От: Пак са погнали Читанка - най-голямата електронна библиотека на български език
Правно погледнато библиотекарската дейност е едно от описаните изключения в ЗАПСП когато вместо да се иска разрешение, се събират пари по друг ред (чл. 26) за компенсация. За съжаление това събиране не функционира (доколкото знам). Има и още основания, които позволяват ползването без разрешение (описани са в чл. 24 и чл. 25). Главно изискване е да не се прави с комерсиална/търговска цел.
Въпросните изключения не могат да се използват само в два случая (чл. 23) - при условие че се пречи на нормалното използване на произведението или когато се увреждат законните интереси на носителя на авторското право (това последното не е обяснено какво включва).
Ако решиш да напишеш книга и почнеш да я продаваш и някой реши да ти я метне в мрежата, можеш да решиш, че твоят интерес е нарушен и да заведеш дело срещу него за да докажеш, че неговото свободно ползване в случая е неправилно и да потърсиш обезщетение, а не да пращаш милиция. Това би се случило при нормално функциониращи органи на МВР и съдебна система. В случая с Читанка единствено потърпевшите могат да решат да водят дела по граждански ред за щети (ако могат да ги докажат). Полиция не би трябвало да предприема действие в случай на спорен казус преди съд да се е произнесъл дали има нарушение. Предварително може да е ясно, че има нарушение само когато става въпрос за търговска дейност (този вариант не влиза в споменатите изключения в ЗАПСП). Заниманието на ГДБОП с подобен случай (най-вероятно пак на тях са го метнали) е ненормално, тъй като в описаните им задължения в закона за МВР им е вменено занимание с борба с организирани престъпни действия, което не влиза в дефиницията в случая с Читанка заради неналичието на имотна облага.
Авторите с добър мениджмънт не страдат от Читанка. Те написват книга, пускат я в някакъв тираж, който продават за до половин година. След това не се прави допечат, а книгата се качва в сайтове като Читанка, за да може да я прочетат и тези дето не са успяли да си я купят (поради финансови причини или невъзможност поради изкупен тираж). При стойностна книга и добре планирано разпространение авторът получава справедливо възнаграждение от продажбата. Това в мрежата се прави с цел повишаване на популярността на автора. Това вдига успеваемостта на продажбата на следващите му книги. Ако са поредица е много важно да си успял някак да прочетеш предните книги преди настоящата, която си си купил. Естествено, старите няма как да си ги купиш в хартиен вид поради свършил тираж. За тези, които не са се занимавали поне малко с печатарство ще поясня, че след първия тираж на книгата успеваемостта за продажби рязко намалява. Крайно неизгодно излиза да се правят множество допечатки с минимален тираж. Ето защо много автори правят споменатото с качването в мрежата.