От: Някой запознат с търговията по морето?
В зависимост от населеното място, фактора корупция е доста валиден, особено за летният сезон. Казвам го като участник и свидетел. От това зависи какво, колко и на кого ще плащаш. Зависи също и от това какво искаш да продаваш и къде. Както колеги по-горе казаха, зависи къде искаш да ти е бутката/магазина и кой "отговаря" за нея. Понякога разлика от 1-2 пресечки може да има голяма разлика в цената, просто поради устройството на града и потока от хора през него.
Какви стоки ще са най-продаваеми пак зависи от много неща. По-принцип повечето курорти са сравнително смесени от гледна точка на двете основни групи (като изкл. храните, поради това, че са доста капризен продукт). Двете групи са плажни стоки и сувенири. Плажните стоки се продават предимно през светлата част на деня, сувенирите предимно вечер (понякога това продължава до 1-2 ч сутринта, в зависимост за кой курорт специално става въпрос). Някои курорти не са така добре разпределени и вървят повече сувенири или повече плажни стоки.
Най-важното в курортният бизнес е локацията... просто е приоритет номер 1. Трябва да си запознат с потока от хора, които евентуално биха купили стоката, която предлагаш. След като изследваш потока, търсиш най-доброто възможно място, където да събереш най-голям процент от целият обем. Имаш обема. Търсиш начини за най-висока конверсия (2 за левче, -30%, добро графично представяне, усмихнати служители). Причината локацията да е ТОЛКОВА важна е, че хората все пак са на почивка... и няма да тръгнат да обикалят да търсят нещото, което им трябва на най-ниската цена или най-високото качество. Те просто се разхождат или отиват по най-прекият път към плажа(кръчмата) и ако нещо им хареса по пътя, могат да го купят.
Има смисъл, да, по-голямата част от дребните предприемачи по курортите са сезонни. Идват от най-различни части на страната за 2-3 месеца и вадят не малко пари, някои са споделяли и че са имали години, в които за 2,5 месеца сезон са изкарали колкото за година и половина на другата им (не лятна) работа. Това става въпрос за магазин, не за бутка. Чувал съм и за пичове, дето са продавали разни светещи работи вечер... и са вадели по 40-50 лв на вечер, за 4-5 часа работа.
Друга добра причина е, че по-принципно имаше много "тарикати" преди години. Та тия хорица искаха с минимални усилия, високи цени, лошо разположение и взимайки стока яко напред (тоест започват с капитал, колкото да си покрият наема) да правят добри пари. Е да ама туристите последните години намаляха, дистрибуторите и складовете им писна от тия тарикатлъци и доста от тях си заминават. Това създава добри условия за по-разумни предприемачи да влязат на тяхното място.
Като цяло може да бъде много печелившо, но също е и рисково и изморително. Ако не печелиш е много тежко, защото си вложил време и пари и стоиш 2,5 месеца докато свърши сезона и всеки ден очакваш засилване... което може и да не дойде, и да останеш много назад. Има я и възможността да си си научил уроците и да печелиш яко и да излезеш с възвръщаемост в 2-3-4 пъти.
Това е от мен. Надявам се да съм ти помогнал, макар и да не дадох конкретен отговор на въпросите ти.
ПС: Ако ще правиш нещо по морето.. търси мястото от рано, защото хубавите свършват бързо. Ако договарайки нещата се запознаеш с кмета, не се изненадвай.
ПС2: Не е задължително да ходиш до склад. Дистрибутори си хвърчат постоянно по курортите и ти носят всичко, което ти трябва на място, повечето без горница за доставка.