Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Не се шашкайте, има много време, парите на запад са у дъртите, а те навлизат доста трудно в новите технологии. Е освен, ако не продавате дрънкулки на тийнейджърите.
 
В един от сайтовете ми (форум) като наскоро мигрирах на платен софт и първата препорка за новия дизайн беше - "искаме tapatalk" и "алеле каква яка мобилна версия има новият дизай" - нищо че по дизайна за браузър (вече трябва да се уточнява) фърлих добра сумичка за къстъмизация :). Така че идват мобилните времена, аз имам доста потребители в този сайт от тапаталк. В момента съм на вариант събскрайбъри като мометизация и съм доволен. Този пост е писан през Тапаталк :)
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Личните ми наблюдения са, че нищо в момента не би могло да измести Web. Дори напротив, браузърните плъгини и онлайн-инструменти бележат възход, спрямо приложенията за PC. Свидетели сме на онлайн офиси, конвертери, шеринги, всякакви редактори. Потребителите обичат да браузват от мобилните си браузери. Мобилното приложение силно ограничава потребителя, освен ако не е за някаква много популярна социална платформа. Другото дразнещо е, че вместо да ползваш буукмаркс на браузъра, трябва да инсталираш маса апликации, които да разположиш в няколко дектопа, което яко скапва боклукчавите батерии на телефоните и таблетите.
Може би ще се измисли алтернатива на PC-десктопа, но след 10-15 години. Най-доброто, което можете да направите е да имате мобилна версия на сайта си или просто сайта ви да е респонзив - стандарт за Web към момента.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Личните ми наблюдения са, че нищо в момента не би могло да измести Web. Дори напротив, браузърните плъгини и онлайн-инструменти бележат възход, спрямо приложенията за PC. Свидетели сме на онлайн офиси, конвертери, шеринги, всякакви редактори. Потребителите обичат да браузват от мобилните си браузери. Мобилното приложение силно ограничава потребителя, освен ако не е за някаква много популярна социална платформа. Другото дразнещо е, че вместо да ползваш буукмаркс на браузъра, трябва да инсталираш маса апликации, които да разположиш в няколко дектопа, което яко скапва боклукчавите батерии на телефоните и таблетите.
Може би ще се измисли алтернатива на PC-десктопа, но след 10-15 години. Най-доброто, което можете да направите е да имате мобилна версия на сайта си или просто сайта ви да е респонзив - стандарт за Web към момента.

Мне.
Ако, например, продаваш еко-био-натурални зеленчуци, целевата ти аудитория са млади хора. На почти всички от тях ще им е по-удобно да разполагат с приложение - какво ще им предложиш в сряда или неделя.
За бранд приложение те бетонира.


А това "след 10-15 години" е прекалено консервативно.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Мнпго ми се ще да видя статистика, колко хора ползват app, ако сайта е респонзив. Другото нещо е че от 100 човека 10 са със смартфони и може би 4-ма от тях с мобилен интернет. А даже двамата са с нокии и MS. :)
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Че няма достатъчно потребителска база в България за момента е ясно.
Но няма как да не се попроменят нещата в съвсем близко бъдеще.
Винаги така става.

И това е възможност за предриемчиви хора.
Нови пазари и нови канали не се отварят всеки ден.

А още по-амбициозните могат да не се ограничават до нашата страна.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Със сигурност е добре да има App, но както всичко останало, зависи от капацитетите и бюджета. Трябва добре да се прецени колко хора биха ползвали App vs Адаптивния дизайн. Към момента съм сигурен, че много повече биха браузвали, дори и сайта да предлага app, дори и на запад. Всъщност приложенията трябва да са няколко - за Android/Mac/M$, освен ако не се ползва фреймуърк, който генерира автоматично апликация и за трите платформи. Но и тогава иска допълнителни тестове и напасване под различни устройства и мобилни OS. Ако издателя на сайта има китни за трошене и иска да е хай-енд, естествено, че освен респонзивния дизайн (който е задължителен!), трябва да бучне и три приложения, за по-редовните мобилни потребители. Но, ако иска да е просто адекватен на тенденциите и модерния пазар, е напълно достатъчно да си има мобилна версия на сайта, която при това може да е направена буквално да изглежда като апликация. Техниките за адаптивния дизайн изповядват философията "Mobile First", ако не се лъжа това е нещо като лайт-мотив на ZURB.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Със сигурност е добре да има App, но както всичко останало, зависи от капацитетите и бюджета. Трябва добре да се прецени колко хора биха ползвали App vs Адаптивния дизайн. Към момента съм сигурен, че много повече биха браузвали, дори и сайта да предлага app, дори и на запад. Всъщност приложенията трябва да са няколко - за Android/Mac/M$, освен ако не се ползва фреймуърк, който генерира автоматично апликация и за трите платформи. Но и тогава иска допълнителни тестове и напасване под различни устройства и мобилни OS. Ако издателя на сайта има китни за трошене и иска да е хай-енд, естествено, че освен респонзивния дизайн (който е задължителен!), трябва да бучне и три приложения, за по-редовните мобилни потребители. Но, ако иска да е просто адекватен на тенденциите и модерния пазар, е напълно достатъчно да си има мобилна версия на сайта, която при това може да е направена буквално да изглежда като апликация. Техниките за адаптивния дизайн изповядват философията "Mobile First", ако не се лъжа това е нещо като лайт-мотив на ZURB.
Чакай сега, не става дума просто ей тъй да си конвертираш сайта в апп. Трябва да има някакви features като за апп, не просто да си браузва юзъра най-обикновен сайт през ама през апп. Иначе няма много смисъл.

Аппът може да е и още един начин за промотиране на бранда. Примерно ако вкараш някакви полезни и приятни за ползване екстри. Или поне друг тип интерфейс.

А и има сума ти статистики че мобилното браузване от страна на мейнстрийм потреблението намаля.
Демек и респонсивният дизайн все по-малко помага. Написано е в първия пост.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Към момента не съм видял нито една статистика, която да показва браузването през App спрямо браузването през мобилен браузер.
Без статистики и данни само си чешем езиците. И отново отбелязвам - тук не говорим за сайтове, като Twitter, Facebook и Google. Тези са иституции и облачни платформи. Тук говорим за сайтове с посещения от по max няколко хиляди потребителя дневно. Ако се изкара статистика за Facebook е много вероятно, да се получи сближаване на графиката между браузера и app. Иска ми се да видя статистика на сайт, който предлага мобилно приложение за инсталиране. Ако някой разполага с такъв, ще е любопитно да сподели впечатленията си.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Щото няма такова нещо като браузване през апп - не и в класическия смисъл, не и ако аппът не е браузър.
Освен ако не става дума за каталог.

Четеш ли въобще? :)
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Щото няма такова нещо като браузване през апп - не и в класическия смисъл, не и ако аппът не е браузър.
Освен ако не става дума за каталог.

Четеш ли въобще? :)
Чета и точно за това питам за статистика. Писал съм 3 приложения за Android, който да спестят браузване. Едното използва скрапинг, защото не ми позволиха, да вържа приложението директно. Второто ми го поръчаха някакви политически тролове и трябваше да обхожда 10-на новинарски сайтове за последната появила се новина и да дава опция за писане на първи коментар, като прави логване с хедъри и пази сесиите. Другото приложение си е оптимизирано и се свързва със склад, като използва MySQL-базата данни сайта, като за целта написах отделен php-файл, който предоставя инфото. В този ред на мисли, знам какво прави едно Android приложение и мога да ти напиша просто такова на поне 4 различни езици. Не пиша всеки ден мобилни приложени, просто си имам представа. В повечето случаи дори няма да има нужда да се прави нещо допълнително на сайта. Може да се напише подобно приложение за който сайт искаш, дори да не си му собственик, стига да имаш легален достъп до информацията, която те интересува. Ако искаш да вадиш статистика, дали към сайта ти или базата данни се свързва подобно приложение е много лесно да поставиш каунтър, стига да искаш. Но е и много лесно да заблудиш сървара, че всъщност не се свързваш с app, а с нещо съвсем различно като се бъзикаш с хедърите.
Ако ще си говорим общи приказки и ще си викаме "четеш ли въобще?", аз изчезвам от темата. Беше ми много приятно.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Искаш статистика за нещо, дето никой себеуважаващ се бизнес не прави - апп тип браузърен буукмарк към определен сайт.
Темата не е за това.

Който вярва че десктоп или мобилния браузинг ще са лидери, негова си работа. Хич не ми е приоритет да убеждавам някого в противното.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

madseason е прав за 'популярните социални платформи', както и че гигантите са облачни приложения. Всъщност, ако приложенията изтощават батериите на мобилните телефони, не е ли по-удачно да се възползваме от адаптивния дизайн, като успоредно с него да предлагаме на потребителите Apps за точно определен продукт - примерно благинки като игра или тото генератор, или определен продукт, за който сме проучили предварително Apps аудиторията?

За да се инсталне приложение на телефон, то следва да е популяризирано, т.е. да бъде открито от потребителят чрез търсачката. Да го омае и накара да си го свали на мобилния. Как иначе ще достигне до приложението на даден онлайн магазин, ако няма браузване... И, ако онлайн магазинът е без мобилен изглед (адаптивен дизайн), то няма как да се открие и приложението, което предлага. Единственият начин потребителите да достигнат до него е GooglePlay. И отново се питам, как ще открия приложение за "магазин за обувки", ако не го потърся чрез браузване...
 
Последно редактирано:
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Искаш статистика за нещо, дето никой себеуважаващ се бизнес не прави - апп тип браузърен буукмарк към определен сайт.
Темата не е за това.

Който вярва че десктоп или мобилния браузинг ще са лидери, негова си работа. Хич не ми е приоритет да убеждавам някого в противното.
Те са лидери и трябва да стане чудо, което да ги измести от лидерското място. Chrome в световен мащаб бележи 8-месечен възход (и ръста му се дължи в голяма степен заради мобилната версия на браузера):
http://gs.statcounter.com/#all-browser-ww-monthly-201305-201405
Използвам справка от StatCounter, защото на тях разчита и WikiPedia. Нямам против да използваме и друг световен каунтър. А на статистиките разчита всеки бизнес, правят се статистики за абсолютно всичко и така се определят бюджетите за развойна дейност. Сигурен съм, че има статистики и по тая тема, просто още не сме ги докопали :). Не можеш да изръсиш една каруца пари за нещо, което да не следиш колко се ползва.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Естестено че има статистики, даже е залято с тях. В първия пост има линкове. Без статистики ще тръгна ли да пиша теми.

flurry_march2014_apptime.jpg


Сорс: http://www.forbes.com/sites/ewanspence/2014/04/02/the-mobile-browser-is-dead-long-live-the-app/
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Добре е, че си потърсил статистика. Tая статистика показва в общи линии как хората си губят времето с апликациите: играят, разглеждат FB и Twitter, чатят, гледат клипчета, четат новини... правят и още някакви странни неща.
И аз за това си използвам таблета и телефона и имам точно такива приложения. Напълно се съгласявам със статистиката и нямам какво повече да добавя.
Лично за мен тази статистика показва, че ако се чуди човек, дали има нужда да изучава програмиране за Android - да, има смисъл! Но не ми носи никаква информация по темата, до колко си заслужава една сериозна инвестиция в приложение за конкретен сайт.
Тъй като по-горе се спомена приложение за сайт за продажби на продукти, дали някой знае интересно приложение към такъв сайт, което да разгледаме и коментираме.
 
От: Потребителите мигрират от WWW към Mobile Apps

Тъй като по-горе се спомена приложение за сайт за продажби на продукти, дали някой знае интересно приложение към такъв сайт, което да разгледаме и коментираме.

Писах за това.
След като си писал проложения, ще можеш да разбереш доста повече от мен за същността му. Ще ми е интересен коментара ти - още не съм го теглил.
 

Горе