Продажба на книга

"40% нормативно признати разходи" - за повече информация ЗДДФЛ чл. 29
"освободени от касови бележки" - повече информация Наредба Н-18 чл. 3 и чл. 4
за осигуровките - закони, наредби и правилници за осигуряване
Посочих, къде може да прочетете, ако почна да обяснявам ще искам и аз авторски права за книга :)
"И не на последно място, когато се регистрирам като свободна професия освен, че ще бъда освободен от изискване да издавам касова бележка, няма е задължително да внасям осигуровки." - не е точно така. За авторите може да не внасяте осигуровки. Свободна професия /напр. консултант/ дължи осигуровки.
Здравейте,

Днес говорих с НАП. Осигуровки се плащат на 100% за периода, в който се упражнява дейност. Щом упражняваш свободна професия плащаш. Всеки месец на 25-то число трябва да ги внасяш.

Две неща, които също не са ми ясни:

Какво ще рече: "Нормативно признатите разходи са 25 %, а ако сте журналист или деец на науката, културата или образованието - 40%." - кои са нормативно признатите разходи?

"
Размерът на данъка е 10%. Определя се след приспадане на нормативно признатите разходи за дейността и платените през тримесечието осигуровки."

Благодаря предварително.

Хубава вечер

Тони
 
Казах ви аз, че единствената им цел, е да си вземат осигуровките.. баш им дреме за печалбите. С тоя умрел данък 10%, осигуровките са 5 пъти по-голямо перо за тая утепана държава. И така са си нагласили законите, че дори и 5лв да изкараш, дължиш 2К за осигуровки... умрели гладници! После що сме най-големите убитаци у ЕУ. Щото ако не бехме граница с Турция, ЕУ щехме да видиме през крив макарон! Държът ни ей така..за далаверата..и да им консумираме боклуците!
 
Две неща, които също не са ми ясни:

Какво ще рече: "Нормативно признатите разходи са 25 %, а ако сте журналист или деец на науката, културата или образованието - 40%." - кои са нормативно признатите разходи?

"
Размерът на данъка е 10%. Определя се след приспадане на нормативно признатите разходи за дейността и платените през тримесечието осигуровки."
Най-простия пример с цифри:
месецюлиавгустсептември
доход
2000​
2000​
2000​
НПР 40%
800​
800​
800​
НПР са без документи, признават ги без да са необходими фактури
база осиг.
1200​
1200​
1200​
осигуровки
334​
334​
334​
внасят се всеки месец по 334 лв. осигуровки
обл.доход
866​
866​
866​
данък 10%
87​
87​
87​
внася се данък 260 лв. за 3-месечието до 31.10.21
 
Най-простия пример с цифри:
месецюлиавгустсептември
доход
2000​
2000​
2000​
НПР 40%
800​
800​
800​
НПР са без документи, признават ги без да са необходими фактури
база осиг.
1200​
1200​
1200​
осигуровки
334​
334​
334​
внасят се всеки месец по 334 лв. осигуровки
обл.доход
866​
866​
866​
данък 10%
87​
87​
87​
внася се данък 260 лв. за 3-месечието до 31.10.21
@tonzania към това ще добавя само:

1. Доход - осигуровки - данък 10% - реалните разходи по книгата = печлбата ти
2. Осигуровките ги дължиш, ако не се осигуряваш другаде (на трудов договор, самоосигуряване и т.н.)
3. Осигуровките имат таван, който е 3200 лева ако не се лъжа. Което значи че всичко над тези пари, не трябва да се осигуряваш за него.
 
Здравейте!

Благодаря за коментарите. Тази седмица имам среща със счетоводител. Ако науча нещо, което си струва да се сподели ще го направя, за да помогна на други автори, които искат да продават книгите си.

Като цяло за мен това с осигуровките са лоши новини, защото ще съм на загуба, ако внасям осигуровките и данъците, но изглежда и нямам друг избор.

Лека вечер на всички!
 
Авторите може да не внасят осигуровки. Само здравно евентуално.

Здравейте. Никъде не го пише, че авторите не трябва да плащат и аз не успях да го намеря също. Ако знаете, къде е написано, моля споделете. НАП също потвърдиха, че всички регистрирани на свободна професия плащат осигуровки, без изключения. Много се надявах авторите да не трябва да плащат осигуровки, но уви... ако са здравни ОК, ама не са...

Лек ден
 
Здравейте. Никъде не го пише, че авторите не трябва да плащат и аз не успях да го намеря също. Ако знаете, къде е написано, моля споделете. НАП също потвърдиха, че всички регистрирани на свободна професия плащат осигуровки, без изключения. Много се надявах авторите да не трябва да плащат осигуровки, но уви... ако са здравни ОК, ама не са...

Лек ден
Е няма начин, все от някъде трябва да плащаш осигуровки.
Това е неизбежно, ще ти ги търсят независимо какво работиш, но са единни.
 
Е няма начин, все от някъде трябва да плащаш осигуровки.
Това е неизбежно, ще ти ги търсят независимо какво работиш, но са единни.
Да, съгласен съм с Вас. В случая обаче говорим не само за здравни осигуровки. В сряда е срещата със счетоводител. Четвъртък ще напиша какво съм научил и разбрал.
 
При здравното няма "евентуално", там е задължително, независимо дали сте безработни..параграф бг666 :)
За социалните и според мен всякакви свободни професии трябва да внасят, но може и да има някакви изключения, тях обаче - от нап/ной НИКОГА няма да ви ги кажат :D Може да граждански договор, там в повечето случаи не се плащат социални. С книгата обаче, няма как да стане това. Виж какво ще каже счети в четвъртък, но според мен има и вариант изобщо да не се регистрираш "свободна професия" на първо време. Имаш си издадена ЕДНА книга, продаваш по куриер да й избиеш печата и тва е. На първо време, според мен, никой няма да те закача.

пс: все пак по новите тълкувания, трябва да се извършва търговска дейност, нали такава им е последната презумция. Ами нека докажат, че извършваш търговска дейност с тази една авторска книга. Разпространяваш мислите си на доброволни начала ахаха
 
Здравейте!

Ето и някои акценти от срещата със счетоводител и какво ме посъветва:

  1. Да се регистрирам като свободна професия - нищо ново.
  2. Да подавам информация към НАП кога съм активен и кога не (тоест кога продавам). Например: ако в месеца имам 5 представяния на книгата на физически адрес в края на месеца ще дължа осигуровки за 5 дни. Другите 25 дни например ще се водя неактивен и няма да дължа нищо. Трябва да подавам информация към НАП кога съм активен и кога не ако не искам да дължа осигуровки за цял месец.
  3. Задължително, когато продавам стока на физически адрес трябва да издавам фискален бон(това ме изненада. Нали уш свободните професии бяха освободени от издаването на касов бон? :) ) Пак ще прочета по темата или ако може някои да добави нещо тук? Посъветва ме да си купя малък преносим касов апарат, с който да издавам фискални бонове, когато продавам на физически адрес по време на представянията. Отново мога да приложа правилото от точка 2. Нещо важно: когато не съм подал към НАП, че съм неактивен и извършвам продажни по куриер/банков път накрая на годината, когато подавам данъчна декларация от НАП ще забележат, че за тези плащания не съм издал касов бон от касовия апарат, затова дори и тогава трябва да се издават. Тоест, ако не искам да се притеснявам за това преди да изпращам по куриер или получа плащания по банков път трябва да съм подал към НАП информация, че не съм активен. Тогава получените пари се облагат 15% данък и то само ако надвиша определена сума (не ми посочи конкретна, защото не беше сигурна.
Друго не се сещам. Ако забележа, че съм пропуснал нещо ще го добавя.

Какво мислите?

Поздрави

Тон
 
Нищо ново! И офлайн счетитата същите и като наще онлайн счетита :)
Няма как да фърчиш в нап и да правиш постоянни регистрации и дерегистрации, това е глупост. Можеш да си избереш например два месеца в годината и тогава да правиш офлайн промоциите/продажбите, тогава ще платиш осигуровки само за тези два месеца. Това, че ще се регистрираш от 5-то до 10-то число, пък после след 15-то ще се отрегистрираш, само некоя кухарка счетка може да го измисли :)
Така че, ако искаш да продаваш като Търговец (свободна професия), по-добре си измисли "ударни" месеци и тогава прави разпродажби, иначе ти става ултра тегаво.
За касовите бележки ясно - можеш да НЕ издаваш, само когато пращаш по куриер с наложен платеж За това помисли дали си заслужава да се набутваш за касов апарат/обслужване/договор със специализирана фирма/бележки/отчети/постоянна връзка с нап и хиляди други ангажименти.

Трябваше да се вържеш с некое издателство, в този случай те ти поемат осигуровките ;)

На твое място, на първо време не бих се регистрирал свободна професия, до като не видя, че има смисъл и изобщо ще падат стотинки.., иначе набутвацията може да те бутне като нищо.. и най-много да минеш на некви хорори да пишеш :D:D:D
 
Здравейте,

Аз също като Tonzania минавам през този процес и имам доста въпроси, на които ще бъда безкрайно благодарна, ако някой отговори.

Ще започна с този, който най-много ме притеснява. На много места прочетох, че трябва да се регистрирам за свободна професия ( в случая писател) и да представя някаква диплома, сертификат или подобно, което да удостоверява, че мога да я практикувам. Проблемът е, че съм учила психология, която няма общо с писането и не мога да представя релевантен документ. Предполагам много от писателите в България също като мен имам коренно различно образование и са се сблъскали със същата дилема...

Питането ми е как да реша този проблем?
Също тадължително ли е да се регистрирам като свободна професия или мога да мина само и като самоосигуряващо се лице?

Безкрайни благодарности на всички, които прочетат и ме ориентират, защото се чувствам като в небрано лозе. :)
 
Бих желал да запитам дали се прилагат същите правила и ако създадеш мобилно приложение и то се продава в Google PLay?
Може ли само да си платиш данъка, без да внасяш осигуровки за това ( осигуряват ме във друга фирма)?
 
"40% нормативно признати разходи" - за повече информация ЗДДФЛ чл. 29
"освободени от касови бележки" - повече информация Наредба Н-18 чл. 3 и чл. 4
за осигуровките - закони, наредби и правилници за осигуряване
Посочих, къде може да прочетете, ако почна да обяснявам ще искам и аз авторски права за книга :)
"И не на последно място, когато се регистрирам като свободна професия освен, че ще бъда освободен от изискване да издавам касова бележка, няма е задължително да внасям осигуровки." - не е точно така. За авторите може да не внасяте осигуровки. Свободна професия /напр. консултант/ дължи осигуровки.
Здравейте, ако може още малко разяснение по темата, имам следните въпроси: как се процедира, ако от авторът на книгата бъде изискана фактура при продажбата, понеже книгата е закупена от фирма? Въпрос 2, задължителна ли е регистрация като свободна професия?
 

Горе