Не знам какво работиш, но както знаеш сме много добре в производството, та явно щом сме толкова добре там, не правим никаква търговия. И тази търговия случайно не я правим в голям % с европейски членки. Трохи получаваме, защото това са ни издействали нашите продажни глупаци. Гърция примерно не получава трохи, защо? Запитай се, разглеждайки поредни лист с глупаци, за който ще трябва да гласуваме. Не ти е виновна Европа, че тук бизнес съществува само на комисионен принцип. На каквото си постелиш, на такова ще си легнеш. Умрем си за Шенген. Да и ходя да им гледам гетата и маймуните. Важното е да се ползваме дигиталносъс същите привилегии като останалите. Другото явно се извоюва. Не става с такива лайнари и такава среда. Сравни си с Румъния и ще разбереш.
Понеже Русия била една бензиностанция с ракети само......
"Монтел": Влязоха в капан, руският газ се оказа с изненада за Европа
Беше „много удобно да си затваряме очите за увеличените потоци от руски газ“, казват анализатори от Колумбийския университет
ЕС не може да се отърве от вноса на енергия от Русия. Напротив, там купуват два пъти повече втечнен газ. Анализаторите констатират: "лошият навик" може да удари европейците.
Рекордни обеми
Според мозъчния тръст „Брьогел“ през 2022 г. ЕС е закупил 19,2 милиарда кубически метра руски ВПГ, което е с 35% повече от 2021 г. (14,2 милиарда).
Според анализа на групата за мониторинг на енергийния пазар „Монтел“ основните вносители са Франция (около една трета от доставките за Европа), Холандия, Испания (почти една четвърт) и Белгия. Само Великобритания и Литва са отказали напълно покупки.
Беше „много удобно да си затваряме очите за увеличените потоци от руски газ“, казват анализатори от Колумбийския университет.
Както подчертава „Брюксел Тайм“, ВПГ от Русия все още е необходим в Европа, тъй като е лесно достъпен поради географска близост и е сравнително евтин.
В резултат на това, след всички санкции и загубата на тръбопроводно гориво, Европейският съюз - неочаквано за себе си - стана вторият по големина потребител на руски ВПГ.
Няма накъде
Алтернативните доставки са много скъпи за европейците. Според Евростат през 2022 г. газ е изразходван 3,3 пъти повече от година по-рано - 208 млрд. евро (през 2021 г. - 62,5).
За първи път от много години повечето разходи са за втечнен газ - 109,4 милиарда (за тръбопровод - 98,6 милиарда).
В същото време вносът на САЩ е нараснал седем пъти до 48,4 млрд. евро. Русия получи 47,6 милиарда, от които 16,2 за ВПГ. На трето място по продажби в ЕС е Катар.
"Европа не може без газ от Русия, без значение дали политиците биха искали: в крайна сметка той е по-евтин от катарския или американския. Ако най-накрая откажат, Москва ще пренасочи износа към Китай или Индия. А на европейците ще им се наложи да увеличат покупките от САЩ, Катар и Азия, макар, че китайският и индийският може да се окажат руски ”, казва Леонид Хазанов, независим индустриален експерт.
Всъщност е практически невъзможно да се провери произходът на ВПГ - няма банка с проби от гориво от различни страни и няма да може да се направи изотопен анализ от един или друг танкер.
Опасен внос
Разбира се, скокът на руския внос противоречи на енергийната политика на ЕС. И това е свързано с определени рискове.
На Запад смятат, че втечненият природен газ е геополитическо оръжие за Москва, точно както газът по тръбопроводите.
„Путин е в състояние да блокира износа към недружелюбни страни, като същевременно продължава да осигурява гориво на бедните азиатски държави, които изпитват остър енергиен недостиг“, предупреждава „Политико“.
"Заради потреблението на руски ВПГ Европа всъщност попадна в капан. Всичко може да се превърне в газово изнудване, когато трябва да се формират запаси за следващата зима", отбелязва вестникът.
Не е нужно да се избира
Мечтата на ЕС напълно да се откаже от руските енергийни източници и да лиши Москва от доходи засега остава непостижима.
Международната агенция по енергетика (МАЕ) заяви, че на европейците няма да им стигнат 30 милиарда кубически метра газ това лято, ако Москва прекъсне оставащите тръбопроводи и търсенето на ВПГ от Китай се повиши.
„Вортекса“ смята, че "руският газ ще продължи да играе важна роля в запълването на европейските хранилища". И това много тревожи Брюксел.
Русия, четвъртият по големина производител на ВПГ в света, сега осигурява около 15% от доставките за Европа. Според анализаторите на „Ристад“ тази цифра единствено ще нараства.