Ееех, къде е
@етерИум
Както и да е,
@fast_and_the_curious специално за теб ще направя кратко въведение на обстановката. Запознай се с историческите факти и чети на долу. Ако те мързи скролни към края.
Всички държави преследват своите цели на геополитическата арена. В свят на естествен подбор е наивно да се предполага, че всички просто искат да бъдат приятели и да се гушкат.
Всъщност, както във всеки процес, където има ограничен набор от активи и неограничен набор от участници, всички искат да се изядат един друг или поне да отхапе парче.
Преследвайки глобални задачи (увеличаване на активите и влиянието си), държавите и техните обединения могат да преследват по различни начини.
Днес ще анализираме какви ползи и как САЩ преследва подобни цели.
Да се обърнем към историческите факти.
Има такова нещо като Lend-Lease - държавен акт на Съединените американски щати (САЩ), който позволяваше през 1941-1945 г. да доставя боеприпаси, оборудване, храна, медицинско оборудване и лекарства и т.н. през Втората Световна Война.
Така държавите снабдяват СССР и съюзниците с необходимите неща, в замяна на бъдещи плащания към тях.
Съвременна Русия наследи задължението да плаща за Lend-Lease и плати последните вноски към САЩ едва през 2006 г
Поставки по ленд-лизу, считает сенатор Николай Рыжков, были весомым, но ни в коем случае не решающим фактором Победы
www.pnp.ru
въпреки че техният обем беше по-малък от първоначално планирания.
Въпреки това…
Lend-Lease не стартира веднага, тъй като САЩ трябваше да изберат страната, която ще подкрепят.
Например Хенри Форд беше сред вдъхновителите (и финансовите партньори) на Адолф Хитлер и САЩ също имаха първоначален интерес там.
В същото това време Хенри помага в СССР да се създаде първият трактор. Такава е многопосочната "игра".
В тази историческа конструкция искам да подчертая способността на САЩ да извлича ползи, без пряко участие.
Започвам с подробностите.
Има такова нещо като CSIS - Център за стратегически и международни изследвания. Основан е през 1960 г. и е със седалище във Вашингтон. Това е ключов мозъчен тръст.
На 22 ноември на сайта им се появи важна статия
In this commentary, the Emeritus Chair in Strategy explains why providing aid to Ukraine provides strategic benefits that greatly exceeds its costs.
www.csis.org
Ще преведа заглавието й:
„Помощ от САЩ за Украйна: инвестиция с ползи, далеч надхвърлящи разходите“.
Нека се обърна към числата. Сегашният обем на "инвестициите" е $68 милиарда. Конгресът иска да отпусне още $37,7 милиарда.
За сравнение, по данни
Новости. Андрей Картаполов: «оборонный бюджет» на 2022–2024 сбалансирован и эффективен.
duma.gov.ru
на “Държавната дума” бюджетът за национална отбрана през 2022 г. ще възлиза на ₽3,5 трилиона…рубли, което се равнява на около $58 милиарда.
Похарчени за „Конфронтация с Руската федерация, която не води до жертви сред населението на САЩ. Обединяването на съюзници около себе си. Отслабване на РФ като стратегически противник.
За секунда, за войната в Афганистан САЩ похарчиха близо $2 трилиона. А това не е малко!
Статията
In this commentary, the Emeritus Chair in Strategy explains why providing aid to Ukraine provides strategic benefits that greatly exceeds its costs.
www.csis.org
има важен вътрешнополитически подтекст с интересен детайл.
Подтекстът е следният - "Някои републиканци (а те взеха достатъчно места на изборите) са недоволни от обема и разходите, и ще им обясним, че това е заради каузата".
Важна подробност - в статията изрично е посочено, че общият размер на необходимата помощ е неизвестен.
САЩ не смятат, че помощта трябва да бъде неограничена.
Като фактор за тяхното разрастване в статията се отбелязват ударите по важни инфраструктурни обекти (и точно това Русия приложи наскоро).
В резултат на това се отбелязва, че разходите трябва да отговарят стриктно на националните интереси на САЩ (стига да е изгодно, има разходи, а след това ще видим, както се казва) и трябва да имат горна граница, защото не искат втори Афганистан.
Сега светът преживява глобална икономическа конфронтация.
Като на покер масата - играчите увеличават залозите. Някой вдига, друг блъфира, а за някой няма да е изгодно да го надига допълнително.
Сега разбираме една от ключовите стратегии и мотиви на САЩ за провеждане на такива прокси конфронтации.
----------------------------------------------------------------------
И така, Финландия се подготви за НАТО на фона на случващото се.
В НАТО за красивите им очи, няма да ги вземат, ще трябва да се купуват повече оръжия, за да отговарят на стандартите на асоциацията.
И ето официалната новина
The U.S. State Department has approved a second significant arms sale to Finland within a month, helping Russia's Nordic neighbour in its bid to strengthen its defences due to the war in Ukraine, Finland and the United States said.
www.reuters.com
- Финландия ще отдели допълнителни $1,7 милиарда за закупуване на оръжия, основно от САЩ. И тази сума е само за тази година (след това още ще отделят).
Това е сравнително малко, защото Финландия вече е отделила $9,4 милиарда през 2022 г. за закупуването на 64 изтребителя F-35. И това не е всичко.
Тези изтребители и много още, за които Финландия ще похарчи $1,7 милиарда тази година, са продукти на Lockheed Martin.
Те също произвеждат известните в интернет установки Himars. Между другото, Lockheed Martin наскоро получи нов договор
Lockheed Martin is getting nearly $500 million from the U.S. Army to rapidly build more missiles launchers to replace those sent to Ukraine.
www.defensenews.com
за производство на тези системи, макар и скромен, за $0,5 милиарда “вечнозелени”. Но в Естония също така ги купува
Ãåíåðàëüíûé äèðåêòîð Ãîñóäàðñòâåííîãî öåíòðà îáîðîííûõ èíâåñòèöèé (RKIK) Ýñòîíèè Ìàãíóñ-Âàëüäåìàð Ñààð ïîäïèñàë ñ àìåðèêàíñêèì àãåíòñòâîì ïî ñîòðóäíè÷åñòâó â îáëàñòè îáîðîíû è áåçîïàñíîñòè (DSCA) äîãîâîð î çàêóïêå ðåàêòèâíûõ ñèñòåì çàëïîâîãî îãíÿ HIMARS, ñîîáùèë â ñóááîòó ïîðòàë òåëåðàäèîâåùàíèÿ...
www.interfax.ru
в резултат на това още 1 милиард може да потече.
И това е само част от последните договори с Lockheed Martin. А това далеч не е единствената компания в американския военно-промишлен комплекс.
Фондовият пазар е отличен индикатор за състоянието на икономиката.
Нека да разгледаме котировките на Lockheed Martin.
Ето
Със зелен кръг отбелязах датата на началото на CBO и точно от тази дата започна растежът. От 24 февруари котировките са добавили около 22%.
Акциите на Northrop Grumman, малко по-технологична корпорация, също показват подобна динамика.
От 24 февруари също има увеличение в района на 40%.
Нека да видим как работи всичко с примери:
Отбранителният сектор е изключително важен в американската икономика (и в почти всяка сериозна икономика и държава). Наличната сума за отбрана в държавния бюджет е $1,6 трилиона. САЩ са на първо място в света по бюджет за отбрана.
https://www.usaspending.gov/agency/department-of-defense?fy=2022
Чрез отбранителния сектор парите се разпределят за научни/технологични разработки. Често на първо място военни технологични разработки - след това стават приложими в цивилния сектор на икономиката. Въвеждането на пари в икономиката чрез отбраната става без сериозен инфлационен отпечатък.
Например: Ако просто разпределите пари на хората или направите някакво обществено благо безплатно, тогава това ще доведе до инфлация / или спад в търсенето в определена индустрия.
Ако обаче, парите се въвеждат чрез дългосрочни договори за отбрана, тогава те ще се разпространяват много плавно във времето и няма да имат рязко пряко въздействие върху инфлацията/търсенето, а ще влязат в икономиката.
Сега ситуацията позволява на отбранителните компании да печелят още повече и да се заредят с дълги производствени договори. В историята по-горе изтребителите F-35 ще се произвеждат за Финландия до 2026 г. Тоест, това е многомилиарден договор с дълги пари, който ще осигури натоварването на производството. ( Това много напомня за случващото се с нашите Ф16)
При сегашните условия страните от НАТО прехвърлят на Украйна различни видове оръжия. Но самите те няма да стоят невъоръжени.
След трансфера много страни трябва да сключат договори, да закупят оръжия, чийто основен производител са САЩ. Дадоха нещо - това означава, че купуват / произвеждат нещо в замяна. Такъв е цикъла.
Тези икономически механизми са една от причините за такава кампания на оръжейни трансфери от САЩ. Това е индустрия за милиарди долари, която е един от локомотивите на американската икономика.
Цялата тази оръжейно-отбранителна сфера често е скрита от общественото внимание. Но, както виждате, тя не е само сподвижник, така да се каже, на моралните чувства в обществото. Но също така е изключително важен икономически играч.
-----------------------------------------
Малко за нас, след поръчката на допълнителните Ф16, отделно и ракети за тях. Също 2 бойни кораба, които трябва да дойдат след няколко години, ако ги направят в тази криза но вече правим поръчки за въоръжение за същите тези не готови кораби. България вече е в преговори и за други самолети и подводници, като това разбира се няма да е края. Всичко това може да се провери в гугъл за 2 мин има статии много. Тези поръчки за милиарди, разбира се са само и единствено да сме на ниво "Партньорите от НАТО".И това е само началото
Това което даряваме в момента не е на "нивото на партньорите" и автоматично означава, че на нас не ни трябва, защото ще си купим по- хубаво. А имаме ли ресурса? Абе какво ти пука! Ще претърпим ли негативи от това ? Абе какво ти пука, щом шефовете казват, трябва да се направи!
Едит: вместо да задаваш глупави въпроси, като " Източник ? " и да се чудиш защо никой не иска да си хаби времето, като ти отговаря, вземи се разрови и намери сам за себе си източник. По пътя може да разбереш и други интересни неща