МОЖЕ ЛИ ДА НИ БЪДЕ ЕВТИН ТОКЪТ?

От: МОЖЕ ЛИ ДА НИ БЪДЕ ЕВТИН ТОКЪТ?

Първо не можем да разберем що тока трябва да е евтин? А?

Ако тока е евтин - никой няма да го пести. Ако е скъп обаче - хората ще си правят сметка и ще го пестят. ЕРП-тата също ще бъдат стимулирани да намаляват загубите по преносната мрежа и кражбите.

При скъп ток - хората се стимулират да слагат изолация, да сменят дограмата, да слагат слънчеви батерии за топла вода, да използват енергоспестяващи крушки и други техники за намаляване на тока.
 
От: МОЖЕ ЛИ ДА НИ БЪДЕ ЕВТИН ТОКЪТ?

Първо не можем да разберем що тока трябва да е евтин? А?

Ако тока е евтин - никой няма да го пести. Ако е скъп обаче - хората ще си правят сметка и ще го пестят. ЕРП-тата също ще бъдат стимулирани да намаляват загубите по преносната мрежа и кражбите.

При скъп ток - хората се стимулират да слагат изолация, да сменят дограмата, да слагат слънчеви батерии за топла вода, да използват енергоспестяващи крушки и други техники за намаляване на тока.
Имаш репутация от мен за мнението си.

Именно в този случаи, при спад на елетропотреблението трябва да има спад на търсеното количество а от там и спад на цената, но уви това не се случва защо?! Защото няма пазар в енергийния сектор.
Чудесно е като дадена стока е скъпа, с други думи има печалби и най-вече икономическа печалба(всички скрити и явни разходи>0), при наличие на това води до нови и нови играчи. Те са водени от печалбата и за реализиране на продукция свалят цените до определена норма на печалба, която се явява цена.


Е за жалост това го нямаме в БГ, имам излишъци нямаме спад на цена, имаме 3 ЕРП-та но всяка е монопилизирал пазара си - е явно това не е решението. Хепи доста добре е защриховал какво е нужно.

Прав си тока е величина, от икон. гледна точка е величина и до там, цената се движи от търсенето и предлагането. Икономиката нея я бърка цената, при пазар всичко се нагажда. Икономическата страна трябва се разграничава от моралните норми.

Куул братле, всякви мнения трябва има ама поне са на място и без нападки, мисля че това бе в правилата на форума.

Я кажи какво ти е мнението за енергийния сектор - за либерализиране ли си или национализиране?!
 
От: МОЖЕ ЛИ ДА НИ БЪДЕ ЕВТИН ТОКЪТ?

Твърдо за либерализиране на сектора.

Намаляване на регулациите и постигане на максимално свободен пазар - доколкото е възможно.
 

Горе