От: Зомбирани ли са българите от "демокрацията"?
Народ, нация и етнос
народ - родово понятие, т.е. гледат се какви са родителите ти. Човек се ражда част от даден народ и не може да промени това. Също както племе и раса народите имат външни белези, по които може да се различават (цвят на кожата, спечифични черти на лицето, особености в ръста или телосложението и т.н.)
нация - общност, базирана на минало, език, култура, традиции и вярвания. Хората от тази общност са със сходни схващания в социалната, културната и духовната (а в някои случаи дори материалната) сфери от живота. Въпросната общност има идеали (национален идеал) и претенции към останалите, които не са от тази общност (т.нар. национални интереси). Принадлежността към дадена нация е въпрос на личен избор.
За 90% от хората народ и нация си съвпадат, защото избират да са част от нацията, определена от народа, в който са се родили.
Ако се родиш българин, емигрираш в Германия и се натурализираш там (т.е. работиш необходимите години и вземеш немско гражданство), то ти си от българския народ, но си избрал немската нация.
Дори такъв човек да твърди, че се чувства българин и че радува за българските интереси, той е част от немската нация, защото развива немската икономика с труда си, а това е основен национален интерес.
От друга страна приемането, че нация и държава са две лица на една монета, според мен е заблуда. Само за еднонационалните държави (каквато е и България) е валидно, че нация и гражданство си съвпадат. За многонационалните държави (каквато е Швейцария) това, струва ми се, не е така.
етнос (от гръцки - ἔθνος за група от хора означава племе, семейство) - общност определена от бита, от възприятията за света и за това как трябва да се живее, от приетите в ежедневието порядки. Етносът не изисква непременно кръвна връзка, макар че порядките и бита се оформят в детството. Може да се каже, че етносът на човек най-често се определя от това къде е живял като дете, а не кои са родителите му. Етносът по принцип не подлежи на личен избор - каквито навици са изградени в детството, такива остават в човека. Рядко някой ще тръгне да си променя привичките само, за да се нарече част от етнос, различен от този, в който е отраснал.
Тъй като бит, традиции и вярвания са взаимно обусловени и свързани помежду си, то искам да подчертая разликите между етнос и нация, така както ги разбирам. Част си от етноса, заради изградените навици в ежедневието - въобще не е необходимо да ги харесваш. Част си от нация, защото смяташ, че вярванията, традициите и културата на дадената общност са най-добрите, защото ги харесваш и желаеш да се приобщиш към тях. Дори да си част от дадена нация, въобще не е казано, че трябва да живееш по начина по който живеят етносите, създали основата на тази нация.
За по-добро изясняване на различията между понятията давам пресилено тесни дефиниции за принадлежност към тях:
Ако харесваш и защитаваш идеалите и интересите на дадената нация, то си част от нея.
Ако живееш като определен кръг от хора, то си част от техния етнос.
Ако имаш еди кои си гени, то си част от съответния народ.
Източник