Спомени от следосвобожденска/царска България

Както пише дедо Вазов:
„Съединението беше такова национално нещо, щото първия пияница, който би извикал в пловдивските улици: «Долу Румелия!» щеше да го направи.“
Въпросния текст е цитат, който то е цитирал, а не негови думи.

И продължава:
И наистина в наше време надали е имало друга революция, която да събере всеобщите одобрения, да извика единодушните ръкопляскания на Европа и Америка, да бъде поздравена с такава гореща симпатия от човечеството и да събере като във фокус душата на цял един възхитен народ - като революцията за съединението.

Иначе и друг цитат има:

Когато Гладстон чу за нея, той каза: "Странно как тая революция чака седем години. Барутът за нейното пламване се хвърли още в мастилото, с което се подписа Берлинския договор."

Според некои моело и още да почакаме...

Кои архиви са откраднати? И да фи видиш.. едва ли ще спреш да спекулираш.. фантазираш.
Архиви на МВР, Министерството на войната, Министерството на външните работи, Царската канцелария, лични архиви на български политици след 9 септември 1944 г.

Дай да прочетем 1,2 спора.
Сигурен съм, че можеш да си ги намериш
 
Последно редактирано:
Въпросния текст е цитат, който то е цитирал, а не негови думи.
Аз писах, че са негови думи ли? Хахах :D Чудиш се вече на къде да завъртиш локума.. Идеята е, че и пловдивски пияндурник да извика Долу Румелия.. и е щяло да се случи революцията.

И продължава:
Това освен, че потвърждава написаното по-горе неем идея що ми го пишеш.
Иначе и друг цитат има:
Еми да не на бяха деляли... иначе трябваше време, да се обучи войската, знаеш от кого.

Според некои моело и още да почакаме...
Според псето Дедо Вазов, например.

Архиви на МВР, Министерството на войната, Министерството на външните работи, Царската канцелария, лични архиви на български политици след 9 септември 1944 г.
Из нета:
"Руснаците се държат, като при преговорите за газа. Те казват "ние сме ви ги снимали, но цената е 1.74 долара на страница и то на ксерокопие, а не на дигитално копие. Платете ги за да продължим да търсим", казва председателят на държавната агенция доц. Михаил Груев.

Той е отказал страната ни да плати тази цена и я определя като абсурдна.

Статията завършва с...
Повече от 10 години българската държава се опитва да си върне архивите или поне да се сдобие с техни копия, но засега опитите ѝ са без успех.

Баси парадокса... много искаме, ма не искаме.

Иначе още из нета:
В края на 2011-та България получава около 20 хиляди фотокопирани страници, които по руските тарифи са стрували по един долар на страница.


Сигурен съм, че можеш да си ги намериш
Ни моа, дай за по-лесно.
 
Аз писах, че са негови думи ли? Хахах :D Чудиш се вече на къде да завъртиш локума.. Идеята е, че и пловдивски пияндурник да извика Долу Румелия.. и е щяло да се случи революцията.
Просто го уточних, щото да не земе некой се обърка, понеже не си уточнил чий цитат е.

Еми да не на бяха деляли... иначе трябваше време, да се обучи войската, знаеш от кого.
Е да ама на разделиха, още преди войната, даже и Русия била съгласна. Тва за войската в някоя кореспонденция ли го има или така си го изфантазира? Щото из повечето налични, проблема е княза.
 
Просто го уточних, щото да не земе некой се обърка, понеже не си уточнил чий цитат е.
Така и не стана ясно кому е нужно такова уточнение.

Е да ама на разделиха, още преди войната, даже и Русия била съгласна. Тва за войската в някоя кореспонденция ли го има или така си го изфантазира? Щото из повечето налични, проблема е княза.
Е, след войната вече не била толко съгласна. Ма другите настояли. Тва за войската мое да го прочетеш "Българска земска войска"

И като спомена Гладстоун, нека видим кво пише още..
"Аз желая българското съединение, както и Вие, вярвям обаче, че движението няма да прескочи настоящите си граници, защото се боя от следствията на едно избухване на (не се чете) съревнования помежду Великите Сили и помжеду гръцкото и славянските племена в Източна Европа. Изразявам се с предпазване, тъй като умът ми е неясен, защото виждам, че българското съединение, превъсходно само по себе си, може да причини неизмирими злини"
Затуй.. под султанкса опека, да не шават много, много.

Дай нещо за офицерите..
 
Тамън попаднах на писмо на агент на Княжеството, който докладва за тайна мисия на английски капитан в Източна Румелия.... :D

1726849531644.png

Капитан Винсънт, който бил представител на турските заимодавци имал тайна мисия да сондира мнение за съединението....

И докато сме на тема архиви.. да отворим един ДМС и да си изкупим копие на арихва, че гледам ти тежи..., а на архивните чиновници им се види скъпо.
 
Последно редактирано:

Горе