Какво изгубихме с края на социализма

От: Какво изгубихме с края на социализма

Ако е било така, ти сериозно ли го отдаваш на здравеопазването? И значи, ако преди дядо ми е починал на 71, сега затънал в дългове може да почине на 75, айде пък, ако може така да не е. В конкретната ситуация и времена се отнася за баща ми и майка ми, които са здрави не заради здравната система, а е някакъв късмет, но не дай си Боже да им се наложи да се лекуват. А съвсем пък трето, работя на място където всеки ден чета жалби на хора в нужда и наистина ми идва тази здравна каса да отида и да я изрина, ако мога ... но щом мислите, че е смешно или пък приемливо, евала на стоицизма и слепотата ви.

Знаеш ли, има много неща, които влияят на продължителността на живота, вероятно даже не знаем всички фактори. Но със сигурност, здравеопазването е един от тях и то основния. Тук, в този форум, би трябвало да уважаваме фактите, независимо дали съответстват на емоционалната ни нагласа или не.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

На комунизма му трябваха работници, с тази цел се лекуваше раята не за друго.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Истината е, че по магазините ни пробутват само боклуци. Понеже много обичам домати, не мога никъде да намеря хубави. Вчера се случи така, че си взех едни домашно произведени и няма нищо общо. Всички магазини съм пробвал, никъде не мога да намеря качествени домати, без значение дали са евтини или по-скъпи. За много други стоки също е така.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Истината е, че по магазините ни пробутват само боклуци. Понеже много обичам домати, не мога никъде да намеря хубави. Вчера се случи така, че си взех едни домашно произведени и няма нищо общо. Всички магазини съм пробвал, никъде не мога да намеря качествени домати, без значение дали са евтини или по-скъпи. За много други стоки също е така.

Магазини.. Това е нормално да е така. Магазина му трябва константно зареждане със стоки, които да издържат повечко време, плюс това обемите да са големи и качеството (било ниско-средно-или високо) да е що-горе константно и контролирано.
Баба Пенка не може да достави нито едно от нужните качества за един магазин - нито продукцията ѝ е константна, нито има 20 химикала, за да издържа повече време на щанда, нито може да достави голямо количество, нито цената ѝ е ниска.
Ако иска човек качествени, органични, отгледани за качество, не количество стоки - има си пазари, съботни пазари и други подобни. Така е в цял свят.
Просто не може хипермаркет с 5000 разнообразни артикула да зарежда пресни домати от 650 бабички, краставици от 550 дядовци и т.н. Това е логистичен апокалипсис. А поради тоя апокалипсис - доматите ще струват двойно повече от вратните пържоли или пилешките гърди.
То ако беше възможно да се подържа магазин с 3000 различни артикула и да се запази качеството на селския домат - не мислите ли, че един магазин не би го нправил и да избие рибата и да е*бе майката на конкуренцията?

Все очевадни неща..

ЕДИТ: Като се замисля - всички дето се опакват от качестовто на зеленчуците и месата днес - абе щом толкова си вярват - защо аджеба не направят един парник за домати или едно цехче за колбаси и да заживеят на карибите?
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Знаеш ли, има много неща, които влияят на продължителността на живота, вероятно даже не знаем всички фактори. Но със сигурност, здравеопазването е един от тях и то основния. Тук, в този форум, би трябвало да уважаваме фактите, независимо дали съответстват на емоционалната ни нагласа или не.

Уважавам фактите и ги посочвам. Не разбрах, ти как определи зависимостта за продължителността на живот отпреди години спрямо здравеопазването от тогава?
Как във всички училища имаше и лекарски и зъболекарски кабинети. Отделно не става въпрос само за плащането извън пътеки, а въобще за осигуряването и лечението по болници.
Не разбирам защо трябва да се отрича очевидното и защо не ми представиш реална статистика (като искаш и се основаваш на фактите), да, със смъртност и раждаемост, но и с всички средства, които се получават от осигуровки, и колко от тях реално се използват за здравето на хората, от чиито заплати са ги удържали.
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Уважавам фактите и ги посочвам. Не разбрах, ти как определи зависимостта за продължителността на живот отпреди години спрямо здравеопазването от тогава?
Как във всички училища имаше и лекарски и зъболекарски кабинети. Отделно не става въпрос само за плащането извън пътеки, а въобще за осигуряването и лечението по болници.
Не разбирам защо трябва да се отрича очевидното и защо не ми представиш реална статистика (като искаш и се основаваш на фактите), да, със смъртност и раждаемост, но и с всички средства, които се получават от осигуровки, и колко от тях реално се използват за здравето на хората, от чиито заплати са ги удържали.

Аз ли нещо не разбрах или се опитваш да докажеш, че продължителността на живота не зависи от здравеопазването?
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Уважавам фактите и ги посочвам. Не разбрах, ти как определи зависимостта за продължителността на живот отпреди години спрямо здравеопазването от тогава?
Как във всички училища имаше и лекарски и зъболекарски кабинети. Отделно не става въпрос само за плащането извън пътеки, а въобще за осигуряването и лечението по болници.
Не разбирам защо трябва да се отрича очевидното и защо не ми представиш реална статистика (като искаш и се основаваш на фактите), да, със смъртност и раждаемост, но и с всички средства, които се получават от осигуровки, и колко от тях реално се използват за здравето на хората, от чиито заплати са ги удържали.

Наистина не разбрах точно каква статистика искаш - те така или иначе са публични. Но не разбрах основната позиция - отричаш връзката между качеството на здравеопазване и продължителността на живот ли?
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Нищо. Както и нищо не загубихме с края на социализма. Просто ще преминем към по-добра обществена организация.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

И при капитализма и при соца все сме си овце, това го доказва последната щуротия Pokemon GO, 50 000 000 малоумници търчат по улиците и гонят виртуални покемони докато някой събира инфо за тях, разбирам да седиш във фейса и да споделяш кога си пръднал и рИлейшъншипа си момента, но това вече ми прилича на неква лудост, добре, че не съм събирал покемони през 90-те, че туко виж и аз съм хукнал зомбиран от модните тенденции....[emoji1]
 
От: От: Какво изгубихме с края на социализма

Наистина не разбрах точно каква статистика искаш - те така или иначе са публични. Но не разбрах основната позиция - отричаш връзката между качеството на здравеопазване и продължителността на живот ли?

Сам обясни, че причините за продължителността на живот са различни. Аз обяснявам и говоря за системата на здравеопазване по времето на социализма, когато условията за всички граждани бяха много по-добри от тези в момента. Относно качеството на здравеопазване също може да се поспори, дали когато е било безплатно за гражданите е било по-некачествено или в момента, когато се плаща, доплаща, заплаща и въобще ако може трябва да се молиш преобладаващо, за да те приемат някъде, да ти дадат направление, дори и елементарни документи от болницата.
Основния фактор са условията на живот. След това степента на развитие на технологиите. Не на последно място е и фармацевтичната мафия и т.н. и т.н.
За да ми обяснявате, че навремето, защото пак повтарям и акцентирам, в училищата имаше лекарски кабинет и зъболекарски, нямаше потребителска такса, не си доплащаш и плащаш за раждане и консумативи, и ви уверявам, че в момента нацията ни НЕ Е по-здрава отколкото отпреди 30 години. Ето за това ми извадете статистика, а не общи приказки в каква степен и свързано ли е здравеопазването с продължителността на живота. Говорим за "здравеопазването" като Система (повтарям се)- Алгоритъм обвързан и започващ от раждането на едно дете и последващото обгрижване, превенция и когато се налага лечение. Болниците отделно. Нали не искаш да ми кажеш, че ако човек на 50 получи инфаркт и не си е плащал здравните осигуровки, защото е безработен, е нормално да бъде оставен да умре?
Знаеш ли хората колко са пропищяли от великата болница Токуда?! Спешна помощ закарва пациент като намиращо се най-наблизо лечебно заведение и само за прием 200 лв. Това не е обир, ами "дране" без упойка. Вече няма лекари, а алчни бизнесмени. Малкото останали или си бият камшика при първа възможност или не се занимават, ако не им се плати. В алчни кожодери и писарушки ги превърна милата ни родна система. Пожелавам ви да не се разболявате както и близките ви. Пък нека ви е виновен социализма. Той мина, за съжаление, така че Дерзайте.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Есенцията - " условията за всички граждани бяха много по-добри от тези в момента. "
Здравеопазването струва кинта, кинтата се плаща от данъци. Ако Кася е готова да плаща данъци и здравни, за да може 25-годишната манга, безработна с 6 деца да има "по-добри условия от тези в момента" - бъди мой гост. Аз (и предполагам и други) не са навити, много, много да плащат за секси мангустата, за да може да се тупат в гръдния кош и да гърмят "понеже плащам много, има по-добро качество за ВСИЧКИ".

Аз в момента имам достъп до триста пъти по-добро здравеопазване от това, което са имали достъп родителите ми и никак не се чувствам гадно, че многодетна мангуста няма достъп до здравеопазване. Другото е кьор-фишек.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Единственото, което загубих по времето на социализма, е безгрижното детство и приятелите.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Добре де в този форум, кой още вяра на мантрата безплатно?
Държавата тези пари от къде ги взима - от Марс ли?
Всичко си струва пари, просто е скрито субсидирано и то не от цялото население, а от онази част която е бачкала за сметка на няколко други на щат, че иначе някак не върви 70-80% безработица в комунизма.
Какво се загуби от комунизма ... репресивната и тоталната власт, която изземва трудът/свободата/мечтите на инициативните хора и им дава насилствена солидарност/братство/единство и т.н., но реално им дава възможността да са златната кокошка на политбюро. Разбира се получават няколко неща неща евтино, но и оскъдни ... Най-добрата професия за него време е да си магазиниер или моряк, най-добрата ти възможност ако не си такъв е да имаш достъп до такива хора.
Иначе морал голям имало ... доносници от едната страна от другите скатавки и крадци (любимият спорт какво да гепим от завода за лично ползване, че го няма никъде по магазините) ...
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Чакай ся, значи снигнахме до извода, че не е било по-евтино щом се зимат буркани от село. И не.... не е по-скъпо. Кое ти е по-скъпо, бурканите ли ? И в буркани и шишета съм правил и не ми е излизало по-скъпо.

Че кое те спира и сега да си правиш буркани от село ? Желание ли няма.. или просто не е нужно. :)

Коя храна точно? Карантията, салам кучешка радост? Не се сещам...

Всичко натурално си си го произвеждал сам, а не ти го е произвеждал комунизма. Нищо не те спира да си го произвеждаш и сега...
Сега времето е много динамично и затова хората нямат време да правят буркани. Тези, които имат време - те си правят. Даже нещата са малко по-добре от тогава, защото вече има и буркани на винт, които са доста по-удобни от тези, които трябва да ги отваряш с отварачка.

Като говорим за храните - ето например киселото мляко. През социализма след ден вкисваше и отделяше вода. Днес такава мляко в магазина трудно ще намериш - просто защото вече не се продава кисело мляко, а някакъв много по не носещ здраве йогурд. Ако искаш истинско кисело мляко - трябва да си правиш сам. Но трябва и истинска подкваса да намериш, което също никак не е лесна задача.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

репресивната и тоталната власт, която изземва трудът/свободата/мечтите на инициативните хора и им дава насилствена солидарност/братство/единство и т.н

Пускам сълза.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Пускам сълза.

Само едно не мога разбера за теб - ти искаш да бъдеш с ограничена свобода и да ти се казва какво да правиш от сутрин до вечер, или искаш да си човека, който казва да става и да репресира другите - като истински комунист ...
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Знаеш ли, има много неща, които влияят на продължителността на живота, вероятно даже не знаем всички фактори. Но със сигурност, здравеопазването е един от тях и то основния. Тук, в този форум, би трябвало да уважаваме фактите, независимо дали съответстват на емоционалната ни нагласа или не.
В този ред на мисли трябва да отбележим, че здравеопазването не се отразява на живота ти точно в момента на смърта. Ако като млад си недояждал по време на втората световна война, тогава естествено организма ти е увреден и ще живееш по-малко, независимо от здравеопазването по-нататък. Ако си умрял на 100 години през 1995, тогава едва ли продължителността на живота ти се дължи на демокрацията.

Изобщо казано в тази тема изводите са все от такъв вид - това е важно, това не е важно и така нататък. Поне да имаше конкретни факти - примерно какви консерванти са ползвани тогава в какви количества в какви храни. И сега какво е положението по абсолютно същите критерии...

Цените между другото не са критерий. Като вземе държавата заем, то нещата ще са добре ценово, но това ще е измамно чувство със сигурност. А такива заеми сме вземали и през соца и сега през демокрацията.
 
От: Какво изгубихме с края на социализма

Мозъкът ни взема обикновено някаква база за сравнение и почва да сравнява. Т.е. имаме нужда от изходна точка.

Здравеопазването по време на соца не е било върха на сладоледа. Но е било една идея по-добро от останалите публични системи. Като казвам останалите публични системи - нека ги разгледаме тогава и сега.

Режим на тока - 2 часа има, 2 часа няма. Чудиш се кога ще спре и дали няма да те блокира в асансьора или за по-сигурно да се качиш пеша по стълбите.

Градския транспорт - пълно лайно, претъпкани автобуси, които не спазват никакво разписание.

Магазините и снабдяването - пълно лайно - след 87 година, липса на стоки, дефицити, опашки, за да си купиш нещо трябват връзки. Чакаш за кремвирши и мляко в магазина, ако си късметлия може и да си купиш.

Администрацията - пълно лайно.

Чакаш за автомобил 10 години, чакаш за жилище някой да се разпише, друг с повече връзки те прережда. Не може да се преместиш да живееш в друг град, щото има жителство - абе пълно лайно.


На фона на всичките тези лайна здравеопазването по време на соца изглежда почти перфектно. :lol: :lol: :lol:



Нека да дойдем в днешно време.

Режим на тока няма - ако случайно трябва да спират тока слагат бележка кога ще го спират. Като има аварии зимата, те уведомяват по ТВ до къде са стигнали с ремонтите. По селата може и да има проблеми с електроснабдяването, но в градовете е почти перфектно.

Градски транспорт - в Пловдив частен, почти перфектен. Да кажем на 70% от западния транспорт.

Магазини и снабдяване - перфектно. Всичко си има и по много и по всяко време - няма нужда да чакаш, ходиш пазариш си по всяко време на денонощието.

Администрация - щото е държавна - пълно лайно.

Автомобили, жилища - няма нужда да чакаш. Ако имаш пари купуваш. В момента никой не си длъжен да питаш - ако ти стиска хващаш си багажа и отиваш да живееш и работиш из цяла Европа. Сравнено с едно време - да искаш разрешение от партийния секретар или да се жениш, за да може да получиш гражданство за друг град на територията на Република България.

Интернет, ТВ - всичко на ниво. Абе всичко където я няма държавата е горе долу на едно много добро ниво. Пратки по интернет, етц. Кеф ти от БГ търговец, кеф ти от Амазон - пратката идва до вратата ти. Едно време български пощи такива услуги са нямали или ако са имали са били пълно лайно.

И стигаме до малкото останали държавни услуги в днешно време.

БДЖ - пълно лайно.
Пенсии - да казвам ли или вие си знаете.
Образование - да казвам ли или вие си знаете.
Здравеопазване - да казвам ли или вие си знаете.


Реално здравеопазването в момента е по-добро от едно време. Но тогавашното здравеопазване, сравнено с останалите системи по време на соца е било на тяхното ниво или по-добро.

В момента здравеопазването сравнено с останалите публични услуги, които ни се налага да ползваме е - сещате се какво е.

Проблемът както може да се сетите, че вие сравнявате сегашното здравеопазване със сегашните системи на публични услуги, които в голяма степен са частни и са на едно изключително добро ниво спрямо нивото едно време. Като в момента спокойно мога да твърдя че почти догонват западните (не всичко разбира се, но поне имаш избор).


Та това е положението.
 

Горе