Печалба от PPC програми: цени на клик

Кой е виновен за PPC цените?

  • Кризата

    Votes: 9 21.4%
  • Всички - цените са трайно подбити и печалбите няма да се вдигнат

    Votes: 28 66.7%
  • Нямам идея

    Votes: 5 11.9%

  • Общо гласове
    42

VPenkov

New Member
Окей, всички се оплакваме, че печелим по стотинка на клик от адсенс, примерно.
Според вас причината в кризата ли е или цените са трайно подбити?
 
От: Печалба от PPC програми: цени на клик

На мен отдавна AdSense не ми дава по цент за клик, но парите пак са си мизерни, а и говорим за смесен трафик (т.е. не само български).
Виновна за ситуацията с ниските приходи от PPC не е кризата, защото мизерията си беше същата и преди кризата. Истината за проблема е в подбиването на цените с цел по-високи приходи за посредниците (много на брой скрънзави рекламодатели = много пари).
 
От: Печалба от PPC програми: цени на клик

Реално мисля,че PPC ще измести рекламата по брой импресии, тъй като рекламодателите искат да виждат реални клиенти на сайта си, а впредвид увеличаващаите с по брой такива мрежи в БГ ( на Нетинфо, Инвестор) това май е бъдещето.
 
От: Печалба от PPC програми: цени на клик

Реално мисля,че PPC ще измести рекламата по брой импресии, тъй като рекламодателите искат да виждат реални клиенти на сайта си, а впредвид увеличаващаите с по брой такива мрежи в БГ ( на Нетинфо, Инвестор) това май е бъдещето.

Пробвай да купиш основен банер при тях на кликове ;)
 
От: Печалба от PPC програми: цени на клик

Големите брандове нямат нужда от клиенти, а от промотиране на самия бранд. Например ако си от Coca-Cola, нямаш интерес да плащаш на клик, понеже всички ти знаят продукта. Друго си е обаче марката ти да стои пред очите на много хора.
 
От: Печалба от PPC програми: цени на клик

Големите брандове нямат нужда от клиенти, а от промотиране на самия бранд. Например ако си от Coca-Cola, нямаш интерес да плащаш на клик, понеже всички ти знаят продукта. Друго си е обаче марката ти да стои пред очите на много хора.


Това много лесно се постигаше с изитрадер. Режеш нишовите сайтове, а одобряваш само тези, който нямат нищо общо с продукта(услугата) която предлагаш. Така получаваш маса импресии(набиваш бренда), а кликове за плащане никакви. Ето и брендинг реклма за жълти стотинки в бългаски вариант:)
 
От: Печалба от PPC програми: цени на клик

Само дето при такива номера се появяват сайтовете с автоклик и за нула време те нацакват и докато се усетиш и парите ги няма и ефективността клони към нула. Иначе този номер с псевдоплащането на клик за реклама на марка е масово распространен в българското интернет пространство.
 
От: Печалба от PPC програми: цени на клик

Номера е, че дори тези които наистина имат смисъл да плащат на клик, плащат жълти стотинки и искат даже да е по-евтино.

Не може да продаваш продукт за 700 лева в интернет и да очакваш да се съглася да ти излъчвам реклама на 6 стотинки за клик.
 
От: Печалба от PPC програми: цени на клик

Номера е, че дори тези които наистина имат смисъл да плащат на клик, плащат жълти стотинки и искат даже да е по-евтино.

Не може да продаваш продукт за 700 лева в интернет и да очакваш да се съглася да ти излъчвам реклама на 6 стотинки за клик.
Всичко е възможно в страната на неограничените възможности наречена България.
 
От: Печалба от PPC програми: цени на клик

В смисъл, наистина не можеш да очакваш, че ще се съглася, колкото и да са неограничени възможностите ;)
 
От: Печалба от PPC програми: цени на клик

Номера е, че дори тези които наистина имат смисъл да плащат на клик, плащат жълти стотинки и искат даже да е по-евтино.

Не може да продаваш продукт за 700 лева в интернет и да очакваш да се съглася да ти излъчвам реклама на 6 стотинки за клик.

Колега, печалбите от продажба на GSM/Laptop на споменатата стойност е около 2-3 %, което прави около 20 лв печалба. В този приход трябва да се вмести стойността на реклама, обслужването и други разходи. Не сте прав и в действителност рекламодателите, особен онлайн магазините работят на ръба на позволените разходи.

Затова са и ниските цени за клик. Рекламодателите, които забелязвате в Арена, Замунда, Гугъл са редимно онлайн бизнеси, чието съществуване зависи от тези цени. При цени за импресии (CPM) или по-високи цени за клик (както е в платформата EasyAds/EasyTrader) много от тях не биха могли да покрият разходите си за реклама и вероятно не биха рекламирали.

Разбира се, докато съществува евтин трафик, подобен на гореспонатия (бих го нарекъл дори "дъмпинг"), цените към вас - издателите, никога няма да се вдигнат. От вас зависи да прецените коя мрежа ви носи истинска доходност.
 
От: Печалба от PPC програми: цени на клик

Цените са такива по две причини:

1. България е най-измекярската държава в света (мисля че не е нужно обяснение тук).

2. Почти няма как да бъде монетизиран един бг сайт за да докарва добри пари. Няма как човек с сайт който печели жълти стотинки от адсенс да пуска реклама на сайта си за $0,10-$0,20 на клик. Отделно почти нищо не се продава онлайн - тука важи репликата мисля, че беше на Blinky:" За БГ или безплатно или нищо".

Те така мисля аз.:mrgreen:
 
Последно редактирано:
От: Печалба от PPC програми: цени на клик

То по принцип целта на рекламите за клик е да привлечеш трафик, да го задържиш и да го експлоатираш многократно. Точно тук е грешката в ценообразуването на онлайн магазините. Като не умеят да си задържат трафика, загубите от това се таксуват в сметката на издателите. Ако един кадърен онлайн магазин се рекламира и да речем плаща по 1лв за докаран клиент (1лв за реален клик). То този клиент посещава този магазин редовно и преглежда за неща, каквито му трябват (ако не проявява интерес, не е логично да е кликал). Ако един клиент наистина се впечатлни от магазина (което би трябвало да е нормалното поведение), то той може първия път да купи само толкова, че да докара на продавача едва 0,50лв, но след това ще продължи да купува и с времето парите ще се избият. Но иди обяснявай тази логика на продавача.
Малките сайтове лесно издържат на ниски цени за клик, защото хостингът като им струва 5лв/месец, много им пука дали ще имат нещо насреща или просто ще си ги спестят от закуски. По-голям става проблемът когато един сайт се нуждае от бюджет 100,200 и нагоре лв. Тогава единствения начин да си ги избие (тъй като трудно ще си ги спести от закуски) е да мами с автоклик система. Аз съм пускал по-големи кампании в AdWords и в черната ми листа с почти сигурни автоклик системи фигурират само големи сайтове. Показателен е referer-а, който е явно модифициран (отделно се нагледах на модифициран рекламен код). Писах на Google писма (тогава все още имаха навик да им отговарят), но все ме пращаха да гоня вятъра (т.е. да не ги занимавам и да ги оставя да си печелят парите от големите автокликъри). Питате се защо един голям сайт би рискувал толкова с измама? Че какво има да губи? Така или иначе бюджетът трябва да се избие. Освен това посредникът няма да тръгне да го съди, тъй като така ще се самокомпрометира и камара рекламодатели пък ще заведат дела срещу посредника за да им върне парите от автокликовете. Ако по заобиколен начин се разделят посредника и големия издател (това обикновенно не става, тъй като и двете страни имат изгода от повечето кликове), то голямия издател бързо си намира нов посредник или сам започва да си продава рекламата (нали е голям сайт). Тези измами, естествено, водят до все по-ниска ефективност на рекламите, респективно по-евтина реклама. И така големите винаги папат, на малките им е все едно като си помечтават да станат големи, а тези в средата духат супата, т.е. фалирват един по един. Естествено, посредниците са още по на далавера, тъй като без значение от ефективността на рекламата си взимат процента.
 
От: От: Печалба от PPC програми: цени на клик

Колега, печалбите от продажба на GSM/Laptop на споменатата стойност е около 2-3 %, което прави около 20 лв печалба. В този приход трябва да се вмести стойността на реклама, обслужването и други разходи. Не сте прав и в действителност рекламодателите, особен онлайн магазините работят на ръба на позволените разходи.
Въобще не са толкова печалбите, нека имам малко повече информация за бранша.
 
От: От: Печалба от PPC програми: цени на клик

Всичко е възможно в страната на неограничените възможности наречена България.

Абсурдистан ме кефи повече :)

Иначе по темата: Крайно време е рекламата на импресии да спре и да се плаща за "реални" (кликнали) посетители на сайта. Всичко е измислено чудесно, но лошото у нас е, че отново навсякъде е шуробаджанащина и отново печелят големите, а малките просто прибират трохите... Монополът е навсякъде и не виждам възможности за развитие на една конкуретна среда и развитие на дребен и среден бизнес...
 
От: От: От: Печалба от PPC програми: цени на клик

Абсурдистан ме кефи повече :)

Иначе по темата: Крайно време е рекламата на импресии да спре и да се плаща за "реални" (кликнали) посетители на сайта. Всичко е измислено чудесно, но лошото у нас е, че отново навсякъде е шуробаджанащина и отново печелят големите, а малките просто прибират трохите... Монополът е навсякъде и не виждам възможности за развитие на една конкуретна среда и развитие на дребен и среден бизнес...

Хайде убеди ме, как ще пусна някоя бира примерно да рекламира на клик? Че те нямат за цел някой да им натиска върху банерите.
 
От: Печалба от PPC програми: цени на клик

Много зависи какво целиш. Ако е шопинг (онлайн магазин) по-редно е да си намираш сайтове, на които се рекламира с клик, но ако е за имидж предимно, не мисля че клика е Ок, като идея. Особедно когато е текстова реклама - като на Адсенс-а. :) Изида, разглеждай го като онлайн медия, където трафика и набиването на бранд са почти от еднакво значение, особено ако има какво да кажеш на аудитория си. За това мрежи като НетИнфо, Дарик, Инвестор се радват на такива усвоени средства от рекламудателите, които търсят онлайн присъствие и познаваемост.

Нещо като на сайта на Fox - там в момента ре рекламират: Best Buy. Може да си сигурна, че те не си плащат на клик, а на импресии или за определен период от време. Набиват на потребителите на Fox, марката си, и те лесно могат после да направят решение от къде да си пазаруват. В повечето случаи. ;)
 
От: Печалба от PPC програми: цени на клик

Правиш игра с награди на нова бира.
Всяко правило си има и изключения и всеки разсъждава от неговата гледна точка!
Когато започна да рекламирам Heineken, ще ти се обадя...
 
От: Печалба от PPC програми: цени на клик

Аз пък смятам, че идва смъртта на таксуването за клик или поне във формата му по $0,000000000001/клик. "Бедняк човек, жив дявол".
 

Горе