно да гледам домати и пипер, за да си направя лютеница. Извинявай, ама храната си беше супер евтина и достъпна.

Така че, пусни нещо интересно, а не популистки снимки за цената на хладилниците.

Ама ти честно ли? Хората от село са си взимали суровини, не са ги отглеждали? Изумяваш ме понякога. За лютеницата ти е нужно бая да побъркаш, преди да я направиш. Некак си ако ти е евтина в магазина, едва ли ще се занимаваш.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Още ли го мислите тоя социализъм?
Не мога да разбера какво все се обсъждат едни цени, едни заплати..

А качеството на хранта - малко акъл да дам. Ако искаш качествена храна - остави компютъра и ходи на село да садиш компири. С гаранция ще бъдат по-вкусни от полските.
Сега въпроса е - искаш ли да си оставиш компютъра и да запретнеш ръкав върху компирите?
И малко филосовия - "Човек може да има каквото поиска, но не може да има всичко". Не помня кой го е казал.
Хората напоследък са безкрайно алчни и цинични. Искат хубава земеделска продукция, но не искат да плащат за нея, нито пък да я произвеждат. Ако може да си седят на климатичето, да напишат някоя и другa малоумна статия, в още по-малумен сайт с 98,6% трафик от brainless facebook групи - > про САЩ/ЕС или про Русия и да хапват вкусни органични продукти, за без пари. Не става, майка.
А за качеството - то се купува с пари или с труд.
1) Оставяш компютъра и отиваш при компирите - и получаваш качество.
2) Плащаш си за качество - но пазар няма, понеже всички мишкари искат да минат тънко. Всеки скимти за органична и естествена селскостопанска продукция - ама като иде в хипермаркета - първо гледа кое е с жълт етикет и грабва директно ПРИмоцията - картофите, ако може за 40 стотинки килограма. Не става, майка.

Толкова е просто.

You want fucking value - go fucking create it or pay for the damn thing.
Но не можеш да създаваш без усилия, работа, работа, пот, сълзи и главоболия.
Не можеш и да си го купиш, ако не си готов да платиш реалната цена за усилията,работата, работата, потта, сълзите и главоболията на някой друг.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Качество едва ли, виж на вкус го докарват, химици са големи признал съм ги.
Отиваш в магазина химици са ти приготвили вкусна храна салам с вкус на мИсо, млеко с вкус на млИко и т.н.т., после съответно от хубава храна отиваш в аптеката да поправяш щетите, там също химици, ако не стане там отиваш при чичо ох боли, там вече те завърта здравната система, ако уцелеИш уцелеИш, всичко е много добре замислено и основната цел е пИчелене на пари.

Много се радвам, че намеси "здравната система" :clap:
Някой нещо да каже за здравеопазването ... безплатното здравеопазване навремето? м?!

Всички станции по морето, които бяха поддържани и хората-трудещи се можеха да си почиват на спокойствие и в комфорт. Да, не беше лукс. Но храната ти беше осигурена, плажовете бяха чисти и ... въобще си заслужаваше да си очакваш всяко лято почивката.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

С безплатното здравеопазване навремето, продължителността на живота беше с 4 години по-ниска, отколкото сега. Ае нема нужда. Колкото до качеството на храната, бяха същите боклуци като сега, с тая разлика, че в момента можеш да си купиш и истинска храна.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Най-голямата загуба е контрола над идиотите.
Демокрацията е много хубаво нещо, но някой хора просто нямат когнитивни способнисти, за да изразят логическа мисъл, без да сътворят нелепа идиотщина.
Това е най-голямата загуба. Казваш идиотщина - доносче - ДС ти чука на вратата (и в дупето). А сега - всеки малоумник може да си изрази позицията, била тя ТУРБО грешна и (дали нарочено - дали не, не се знае?) заблуждаваща, подвеждаща и отричаща.. Дори в тая тема - примери бил, за хора, който трябва директно на ДС да бидат докладвани...е да ама не. Сега нали има свобода на словото.. :roll:
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

С безплатното здравеопазване навремето, продължителността на живота беше с 4 години по-ниска, отколкото сега. Ае нема нужда. Колкото до качеството на храната, бяха същите боклуци като сега, с тая разлика, че в момента можеш да си купиш и истинска храна.

Ако е било така, ти сериозно ли го отдаваш на здравеопазването? И значи, ако преди дядо ми е починал на 71, сега затънал в дългове може да почине на 75, айде пък, ако може така да не е. В конкретната ситуация и времена се отнася за баща ми и майка ми, които са здрави не заради здравната система, а е някакъв късмет, но не дай си Боже да им се наложи да се лекуват. А съвсем пък трето, работя на място където всеки ден чета жалби на хора в нужда и наистина ми идва тази здравна каса да отида и да я изрина, ако мога ... но щом мислите, че е смешно или пък приемливо, евала на стоицизма и слепотата ви.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Ако е било така, ти сериозно ли го отдаваш на здравеопазването? И значи, ако преди дядо ми е починал на 71, сега затънал в дългове може да почине на 75, айде пък, ако може така да не е. В конкретната ситуация и времена се отнася за баща ми и майка ми, които са здрави не заради здравната система, а е някакъв късмет, но не дай си Боже да им се наложи да се лекуват. А съвсем пък трето, работя на място където всеки ден чета жалби на хора в нужда и наистина ми идва тази здравна каса да отида и да я изрина, ако мога ... но щом мислите, че е смешно или пък приемливо, евала на стоицизма и слепотата ви.

Кася, помогни им на тея хора. Дай им малко акъл.
Каквото ти е положението в тоя момент е резултат от всички действия и бездействия в миналото. Каквото си посял - такова жънеш. Ако са изпаднали в "нужда" - това означава, че 95% сами са се набутали в нужда, с техните очевадно грешни действия и бездействия. Останалите 5% са едни такива, с никакъв късмет, каръци.
Обаче по някаква магическа причина 95-те процента смятат, че съдбата е срещу тях, и сегашното им положение не е в резултат от собствените им действия...
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Няма такова нещо, като безплатно здравеопазване. Плащаш си го с данъците. Това че не ти взимат парите в болницата не значи, че е безплатно.
 

Горе