Какво образование сте завършили?

Каква образователна степен имате завършена?

  • Основно образование

    Votes: 3 9.1%
  • Средно образование

    Votes: 1 3.0%
  • Средно специално

    Votes: 3 9.1%
  • Висше (бакалавърска степен)

    Votes: 13 39.4%
  • Висше (магистърска степен)

    Votes: 10 30.3%
  • Докторска степен

    Votes: 3 9.1%

  • Общо гласове
    33

Test

Well-Known Member
Хрумна ми, че има какви ли не анкети, но подобна няма. Образователното ниво не е пряко свързано с успеха в бизнеса, но е добре да се види има ли някаква връзка между парите и науката. Който желае може да сподели в темата и каква специалност е завършил, тъй като няма място за това в самата анкета.

Анкетата е отворена за многократна промяна на гласа и ако някой мине на по-горно ниво може по всяко време да актуализира информацията тук.
 
Електрохимия.

Брех, кой ли ни е доктора? o_O
 
3D Анимация.

Ако има връзка между парите и образованието (в университет), определено не мисля, че е силна :) Лично за мен са поне 2 години загубено време. Но има доста примери и за двете твърдения.
 
3D Анимация.

Ако има връзка между парите и образованието (в университет), определено не мисля, че е силна :) Лично за мен са поне 2 години загубено време. Но има доста примери и за двете твърдения.

Къде си завършил 3D анимация ?
 
И аз си губих времето за бакалавър, магистратура и втора специалност в паралел. От една страна протаках заради казармата, а от друга нямах никаква идея какво да правя с живота си. Училището за мен е пародия, няма никакъв смисъл и файда от него, особено за някой дето не иска да е поредния бачкатор на заплатка от 9 до 6. Ако можех да се върна назад във времето, нямаше да запиша дори и средно. Хората трябва да са по-свободни да избират начините си за научаване на интересните за тях неща. Вместо това почти всеки се бута в който университет го приемат, за да вземе тапия, за да може после да каже пред някой работодател "Виж ме бе, учен съм, заслужавам малко по-голяма заплата"... и също така да не се срами пред мама, тати, роднините и приятелите.
Е, познавам и пълен отличник от университета, който учеше с желание и сега работи по специалността си... за 800 лв заплата :) Години наред все опира до мен когато му свършат парите и постоянно има да ми връща някаква сума.
 
И аз си губих времето за бакалавър, магистратура и втора специалност в паралел. От една страна протаках заради казармата, а от друга нямах никаква идея какво да правя с живота си. Училището за мен е пародия, няма никакъв смисъл и файда от него, особено за някой дето не иска да е поредния бачкатор на заплатка от 9 до 6. Ако можех да се върна назад във времето, нямаше да запиша дори и средно. Хората трябва да са по-свободни да избират начините си за научаване на интересните за тях неща. Вместо това почти всеки се бута в който университет го приемат, за да вземе тапия, за да може после да каже пред някой работодател "Виж ме бе, учен съм, заслужавам малко по-голяма заплата"... и също така да не се срами пред мама, тати, роднините и приятелите.
Е, познавам и пълен отличник от университета, който учеше с желание и сега работи по специалността си... за 800 лв заплата :) Години наред все опира до мен когато му свършат парите и постоянно има да ми връща някаква сума.

Да, повечето хора научават по трудния начин колко са им маловажни дипломите. За съжаление никой не слуша, а илюзията за образованието се поддържа от хора, които са се прецакали, но искат и други да се прецакат. Миналата седмица ходих в училището, където завърших средно, учителките все още усърдно обясняваха на децата колко изключително важна е дипломата им и как трябва задължително да бягат в чужбина, че тук нищо не ставало. Малко тъжно, наистина.

Надявам се да работиш това. Било то тук или в чужбина.

Постепенно го включвам в работата си, занимавам се с графичен дизайн (с каквото се издържах и в университета), сега вече и по-сложни неща. Решил съм твърдо, че ще си работя в БГ основно с клиенти от чужбина, това за мен е най-ефективното решение и не само в тази ниша.

За практически специалности като моята няма никакъв смисъл от университет, всички гледат умения/опит, никой не го интересува къде си ги придобил и каква диплома имаш. Един годишен абонамент в DigitalTutors или Lynda спестява 4 години такси за университети и наеми. Сигурен съм, че същото се отнася и за много други специалности и професии, те сега и без това големите фирми си правят обучителни центрове, защото знаят, че не могат да разчитат на университетите за читави кадри. Учиш 1-2 години конкретно само материята, която ти е нужна за професията, без излишни предмети и глупости, и започваш да работиш. SoftUni сега правят нещо подобно.
 
Електроника в ТУ-София, обаче не ме влече, също така програмирането го бях започнал преди университета и съответно това ми стана професия :)
Университета м-у другото ми даде начин на мислене, което е много важно.
 
Електроника в ТУ-София, обаче не ме влече, също така програмирането го бях започнал преди университета и съответно това ми стана професия :)
Университета м-у другото ми даде начин на мислене, което е много важно.

Както и контактите, които си създаваш. И респективно, това че срещаш хора със сходни интереси.
 
Чудя се сега, на този етап от живота, кой ме би по главата да записвам докторантура и за какво ми бе? Но, ползи се намират във всичко, така че... не съм от типа хора, които да съжаляват за нещата които са направили. :) Светът се изменя по-бързо отколкото образователната система в която и да било държава. Все повече предимства се забелязват в това да не учиш висше (да се набиваш с кредити и т.н.), а да правиш това което ти е кеф. Ако ти е кеф и си добър в това , което правиш- то парите неминуемо ще дойдат при теб. А ако не дойдат, то поне вече ще си намерил щастието :)
 
Образованието в БГ по мое мнение е зле най-вече защото след като завършиш може да не си намериш работа много време, а когато си намериш 1000-1500 лв, ако ти дават трябва да си "доволен". Както каза колегата по-горе, ако си добър в нещо и ако ти харесва да го правиш може да се развиеш много и без образование, защото за някои образования в България взимаш само една диплома и това е, тази диплома не ти е дала знание, нито опит, сам си си ги набавил.

Малко са висшите образования в БГ, които след като завършиш може да започнеш да работиш за ПАРИ.

Аз съм завършил Корабоводене (морска навигация) или с други думи съм помощник капитан като след време живот и здраве ще стана капитан. Чували сте какви са заплатите в тази сфера и че може би почти нямат аналог за друга професия в БГ, но истината е, че това е кофти професия и в белите държави никой не я практикува, защото освен многото пари тази професия не ти дава нищо друго, а напротив отнема ти твърде много. Но за съжаление това е една от малкото професии, в които след като завършиш си намираш работа веднага дори още докато учиш и започваш да получаваш ПАРИ.
 
Образованието в БГ по мое мнение е зле най-вече защото след като завършиш може да не си намериш работа много време, а когато си намериш 1000-1500 лв, ако ти дават трябва да си "доволен". Както каза колегата по-горе, ако си добър в нещо и ако ти харесва да го правиш може да се развиеш много и без образование, защото за някои образования в България взимаш само една диплома и това е, тази диплома не ти е дала знание, нито опит, сам си си ги набавил.

Малко са висшите образования в БГ, които след като завършиш може да започнеш да работиш за ПАРИ.

Аз съм завършил Корабоводене (морска навигация) или с други думи съм помощник капитан като след време живот и здраве ще стана капитан. Чували сте какви са заплатите в тази сфера и че може би почти нямат аналог за друга професия в БГ, но истината е, че това е кофти професия и в белите държави никой не я практикува, защото освен многото пари тази професия не ти дава нищо друго, а напротив отнема ти твърде много. Но за съжаление това е една от малкото професии, в които след като завършиш си намираш работа веднага дори още докато учиш и започваш да получаваш ПАРИ.

Не съм съгласен. Да, системата е кофти. Но основният проблем е, че завършилите студенти си мислят, че когато са с хартийката в ръка и трябва да започнат високоплатена работа. А всъщност, те нямат идея от това, което са завършили.

Познавам икономисти - дипломирани магистри, които не знаят какво е гратисен период или пък салдо. Същите обаче имаха самочувствие, че трябва да работят за 1000 + лева. Е, ходиха по интервюта, не ги оцениха. После отидоха в чужбина, не се реализираха. Върнаха се тук и работят за 500+ лева.
Това, което искам да кажа е, че ако ти сам не поискаш да натрупаш експертиза, няма как да успееш. Хартийката само казва на работодателя, че системно си се интересувал от неговата ниша, но сама по себе си не носи нищо значимо.
 
Мисля че пропускате каква е основната идея на образованието. Няма магическо място където отивате за няколко години, получавате всички необходими знания, които някога ще ви трябват и повече никога не се налага да учите. Училището и университетът дават обща култура и учат как систематично да схващате бързо нови знания и умения. По този начин когато се налага да работите ще е по-лесно да вникнете в работата и да я вършите ефективно.

Ще дам един екстремен пример, но същата логика важи и за другите сфери. Ако на ваш роднина е нужна операция за отстраняване на апендикса, кого ще изберете да я извърши: самоук касапин с основно образование или дипломиран хирург? Има много други дейности, от които не зависи човешки живот, но принципът е подобен.
 
Така е @Test . Но сме свидетели на западане. Логиката на младите е ще науча "фейса" и ще печеля. Цял живот трябва да се самоусъвършенстваме, дори и постигнал нещо човек изградил си вече самочуствие не се ли развива (особено в WEB) ще се превърне в посредствен.
 
Училището и университетът дават обща култура и учат как систематично да схващате бързо нови знания и умения.
Извинявай, но това за 20 и кусур години ли трябва да се учи?
 

Горе