проблем с КЗП

СЕО БГ

Well-Known Member
Здравейте!
Днес получих "чеситка" от КЗП в която пише че са установени нарушения на закона за електронната търговия. Съставен е акт за административни нарушения.
Казуса е много интересен, тъй като НЯМАМ ОНЛАЙН МАГАЗИН и като цяло не извършвам по никакъв начин онлайн търговия. Тук таме продавам по някоя стара джунджурия и някакви лични вещи и чаркалаци в ОЛКС и ги пращам по Еконт, като не са много и е супер рядко. Чрез познат установих с хиляда заобиколки че става въпрос, че съм коментирал нещо си из фейса и това било един вид предупреждение. Което доказва че казването на истина във всяка демократична държава е дебело заплатено. Отдавна не продавам и статии и т.н. въпреки че обявите ми седят. доста познати си пускат фор фрий статии в сайтовете ми и така.

Въпроса ми е какво мога да направя за да се защитя от тук натам?
Тъй като както казах не извършвам по никакъв параграф нито скрито нито открито онлайн търговия.
Освен ако за такава не се считат супените лично от мен телефони които продавам за части цели по 20 лв. от време на време и както описха горе некви джунджурии и глупости. До колкото разбирам не е проблем това.

viber_изображение_2023-03-23_13-10-01-02х6.jpg
 
  • Haha
Реакции: Sky
тури си ги на **** имах подобен проблем 2018 година и отидох на място , оказа се , че някакви се оплакали от нелоялна дейност от мен и ме накараха да им възстановя сумата в размер на 120 лв . Общо взето незнам що като чуете КЗП и се плашите... такива смешници няма на тази земя като тях. Нищо не могат да ти направят.
 
Събери, ако имаш документите на това, което си продавал, отиди там и им покажи, че не извършваш търговия, а просто продаваш личните си вещи. Но гледай и сумите да отговарят на истината. Имаше някъде из форума такъв казус, който вече се превръща в практика на тези глупаци, но хващат на база сума. Не за заяждай, не се плаши, виж какво точно искат. Как точно КЗП взима отношение, когато някое физическо лице продава на друго стока втора ръка с описано и ясно състояние. Що за простотия са познали. Малко ли фирми цакат хората и си движат още, та се заели с теб?
 
Събери, ако имаш документите на това, което си продавал, отиди там и им покажи, че не извършваш търговия, а просто продаваш личните си вещи. Но гледай и сумите да отговарят на истината. Имаше някъде из форума такъв казус, който вече се превръща в практика на тези глупаци, но хващат на база сума. Не за заяждай, не се плаши, виж какво точно искат. Как точно КЗП взима отношение, когато някое физическо лице продава на друго стока втора ръка с описано и ясно състояние. Що за простотия са познали. Малко ли фирми цакат хората и си движат още, та се заели с теб?
КЗП нямат право на действие ако някоя дрънкулка е продадена като частно лице. Те се занимават само с фирми търговци.
 
КЗП нямат право на действие ако някоя дрънкулка е продадена като частно лице. Те се занимават само с фирми търговци.
Не, и за това ми е чудно каква е тази простотия.

Но наскоро четох, че това можело да се използва от много тарикати-търговци и сложиха една минимална сума, мисля, че беше 5К на година, след която светваш и те викат - и това като минава всичко през куриер, тогава светваш, но тогава агенцията, която те привиква е НАП. ;)
 
Не, и за това ми е чудно каква е тази простотия.

Но наскоро четох, че това можело да се използва от много тарикати-търговци и сложиха една минимална сума, мисля, че беше 5К на година, след която светваш и те викат - и това като минава всичко през куриер, тогава светваш, но тогава агенцията, която те привиква е НАП. ;)
да отиде на място и ще разбере за какво е оплакването точно. Така само гадае .
 
Събери, ако имаш документите на това, което си продавал, отиди там и им покажи, че не извършваш търговия, а просто продаваш личните си вещи. Но гледай и сумите да отговарят на истината. Имаше някъде из форума такъв казус, който вече се превръща в практика на тези глупаци, но хващат на база сума. Не за заяждай, не се плаши, виж какво точно искат. Как точно КЗП взима отношение, когато някое физическо лице продава на друго стока втора ръка с описано и ясно състояние. Що за простотия са познали. Малко ли фирми цакат хората и си движат още, та се заели с теб?
на жена ми вуйчо и преди 2-3 месеца продадох негов колан алпинистки мисля че беше 300 лв. ама това дори в историта вече не ми излзиа в профила. Но не вярвам той да пази некви документи че е купувал той тези неща и аз само съм продал неговото, в тоя промеждутък друго не съм продавал или пращал по Еконт., даже и преди това може би 2 месеца пак нищо
 
на жена ми вуйчо и преди 2-3 месеца продадох негов колан алпинистки мисля че беше 300 лв. ама това дори в историта вече не ми излзиа в профила. Но не вярвам той да пази некви документи че е купувал той тези неща и аз само съм продал неговото, в тоя промеждутък друго не съм продавал или пращал по Еконт., даже и преди това може би 2 месеца пак нищо
както ти казах тури си ги на ****
 
КЗП нямат право на действие ако някоя дрънкулка е продадена като частно лице. Те се занимават само с фирми търговци.
МИ нито съм фирма, нито търговец... Аз работя на граждански или трудов договор.
 
да отиде на място и ще разбере за какво е оплакването точно. Така само гадае .
Да, най-важното е да запази абсолютно спокойствие, да бъде добронамерен и никакви заяжданки. Приемаш, че там всичките са "специални" и трябва с пълен толеранс да им съдействаш. Това са хора с много проблеми и явно без много работя, или тази която им се поддава не се изпълнява, защото шефа им има взимане даване с въпросните нарушители. ;)
 
Но наскоро четох, че това можело да се използва от много тарикати-търговци и сложиха една минимална сума, мисля, че беше 5К на година, след която светваш и те викат - и това като минава всичко през куриер, тогава светваш, но тогава агенцията, която те привиква е НАП.
я имам 1000 лв макс 2 000 лв. я не човек, и то може би миналата година защото продавах и на роднини неща. Иначе общо мои си работи макс 500-600 лв. на година човек.
 
КЗП и на физически лица ли правят такива актове? Ко ще рече това, че ако си продам стария лаптоп в olx и купувача не е доволен може да пусне жалба?
Колегата по0-горе е казал до 5 000 лв. на година и после трябва да се обясняваш. Някой преди време беше казал че трябва да се декларират големи суми, ама аз таквиз раЛти нямам. Ако лаптопа ти е 5 бона може би :D :D :D Аз не знам да се смея ли да плача ли... Ама кой ще ми върне после парите де ще издумкам на вятъра от Пловдив да бича до София цял ден загубен по глупости, обикаляне по градски транспорт и таксита докат стигна до великия център и просто тук виждам едни просташки истории. А времето и парите ( за някои може да не са много ) кой ще ги върне никой не знае, дреме им на франзелите. Важнот ое тормоз да има над обикновения гражданин, защото е честен и казва истината.... Толерира се измамата, лъжата, простотията и другото ако го кажа ще съм в пререкание с новите вероGейски закони.
 
КЗП и на физически лица ли правят такива актове? Ко ще рече това, че ако си продам стария лаптоп в olx и купувача не е доволен може да пусне жалба?
Бате, купуваш лаптоп от човек, който го е ползвал преди теб, какъв точно спор има и какво точно КЗП ще отреди. Ако е така, направо да почнат от Горубляне. Там колко мои познати ядоха дървото с трошките от Италия. Малко са объркали реда, ако ще го карат по този начин.

Това за тези 5К е вече в юрисдикцията на НАП. КЗП се грижи уж за нелоялна търговска практика. Различни функции имат. Тук си по-скоро с някакво оплакване от някой скъсан мишок, който е решил, че за някакви никакви пари ще получи нещо много яко и ново. Нещо като очакванията му за първия път. Само той си мисли, че се е справил добре. ;)
 
Колегата по0-горе е казал до 5 000 лв. на година и после трябва да се обясняваш. Някой преди време беше казал че трябва да се декларират големи суми, ама аз таквиз раЛти нямам. Ако лаптопа ти е 5 бона може би :D :D :D Аз не знам да се смея ли да плача ли... Ама кой ще ми върне после парите де ще издумкам на вятъра от Пловдив да бича до София цял ден загубен по глупости, обикаляне по градски транспорт и таксита докат стигна до великия център и просто тук виждам едни просташки истории. А времето и парите ( за някои може да не са много ) кой ще ги върне никой не знае, дреме им на франзелите. Важнот ое тормоз да има над обикновения гражданин, защото е честен и казва истината.... Толерира се измамата, лъжата, простотията и другото ако го кажа ще съм в пререкание с новите вероGейски закони.
на бланката имаш номер на преписката в КЗП. Утре в 9 часа им се обаждаш и казваш номера на преписката за да ти кажат за кво иде реч. Длъжни са да ти кажат за какво те викат. Като разбереш пиши тук и ще ти кажем какво да направиш. Не е нужно да идваш до София.

1679605515229.png

1679605564709.png
 
на бланката имаш номер на преписката в КЗП. Утре в 9 часа им се обаждаш и казваш номера на преписката за да ти кажат за кво иде реч. Длъжни са да ти кажат за какво те викат. Като разбереш пиши тук и ще ти кажем какво да направиш. Не е нужно да идваш до София.

Виж файлът 28540

Виж файлът 28541
Тия глупаци ще го разкарат до София? Наистина ли? Я им тегли една, и от мен.
 
Комисията за защита на потребителите (КЗП) е административен орган, който налага контрол по Закона за защита на потребителите (ЗЗП). Потребителска сделка, представлява договор между професионалист-*търговец, извършващ стопанска дейност от една страна и купувач-потребител, физическо лице от друга.
В процеса на контрол над правните субекти КЗП следи за спазването на множеството изисквания на Закона за защита на потребителите.

Той съдържа разпоредби, представляващи императивни правила за поведение насочени към *търговците, предлагащи оферта – публично предложение към потребителите за закупуване на съответния вид стоки. В своята дейност КЗП извършва проверки по места или чрез интернет и налага административни санкции, предвидени по закон.

Оспорване на актове и наказателни постановления издадени от КЗП​

При констатирани нарушения по време на извършена проверка от страна на Комисията за защита на потребителите, тя издава Акт за установяване на административното нарушение (АУАН) по правилата на Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН). Акт може да бъде издаден и нарушението да се констатира и при онлайн проверка на уебсайт или интернет магазин.

Необходимо е да се спазят стриктно всички правила на ЗАНН относно съставянето и връчването на актовете. В три дневен срок от получаването на АУАН, имате право да входирате възражение до Директора на съответното звено на КЗП.

Ако актът бъде потвърден, ще се издаде наказателно постановление, което подлежи на обжалване в седем дневен срок, пред Районния съд, в района на който е извършено или довършено нарушението.

За да е законосъобразен издадения АУАН трябва деянието да попада в хипотезата на правната норма и да представлява законово нарушение. Нужно е да се провери материалната законосъобразност на АУАН и издаденото въз основа на него наказателно постановление.

Спрямо разпоредбите на чл. 28 от ЗАННЗа маловажни случаи на административни нарушения, наказващият орган може да не наложи наказание, като предупреди нарушителя, устно или писмено, че при повторно извършване на нарушение ще му бъде наложено административно наказание.

Преценката дали казусът е маловажен и дали попада в хипотезата на чл. 28 от ЗАНН е субективна и се взема предвид за всеки отделен случай на констатирано нарушение. Съдът може да прецени, че наказващия орган е трябвало да действа по правилата на чл. 28 от ЗАНН и да отмени изцяло наказателното постановление.

Съставяне на акт за установяване на административно нарушение​

Административният процес тече по описаните в ЗАНН и АПК законови процесуални правила. Всяко нарушение на закона или на правилата по установяване на административното нарушение, представлява основание за евентуална съдебна отмяна на издаденото наказателно постановление.

При процеса на издаване на акта, с който се установява извършването на административното нарушение, административнонаказващият орган следва да е спазил описаните в закона изисквания. Установеното нарушение, трябва да е обявено от закона за наказуемо деяние.

В противен случай, наложеното наказание би било безпредметно. Наказващият орган следва да притежава законова компетентност, както и да съобрази правилно размера на наказанието, при издаване на наказателно постановление.

Актът се издава в присъствието на нарушителя и следва да се спазят стриктно разпоредбите на чл. 42 – чл. 44 от ЗАНН, тъй като те са императивни.

Една от най-често допусканите грешки от наказващите органи, водещи до отмяна на наказателните постановления е неизписването на пълното име на наредбата или на закона, по който се налага наказанието.

Според съдебната практика на Република България, това води до ограничаване на правото на защита на наказания, тъй като се затруднява възможността му да разбере за какво нарушение е наказан.

Следва стриктно да се следи за наличието на всички реквизити в акта по чл. 42 от ЗАНН, които са: имена на актосъставителя; дата на съставяне на акта; дата и място на извършване на нарушението; описание на нарушението и обстоятелствата, при които е било извършено; законните разпоредби, които са нарушение (с пълното име на съответния закон или наредба); имената, адреса, ЕГН и месторабота на нарушителя; обяснения и възражения, ако е направил такива; имена, ЕГН и адреси на претърпелите имуществени вреди; опис на писмените материали и иззетите вещи и кому са поверени за пазене.

Актът за установяване на административно нарушение се подписва от актосъставителя и поне един свидетел – очевидец на нарушението. Спрямо чл. 40 ал. 1 от ЗАНН, актът се съставя в присъствието на свидетелите, които са присъствали на извършването на нарушението.

При разпоредбата на чл. 40 ал. 3 от ЗАНН, има вариант актът да се състави в присъствието на двама свидетели, които не са очевидци и да се подпише от тях, но само когато няма свидетели присъствали на нарушението или е невъзможно акта да се състави в тяхно присъствие.

Не е нужно тези свидетели да са длъжностни лица, както обикновено се посочват в акта. Честа практика е въпреки наличието на лица очевидци, наказващият орган да издаде и подпише акта със свидетели, които не са присъствали при извършването на нарушението, защото те имат качеството на длъжностно лица и за административния орган процеса би бил улеснен.

Това обаче представлява съществено процесуално нарушение на правилата по издаване на АУАН и при обжалване, съдът следва да отмени незаконосъобразното наказателно постановление, издадено въз основа на незаконния акт за установяване на нарушението.


*
  1. Какво включва понятието “търговец” - по смисъла на ТЗ, търговец е всяко физическо или юридическо лице, което по занятие извършва някоя от следните дейности:
    • покупка на стоки или други вещи с цел препродаването им в първоначален, преработен или обработен вид;
    • продажба на стоки от собствено производство;
    • покупка на ценни книги с цел продажба;
    • търговско представителство и посредничество;
    • комисионни, спедиционни и превозни сделки;
    • застрахователни сделки;
    • банкови и валутни сделки;
    • менителници, записи на заповед и чекове;
    • складови сделки;
    • лицензионни сделки;
    • стоков контрол;
    • сделки с интелектуална собственост;
    • хотелиерски, туристически, рекламни, информационни, програмни, импресарски или други услуги;
    • покупка, строеж или обзавеждане на недвижими имоти с цел продажба;
    • лизинг.
      Кои субекти могат да са търговци:
    • търговските дружества;
    • кооперациите с изключение на жилищностроителните кооперации.
      За търговец се счита и всяко лице, образувало предприятие, което по предмет и обем изисква неговите дела да се водят по търговски начин, дори и ако дейността му не е посочена по-горе.
  2. Кои лица не се смятат за търговци:
    • физическите лица, които се занимават със селскостопанска дейност;
    • занаятчиите, тези, извършващи услуги с личен труд или упражняващи свободна професия, освен ако дейността им може да се определи като предприятие по смисъла на чл. 1, ал. 3;
    • извършващите хотелиерски услуги чрез предоставяне на стаи в обитаваните от тях жилища.
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: Vbb
@DataAddicted се завърна!
 
България не е точно държавата в мойте очи, тук е на племенен строй, просто по-голям. Звънни на телефона, при нужда си намери адвокат и започвай дела и гледай да стигне до трета, а още по-добре извън България, просто нещата тук стават така, ако искаш да си добре свиквай да правиш така, че да си имаш адвокат и до тоалетната да ходиш с него.

Поздрави.
 

Горе