защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Защо ползвате кредитна карта (а не дебитна)?


  • Общо гласове
    19
От: От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

На това не му схващам смисъла. Значи първо взимам карта, която има 50-100лв годишна такса и после се боря да заслужа тия пари цяла година като влизам в задължения? Егати тъпото. Същото като да няма такса и кеш бак бонус. Ама хора, съсредоточавате се върху неща които само усложняват нещата без реално да има файда.

Какво да кажа за хората по света. Ако това помага за икономиката съм съгласен, важното е да има потоци от финансови средства. Но тук сме в предприемаческия форум все пак, тук идеята е да се развиват финанси, а взимането на заеми определено не прави това. Консуматорското мислене е за друг тип форуми :)

За нищо не се бориш. Аз плащам с картата навсякъде, мразя да нося пари кеш. След като я ползвам редовно , после си възстановявам сумите в срок и нямам лихва. Таксата , която е годишна ми се връща от кешбак бонуса. Според мен е удобно , а в чужбина примерно да наемеш кола без кредитна не става. Също някой хотели го изискват.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

A какъв е проблема с кеш бека и ел. банкиране - правиш транзакция, нареждаш след време парите в гратисният период и си ти.
 
Последно редактирано:
От: От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

За нищо не се бориш. Аз плащам с картата навсякъде, мразя да нося пари кеш. След като я ползвам редовно , после си възстановявам сумите в срок и нямам лихва. Таксата , която е годишна ми се връща от кешбак бонуса. Според мен е удобно , а в чужбина примерно да наемеш кола без кредитна не става. Също някой хотели го изискват.

Защото целта им е да те принудят да взимаш кредити.
 
От: От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

A какъв е проблема с кеш бека и ел. банкиране - правиш транзакция, нареждаш след време парите в гратисният период и си ти.

поне в пиб няма как да правиш транзакция от кредитната към друга сметка през онлайн банкирането.
 
От: От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Тази такса се избива от кеш бак бонуса , който някой банки предлагат. Така ако си връщаш навреме сумите , които си ползвал - картата ти излиза безплатно. Разбира се това е за хора , които знаят да си правят сметката. Аз за 2 години 1 път не съм пресрочил срока за да ми начислят такса , но познавам хора , които просто не успяват и им се трупат високите лихвите (точно на това разчита и банката).

За България или за чужбина говориш?
какъв е смисъла да взимаш кредит, след като до няколко седмици ще го върнеш целия?

Ако се помъчиш за няколко месеца да събереш пари колкото има в кредитната карта, няма да се налага да я ползваш и ще си ги "връщаш"/възстановяваш на себе си.

Ти каква карта имаш и къде получаваш кешбек (навсякъде или в точно определени обекти)?
 
От: От: От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

За България или за чужбина говориш?
какъв е смисъла да взимаш кредит, след като до няколко седмици ще го върнеш целия?

Ако се помъчиш за няколко месеца да събереш пари колкото има в кредитната карта, няма да се налага да я ползваш и ще си ги "връщаш"/възстановяваш на себе си.

Ти каква карта имаш и къде получаваш кешбек (навсякъде или в точно определени обекти)?

Аз не го приемам като кредит. Просто всичко плащам с картата , плащам на определеното число и нямам такси. Освен това този гратисен период ти дава известна свобода и време да се сдобиеш с парите.
Картата ми е към ПИБ , кешбека го има навсякъдето където платиш с картата , но за жалост преди беше 1 процент сега го орязаха на половина.
 
В Англия ползвам ето такива КК:

http://www.moneysavingexpert.com/credit-cards/best-0-credit-cards#longestdeal

т.е имам около 2 години да върна парите без лихва. Най-дългото е 27 месеца.

Схемата е за хора с пари разбира се. Проста сметка при лимит от 5000 лири.

Тия 5000 лири ги слагам на лихва от 5%/г. Това са 21 лири/м. За 27 м са 567 лири изкарани на гърба на банката.

Разбира се, като станат 26 месеца взимам друга КК с нови месеци и безплатен баланс трансфер - новата КК плаща старата КК и всичко отново.

99.9% от КК нямат м/г такса.

Сега си представете цялата схема за 10 000 лири и за двама членове от семейството (20к).

Т.е в извън БГ смисъл има, но трябва да имаш пари за да завъртиш схемата.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

А не може ли когато ви поискат "кредитна карта" да давате дебитна? Вместо Visa кредитна - давате Visa Electron. Няма ли да мине плащането?

Обикновено банките предлагат да имате депозитна сметка и когато дойде датата за плащане по кредитната карта автоматично ви се покриват задълженията като се изпълнява автоматично превод от депозитната сметка към кредитната карта (за което обикновено има банкова такса). Тоест, на практика в този случай не ползвате кредит.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

POS терминалите не са глупави, а и хората + reps, вземащи картите, не са длъжни да знаят коя какъв вид е и каква е. То може да се даде дебитна, ама не значи, че „чуждия“ терминал ще може да мине през нея транзакцията. Сигурно ще изпише невалидна или нещо такова. Чрез BIN checker на първите 6 цифри се прави сверка. Алгоритми, вкарани в POS terminals + системите, откъдето минават (gateways) транзакциите. Gateway-я и той засича, че НЕ е кредитна, че НЕ може да провери кредитния рейтинг на buyer-а, от там rejected. Елементарно общо взето.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Ползвам само дебитни карти и кеш. Има хиляди начини да ви бъде копирана картата, без значение чип или магнитна лента, така че особено пазаруването в магазини с карта си носи риск. Банката ми е на 5 минути от вкъщи с колата, ако ще купувам нещо голямо, тегля кеш. Ако купувам нещо много голямо, плащам по банка. За онлайн разплащания си имам една сметка с виза електрон вързана на нея. Картата си има лимит. Кредитната карта може би е удобство единствено, ако ходиш някъде на екскурзия в чужбина, за да не носиш големи суми кеш в теб.
 
От: От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

поне в пиб няма как да правиш транзакция от кредитната към друга сметка през онлайн банкирането.

А от дебитна/банкова сметка към КК?
Кога ти се обаждат да почнеш плащането и кога ти се нулира картата за новия гратисен период.
Примерно правиш днес транзакция на 12 Фев от 100 лв и до края на месец си навъртял още 900 или 1к общо, до 12 Март тези 1к са 30 дневният период и от там на сетне трябва да имаш нотификация за плащане ли? След 15 дни изтича гратиса, ти плащаш 1к примерно на 20 Март все още в гратиса, после какво става - кога и как се нулира?
 
От: От: От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

А от дебитна/банкова сметка към КК?
Кога ти се обаждат да почнеш плащането и кога ти се нулира картата за новия гратисен период.
Примерно правиш днес транзакция на 12 Фев от 100 лв и до края на месец си навъртял още 900 или 1к общо, до 12 Март тези 1к са 30 дневният период и от там на сетне трябва да имаш нотификация за плащане ли? След 15 дни изтича гратиса, ти плащаш 1к примерно на 20 Март все още в гратиса, после какво става - кога и как се нулира?

Никой не ти се обажда. Ето как работи. Периода на отчитане е от 20то до 20то число. Тоест примерно всички суми , които съм платил от 20ти януари 2016 до 20ти февруари 2016 трябва да ги платя до 05 март (винаги срока за плащане е 5то число на следващия месец.
Ако платиш нещо на 21 ви февруари и след това , това влиза в следващия период , тоест трябва да го платиш до 5ти април.
Погасяването го правя онлайн , тъй като мога да движа парите от дебитната си карта към кредитната (както и към всеки друг iban) чрез онлайн банкиране (със токен).
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Не при всички банки е от 20 до 20 число отчетния период (респективно до 05 число да е плащането)!
Отделно има карти с гратисен период 50 дни, а и повече.
Идеята е да си знаеш за своята карта отчетния и гратисните периоди, датите не се менят (освен ако 05 е събота/неделя - тогава може да платиш и в понеделник).
Пример за карта с 1к кредитен лимит и горепосочените периоди:
20.01 изхарчвам 100 лв
25.01 още 100
01.02 още 100
05.02 още 100 (до тази дата трябва да съм платил всичко изхарчено в периода 20.12 - 19.01 за да не дължа лихва)
не харча повече

20.02 (почва новия отчетен период)
05.03 (до тази дата трябва да платя 100% изхарченото в периода 20.01-19.02 за да не дължа лихва - плащам 400лв) - ако не платя 100%, върху неплатената част ми се начислява лихвата, и естествено си дължа и остатъка от главницата

В един отчетен период на горната карта мога да превъртя и 5к лв, стига да си я захранвам междинно (това естествено няма отношение към гратисните периоди).
Ако внеса пари междинно (а не в гратисния период от 20.02-05.03) - те реално не се зачитат за погасяването на последния отчетен период (щото реално той не е свършил) - много хора ги прецакват и с това, че даже някои банки имаха наказателни такси, отдавна не съм се интересувал и не знам как е сега.

Писал съм го по-рано, и сега повтарям - КК са за хора с добра финансова култура и дисциплина - иначе някой ще плаче, и то със сигурност няма да е банката.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Не при всички банки е от 20 до 20 число отчетния период (респективно до 05 число да е плащането)!
Отделно има карти с гратисен период 50 дни, а и повече.
Идеята е да си знаеш за своята карта отчетния и гратисните периоди, датите не се менят (освен ако 05 е събота/неделя - тогава може да платиш и в понеделник).
Пример за карта с 1к кредитен лимит и горепосочените периоди:
20.01 изхарчвам 100 лв
25.01 още 100
01.02 още 100
05.02 още 100 (до тази дата трябва да съм платил всичко изхарчено в периода 20.12 - 19.01 за да не дължа лихва)
не харча повече

20.02 (почва новия отчетен период)
05.03 (до тази дата трябва да платя 100% изхарченото в периода 20.01-19.02 за да не дължа лихва - плащам 400лв) - ако не платя 100%, върху неплатената част ми се начислява лихвата, и естествено си дължа и остатъка от главницата

В един отчетен период на горната карта мога да превъртя и 5к лв, стига да си я захранвам междинно (това естествено няма отношение към гратисните периоди).
Ако внеса пари междинно (а не в гратисния период от 20.02-05.03) - те реално не се зачитат за погасяването на последния отчетен период (щото реално той не е свършил) - много хора ги прецакват и с това, че даже някои банки имаха наказателни такси, отдавна не съм се интересувал и не знам как е сега.

Писал съм го по-рано, и сега повтарям - КК са за хора с добра финансова култура и дисциплина - иначе някой ще плаче, и то със сигурност няма да е банката.

Знам , че различните банки имат различни гратисни периоди и различно число за погасяване. Аз описвах условията в ПИБ.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Кредитната карта може би е удобство единствено, ако ходиш някъде на екскурзия в чужбина, за да не носиш големи суми кеш в теб.

Аз пък не разбирам какъв е проблемът, ако се разплащаш с дебитна карта в чужбина? Щом като е захранена с необходимата сума за покриване на съответното плащане, не би трябвало да има проблем. Кой така отказва пари?
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Аз пък не разбирам какъв е проблемът, ако се разплащаш с дебитна карта в чужбина? Щом като е захранена с необходимата сума за покриване на съответното плащане, не би трябвало да има проблем. Кой така отказва пари?

Има услуги , които изискват блокиране на сума като гарант и след това ти я освобождават. Това става с кредитна карта иначе с дебитна трябва да ти ги вземат пък после да ти ги връщат, което е трудно.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Специално за ПИБ, може да прехвърляш парите м/у собствени сметки и без токен или електронен подпис през my.fibank.bg - т.е. човек може да си погасява КК и без да има активно банкиране в ПИБ.
И още една особеност - например за транзакции, платени на 19.01, но отразени счетоводно на 21.01 (често минават и по повече от 2 дни) - плащането е дължимо към следващия период, т.е. отлага се с 1 месец реално.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

И за какво ми е това занимаване да нареждам превод от една сметка в друга (за да ползвам кредитна карта) след като редовно имам достатъчно пари по сметката към дебитната карта?

Имам да кажем сума, колкото няколко заплати в разплащателната сметка (вързана към дебитната карта), защо в този случай да имам и кредитна карта (ако не ходя в чужбина, където може да искат кредитна карта заради други причини*)?

*
Има услуги , които изискват блокиране на сума като гарант и след това ти я освобождават. Това става с кредитна карта иначе с дебитна трябва да ти ги вземат пък после да ти ги връщат, което е трудно.

На мен никога няма да ми се наложи да ползвам подобни услуги, изобщо не се сещам за примери (освен хотел и кола под наем - нито едното не ползвам).

Според мен да нямаш няколко заплати в банката (и затова да ползваш кредитна карта) е индикатор за лошо управление на личните финанси (или значи, че си работещ беден в България и нямаш много възможности да избираш какво да ти бъде управлението на личните финанси).

И не е вярно, че кредитът с кредитна карта е "безплатен" - има годишна такса (която не винаги се избива от кеш бека).
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

Който си използва редовно картата с кешбака се избива винаги и даже си отгоре. Тоест картата ти излиза безплатно и ти дава гратисен период , който ти дава възможност да управляваш финансите си още по-добре.
 
От: защо ползвате кредитни карти (вместо дебитни)?

И как точно ще си управлявам финансите още по-добре, ако има примерно5-10 000 лева (поне) по сметката винаги?

Добро управление на финансите според мен е да имаш винаги пари в банката, които да ти покрият разходите поне за година напред (и извън банката за поне седмица-месец-два). Ако имаш пари само до следващата заплата - независимо дали ползваш или не кредитна карта - това е изключително безотговорно.

Половината от българите не могат да си позволят неочаквани разходи, твърди Евростат

По този показател най-драматично е положението на унгарците, латвийците и хърватите - над 60 на сто.

За статистиката неочакван финансов разход за семейството е поне веднъж в годината да се наложи целият месечен доход на човек да отиде в непредвидена посока - за лечение, за ремонт на дома, за покупка на битов електроуред и др. В зависимост от страната, сумата варира от 110 евро в Унгария, 160 евро в България или 380 евро в Гърция - до близо 1800 евро в Люксембург, около 1200 евро в Австрия и Финландия и по около 1000 евро в Холандия, Германия и Ирландия, отчита Евростат.

Кредитните карти са за заробване на работещите бедни да плащат лихви на банката си цял живот.

Когато някой работещ беден го заболи зъб се налага да търси мутрите за втори кредит, защото банките не дават (вече има два кредита).

Затова е гадно да си работещ беден.
 

Горе