Темата е дълга, но на форума му липсват такива. Понякога имам чувството, че някои хора са тук само за да спамят с конспиративни постове и тук таме някоя интересна тема с въпрос. Можете да скрейпнете форума и ще видите интересен модел за различните автори. Както и да е!
Отговора е вчера
А следващия момент е днес.
Пускам нова тема, в която този път ще споделя каква сила има т.нар. смесен ефект (компаундинг). Искам да отбележа, че няма да взимам предвид инфлация и няколко други по-сложни елементи.
Ако погледнете сайта на НОИ ще видите, че минималната пенсионна възраст за мъжете през 2037г. ще бъде 65г
. Не че някой трябва да разчита на пенсия, но това е друга тема и не е за този форум, защото все пак е за предприемачи.
Ще приема 65г. за крайна възраст на активен работен период. Това е времето през което човек заема своето лично време срещу някакъв вид заплащане. Дамите да коригират данните в поста за своя кейс, не ги дискриминирам.
Разбира се това не означава, че на 65г. трябва да спрете да работите. Richard Branson е на 71г. и все още води доста активен живот. Не означава и да не се пенсионирате по-рано.
Аз започнах да работя на 17г. Няма да броя първите две години, защото бях в много кофти момент от живота си и едвам свързвах двата края.
На 19г. вече имах някаква работа. Ако бях започнал да спестявам и инвестирам още тогава това прави общо 46г.
Всеки може да спестява 50-100лв. на месец. Когато дойде някой и ми каже "Ама няма от къде!" не знам какво ми идва да му направя и за това обикновено му тегля една...
- Пушиш ли?
- Пиеш ли?
- По тъпи кафета за чесане на езици ходиш ли?
- Правиш ли безсмислени покупки на неща, които всъщност не са ти нужни?
- А дали си от тези хора, които дават по 20-30% от доходите си за лизинг на скъп автомобил?
Това дори са по-скоро вредни навици, които така или иначе е добре да се премахнат.
В днешно време е много лесно да изкараш още 100лв. отгоре като свършиш някоя странична задача. Вместо да киснеш пред телевизора вкъщи или да скролваш в социалните мрежи. Аз съм работил почасово през уикендите за някой лев повече като общ работник, на бензиностанция и на автомивка.
Знаете ли колко пари ще имате след 46г. ако заделяте по 50лв. всеки месец? 27,600лв. Не са много, но е по-добре от 0.
Как можете да увеличите тези пари? Да предположим, че внасяте на куп 50лв. (или 600лв.) един път в годината в индекс от типа на S&P500. Има малко значение дали е в началото или края на годината, но както и да е. Разликата не е фрапираща и не е толкова важна.
S&P500 се води за един от най-добрите и сигурни методи за пасивно инвестиране. Неговата доходност за последните 30г. е 10.72% Тук влизат големите финансови кризи като 2008г, както и малките от 2018г.
След 46г. тези 27,600 биха били 606,528лв. Това е с 50лв. на месец. При 200лв./м. тази сума става
2,426,113лв.
Да погледнем друга ситуация. Не съм на 19, но съм се сетил, че искам да спестявам и инвестирам. Започвам от 0-та. Късно ли е? Не разбира се. Просто в зависимост от това каква цел имам ще трябва да отделям малко повече.
Да кажем, че аз и жената взимаме средната работна заплата в София, което в момента е около 2000лв. Поне според
НСИ. Моя принцип е, че 20% от месечния доход на семейството ми трябва да отива за спестявания и инвестиции.
Това прави 800лв. Остават 3200лв. за всичко останало. Повече от достатъчно е. Живели сме и с много по-малко.
Направил съм така, че всеки месец автоматично тези 20% отиват към определена "инвестиционна" сметка. От там се разпределят по различни пера. Висок риск, среден риск, нисък риск. Това се случва преди всички разходи за да няма изкушения. В случая нека приемем, че искаме всичко да отива в перото с нисък риск.
Аз съм на 34г. Това прави 31г. до пенсия. При 10.72% доходност нашите спестявания биха били 2,036,476лв.
Примера по-горе е с напълно пасивно инвестиране. Индексите като S&P500 са създадени точно с тази цел за хора, които нямат време или знанията сами да управляват парите си. Между другото за 2021г. S&P500 има 26% доходност. Повреме на години на растеж (bull markets) доходността е много добра.
Не е трудно да имате по-висока доходност от тази на индексите. В друга тема съм дал пример за един от начините.
В тази таблица можете да си поиграете с процентите за да визуализирате по-лесно разликите
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1X51Va2pNRrBI7wvQ3lPa_pNBwz5ewcOI0f9_olrLixI/copy.
Като за финал да допълня с нещо друго: не се подвеждайте от популярните напоследък "инвестиционни застраховки". Особено хората в ИТ фирмите, там ги пушват най-много. Имат изключително ниска доходност, защото таксите им са убийствени. Никой няма да управлява парите ви по-добре от самите вас.