Ново начинание - дивидентно портфолио (fixed income)

@metaverse - отговора на въпроса ти би трябвало да е личен рисърч за всеки човек.
Ще избегна да споделя подробности за моя нарочно, за да не повлиява хората, които ни четат. В противен случай би се тълкувало буквално като "купи Х, продай Y, done".
Подсказката е, както казах, поведението на хората в определени времена от историята и не толкова макро средата.
Warren Buffett: I don't understand the phone, but I do understand consumer behavior.
 
Абе какъв личен рисърч... Водим дискусия, уж. Ще кажеш и нещо конструктивно или ми губиш времето?

Бъфет няма почти нищо в Китай, а продължава да купува петрол и Apple. Нямам идея защо го цитираш що се отнася Китай при положение, че разтоварва BYD...
 
@metaverse - за да не ти губя времето ще ти кажа, че сектора "търговия" се очаква да продължи да се развива добре. Както и експорта. При предстоящи сътресения като в момента, дадени стоки се потребяват доста. Включително предлаганите от тези сладури в примера ми. Едно пиленце ми каза, че чакат няколко доста добри сделки, но още не са сигурни.
А Бъфет няма нищо в Китай, защото няма пряк контрол и подробни наблюдения в Китай, то е ясно.
 
Някой нещо интересно? Не се хвалите с покупки и не пускате анализи както по-рано? ;) Това е скромно от мен.

Screenshot 2023-06-12 at 20.33.50.png

А в другия акаунт имам една трейдъска позиция, която ще ми изплати доста сочен дивидент. Дундуркам я от края на 2022г. и се събраха много бройки там. Обаче успях да сваля средната си цена на чудесно ниво.

Дивидента ще използвам да купя още пасивен доход. :)

Като се надявам да не ми вземат акциите септември месец, а да остане около $8-9.

Screenshot 2023-06-13 at 10.25.44.png
 
За пет месеца това успях да сглобя (около 25% от портфолиото ми е VUAA)

1686666931366.png

Това си напазарувах преди да отключат принтера и цените да излетят :D

1686667209153.png

Останаха от юлската вноска + дивидента от MMM малко над 700 кинта за харчене, ама не си харесвам нищо.

Ще ми се юлските да засиля малко, че там постно за сега
1686667443329.png
 
Последно редактирано:
A така. Къде са хората, които чакат подходящ момент? ;)

Мен ме наказаха финансовия и няколко други сектора, но не ме притеснява това.

Имай предвид, че HMST и MPW са много рискови. Ако си ги изкопирал от мен.
 
Ето и малко от тези, които държа аз и които се развиха добре:

AVGO - 74% profit
HSBC - 43% profit - тук държа голяма позиция
HMC - 30% profit
CMCSA - 25% profit
INTC - 21% profit
TM - 17% profit
BHP - 16% profit
SNY - 15% profit

EDIT: като цяло портфолиото ми е мнооого defensive, тези са част от рисковата му страна и съм доста доволен, че се развиха така
 
Пак спряхте да се хвалите. @Ivo_ докога ще си в творческа пауза? :)

Някой да предложи компания за юли месец? Може и за август, защото е късно вече. Засега май ще купя още CMCL.

🧱 по 🧱 и се събират. Целта е $1,000 за края на 2023г. ;)

Screenshot 2023-07-03 at 16.56.20.pngScreenshot 2023-07-03 at 16.56.46.png
Screenshot 2023-07-03 at 17.02.32.png
 
Някой да предложи компания за юли месец?
И аз същото си търся :)

Иначе не съм пазарувал нищо ново. Малко го ударих през просото узо и релакс.
 
В крайна сметка туй са ми транзакциите.

Screenshot 2023-07-08 at 21.55.53.png
Screenshot 2023-07-08 at 21.57.17.png

А тази седмица чакам дивидент от 1,288 бройки в MPW. Общо $334.88 :)
- 88 в акаунта с дивидентите.
- И 1,200 в акаунта за трейдване, където имам асайнати от колелото на средна цена около $9. Ако остане над $9 в началото на септември ще ми ги вземат.

Като вече съм използвал парите за да купя акции и съм ги прехвърлил в дивидентния акаунт.
 
Стига толкова пазаруване този месец. Добавих и VZ за сваляне на цената, нищо че изпуснах дивидента.

1689234564465.png

И крайният резултат за половин година.

1689234626563.png

За съжаление отново ми куцат плащащите през юли и август.
 
@metaverse какво мислиш за пушилката около оловните обвивки на кабелите? VZ яко падна и съм на кантар сега ли да вкарам още пари там или да чакам да падне още :D
 
Последно редактирано:
@metaverse какво мислиш за пушилката около оловните обвивки на кабелите? VZ яко падна и съм на кантар сега ли да вкарам още пари там или да чакам да падне още :D

Не съм сигурен. VZ и T са в лошо състояние, защото са левърнали до небесата, а се очакват още 2-3 вдигания на лихвите. Оловото е все тая.

Компаниите са тук и ще останат дълго време ама може да се окаже, че е мъртъв капитал. Особено при положение, че има алтернативи като Starlink.

Въпреки това аз мисля да купя с поне $1,000 ако се задържат на сегашните нива или паднат още.

Не за дивидента (него най-вероятно или ще го спрат, или ще свалят с много), а защото смятам, че и двете компании ще бъдат разтърсени. Я с нов CEO, я нещо друго.

Screenshot 2023-07-18 at 16.56.15.png
 
Последно редактирано:
Май трябвашe да купя повече? А VZ пропуснах. 🤔

Screenshot 2023-07-24 at 17.25.30.png

Много съм назад с писането на код и реших да се захвана да разцъквам Python по-сериозно. За проекта за хостинга имам човек, който не искам да му се мешам освен за някоя друга best practice (засега), та ще започна още нещо интересно за мен.

Накратко ще правя апликация подобна на Snowball Analytics, с която да се упражнявам и с нея ще следя инвестициите си. Първоначално ще е само за дивидентното портфолио.

В някакъв етап ще пусна да я изпробвате. Идните дни ще си сетъпна ci/cd pipelines и нещата покрай билда.
 
Въпроса сега по-скоро е дали да продам всичко и да обърна в INTC на $34.55...
 
Въпроса сега по-скоро е дали да продам всичко и да обърна в INTC на $34.55...

Две тримесечия без печалба, а последния отчет е меко казано мнителен. Прочете ли го? :)

За дългосрочно става, но в този форум повечето хора са с много къс мироглед.
 
Защото смятам, че ще се върнат на едно много добро ниво. Отчета е нормално да е такъв, все пак "го закъсаха малко" съвсем скоро.
Хубавото е, че скоро се очакват добри новини, но лошото е, че има още време до тогава. И естествено, много FOMO в този момент 😂
 
Защото смятам, че ще се върнат на едно много добро ниво. Отчета е нормално да е такъв, все пак "го закъсаха малко" съвсем скоро.

Трябва да имаш обективна причина за да смяташ, че ще се върнат на добро ниво. И да е в по-добра инвестиция спрямо алтернативите. Каква е тя (освен надеждата) :) ?
  • Що се отнася процесори никой не използва Intel за ML (разбирай AI). AMD са по-евтини, ASIC и ARM са в пъти по-евтини, а повечето хора занимаващи с ML използват CUDA (Nvidia).
  • Що се отнася fabless (фабрики) INTC са няколко поколения зад TSMC (около 10г) и просто няма как да се конкурира с тях, защото в Азия всичко е много по-евтино. Разбира се в Азия има много политически риск и това е причината TSMC да планира фабрика в САЩ.
Основния фундамент на INTC, е че правителството на САЩ иска вертикална интеграция. Дори това да означава да инвестират в много остаряла технология. Т.е. въпрос на национална сигурност е за САЩ колкото може повече неща да се произвеждат локално.

Факта, че правителството иска да инвестира парите на данъкоплатците в INTC говори достатъчно колко лоша инвестиция е това.

Аз лично ще добавя в дивидентното портфолио за хубост, защото ми е второстепенно, но трябва да сме реалисти и не виждам как в близките 10г. ще има нещо интересно от тях.

Хубавото е, че скоро се очакват добри новини, но лошото е, че има още време до тогава. И естествено, много FOMO в този момент 😂
 

Горе