Телевизор или монитор за програмиране

От: Телевизор или монитор за програмиране

Ами, аз мисля да си взема бюро което се регулира, така че да си го наглася на височината на телевизора и да работя прав.

Много е важно да сменяш често позата - малко работиш прав, после седнал и т.н. Защото както продължителното стоене, така и продължителното седене са вредни.

Повече тук: http://ergonomics.ucla.edu/backsafety/standing-vs-sitting-at-work.html

Още идеи: 1, 2.

Имай предвид и подсветката - не трябва да бъде с ШИМ.

Изненадващо е, че скъпи маркови лаптопи и монитори ползват ШИМ за регулиране на подсветката. През последните години производителите започнаха да предлагат и монитори без ШИМ на подсветката, обаче не е зле да се провери преди да се купи.

Много от крушките, които могат да се купят, даже и марковите такива (т.е. скъпите), излъчват амплитудно модулирана светлина - т.е. наблюдава се трептене с честота 100 херца (ако се ползва еднополупериоден токоизправител - т.е. един диод) или 200 херца (ако се ползва грец). Проблемът е в липсата на добра филтрация на напрежението.

Ето пример за мигаща (с честота 100 херца) крушка:

[video=youtube;aPBH_k3a2TI]http://www.youtube.com/watch?v=aPBH_k3a2TI[/video]

Ако вместо грец има само един диод - честотата на мигане е 50 херца.

Качествената крушка може да се познае по теглото (да, сериозно), защото има захранване като по учебник (подобно на това в зарядното за телефона ви - напрежението на изхода е постоянно и добре филтрирано), което тежи доста.

На сайта на RetroPCMania имаше и ревюта на крушки, в магазина им продават крушки, обаче ми се струват доста скъпи (позволяват си такива цени, защото клиентът плаща за това, че крушките са проверени за трептене с честота 50/100 херца).

Когато си купувам следващия монитор ще го проверя дали ползва ШИМ. Сегашния ми монитор има ШИМ, но при яркост 100% коефициентът на запълване става 100% - т.е. няма ШИМ (не трепти). За да не ме дразни високата яркост съм намалил нивото на трите цвята на 20% - ефекта е като че ли съм намалил яркостта, обаче без мигането.

Така че, ако случайно имате монитор с ШИМ - не го изхвърляйте, а проверете дали ще работи добре на максимална яркост и намалено ниво на цветовете.

Обърнете внимание, че обикновените крушки с нажежаема жичка (старите „забранени“ крушки) трептят с честота 100 херца (удвоената мрежова честота) подобно на лошо проектираните LED крушки (дори и крушките с рекламирана марка го имат този проблем). Така че слагането на обикновена крушка няма да ви спаси от трептенето на светлината.

Изключение правят крушките с много дълга нажежаема жичка, която бавно се загрява и охлажда и затова трептенията ѝ са съвсем малки. Те се продават като „декоративни“ крушки.

Ако искате да няма пулсации на светлината вариантите са основно два - халогенни крушки, захранени с постоянно филтрирано напрежение 12 волта и LED крушки с добро захранване (12V постоянно напрежение или с добро вградено захранване на 220/230V).

Халогенните крушки имат по-добър спектър от светодиодните.
 
Последно редактирано:
От: Телевизор или монитор за програмиране

Аз не знам някой да се е оплаквал от крушките с нажежаема жичка, освен че харчат повече :shock:

Телевизорите обаче са странно явление. Имам един LG, може би модел на 2-3 години, и като пусна лаптопа на него картината е ок, обаче има някакъв лаг на движението на мишката. Уж изключих всичките му ефекти - динамични яркости, Tru Motion и каквото там още има, и пак си го има тоя лаг. Въобще не е приятно за управление при това положение.

Според мен не трябва да се пестят пари за монитор защото той ти е вечен, след 10 години хубавия монитор си е пак хубав, докато един скъп процесор дори след 3 години вече е стар и за смяна.
Само че кондензаторите на някои монитори са твърде китайски и бързо се скапват, и заради това целия монитор излиза от строя за по-малко от 10 години :) Аз вече смених кондензаторите на два от моите Samsung-и и още ги ползвам. Ето повече - https://www.youtube.com/watch?v=jdDNW6r2hDg
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Най-добре е да се използва висок клас монитор. Колкото по-голяма резолюция поддържа, толкова по-добре. Примерно 27 инча с 4к резолюция, но трябва да се гледат всички показатели, които колегите нагоре изброиха :)
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Най - добре един монитор 22-27 инча.
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Аз не знам някой да се е оплаквал от крушките с нажежаема жичка, освен че харчат повече :shock:

При крушките с нажежаема жичка трептенето е по-малко от това при луминисцентните (с лошо захранване).

Но все пак си мигат (невидимо).

[video=youtube;eUprJS9sXYU]https://www.youtube.com/watch?v=eUprJS9sXYU[/video]

[video=youtube;eUprJS9sXYU]https://www.youtube.com/watch?v=eUprJS9sXYU[/video]
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Светодиодна крушка:

[video=youtube;3wdljou1M8Q]https://www.youtube.com/watch?v=3wdljou1M8Q[/video]

Крушка с нажежаема жичка, снимана с iPhone 6:

[video=youtube;OzorZjcf5Wo]https://www.youtube.com/watch?v=OzorZjcf5Wo[/video]

С обикновен телефон (с камера) или с обикновен фотоапарат може да се наблюдава трептене, защото честотата на четене на данните от фотоматрицата е близка до тази на крушката и се вижда разликата между двете честоти. Насочете фотоапарата право към крушката.
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Бихте ли препоръчали всиок клас професионален монитор, който да е 23-27", резолюция 4к
Да няма Широчинно-импулсна модулация т.н. ШИМ при това без значение дали яркостта е 10% или 100%
Предполагам всички такива монитори са с IPS матрица с добро качество и поне 8-10 бита реални.
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Монитор жена и кола трябва да ги пробваш преди да ги вземеш. - Не се базикам - отдели време да го направиш.
 
От: От: Телевизор или монитор за програмиране

Бихте ли препоръчали всиок клас професионален монитор, който да е 23-27", резолюция 4к
Да няма Широчинно-импулсна модулация т.н. ШИМ при това без значение дали яркостта е 10% или 100%
Предполагам всички такива монитори са с IPS матрица с добро качество и поне 8-10 бита реални.
Пиши ми утре.
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Аз съм с 34 инчов LG Монитор по простата причина, че ми дойде по - ефтино от 3х Dell Монитора
http://www.lg.com/us/monitors/lg-34UM57-P-ultrawide-led-monitor

Другия ми проблем е, че много често се движа от единия апартамент в другия, после в офисът и т.н., та този монитор обмислям дали да не го продам. Закупих го Декември 2015.
Ако някой има интерес може да ми пише лично. От Бургас съм!
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Монитор жена и кола трябва да ги пробваш преди да ги вземеш. - Не се базикам - отдели време да го направиш.
Сигурно, колко време ще ги пробва в магазина 10 часа, че да зебележе ако нещо не го кефи!
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Най - добре един монитор 22-27 инча.
22 инча е за банкови служители и разни заблудени хора! Нз какво си мислиш, ама аз още преди 5 години бях на 27 инчов монитор. Ако не беше ЛГ-то, сега щях да взема пак 3 х DELL (27 инча).
теб може един 22 инча да те устройва, обаче мен не
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Много са ми странни хора с изказвания "О, как работите на лаптоп!!". Истината е, че с всичко се свиква.

Да споделя малко пресен опит и аз ;)
Най-голямо значение има какво точно правиш на този монитор. Аз минах през 15 инча -> 24 инчов минитор(мислейки си че съм се родил) -> 17 инча лаптоп... монитора прашасва. Липсва ми мобилността с този монитор, свободата да мога да се местя през 2 часа от дивана на бюрото, в леглото, в кафето...

Ако се занимавате с графична обработка, дизайн или нещо такова - със сигурност ви трябва голям монитор. Въпреки че познавам един от доста добрите дизайери в България, който работи вече 3 години на 17 инчов лаптоп и не се оплаква. Ако си програмист не виждам защо ти е голям екран. Имам сума ти приятели, които работят вече години на 13 инчов MacBook Air и са доволни.

Моя диоптър пък играе, от досат време имах 0.5 късоглед, преди 2 години беше станал 1, сега реших най-накрая да си взема очила и пак бях на лекар - 0.75 и на двете очи. Взех си очила и нещата се промениха драстично. Едно на ръка че виждам доста по-добре неща, които съм си мислел, че виждам добре, но се оказа, че не било така :)
Най-готиното нещо на очилата е защитата! Не говоря за глупостта с анти рефлекса, която от години е безсмислена с новите монитори. Стъклата, които си взех обират вредните сини лъчения, които се доближавали най-много до вредните UV лъчи на слънцето(като защитата на хубавите слънчеви очила). Дори с просто око виждам и на телевизора и на монитора и на лаптопа, че синьото е далеч по-слабо. И 3те екрана не са най-висок клас, но не са и никак евтини, т.е. нещо средно.

От около седмица работя с очила, не изпитвам натоварване в очите, нямам главоболие и т.н. и съм доста сигурен, че се дължи до голяма степен на тези сини излъчвания, все пак работя от 60см разстояние от екрана а диоптъра ми е доста малък. Дори с просто сравнение виждам бруталната промяна в синия цвят като сложа очилата.

Така, че съветвам всеки, който си цени очите и работи дълго на компютър или да инвестира пари в професионален монитор с нулеви вредни лъчения(говорим за цени от 1000+лв за 23-24 инча монитор) или да си вземете очила дори с нулев диоптър със защита, а ако имате вариант и 2те :)

Поздрави,
Мануел
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Какъв телевизор? аз използвам проектора от едно автокино :p

професионален монитор с нулеви вредни лъчения(говорим за цени от 1000+лв за 23-24 инча монитор) или да си вземете очила дори с нулев диоптър със защита, а ако имате вариант и 2те :)

защо и очила след като монитора УЖ имал нулеви вредни лъчения
 
От: От: Телевизор или монитор за програмиране

Много са ми странни хора с изказвания "О, как работите на лаптоп!!". Истината е, че с всичко се свиква.

Да споделя малко пресен опит и аз ;)
Най-голямо значение има какво точно правиш на този монитор. Аз минах през 15 инча -> 24 инчов минитор(мислейки си че съм се родил) -> 17 инча лаптоп... монитора прашасва. Липсва ми мобилността с този монитор, свободата да мога да се местя през 2 часа от дивана на бюрото, в леглото, в кафето...

Ако се занимавате с графична обработка, дизайн или нещо такова - със сигурност ви трябва голям монитор. Въпреки че познавам един от доста добрите дизайери в България, който работи вече 3 години на 17 инчов лаптоп и не се оплаква. Ако си програмист не виждам защо ти е голям екран. Имам сума ти приятели, които работят вече години на 13 инчов MacBook Air и са доволни.

Моя диоптър пък играе, от досат време имах 0.5 късоглед, преди 2 години беше станал 1, сега реших най-накрая да си взема очила и пак бях на лекар - 0.75 и на двете очи. Взех си очила и нещата се промениха драстично. Едно на ръка че виждам доста по-добре неща, които съм си мислел, че виждам добре, но се оказа, че не било така :)
Най-готиното нещо на очилата е защитата! Не говоря за глупостта с анти рефлекса, която от години е безсмислена с новите монитори. Стъклата, които си взех обират вредните сини лъчения, които се доближавали най-много до вредните UV лъчи на слънцето(като защитата на хубавите слънчеви очила). Дори с просто око виждам и на телевизора и на монитора и на лаптопа, че синьото е далеч по-слабо. И 3те екрана не са най-висок клас, но не са и никак евтини, т.е. нещо средно.

От около седмица работя с очила, не изпитвам натоварване в очите, нямам главоболие и т.н. и съм доста сигурен, че се дължи до голяма степен на тези сини излъчвания, все пак работя от 60см разстояние от екрана а диоптъра ми е доста малък. Дори с просто сравнение виждам бруталната промяна в синия цвят като сложа очилата.

Така, че съветвам всеки, който си цени очите и работи дълго на компютър или да инвестира пари в професионален монитор с нулеви вредни лъчения(говорим за цени от 1000+лв за 23-24 инча монитор) или да си вземете очила дори с нулев диоптър със защита, а ако имате вариант и 2те :)

Поздрави,
Мануел
Аз ползвам маска от оксижен и въобще не виждам никакво синио! Не знам за какво говориш...
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Абе родителите не са ли Ви казвали да не гледате телевизора отблизо, за да не си развалите очите? :)

Естествено, че ти трябва монитор. Хубаво е да е с IPS матрица а големината е според бюджета...
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Препоръчвам монитор на DELL, може да са малко по-скъпи но си заслужават!
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Btw, всичко казано от мен се базира не само на личния ми предстой пред монитора, ами и на посещение при лекар преди 10 дни + консултация в 3 оптики. При мен има значително подобрение след очилата.
Страхотно е как човек споделя мнение в опита си да помогне и на други с пободен проблем, а получава нападки.

Абе изобщо кеф да му е на човек да пише в този форум.
 
От: Телевизор или монитор за програмиране

Препоръчвам монитор на DELL, може да са малко по-скъпи но си заслужават!
Препоръчвам да се прегледаш - КАВАЛ! НА Дел монитори има от 100 лева има и от 1000 лева. Препоръчвам "няква си марка", ти в час ли си, че в момента всяка една марка прави много ефтини модели и много скъпи модели, за да хванат всички ценови сегменти/всякакви потребители. Впрочем тва че една марка е номер едно няколко години подред, не значи че след 5 години пак ще е номер едно. В момента с мониторите се случва точно това, излизат нови играчи като Самсунг и АСУС примерно, имат по 144 Hz монитори, прочие неща.
 

Горе