Личните ми наблюдения са, че нищо в момента не би могло да измести Web. Дори напротив, браузърните плъгини и онлайн-инструменти бележат възход, спрямо приложенията за PC. Свидетели сме на онлайн офиси, конвертери, шеринги, всякакви редактори. Потребителите обичат да браузват от мобилните си браузери. Мобилното приложение силно ограничава потребителя, освен ако не е за някаква много популярна социална платформа. Другото дразнещо е, че вместо да ползваш буукмаркс на браузъра, трябва да инсталираш маса апликации, които да разположиш в няколко дектопа, което яко скапва боклукчавите батерии на телефоните и таблетите.
Може би ще се измисли алтернатива на PC-десктопа, но след 10-15 години. Най-доброто, което можете да направите е да имате мобилна версия на сайта си или просто сайта ви да е респонзив - стандарт за Web към момента.
Чакай сега, не става дума просто ей тъй да си конвертираш сайта в апп. Трябва да има някакви features като за апп, не просто да си браузва юзъра най-обикновен сайт през ама през апп. Иначе няма много смисъл.Със сигурност е добре да има App, но както всичко останало, зависи от капацитетите и бюджета. Трябва добре да се прецени колко хора биха ползвали App vs Адаптивния дизайн. Към момента съм сигурен, че много повече биха браузвали, дори и сайта да предлага app, дори и на запад. Всъщност приложенията трябва да са няколко - за Android/Mac/M$, освен ако не се ползва фреймуърк, който генерира автоматично апликация и за трите платформи. Но и тогава иска допълнителни тестове и напасване под различни устройства и мобилни OS. Ако издателя на сайта има китни за трошене и иска да е хай-енд, естествено, че освен респонзивния дизайн (който е задължителен!), трябва да бучне и три приложения, за по-редовните мобилни потребители. Но, ако иска да е просто адекватен на тенденциите и модерния пазар, е напълно достатъчно да си има мобилна версия на сайта, която при това може да е направена буквално да изглежда като апликация. Техниките за адаптивния дизайн изповядват философията "Mobile First", ако не се лъжа това е нещо като лайт-мотив на ZURB.
Чета и точно за това питам за статистика. Писал съм 3 приложения за Android, който да спестят браузване. Едното използва скрапинг, защото не ми позволиха, да вържа приложението директно. Второто ми го поръчаха някакви политически тролове и трябваше да обхожда 10-на новинарски сайтове за последната появила се новина и да дава опция за писане на първи коментар, като прави логване с хедъри и пази сесиите. Другото приложение си е оптимизирано и се свързва със склад, като използва MySQL-базата данни сайта, като за целта написах отделен php-файл, който предоставя инфото. В този ред на мисли, знам какво прави едно Android приложение и мога да ти напиша просто такова на поне 4 различни езици. Не пиша всеки ден мобилни приложени, просто си имам представа. В повечето случаи дори няма да има нужда да се прави нещо допълнително на сайта. Може да се напише подобно приложение за който сайт искаш, дори да не си му собственик, стига да имаш легален достъп до информацията, която те интересува. Ако искаш да вадиш статистика, дали към сайта ти или базата данни се свързва подобно приложение е много лесно да поставиш каунтър, стига да искаш. Но е и много лесно да заблудиш сървара, че всъщност не се свързваш с app, а с нещо съвсем различно като се бъзикаш с хедърите.Щото няма такова нещо като браузване през апп - не и в класическия смисъл, не и ако аппът не е браузър.
Освен ако не става дума за каталог.
Четеш ли въобще?
Те са лидери и трябва да стане чудо, което да ги измести от лидерското място. Chrome в световен мащаб бележи 8-месечен възход (и ръста му се дължи в голяма степен заради мобилната версия на браузера):Искаш статистика за нещо, дето никой себеуважаващ се бизнес не прави - апп тип браузърен буукмарк към определен сайт.
Темата не е за това.
Който вярва че десктоп или мобилния браузинг ще са лидери, негова си работа. Хич не ми е приоритет да убеждавам някого в противното.
Тъй като по-горе се спомена приложение за сайт за продажби на продукти, дали някой знае интересно приложение към такъв сайт, което да разгледаме и коментираме.