Търговска марка и изземване на КОМ домейн

От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

На мен мие интересно, ако някой има фирма и търговска марка ''ЯНУАРИ'' ООД от 2009 година, а ти купиш домейн ianuari.com 2013 година дали има основание да ти го вземе. При положение, че това е месец от годината, нищо специфично и иновативно като дума.
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

На мен мие интересно, ако някой има фирма и търговска марка ''ЯНУАРИ'' ООД от 2009 година, а ти купиш домейн ianuari.com 2013 година дали има основание да ти го вземе. При положение, че това е месец от годината, нищо специфично и иновативно като дума.

Какво научих от адвоката си:
При условие, че той е бил първи - може да предяви някакви искове.
Име на фирма не дава права на собственика върху името - Допускат се дублирания на имена. Често в практиката има фирми с еднакви имена, които действат в различни сфери и не си създават конфликти.
Ако има само име на фирма, без търговска марка, а ти домейна - може да се предяват искове ако домейна се използва с нелоялна цел - възползваш се от името на фирмата за да продаваш/рекламираш същите стоки/услуги чрез друга фирма, и т.н. Мисля че ме разбираш.
Търговската марка, дава права над името. Търговската марка е вид собственост за определен период.
Друг е въпроса, че точно "Януари" може би не трябва да може да се регистрира като търговска марка.
 
От: От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

Друг е въпроса, че точно "Януари" може би не трябва да може да се регистрира като търговска марка.

Всичко може да се регистрира като търговска марка ... плодове, зелецучи, месеци ... всичко.
Но това не дава права върху домейна, тъй като е с много общо значение.
Както адвоката ти е обяснил, ако не го използваш с bad faith (което е доста условно), нямаш проблеми.
Ако обаче въртиш реклами или просто си го паркирал, може и да се разделиш с него.
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

.com .net домейна няма как да ти го вземе бъди спокоен това е интернационален домейн. Няма закон с което да ти го вземе, но ако е .BG тогава вече работата е друга ( питал съм за .BG домейна и съм сигурен), че може да ти го вземат ако е фирмено име.
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

Имал съм подобен казус, разбира се не с подобни домейни, но с думи от рода на "ще го взема по другия начин". Е да, ама такъв начин няма, поне не и ако го разбираме законно. За да го вземе, трябва да отидете на арбитраж, арбитража се поема от него, а там вече нещата са сложни.
В моя случай, след "заплахите" седнахме и се разбрахме като големи хора, аз взех едни пари, човека взе домейна и двамата сега сме щастливи. :D

p.s.
Опааа... чак след пускането на мнението видях последния отговор в темата, ами логично, точно както в моя случай. Сега седнете, разберете се и си стиснете ръцете ;)
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

Колеги, дайте контакти на читав адвокат по интернет право?
 
От: Търговска марка и изземване на КОМ домейн

Много неверни неща са изписани по-горе от хора, които явно нямат опит в материята.

.com домейни могат да се взимат ако имаш търговска марка регистрирана в САЩ. Лично съм отнемал такъв домейн. Праща се оплакване до http://www.icann.org/en/help/dispute-resolution#trademark , но дори и да имаш марката, не е 100% сигурно, че ще автоматично и домейна, който съдържа твоята търговскам марка трябва да ти бъде прехвърлен. Но с американска търговска марка не можеш да имаш никакви притенции върху .eu или .bg домейн.

не всичко може да се регистрира като търговска марка. Например съществуващи думи и географски означения не могат да се регистрират като търговски марки. Освен това търговските марки важат за определена географска зона (държава) и категория продукти или услуги (class). Тоест ако търговската марка Adidas е регистрирана само за спортни артикули, а ти имаш сайт adidas-imoti.bg, който е сайт за имоти, няма да могат да ти вземат домейна.

Има повече информация на USPTO.gov и oami.europa.eu, но иска четене.
 

Горе