Легално ли е да се предлага тази услуга на сайт?

EliaCapaccio

Well-Known Member
Темата е сериозна и не е шега. Невероятно странен въпрос ще задам, но ако някой е наясно, нека отговори. Има ли легитимен начин, някоя вратичка, легално да се предлагат на сайт - trolling services? Примерно, платен тролинг, като този, който го правят руските трол ферми и насочват група тролове към дадено място/бизнес/човек, където да флеймват, или просто да дезинформират с некадърни постове. Или да обиждат. Което всъщност съм почти сигурен, че е незаконното - ако го правиш за пари, напрактика си някакъв онлайн хитман.
 
Легално е, ако си наемеш алт лефт single cat lady или лезбийка с 50 цвята в косата, която да предизвиква политически и тем подобни скандали и да използва тълпа от идиоти, за да събаря хора/бизнеси.

Разгледай Renfamous и Marzgurl в YouTube. Едната от тях е бивш политически трол за прогресив политическата партия в САЩ. Предполагам и на идните избори ще работи това.

Но ако наемеш някой за същото нещо спрямо бизнеси си има определени граници, които не можеш да прекрачиш, защото клевета срещу политически опонент може да ти се размине, но клевета срещу частно или юридическо лице, което може да докаже финансовата вреда от клеветата ти не е много добра идея.

Не ме разбирай погрешно, но това е отвратиелна услуга от чисто морална гледна точка. На мен ми се е случвало да опитват такива неща, за да ми сринат бизнеса и въобще не е забавно, още повече, че не беше заради нещо, което съм направил лично аз, а заради техен спор с роднина, и имах нещастието един от тези "страхотни" хора да работи на висока позиция в местната администрация която е директно свързана с мониторинг на бизнесите от точно моята ниша. Сигурно изписах 100 килограма протестни писма и обжалвания и накрая се отървах като писах на комисията за защита на конкуренцията и комисията за защита от дискриминация или нещо такова, и шефовете на тези бяха принудени да спрат злоупотребата с държавна позиция. Не бих пожелал подобно нещо и на най-големия ми враг, честно казано.

Ако трябва да бутна някой от скала, хората които лъжат и се опитват да отнемат хляба на някой за лична изгода или отмъщение биха били първите и единствените, които бих бутнал, но ще го направя с усмивка и чаша уиски в ръка.
 
Легално е, ако си наемеш алт лефт single cat lady или лезбийка с 50 цвята в косата, която да предизвиква политически и тем подобни скандали и да използва тълпа от идиоти, за да събаря хора/бизнеси.

Разгледай Renfamous и Marzgurl в YouTube. Едната от тях е бивш политически трол за прогресив политическата партия в САЩ. Предполагам и на идните избори ще работи това.

Но ако наемеш някой за същото нещо спрямо бизнеси си има определени граници, които не можеш да прекрачиш, защото клевета срещу политически опонент може да ти се размине, но клевета срещу частно или юридическо лице, което може да докаже финансовата вреда от клеветата ти не е много добра идея.

Не ме разбирай погрешно, но това е отвратиелна услуга от чисто морална гледна точка. На мен ми се е случвало да опитват такива неща, за да ми сринат бизнеса и въобще не е забавно, още повече, че не беше заради нещо, което съм направил лично аз, а заради техен спор с роднина, и имах нещастието един от тези "страхотни" хора да работи на висока позиция в местната администрация която е директно свързана с мониторинг на бизнесите от точно моята ниша. Сигурно изписах 100 килограма протестни писма и обжалвания и накрая се отървах като писах на комисията за защита на конкуренцията и комисията за защита от дискриминация или нещо такова, и шефовете на тези бяха принудени да спрат злоупотребата с държавна позиция. Не бих пожелал подобно нещо и на най-големия ми враг, честно казано.

Ако трябва да бутна някой от скала, хората които лъжат и се опитват да отнемат хляба на някой за лична изгода или отмъщение биха били първите и единствените, които бих бутнал, но ще го направя с усмивка и чаша уиски в ръка.
Дори тук си направих експеримента и пуснах един такъв пост на шега, мисля че в темата с някакъв домейн, и някой веднага ми се върза и почна да пита. Реално това работи навсякъде, и се замислих, добра ниша е за вадене на пари.
 
Последно редактирано:
Неро, културно са ти отговорили че пишеш глупости, ти си мислиш че някой се е вързал.
Отделно, с този скрийншот току-що обезцени с 10% всички свои мнения, за всеки който го е видял.
Мисля, че щом беше заинтересована - повярва. И как точно изчисли този процент? 99.99% от мненията ми са истина. Ако не бяха - нямаше да изглеждат толкова смахнати и различни.
 
Tочно обратното - щом изисква допълнителна информация (подразбира се - да е от други източници) - не ти вярва.
Просто вече не се знае като пишеш ТУК - дали говориш сериозно или си правиш експеримент. Повечето тук говорим откровено - ти показа че нямаш проблем да се е@аваш както намериш за добре.
Аз познавам платени тролове лично, лице в лице - като цяло жалки душици, дали професията ги е направила такива или те са хванали професията, която им отива - не знам. Като цяло винаги имат супервайзор, който е PR. Легално е, стига да се спазва закона. Уж. В момента в който трябва да се изпревари конкуренцията, прехвърлят законовата граница и практически разчитат на анонимността на мрежата. Ама за пари какво ли не праавят хората. Законовата вратичка, всъщност законовата форма, защото белият PR не е забранен, е агенция за PR услуги.
 
Последно редактирано:
Аз познавам платени тролове лично, лице в лице - като цяло жалки душици, дали професията ги е направила такива или те са хванали професията, която им отива - не знам.
За жалките душици, не знам, супер крайно изглежда това твърдение. Политиците какво правят? Всеки от нас има поне един познат или приятел, който е или политик, или е от онея Еврофондове, дето само източват пари. Или от онея фирми, дето се грижат за развитието. А повечето така наречени "Стартъпи" са просто един пирамидален скам. Аз поне съм откровен към себе си и останалите. Не съм мазник и не се правя на Дева Мария.
 
giphy.gif


В deepweb-а можеш да я предлагаш услугата срещу сатошита.
 
Не се замисляй, действай. Ако имаш бизнес за това се свържи с мен имам какво да дам на темата. Но това се нарича политически тролове, целят предимно дезинформация и си има схеми как се прави. Така печелят избори и сини и червени от години.
 
Горд и радостен съм от факта, че съм помогнал на колегата. В мнението му има голяма доза предприемачески нюх и си е съвсем в духа на форума. Благодарение на моята реакция ако изгради успешна бизнес стратегия ще знам, че съм допринесъл за интелектуалното му и кариерно развитие.
 
Последно редактирано от модератор:
Неро, културно са ти отговорили че пишеш глупости, ти си мислиш че някой се е вързал.
Отделно, с този скрийншот току-що обезцени с 10% всички свои мнения, за всеки който го е видял.
Не е морално, а дали е легално, зависи какво се споделя. Ако е омраза и клевети, може бързо да приключи моделът. :)

И аз имам доста хора около мен, които си тролят по форуми, групи и медийни сайтове. Но не са платени. Някак си го чувстват вътрешно да изразят позиция, която по една или друга причина би могла да съвпадне с тази на дадена партия или организация. Не знам честно казано. Според мен това е пълна загуба на време, но според това, което се случи в вече минали избори, именно такъв топ тролене и манипулиране са довели до победата на дадени личности и партии в някои държави, като платформите са били Facebook, Twitter, и редица знайни и незнайни форуми и сайтове.

Аз си мисля, че по-богатите партии си имат вече хора на щаб. Дори си плащаш за фейк нюс, което довежда и до някакъв тип манипулация онлайн. Като цяло, моделът по нищо не се отличава от този на ORM услугите, но тук играта е много по-хард. Нали бяха и засекли некви тролчета, които барабар с написаното им от пресцентъра, плеснали и коментара (указанията) в коментара си. Което говори, че хората на такива позиции не блестят кой знае колко с талант. :)

Ето нещо интересно: postvai.com/voina/trol-trolene.html

Това е цяло изкуство. :) Но за жалост и там се спестяват пари и реално се наблюдават големи резили. Не си спомням къде го гледах, но имаш скриншот с коментар, подкрепящ дадена партия (може би ГЕРБ или БСП), където човека е хванал и пейстнал всичко, барабар с инструкциите. :)
 
В българския ФБ и прочие има доста душевно болни, които тролят без пари. Помисли за тях.
Да, дай им просто нещо да захапят. Да, ама @tuger , тия болни душици са си с техните убеждения и трудно може да ги контролираш, каквато е и целта на упражнението. :) Иначе, ако успееш да намериш всички щабове, коя група поддръжници къде се подвизава и имаш някакви договорки с партиите, ето ти един бизнес модел. Не нужно да ги търсиш след като си ги намерил. :) Само, че "клиента" ще ти иска брой генерирани коментари с може би техен вече изготвен текст и сценарии. Примерно трол №1 пише, след което трол №2 изчаква двама-трима души да го оборят и се включва той, после трол №1 пак отговаря и на двамата, и ако стане мазало, влиза трол №3 и така, докато цялата безсмислена дискусия не придобие вид, че аргументите на тролещите са по-стабилни и слабите мозъци успеят да повярват, че те говорят истината. :) Има много психология в това, не си мислете, че е просто писане на коментари. За жалост не съм видял в добри стратези в тия организации и като цяло си личи колко са пошли нещата. И как реално е повече плюене, отколкото нещо друго. Което още повече прави картинката жалка. :)
 
Какво ще рече това? Пускаме новината в неделя и след 4-5-6 дена - в края на другата седмица - някой започва да я коментира o_O
И в троленето, както навсякъде, има дефицит на качествени хора. Такива, които могат да говорят с малко думи, бързо и въздействащо. Все пак един коментар е не повече от 10 изречения. А истината е, че ако имаме способен трол, той би трябвало да е поне средно ниво щатен PR сътрудник, т.е. далеч не би работил за пеесе стотинки на пост.
 
Не човече схемата се прави от броя на душите който са в схемата 7, в няколко източника, пример в няколко страници в fb, който хващат или ако имаш ресурс новинарски сайт и почва. Но това е по-скоро схема за изменение на дадено събитие, караш хората да мислят това което ти желаеш. Да кажем имаш 3ма души, и един форум, правиш следното
1. Влиза във форума и пише, че нещо се е случило и как може такива безобразия и т.н.
2. Влиза 2-ри който почва да коментира и който е ЗАЩИТНИК
3. Влиза 3-тия който е ПРОВОКАТОР който почва да храни втория и първия. Така първия става жертва на историята си и буди съжаление.
4. След това се почва със спам коментари и влизат още няколко от схемата и така се развива.
 

Горе