Мисия на АЕЖ-България Ние сме тук защото има нужда от нас. Ние сме професионална общност от журналисти, част от Асоциацията на европейските журналисти, независим наблюдател на Съвета на Европа. Нашата цел е да се грижим за подобряване на медийната среда и качеството на журналистиката в България...
aej-bulgaria.org
Мисия на АЕЖ-България
Ние сме тук защото има нужда от нас. Ние сме професионална общност от журналисти, част от Асоциацията на европейските журналисти,
независим наблюдател на Съвета на Европа. Нашата цел е да се грижим за подобряване на медийната среда и качеството на журналистиката в България и да подкрепяме журналисти, които са възпрепятствани да вършат (свободно) работата си.
Асоциацията на европейските журналисти - България (АЕЖ) е неправителствена организация, основана през 2010 г. Член е на Международната асоциация на европейските журналисти (
www.aej.org), която
събира журналисти и независими организации от над 20 европейски държави. Като професионална асоциация, АЕЖ изказва позиция и публично коментира теми от особена обществена важност.
Работи съвместно с журналисти от цяла Европа по защитаването на свободата на словото, достъпа до информация, интегритетът на информацията и физическата сигурност на журналистите. Асоциацията
предоставя на своите членове възможността да участват в националната и международната ѝ мрежи. Асоциацията е
официален наблюдател в управителния комитет за медиите на Съвета на Европа.
-
Сайтът е
реализиран с финансовата подкрепа на Фондация „Америка за България“.
Изявленията и мненията, изразени тук, принадлежат единствено на АЕЖ-България и
не отразяват непременно вижданията на Фондация „Америка за България“ или нейните партньори.
---
Factcheck.bg е включен в мрежата на Duke Reporters’ Lab с международни сайтове за проверка на факти. Базата данни към момента включва 356 сайта от цял свят, като предстоят още актуализации.
aej-bulgaria.org
Factcheck.bg стана част от мрежата на Duke Reporters’ Lab с международни сайтове за проверка на факти. Базата данни към момента включва 356 сайта от цял свят, като предстоят още актуализации.
...
скобка:
Bill Adair, Knight Professor for the Practice of Journalism and Public Policy Duke Reporters’ Lab 201 Science Drive SB 140 Duke University Durham, NC 27708 (919) 613-7348
[email protected]
reporterslab.org
The Reporters' Lab е център за журналистически изследвания в Sanford School of Public Policy в университета Дюк. Основните ни проекти се фокусират върху проверката на фактите, но също така правим от време на време проучвания за доверието в медиите и други теми.
Лабораторията е финансирана от фондация Knight Chair, както и безвъзмездни средства от Knight Foundation, Google News Initiative, Facebook Journalism Project и Craig Newmark.
По пътя сме работили с много сътрудници, включително The Washington Post, PolitiFact, FactCheck.org и други проверяващи факти; Google, Facebook, YouTube, Schema.org, Jigsaw и други технологични организации; колективът за разработка на софтуер за фабрика за лоши идеи; изследователи и компютърни учени от Дюк, Тексаския университет в Арлингтън и Digital Democracy , инициатива на Института за напреднали технологии и публична политика на Cal Poly; международната мрежа за проверка на фактите и др.
...
Factcheck.bg стартира през 2021 г. като инициатива на Асоциацията на европейските журналисти с цел да се противопостави на нарастващото количество дезинформация в българската медийна среда.
Екипът от професионални журналисти проверява твърдения по различни теми от обществено значение, вариращи от предполагаема забрана на микровълните фурни и мусаката, до опасенията за ваксините срещу коронавирус, като получи повишен интерес към работата си по време на войната в Украйна.
Проектът се старае да помага и на журналисти да отсяват фактите от невярната информация в социалните мрежи, традиционните медии, публичните изказвания на политици и др.
--
Factcheck.bg е единствената платформа в България, която се занимава ексклузивно с проверка на фактите - инициатива на Асоциацията на европейските журналисти - България (АЕЖ).
Екипът е съставен през май 2021 г. от професионални журналисти без партийни обвързаности с цел да се борят с нарастващото количество дезинформация в българската медийна среда. Целта на проекта е да проверява твърдения по теми от обществено значение с потенциал за социално влияние,
като екипът прави това винаги според най-високите журналистически стандарти и с професионализъм. Проектът се старае да помага и на журналисти да отсяват фактите от невярната информация в социалните мрежи, традиционните медии, публични изказвания на политици и държавници, както и други източници. Проверките в сайта имат за цел и да информират българските граждани, които се интересуват от новинарския поток и актуалните събития в страната и търсят отговори на въпроси от социално значение.
---
factcheck.bg
Нашите спонсори нямат никаква роля в процеса по проверка на фактите. Factcheck.bg работи с независими журналисти и няма никаква лична, политическа или институционална обвързаност с която и да е от темите, които отразява (в България или извън границата на страната).
Factcheck.bg получава подкрепа от програмата за малки грантове на американското посолство в България за обучения по проверка на фактите за журналисти, студенти и активисти в периода януари - ноември 2021 г. Подкрепата от американското посолство финансира и организацията на конкурс по проверка на фактите на тема “Права на прицел”. Американското посолство няма никаква роля и намеса (редакционна, надзорна или друга) в процесите, финансирани от тях. Всички процеси се управляват изцяло от Factcheck.bg
Финансиране от Европейския парламент
В периода май - септември 2021 Factcheck.bg работи като част от проекта “DetecDisinfoNet” с финансиране, осигурено от Европейския парламент. Целта на проекта е да финансира проверки на фактите по теми, засягащи европейската общност, включително пандемията, енергетика, човешки права и международна политика. Всички проверки, финансирани от този проект, са обозначени.
Европейският парламент няма никаква роля в публикуването им, извън финансирането.
Фонд Активни Граждани
През октомври 2021 г. Factcheck.bg стартира нов проект, чиято цел е да развие общност на учени, проверители на фактите, които да работят в колаборация с журналистическия екип на Factcheck.bg. Проектът е подкрепен финансово от “Фонд Активни Граждани” в България.
Финансиран от донори от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия чрез Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и администриран от Институт Отворено общество - София, целта на “Фонд Активни граждани” е да насърчи развитието на гражданското общество. Финансирането включва развитие на методология за научни проверки на фактите; създаване на система за координация и съдействие при проверките на факти между учени и журналисти; обучения по проверка на фактите за учени; писане и публикуване на проверки на фактите на сайта на Factcheck.bg. Проектът приключва през октомври 2023 г.
Програма „Публична дипломация“ на НАТО
Factcheck.bg получи финансиране по програма „Публична дипломация“ на НАТО за работа върху 4 кратки видеа и 6 текстови проверки на фактите в периода 1.10 - 31.12.2021 г. Финансирането има за цел да насърчи усилията по проверки на фактите в страните членки на НАТО.
Влияние от НАТО няма нито в избора на теми за проверка, нито в начина, по който се проверяват те. Всички текстове, публикувани с финансирането на програма „Публична дипломация“ към НАТО, ще бъдат ясно обозначени.
---
"
Екипът от професионални журналисти..според най-високите журналистически стандарти и с професионализъм...проверява твърдения по различни теми от обществено значение, вариращи от предполагаема забрана на микровълните фурни и мусаката, до опасенията за ваксините срещу коронавирус, като получи повишен интерес към работата си по време на войната в Украйна."
factcheck.bg
част от тях:
Кристиян Юлзари е ученик от Русе. Журналистическият му път започва от националната платформа за ученическа журналистика sCOOL Media. Работил е в разнообразни формати – текст, видео и подкаст. Темите, които го вълнуват най-много, са социалните проблеми и младежката политика. Става част от екипа на Factcheck.bg през месец ноември 2021 г.
Има публикувани материали в „Свободна Европа“, „Клуб Z“, OFFNews, Teen Station и др. Носител е на наградите Web Report 2020 и „Валя Крушкина - журналистика за хората“ през 2021 г. за разследването си за корупцията в Министерството на младежта и спорта при разпределянето на средствата за младежки дейности у нас.
-
Мина Киркова е завършила Класическата гимназия в София и Глазгоуския университет във Великобритания със
специалност „Кино и телевизия“. Професионалният ѝ път започва от телевизия BiTelevision, където работи като международен редактор. С журналистика продължава да се занимава на свободна практика, като борбата с фалшивите новини е една от темите, които я вълнува най-много.
През декември 2020 г., в екип с Георги Марчев и Симона Костадинова, работи по разследване за фалшивите новини за PCR тестовете за установяване на коронавирус. Разследването печели награда от Хакатон, организиран от АЕЖ – България, на тема „Здраве на прицел“.
-
Катерина Василева е студентка в специалност „Политология“ в СУ „Св. Климент Охридски“. С журналистика се занимава от 2019 г. насам, като започва от ученическата sCOOL Media. Впоследствие се присъединява към екипа на
позитивната медия „Успелите.бг“, където се стреми да развива подхода „журналистика в търсене на решения“. Интересува се от социални и политически теми, образование и медийна грамотност, екология, изкуство и женски права. Авторка е на разказвателния подкаст „Полифем“, който представя историите на значими жени в политическата сфера. През 2021 г. печели наградата „Млад автор“ в конкурса за добра журналистика Web Report на Dir.bg със статията „Сексуалното образование: Тема табу или лек срещу пандемията от домашно насилие“.
"
Екипът от професионални журналисти..според най-високите журналистически стандарти и с професионализъм"
§%*€(*§€§ВВ№$§Т(*
,/,/,/,.
ralitsakovacheva.blogspot.com
из "Десетте неща, които преоткрих през 2012-а"
..
Смисъла от работата, но не работата, която си длъжен да работиш по стечение на обстоятелствата, а това, което умееш, което те прави смислен. Дължа си признанието, че никога работата ми не е била просто работа, винаги съм обичала това, което правя.
Сега обаче смятам да правя това, което обичам.
Писането, което пренебрегвах заради всичко друго "по-важно" в живота си.
Посоката, която все ми се изплъзваше, а винаги много съм държала да имам. Оставих я да си върви, накъдето е тръгнала. Може да ме открие някъде, някога.
---
из "Последните минути на Re:tv"
27 НОЕМВРИ 2009 Г.
Тази вечер приключи проектът Re:tv. За мен лично той приключи толкова внезапно, колкото и започна. Преди две години по същото време, когато напуснах БНТ съвсем ненадейно и по съвест, Асен Григоров ми каза: Не приемай други предложения, изчакай, ще направим нещо страхотно. Аз реших да повярвам, че на този свят има и каузи. Чаках два месеца без да знам изобщо какъв е проектът, как се казва, кой стои зад него.
...
Неусетно дойде 7 май 2008 година, когато съобщих първата си новина по Re:tv: „Руските войски разпръснаха с ракети облаците над Кремъл, за да не развали дъждът иногурацията на Дмитрий Медведев като президент на Русия.“ И така до днес, когато съобщавам последната: Re:tv спира излъчване. Не защото ние не можем или не искаме да продължим да работим, а
защото явно обстоятелствата в България са такива. Няма идеали, а интереси, няма каузи, а корупция, няма красота, а Красьовци. Сигурно можехме да направим и повече, сигурно сме бъркали, сигурно не винаги сме били на нивото, което ни се е искало.
Но по дяволите, винаги сме били честни, аз винаги съм била честна и когато съм казвала нещо от екрана, съм го правила искрено и убедено. И съм вярвала, че е възможно, макар да сме малки, да сме различни, да сме неконкурентни на звездните рейтинги на „брадърите“ и „денсовете“, вярвах че е възможно да накараме хората да ни чуят. Да помислят, да разберат.
И все още вярвам. И вярвам също, че докато има още такива, които продължават да вярват и да опитват, Те няма да имат власт на нас! Тези, които си мислят, че всичко се купува и продава. Няма да се предам без бой, честно! Надявам се и всички колеги, които все още отстояват професионалните и гражданските си принципи. Ако се видим пак, значи сме победили!
-
Из "Журналистите Борко"
5 ЮЛИ 2012 Г.
Когато бях първи курс във Факултета по журналистика много се впечатлих от израза, че журналистиката била куче-пазач (watchdog).
С патос и самочувствие, типични за 18-годишните, твърдях, че кучето е символ на покорството, то е „най-добрия прител на човека”, а медиите не може да са най-добрия приятел на когото и да е. Те трябва да хапят, не да се умилкват.
..
18 години по-късно вече знам какво съм имала предвид. Осъзнах го по повод знаменитото премиерско българско овчарско куче Борко.
..
Има и хора, които искрено се бунтуват, искрено искат да променят нещо, да размътят блатото. Но голямата част от гилдията просто ходи на работа.
..
За първи път си зададох въпроса срам ли ме е да сервирам кафе или да продавам на пазара ако се наложи преди близо три години. Отговорих си положително, макар да не го направих.
Продължавам да смятам, че е по-достойно и по-честно спрямо себе си и спрямо смисъла на професията си да я оставим, вместо да я покварим.
..
Властта може и да се смени, макар в момента това да ми изглежда невъзможно,
но истинските владетели на положението ще останат същите, парите ще останат същите. Само имената ще се сменят, но какво тук значат някакви си имена. А дори и да се сменят бизнес любимците на властта, какво ще спечелят от това медиите? Някои ще фалират, станали ненужни, други от първи опозиционери ще станат рупори на властта.
Кой печели от това? Журналистите ли? Обществото ли? Печели властта, защото нейният верен Борко е винаги на стража.
..
Съжалявам, че ще ви разочаровам, но няма хепи енд. Няма магическа рецепта, която да направи медиите едиственото нормално нещо в държавата. И не вярвам, че отчаяната съпротива на броени хора е достатъчна, макар да е жизнено важна.
Не съм се отказала, а щом четете това, очевидно вие също не сте, но сме твърде малко и твърде бедни, за да си купим обществено влияние. А тези като нас и тези, които имат нужда от нас стават все по-малко. Иде армия от хора, които искат да ядат, не да са свободни. И нямам право да ги упреквам. Но упреквам себе си и всички нас, че допуснахме това да се случва. Дължахме си повече, нали?
..
Из други:
"Винаги ще сме малцинство. Но важното е да ни има. Важното е да не забравяме, че има смисъл да продължим да бъдем себе си, да правим това, което обичаме и да го правим добре.
Винаги ще се намери някой, когото ще купят вместо нас за 30 сребърника менте. Но някой трябва да помни началото и посоката. Някой трябва да знае къде искаме да стигнем и макар и с едно око, да показва пътя."
из "Безвъпросните хора"
Имало едно време една далечна страна.. В страната царувал цар, който не обичал въпросите. Каквото и да го питали, той казвал, каквото си е наумил. Или обръщал гръб на питащия.
И така лека полека поданиците свикнали да не задават въпроси..
И настанало кротко мълчание, нарушавано само от гласа на царския вестоносец, който известявал за това или онова. В началото хората били доволни, после не толкова. Накрая решили, че така повече не може. Но не знаели какво да направят. Само най-старите помнели, че имало време, в което нещо можело да се направи-да се говори. Но били забравили как точно се правело това.
Ако очаквате края на историята, няма такъв. Защото всички, които не искали да си мълчат, избягали през девет царства в десето. А безвъпросните хора мълчали толкова дълго, че светът забравил за тях..
-
1 ОКТОМВРИ 2009 Г.
За сиренето на "журналистките"
..Та да си „журналистка“ не е лесно, поне от моя гледна точка.
Трябва ти солидно количество хъс и фльонги, с които да киприш изключително важните си теми и проблеми. Например, колко опасен е свинският грип и как да се предпазим от него.
..
Но пари можеш да изкараш всякак-продавайки сирене, краставици, думи...Въпросът е сиренето да е сирене, краставиците-краставици, а „журналистките“-журналисти.
--
блогчито е неактивно от 2013, след последната публикацийка:
На вниманието на компетентните органи: езикът на омразата е престъпление
избрани коментарчита отдоле:
-Г-жо Ковачева, моля Ви консултирайте се с някой грамотен юрист за да не пишете повече такива небивалици.
-Ралице, Ралице от кой свят идваш. Когато разбереш за какво става въпрос, ще съжаляваш жестоко за казаното от теб. Съжалявам те искренно
-Не е Ралица, която е жалка, а ти прост български народе!!!
-Раличка е демократка, хуманистка и глобалистка, бе , ей ! "Душа дава" тя, "ама не свойта, а душата на народа" за светли мондиалистки и мултикултурни идеали! Как не можете да проумеете , бе?
--
factcheck.bg
Ралица Ковачева е доктор по журналистика и преподавател по международна журналистика във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски“. Има три публикувани книги и множество научни статии. Изследователските ѝ интереси са насочени към Европейския съюз, международната политика и дезинформацията. Ралица Ковачева има дългогодишен журналистически опит. Работила е като журналистка в БНТ, радио „ФМ Плюс“, публикувала е в различни онлайн медии и е сред създателите на телевизиите RE:TV и BiT.
Русия не е нападнала Украйна – била е принудена да проведе „специализирана военна операция“, за да спаси хората в Донбас от геноцид и цяла Украйна – от нацисткия режим в Киев. Руските войски в Украйна не са агресори, а освободители. Нещо повече – руските амбиции не свършват до защитата на...
factcheck.bg
от Ралица Ковачева
От години ЕС и НАТО разработват стратегии, програмни документи, с които да предложат начин да се справим с дезинформацията. Един
debati.bg
Ралица Ковачева: Единството е един от най-важните елементи в борбата с дезинформацията
От години ЕС и НАТО разработват стратегии, програмни документи, с които да предложат начин да се справим с дезинформацията. Един от най-важните елементи на такъв тип стратегии е това да сме единни. Това каза в интервю за Дебати.бг журналистът и преподавател във ФЖМК на СУ Ралица Ковачева на фона на дезинформацията, свързана с войната между Русия и Украйна.