Krumov
Well-Known Member
Ами пример за просперитет е същото като да се мъчим да да настигаме или да пропадаме като въпросния пример = сравнениеПравиш ли разлика от "пример за просперитет" до "дали сме на едно ниво с Германия и САЩ"? Явно не.
Ами пример за просперитет е същото като да се мъчим да да настигаме или да пропадаме като въпросния пример = сравнениеПравиш ли разлика от "пример за просперитет" до "дали сме на едно ниво с Германия и САЩ"? Явно не.
Правиш ли разлика от "пример за просперитет" до "дали сме на едно ниво с Германия и САЩ"? Явно не.
Пак празни приказки без грам факти, в темата съм дал десетки примери за фабрики, предприемачи, семейни бизнеси, индустриални заводи и тн. Дадох ти примери с хора тръгнали от най-ниското стъпало и стигнали до това да имат собствени бизнеси/заводи ама ти си навил лентата вече и си говориш едни и същи неща.
Никва връзка с реалността, упорито се правиш на ударен за войните и голямата депресия - фактори които възпрепятстват развитието на половин Европа и го сравняваш с по-късен строй при който имаш 45г. мирно време (в крайна сметка фалирал строй). Нормално при соца да се развие тежката индустрия то тя тогава навлиза като технология в цяла източна Европа. В клипа много добре се обяснява подема и развитието, ма като не ти отговаря на фантазията му спираме звука и си фантазираме некви неща по картинка.Ама пич, ти какво искаш, статистики ли, снимки ли? Ами аз ако започна да пускам снимки на фабрики и тн от соца, серверо ще клекне бе брат. а те тия твоите фабрички можеш да ги снимаш от два метра, а аз требе у Перник да ходя за да снимам ндк-то например ахахах Ами некой вец, мец, аец, нещо мариците.. кво говориш въобще.
Статистики... ще те много болне егото, обаче... Аз ли да ти ровя и пиша фермани, за да компенсирам ниското ти културно ниво, да не говорим, че реално си кон с капаци и не смееш да погледнеш и 10см встрани.
Ама ето, започни с това например, като за начало, изведени са някакви първични данни.....
Ето ти и едно клипче, където ясно се виждат мащабите на "производството" елей па условията на труд и състоянието на трудещите се. Това от царският ти период, просперитетот аджеба (можеш да си изключиш звука, че идеята е била някаква несполучлива пропаганда)
Чакай, че се забърках съвсем. Значи рецесия, война, изоставаме в доста фактори( в началото на тази тема и този спор друго пееше) и хоп комумягите заграбили ресурси капитал…Та сега имало ли е развита икономика или е нямалоНиква връзка с реалността, упорито се правиш на ударен за войните и голямата депресия - фактори които възпрепятстват развитието на половин Европа и го сравняваш с по-късен строй при който имаш 45г. мирно време (в крайна сметка фалирал строй). Нормално при соца да се развие тежката индустрия то тя тогава навлиза като технология в цяла източна Европа. В клипа много добре се обяснява подема и развитието, ма като не ти отговаря на фантазията му спираме звука и си фантазираме некви неща по картинка.
Уловията на труд по това време навсякъде са тежки, хора са умирали по мините и по строежите, не е имало почти никакви правила за безопасност. Упорито избягваш да покажеш, какво е развитието в страните от наща черга - Румъния, Югославия, Турция и тн. През 39-та по БВП сме пред Румъния, Югославия и Турция. Югославия, която е победител във войната и прибавя богати територии, която не е плащала репарации.
ВЕЦ-ове и ТЕЦ-ве е имало и преди 45г. първия ТЕЦ в света е създаден 1883 година, 16 години по-късно е отркрит и първия в България, тая технология тогава тепърва е навлизала в света, а ти искаш България да била опасана с ТЕЦ-ове и ВЕЦ-ове. До 1944 г. в България е имало 117 предимно малки, местни електроцентрали, които са снабдявали с ток 40% от населението. Със същия успех може да попиташ, защо не сме развивали космонавтиката и да констатираш "щот много мизерия батко".
И пак да повторя, не сравнявам двата строя най-малкото защото единия е в пазарна икономика, а другия е фалирала планова, която е заграбила и одържавила целия капитал и ресурси от предния режим.
Три пъти фалираме и продаваме златния резерв щото сме на дотации от СССР но дори и те спират в един момент. Именно една от причините за тия фалити е наливането на пари в тежката индустрия, чрез дългове. Затова и повечето от големите заводи не могат да работят на пазарен принцип, положението е било "да покаем кви се индустриалци". Правиш ми сравнения със затворена планова икономика без конвертируема валута, напрао страшно сравнение.Ми БВП 25 в света, как ти звучи, сега колко е, колко е било в царството?
Да ти опресним спомените, че гледам се на спомени я караме. През 39г. сме 3,5 пъти пред Румъния, също пред Югославия, Турция, за 10 години стопяваме двойно разликата с Гърция.За Гърция около 2.5 пъти по-висок БВП тогава, за останалите дето те дерзаят - Румъния там какви бяха, нямам спомен, но със сигурност са били преди нас.
Например с 1 долар, може да си купиш 16 консерви супа..
Да, може да яде по 5 пъти на ден, страшна мизерия. Явно няма да стане конструктивен разговор, от едната страна се дават данни и факти, а от другата сладки приказки от 1001 нощ. Германеца ни управлявал икономиката - проблем, СССР ни управлява икономиката - нет проблем. По някви неведоми пътища (като изчисленията с доларете) разбрахме, че кръчмите са долнопробни ама да представим некви други цени от някъде, няма напън. Спомените за БВП рязко преминаха в амнезия и така. Няма смисъл да се води разговор с теб.Значи селякът е могъл да яде цели 160 супи на месец... направо му завидех
economynews.bg/цени-и-заплати-в-царство-българия-news97942.html
Ми то си пише, че са с 50% намаление, демек телешкото кебапче не е 0,50ст. а 1лв. - ШОК, БОНБА! Не знам фалиращо заведение да предлага 5000лв. награда ако го хванат в измама ама фантазията е безплатна. Другото заведение и то ли е фалиращо, там ква е фантазията?Освен това, тая версия (конкретно случката с кръчмата) е широко тиражирана в поне 40 сайта, установих... Всъщност се оказва, че те си рекламирали 50% намаление на цените... яко на фалит е било и случката не може по никакъв начин бъде пример, нали така.
Към 41-ва са толкова, не че от 39 до 41 са станали 3К. 41ва е статистиката за умрелите 3к частни "предприятия" от началото на века ахахах ми то в момента имаме само 1.5млн ЕТ-та, и като туриш по 2 еоод-та на човек, и ей-го имаме над 200 хиляди частни предприятия, дали и тогава не е било нещо тетаковаОт долния скрийншот разбрахме, че по време на голямата депресия било трудно, ако четеше кво пиша тва щеше да ти е ясно отдавна. Г/д целия цитат говори за това време, няма нищо за подема до 39г. и изведнъж скача в 41, където констатира над 3к частни предприятия. Разбираме също, че промишлената индустрия нараснала двойно, 41% от индустрията се състояла от дребно производство, па по нечии спомени хората били некви роби на труда и едрия капитал.
Ти обаче определено имаш някой роднина член на партията майка в миналото. С такъв патос си написал този пост, удебелени ключови моменти, оцветен...направо 15-и конгрес на ДКМС.Понеже се изписаха доста празни прикази и "спомени", стигнахме до комични сравнения на съвременна България с тази преди 100г. нека внесем малко факти.
Ето един "робовладелец и експлоататор":
Един от лидерите в производството на захарни изделия и шоколад е Велизар Пеев. Той започва дейността си още преди войните с ограничени финансови средства, но с много смелост и предприемачески риск. Най-напред отваря малка работилница за захарни изделия в София. Постепенно я разширява и превръща в малка фабрика, оборудвана с австрийски машини, довежда и френски майстор да обучи работниците най-вече в производството на шоколад и шоколадови продукти. През 1924 г. В. Пеев трансформира едноличната си фирма в акционерно дружество „Индустрия за шоколадови и захарни изделия В. Пеев“ АД. Дружеството построява голяма фабрика в Своге, снабдена с модерни машини от Германия и Италия
Текстилната индустрия, пак лош гаден семеен бизнес:
През 1923 – 1925 г. в България са внесени 1750 текстилни машини на стойност над 79 млн. лева. Впечатление прави фабриката на братя Калови в Сливен, която продължава да се развива успешно въпреки тежките условия след войната. През 1920 г. Тодор Калов се оттегля и производството остава изцяло под управлението на Илия Калов, който трансформира дружеството в „Ил. Г. Калов“ АД. В него влизат тримата му синове, получили специално образование в чужбина.
Те разширяват фабриката до 4000 кв. м. застроена площ и годишно производство от 200 000 метра вълнени платове и 1500 броя вълнени одеяла. В предприятието на две смени работят 150 – 170 души. Илия Калов става акционер и в дружество „България“, което добива и доставя необходимите за фабриката въглища от залежите при с. Козарево край Сливен.2
Химическа индустрия и "дупотопните заводи":
За разширяването на производството на химически продукти в България безспорни заслуги има предприемчивият д-р Никола Чилов. Той взема участие в създаденото през 1911 г. с капитали на Българска генерална банка акционерно дружество за туткал и химически торове, а след това поема ръководството на малко предприятие за туткал и други химически продукти при гара Костинброд. През 20-те години, благодарение на професионализма и добрата финансова подготовка на Никола Чилов, индустриалното предприятие прераства в един от най-големите заводи в страната за производство на олио, глицерин, текстилни и кожарски масла, шротове, туткал, торове, сапуни, прахове, парфюмерия и др.
Заводът разполага с модерна машинна техника и собствена електроцентрала. Н.Чилов създава специален отдел за проучвания на пазара, на изискванията на клиентите не само в България, но и в чужбина. Този подход, както и качеството на продукцията, са в основата на неговия успешния износ в европейските държави, също в САЩ и Япония. Заводът просперира и се утвърждава като един от най-големите производители на химически продукти в България и на Балканите. В него работят около 550 души.
Малко за ТЕЦ и ВЕЦ, че по спомени ги нямало:
Втората половина на 20-те години са време на интензивно строителство на електроцентрали в страната. През 1924 г. е завършен първият етап от строителството на ВЕЦ „Въча“ с държавно и кооперативно финансиране. По същото време българското АД „Гранитоид“ инвестира в изграждането на хидроцентралата „Орион“, ВЕЦ „Каменица“ и ВЕЦ„Рила“. С частни капитали е построена и ТЕЦ „Андрее“ в Бургаско през 1926 – 1927 г. (от акционерните дружества „Бъдеще“ и „Андрее“). Белгийското „Електрическо дружество за София и България“ през 1927 г. пуска в експлоатация ВЕЦ „Симеоново“, а през 1928 г. - ТЕЦ „Курило“, най-голямата термична електроцентрала в България през 20-те години.
Има още доста примери ама стига толкова за сега, че много спомени ще нахлуят и не е добре.
Аз ли избягвам или ти? Първо говореше за някви робовладелци и мутри, дадох ти сумати примери за предприемачи тръгнали от нищото. После захапа ТЕЦ-ве и ВЕЦ-ве, дадох ти доста примери, че е имало още тогава и че тая технология тепърва е навлизала в света по онова време. После спомените за БВП видяхме колко са реални, като ти показах, че сме пред Румъния, Турция и Югославия. След това ти дадох цени от 2 кръчми, едната си фантазира, че фалирала, а другата изобщо не я коментира. И след всичко това имаш наглостта да ми кажеш, че избягвам съществените аргументи?По скоро въпроса е защо наистина отбягва коментари по СЪЩЕСТВЕНИТЕ аргументи?
"Достоверния" източник викито, дето всеки може да го редактира и вкарва информация, каквато сметне за добре? За всичките писаници мога да ти дам източник, кажи кое те вълнува?Къде остана коментара по този шот, който прекрасен източник е викито, не като неговите писаници болднати, дето кой знае от къде си изсмуква
Ми ако четеше и разбираше какво четеш, нямаше да питаш, щото съм ти отговорил на тоя въпрос още преди да дадеш страшния скрийншот. 5 пъти ти казах, че 29-30 е голямата депресия и в световен мащаб има безработица невиждана до тоя момент, например в САЩ в национален мащаб е 25%, а в други страни 33%. Селскостопанската промишленост страда в цяла Европа, цените спадат с 60%. Айде давай сега новите лукуми.Какво правим с този принципно основен поимък на царският селяк?? 50% безработица през сезона и 70% през зимата.. КАКВО ГОВОРИШ.