Телевизор или монитор за програмиране

dbankatev

New Member
Здравейте!

Работя като програмист(freelancer) от повече от 5-6 год. Искам да закупя телевизор или монитор, главно ще го ползвам за програмиране, но не знам кое ще е по-добре за очите ми. Имам астигматизъм или вече не знам какво е(с лявото око виждам по-малко от колкото с дясното надалеч). Та накратко се чудя дали да взема телевизор, да го сложа на стената и да работя по-далече от него(забелязах че препоръчват 4к телевизори), или да си вземе обикновен монитор. Вече чета около 2-3 дена, но навсякъде пишат различни неща. Бюджета ми е до около 1000лв.

Поздрави,
Димитър
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Как телевизор на стената и ще работиш на него?! Ако следиш акции, залози и т.н. става, но за работа ти трябва монитор с хубава резолюция и контраст и поне 22-24 инча.
За да е по-малко вреден трябва да ти е на определено разстояние височина.
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Ами, аз мисля да си взема бюро което се регулира, така че да си го наглася на височината на телевизора и да работя прав. Гледам че тези 4к са с доста висока резолюция(и на места се препоръчват за програмиране), но като цяло не съм запознат. Няма ли да е по-добре за мен да гледам по отдалеч, ако буквите са по-големи?
 
Самсунг, но колко инча. Аз честно казано ми идва малко многжко тия монтори. Или като се завъртят вертикално, за да обхване повече блокове код и ми става лошо. :) Ако ме сложат на такова нещо, ще депресирам яко. Всичко на лаптоп правя от 8 години, направо не знам как съм работил на десктоп някога. :) А ти си решил някаква изродийка да си правиш щом за стена и отдалечено гледане си говорим. :)
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

4k монитор с големи букви ли :shock: С какво това е по-различно от 1080p с нормални букви :(
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

nab4o, работя на Windows 8.
Blinky, мисля че около 39 инча бяха телевизорите дето ги гледах. Аз като цяло ми се струва че заради гледането от близко, не виждам надалеч с лявото око колкото с дясното. Заради това искам да направя нещо такова :)
nortrant, не ползвам такива програми, преди ползвах една която ти казваше през колко време да си почиваш и т.н. Вечер си регулирам brightness-a, но като цяло контрастта не го барам. мерси за линка :)
AseasRoa, идеята ми е да не съм толкова близо до монитора. Струва ми се, че от гледането на монитора от много близко по цял ден ти съсипва зрението за надалеч, не знам дали начина по който мисля е правилен, просто вече виждам резултата.
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Скоро не съм гледал из сайтовете за техника и респектино се спрях на Емаг (не знам дали е удачно). Не видях 4К телевизор, който да се вмества в бюджета, но си мисля, че това или това би свършило чудесна работа. Ако не виждаш на надалече няма нужда да си товариш зрението излишно, било то и с по-големи букви.

ПС: Въпроса ми за ОС беше от любопитство, искренно се надявам да пишеш на някакво С на този Winbooze :p
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Работата на компютър или гледането на телевизия нямат абсолютно нищо общо със съсипването на зрението. Работя по над 10 часа на ден на компютър още от дете и все още съм с 0 диоптъра. При неправилно разположение на работното място или трепкащ монитор може да те заболи гърба или да получиш умора на очите, която е временна, но нищо повече. На мен лично ми е най-удобно, когато екранът е на около 90 см. разстояние, а горният му ръб е на нивото на очите. Това, което наистина може да ти повреди очите е слънцето, затова е препоръчително навън да се носят слънчеви очила с пълна защита.
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Хах, преди пишех малко на C, но сега изцяло ми се налага само JS. Иначе съм на windows заради UI и front end-а. Мерси за линковете, мисля че техномаркет и технополис ги гледах имаше 2 до 1200 с 4к. Иначе вече не знам, на места пише че колкото по далеч е монитора от теб толкова по-добре(но може би има някакво ограничение, което не трябва да се минава). Идеята ми беше да си работя прав, срещу тв-то на стената на повдигащо се бюро(като винаги да мога да се доближавам или одръпвам), но вече се чудя дали това е най-правилното, или да си взема монитор и да го сложа на 80-90 см както казва Test.
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Това с работата прав не ми звучи като добра идея ;)

ПС: Истински мазохизъм е да разработваш скриптове на бозата...
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Ами със сигурност ще си има и недостатъци да си прав, но пък да си цял ден седнал е отвратително. Иначе бозата не е толкова зле, бъгва се понякога, но като за функционалност си има почти всичко :)
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Нека и аз да дам мнение:

Важни неща за един монитор са:

1) Да е без ШИМ (Шинно-Модулна-Модулация) или PWM (Pulse-Width-Modulation), ШИМ изморвява очите и не е добре да гледане дълго време отблизо. Такива монитори на английски ги наричат "Flicker Free" и има сайтове които изследват мониторите за да видят дали са без ШИМ, защото производителите не споменават това в спецификациите,
най голямата база с такива монитори е tftcentral flicker free monitor database

2) Скоростта на матрицата, тя е важна за бързодживещи се образи като игри и филми, не толкова за програмиране, например ако гледаш прозорец с текст и движиш целия прозорец на бавна матрица ще видиш как текста се удебелява и трепери. Всичко под 10 мс се води добра скорост, Уловката е че производителя казва че монитора е една скорост но в реалността той е много по-бавен, затова има сайтове за ревюта на монитори които мерят точната скорост. Производителя дава скоростта за скоростта при смяна на цвета от сиво в черно, което става много по-бързо отколкото при реалните цветове наприемр жълто в червено.

3) Резолюция, колкото повече пиксели има монитора толкова повече неща ще можеш да видиш заедно на него. При това вертикалната резолюция определя колко реда код ще можеш да видиш на екрана, преди имаше монитори с резолюция 16:10 и мисля че това е много по добра резолюция за програмиране от 16:9 каквито са сегашните монитори, поради това че можеш да виждаш с няколко реда повече код. Но поради факта че че производството на специални панели само за 1% от потребителите не е рентабилно всички са преминали към 16:9 която е идеална за гледане на широкоекранни филми, и тук да напимня че LCD панела за монитор и за телевизор са едно и също нещо, просто за монитор понеже се гледа дълго време отблизо показателите са по-добри.

4) Ъгъл на виждане, при гледане от страни, отдолу и отгоре картината не трябва да се променя, ако матрицата е PVA например при гледане от горе картината се засивява

5) Ширина и истинност на цветния спектър, важно е за дизайнерите, най-добрите в това са IPS матриците като мониторите за дизайнери са най-най-скъпите възможни на пазара

6) Големина, колкото е по-голям толкова е по-добре. По обективни причини

Според мен за работа на компютър трябва само монитор и никога телевизор .
Според мен не трябва да се пестят пари за монитор защото той ти е вечен, след 10 години хубавия монитор си е пак хубав, докато един скъп процесор дори след 3 години вече е стар и за смяна.
Според мен трябва да се търси физически голям монитор с UHD резолюция, без ШИМ и с IPS матрица, ако искате това вариантите са съвсем малко всъщност и цените са големи.
 
От: От: Телевизор или монитор за програмиране

Работата на компютър или гледането на телевизия нямат абсолютно нищо общо със съсипването на зрението. Работя по над 10 часа на ден на компютър още от дете и все още съм с 0 диоптъра. При неправилно разположение на работното място или трепкащ монитор може да те заболи гърба или да получиш умора на очите, която е временна, но нищо повече. На мен лично ми е най-удобно, когато екранът е на около 90 см. разстояние, а горният му ръб е на нивото на очите. Това, което наистина може да ти повреди очите е слънцето, затова е препоръчително навън да се носят слънчеви очила с пълна защита.

абсолютни глупости, има статистически изследвания с таргет 2050 година, при които над 50% от населението ще има късогледство заради урбанизацията и водене на живот на закрито в детска възраст 0-17год. в сравнение предимно живот на открито(и осветено), под открито се няма впредвид с таблет навън, а под открито небе и средно фокусно разстояние на очите 6 метра и без значение от физическа активност.

телевизор и компютър е лоша идея заради по-ниската резолюция, по-скоро ще си докараш главоболие заради непремереното разстояние/ниво на дисплея.

p.s. ако не сте под и малко над 17 няма смисъл да предприемате нещо по-особено, ако сте ходили на преглед и нямате нужда от диоптри, неносенето на предписани диоптри увеличава диоптъра, т.е. на 25-30 няма начин да ви се появи късогледство.
 
От: От: Телевизор или монитор за програмиране

Няма такива филми. Без значение колко време прекарваш пред компютъра, ако нямаш наследствена преопределеност няма да имаш никакви дългосрочни проблеми с очите. Теориите, че четенето и други подобни дейности причинявали късогледство са напълно отречени от съвременната наука. Както писах по-горе, факт е, че слънцето може да бъде изключително вредно, особено през лятото, ако очите не са защитени. Затова не четете глупости в нета, за да се правите после на специалисти тук, а слагайте надеждни слънчеви очила, ако искате очите ви да са наред до дълбоки старини.
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

колко пъти си ходил на офталмолог, само за преглед?
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Поне 10 пъти през годините.
 

Горе