3.4% икономическия растеж ...юни 2011

От: За всичкото фенове на СерГей :)

Вентус той Дянков не знае какъв е ти Тео питаш. :)

Ето и една блага вест за феновете на правителство
Затварят фирмите без касови апарати, свързани с НАП
Сега да ви обясня какъв ще е прекият ефект от тази мярка за стотици малки селца отдалечени от големите градове в които има само по един смесен магазин за хляб цигари и лопати.
Хората ще останат без хляб и без магазин и ще трябва да ходят до по големите населени места да си купят каквото и да е защото всички подобни магазинчета обикновено продават и цигари и заради цигарите ги задължиха да се регистрират по ДДС - Тези магазинчета едвам кретат и много от тях ще предпочетат да ударът кепенците от колкото да си купят нови касови апарати.
Чудя се като това с новите касовите апарати е толкова правилно защо никоя друга страна от Европейският Съюз не го е внедрила - защо българската икономика трябва да бъде опитно зайче за проба грешка и като отменят тази щуротия както очаквам до есента кой ще поеме отговорността за нея пак ли някой незнаен зам. министър (като Герджиков дето го отнесе за прерайонрането в София), кой ще възстанови парите безсмислено вложени в нови касови апарати от фирмите ???????????
 
Последно редактирано:
От: За всичкото фенове на СерГей :)

Да попиташ 10 икономиста, ще получиш 10 различни мнения.

Именно, затова гледаш такива неща като това, че ни повишават кредитния рейтинг например. При БСП само го сваляха.
 
От: За всичкото фенове на СерГей :)

Тео колега, хубаво че ме е нямало че да не те оборвам, сам си го направил това. Говориш, че 90% от икономиката се разивала от малкия бизнес - тука все едно да ми разправяш, че видиш ли бачкат 100 вола и с тяхна помощ се орало по лесно, от колкото да купиш трактор Ламборджини с няколко хиляди коня. Или образно казано потребленито ти се свива с 90% и без наличие на капитали кво правим?! Да питам аз аджбеда като на малкия бизнес се падат 10% капитал, кво развитие на икономиката и дърпане на икономиката очакваш?! Съвсем малък процент се пада на гаражните фирми, които са станали мулти милионни, повече биват изкупени от по-големите и запазват екипите колкото могат. Казваш "огромна междуфирмена задлъжнялост + кредитиране в застой. В момента няма свободни капитали в обръщение" е виждаш ли до къде се докарва липсата на капитали, да се финансират малките сега е бездънна яма, трябва се създаде инфрастркутурата и тя се прави - касовите апарати чудесно :) Работата с БГ е че трябва се стимулира вътрешното потребление не малкия бизнес, те са функция на търсенето.


Колега Мантаман, чети история приятелю. Енрон не цака държавата както ти си мислиш, а цака акционерите си, това бе красива Понзи схема. Там играта бе доста голяма, не се сещам коя им бе одитиращата компания, съмнваме да са KPMG Или Pricewaterhouse, идеята е друга, но си даваха лептата на УСА правитеството.

Кефи ме как още никой не ми отоговаря на въпроса, на кой да помага бойко на малките или големите?!

Нека си представим хипотетично 20% е беработицата в БГ да кажем 500к са безработни, кво трябва да се случи. Да се отварят 250к фирми щото видиш ли трябва малките се спонсоритат. Доказано е до 5-та година 90% фалират от ново създадените фирми, а останлите 5 години още 50% т.е. това са 95% фалит след 10 -години или отново 475к на понделника след 10 години. Това е поради лош мениджмнътн незнание и тн. След 10 години пак сме на кота нула или да се организра правителството както може и да дойдат 5к сериозно фирми да инвестират, които средно ще наемат по 100 хора. Кой е по добрия вариант от преспекитвата на времето? Норамлно е да са по приоритетни - тези които осигуряват работа и доходи и от там да пълни хазната и да има повече пари, иначе става като последните 20 години цоцане на държавата и сега бойко като ги почна рев настана :D

Говорите против големите, пак хипотично. Имаш условия за бизнес, старитащ компания, след 10 години яко развой ставаш с най-голям пазарен дял. Ставаш голям и кво сега ще си разфасоваш бизнеса си да дадеш път на малките ли, малко са предприемачите които бига го направили?! При бизнеса две са незизбежносттите или ставаш едър или фалираш 3то няма.

Пак питам кво да прави правителството?!

P.S. Тео прав си кейсианския подход и либерализма, ама не знам някоя държава да го осъществила. Това правителство спрямо това, което пишеш добре се справя - инфраструктура, държавни поръчки е безработицата малко не е както трябва, но по-добре е от нищото което направиха предишните, нали?
 
Последно редактирано:
От: За всичкото фенове на СерГей :)

Не знам за какво ми говорите ама българина залужава на 1000% мизерията, в която живее....
Не знам просто какви са тия хора. После що било зле. Ами защото човешкия материал е зле.
То държавата, това са хората. Не дърветата в гората или стълбовете на НЕК по улиците...........
Няма такива олигофрени просто.....

http://dnes.dir.bg/news/abiturienti-balove-8815108?nt=4
 
От: От: За всичкото фенове на СерГей :)

Тео колега, хубаво че ме е нямало че да не те оборвам, сам си го направил това. Говориш, че 90% от икономиката се разивала от малкия бизнес - тука все едно да ми разправяш, че видиш ли бачкат 100 вола и с тяхна помощ се орало по лесно, от колкото да купиш трактор Ламборджини с няколко хиляди коня. Или образно казано потребленито ти се свива с 90% и без наличие на капитали кво правим?! Да питам аз аджбеда като на малкия бизнес се падат 10% капитал, кво развитие на икономиката и дърпане на икономиката очакваш?! Съвсем малък процент се пада на гаражните фирми, които са станали мулти милионни, повече биват изкупени от по-големите и запазват екипите колкото могат. Казваш "огромна междуфирмена задлъжнялост + кредитиране в застой. В момента няма свободни капитали в обръщение" е виждаш ли до къде се докарва липсата на капитали, да се финансират малките сега е бездънна яма, трябва се създаде инфрастркутурата и тя се прави - касовите апарати чудесно :) Работата с БГ е че трябва се стимулира вътрешното потребление не малкия бизнес, те са функция на търсенето.

Първо върви почети малко книжки, образовай се, явно темата ти е интересна. За начало се запознай с микро- и макроикономиката, обърни внимание на пределните стойности - ефективност, производителност, разходи и т.н. После разчепкай движението на корпоративния капитал и ще ми бъде любопитно тогава да ми разкажеш каква част от парите на тъй любимите ти сега АД-та се въртят в реалната икономика. Да ми разкажеш и кой открива работните места в една икономика. И прелюбопитно ще ми бъде да чуя теорията ти за развитието на дребния бизнес като функция на търсенето (егати едностранното мислене - направо зачеркна прогреса :D)

Понеже в тази тема ви харесва да говорите как дребния бизнес "укрива данъци", за "сивия сектор" и подобни словосъчетания, за които някои имат поглед само от репортажите по бТВ, да си разясним картинката.

Възможностите за укриване на данъци са - фиктивни разходи, не плащане на осигуровки и ДДС измами. 90% от малкия бизнес е на патент, т.е данъците за печалбата от дейността им се удържат в началото на годината по една красива табличка, закачена (залепена) на някоя стена в НАП. Укриване на данъци при нерегистрираните по ДДС могат да стават чрез плащане на заплати/осигуровки по минимален праг, а горницата - на ръка. За горницата не се плащат данъци и съответно се крадат. ИТ правят редовно проверки на трудовите договори, като глобата за нает без трудов договор май беше 15К. На дребните им харесва патентния данък и правят всичко възможно да не се регистрират по ДДС (и от там да плащат данък върху реалната си печалба) и не чукат касови бележки. Това няма да се промени и с новите касови апарати.
При регистрираните по ДДС целта е да платят по-малко данък всеки месец. Тук се търсят фиктивни фактури за покупка всеки месец, което да намали дължимото ДДС. От НАП вече следят под лупа всякакви огромни разходи за "джакузита", "яхти", "онлайн реклама", "интернет банери и линкове", "консултантски услуги" и още една камара фиктивни разходи. Далавера още се върти с документално изписване на материали фиктивно на 1 фирма, която да ги вложи в производство фиктивно и не внася ДДС, а същата стока реално се купува от друг клиент, без издаване на касов бон или фактура. Тук новите касови апарати пак няма да помогнат.
Голямата далавера се прави от големите - консултантски разходи, нормативно признати разходи, външни услуги, подизпълнители и т.н. Целта е печалбата да замине директно в чужбина към кораба майка, като тук остане малка част, която да се облага с корпоративен данък.
Няма да коментирам инкриминираните измами с ДДС, както и престъпните дейности в сивия сектор - наркотици, проституция и т.н. Тук определено въвеждане на каквито и да са касови апарати ще има огромен ефект. :D
 
Re: За всичкото фенове на СерГей :)

сега и аз да се изкажа значи препрочете постовете на mantaman и тео отновно но пъво ще въведем две понятия:


Макроикономиката е наука за икономиката на национално ниво като едно цяло — сбора от новосъздадените стоки и услуги, дохода на населението, нивото на безработица сред търсещите работа и принципите, определящи движението на цените. Макроикономиката може да се използва за анализ на действията, които могат да се предприемат, с цел постигане на цели от различна важност, каквито са икономическият растеж, стабилността на цените, премахването на безработицата и постигането на стабилен бюджетен баланс.
Микроикономиката (от гръцки: представката micro-, означаваща "малък, малка" + "икономика") е клон на икономическата наука, който изучава как индивидуалните дялове на икономиката, като домакинствата и фирмите, които взимат конкретни решения, за да алокират ограничени ресурси [1], обикновено в пазарите, където стоки и услуги се купуват и продават. Друго определение: дял на икономиката, който изучава икономическото поведение на единични потребители, предприятия и индустрии и разпределянето на общата продукция и доход помежду им. Пример за микроикономически модел е да се гледа на индивида както като на доставчик на труд и капитал, така и като на единствен потребител на крайния продукт. От друга страна, предприятието се анализира в ролята си на доставчик на краен продукт и потребител на труд и капитал. Тази рамка определя картина на икономиката във вид на завършен цикъл.



знаич кризите се развиват по два начина от макро към микро ниво или другия вариянт които е по незабележим за правителствата е от микро към макро ниво


Значи Дянков много добре се справя с управлението на макрорамката затова кредитните агнеции ни вдигат реитинга и казват че икономиката е стабилна... отделно Банктие са си гласували такива закони че могат да гонят нередовните платци както на запад никои не би им позволил затова също може да се каже че са относително стабилни...

обаче на микро ниво няма никакъв опит което си личи от това че прилага решения от учебници на хартия спрямо малкия бизнес (които ще доведът до една голяма "изненадваща" криза)

какво имам на предвид малкия бизнес представлява едни 200 000 хиляди фирми (цифри от интъернет) които не са регистрирани по ддс или нямат 50 000 лева оборот в тях работя по закон до 10 души но масовия случаи са 1-2-3...

идята е този малък бизнес не е толкова да е голям данъко платец а да създава заетост / работни места защото 200 000 х 50 000 прави един милярд оборот ( все пак вадят се първо разходите) което е по малко от 800 000 000 - 1 000 000 000 печалбва върху които мтел плаща данък печалба с 5000 служители...




(още аргументи за доразвиване на тезата ми ще напиша по късно следобеда че тябва да свърша малко други задачи по спешност)

само на кратко малкия бизнес е най чуствителен и на най малки промени в средата си а Дянков направи няколко опита да го изгърби със синтетични решения от учебниците не съобразени с тукашните условия с които няма да събере мно повече пари (за справка по изгодно и от към ресусрси да следи такива мтел)... Ако хлопне кепенеци ще остави много безработни (почти толкова колкото се сега ) а тези хора имат кредити , плащат осигуровки (колкото и сиви елементи да има повечето плащат ) и кои колкото е плащал толкова обещетение (60 процента от осигуровките е обещетението) ще получи от държават за безработица.. и ще криви макро рамката

още по накратко като почне да хлупва кепенци малкия бизнес си знайте може да стане страшно или Дянков на моменти си играе с огъня
 
От: Re: За всичкото фенове на СерГей :)

идята е този малък бизнес не е толкова да е голям данъко платец а да създава заетост / работни места защото 200 000 х 50 000 прави един милярд оборот

200 000 х 50 000 са 10 милиарда, но това няма толкова значение - важни са работните места. Със сегашната политика, в края на годината се очаква двуцифрена инфлация и безработица ~ 20%. Лошите кредити към момента са ~ 15-18%. Ще вдигат минималната заплата - това е директно увеличение на данъците. МРЗ е свързана с толкова много такси и участва в определянето на толкова неща.... (включително и за определяне на държавните субсидии на партиите след избори). Направо ще става страшно.
 
От: Re: За всичкото фенове на СерГей :)

Направо ще става страшно.

Това последното е много вярно, аз дадох своята лепта като платих към 1300 лева данъци за Гробове на комунисти и милиционери.

Трябва да си оправдая парите:twisted:
 
От: За всичкото фенове на СерГей :)

Тео явно двамата различни икономика сме чели, май нещо не четеш кво пиша. Това което ти говоря се отнася за БГ, а не някоя западна страна. В момента ресурсите, мат. благата са ни супер оскъдни на каквото и ниво да смяташ.

Аз ти пиша след 10 години малките бизнеси 95% фалират ти ми отоговаряш да гледам пределните стойностти. Ми добре гледам ги и какво да виждам много много под границата на производствените мощностти работят, а нямат кинти си купят един касов апарат!!! За каква ефективност да говорим - видимо огормни разходи и ниска производителност. Трябва се инвестира в инфраструктура, маркетинг, обучение на персонала и други. Да питам стартираща компания от де пари, за развойна дейност. Ами да сещам се над 20 милярда фирмена задлъжнялост, ей от там ги взимат, кинтите ама в кво се инвестират, не искам да пита.

С тези отркити пазари не мога ти кажа какъв процент остава в реална икономика, но във всеки случай в номинално отношение са повече от всички малки фирми.

Ти с тази никаква ефективност и високи разходи как мислиш малките фирми оцеляват, спрямо евтиния внос. Да малките бизнеси до 5-ма (които са масовката) осигуряват заетост, ама едвам фотосинтезират. Кви пари от тях се вливат в държавата.

Да не отговориш, че малките дърпат пазара. БВП се смята сумата от потребленито, частните инвестции, държавни поръчки и нетен експорт, е къде малкия бизнес се вписва при свито потребление и нетен експорт, без инвестиции за развойна дейност?!

Защо е малкия бизнес казвам до голяма степен е функция на вътрешното потребление. Основния принцип търсене и предлагане, няма търсене от страна на потребителите, произвдотетлите (малкия бизнес) кво да прави? 1во основният пазар на малките е вътрешния, а населението не купува, търсят са некви алтернативни ефтини стоки. Нашите фирми немогат отговорят на тази конкурнеция, поради неефиктивността си по-горе писах и кво да правят за движат икономиката? Като се стимулира потреблението и се вдигне съвкупното търсене и се търсят качествени неща вече е по-рентабилно за малкия бизнес, доста време трябва докато този момент настъпи.

Ти сам обесняваш как тези 200к фирми с едва 50к оборот били фактор, аз по-горе ти писах химимпорт има около 12 милярда консолидиран оборот кво правим, ок съгласен съм със заетостта, ама не можеш с лека ръка да отебаваш големите си компании. Може да има 1 милион заети в 300к малки фирми, но само на документи.

Това е мое мнениеи затова писах че по приоритетни сега са чуждите инвестици, малките така или иначе нищо не носят на държавата, зако тя да ги бръсне за слива. С такъв огормен процент сива икономика, нормално е да се въвеждат такива норми апарати и т.н.

Държвата трябва само 1 нещо да оправи - съдебната система всичко после ще се нареди на място, целия този монопол е*ава мамата на малките и средните, при това положение големите са мода.

И да не зачерквам никакъв прогрес, просто реалностти в БГ са такива, и трябва се действа спрямо тях.

Толкова от мен по тема, вече на ЛС може се разберем по някоя бира да се пие :D
 
Последно редактирано:
От: За всичкото фенове на СерГей :)

Последните два поста на Тео и последният на Кулис мисля че бяха добър завършек за мен на тази тема и аз не мисля да пиша повече в нея.
Тези които мислят че е правилно въвеждането на новите касови апарати да прочетат предишният ми пост Където съм описал как новите касови апарати ще оставят хиляди без хляб, храна и неща от първа необходимост.
 
Re: За всичкото фенове на СерГей :)

по прицип всички казваме що годе едно и също само че с леко различни нюанси изменящи посоката

blackout0826 да държавата трябва да се концетрира да си следи и развива големите данъкопатци от там ще доидат големите пари но не трябва да се пренебрегва че вътрешното потребление от месец на месец пада (данни от ебф тв) и ако сега вместо да се търси начин да се стимулира да се товарят с допълнителни разходи малките бизнеси в които има един милион заети както сам казваш ще доведе свиване при тях (не са само за касови апрати ) то не беше двоини осигуровки... и още някакви екзотични неща... Дянков не разбира нищо от малък бизнес ептем пък такъв в бг и просто не усеща каква криза ще му доиде на главата ако дори 30-40% хлопнат кепенци от тези и излязът на пазара труда... или как микрото ще му развали макрото...


пп не се пишат псотове преди човек да е пил кафе
 
Последно редактирано от модератор:
От: За всичкото фенове на СерГей :)

Колега Мантаман, става ми адски смешно Тео та Тео, колегата казва верни неща, ама аз не мога да разбера твоите доводи, ревеш малкия и средния бизнес как ако даде 500 кинта, щял да фалира :D :D :D То по тази логика да не почва, че трябва да има перо извънредни разходи, какво ще стане ако се наложи извънредно да дадът 500 кинта. Ще фалират по тази логика от едни 500 кинта които не могат намерят да намерят, ама яко бизнес въртят нали :). Аз като писах, че важно паричното управление, не го казах ей така. До сега не видях един светен аргумент, защо си против правителството и какво спрямо теб трябва да направи за да ти помогне, само осъзнавам факта, че те накарат се бръкнеш с 500 кинта за да се уредят нормативните изисквания. Искаш да има малък бизнес и аз искам, ама си има цена за това. За да станем както на запад - малките да генерират икономическия разтеж и конкурентноспособността ти трябва и инфраструктура, там селата са минали покрай бизнеса сигурно и счетоводна книга нямат. Не може да няма правила и регулации и да се очаква силен бизнес, просто не може. Бойко именно това прави въвежда ред и всичко пищи на умряло.

Coolice да колега съгласен съм с теб, но приеми и факта щом 500 лв ще ги събори, представи кви приходи си осигуряват и от там с кви доходи разполагат. Както писах всичко е по-документи масово са заети, но иначе правят шашми, укриване на обороти иначе до сега от отдавна безработицата да е над 40%. От отдавана микрото е развалило макрото. Да гадно е това с малкия бизнес което ще се случи, но няма алтернатива законите са еднакви за всички. Предприемаческия дух, се се кове не когато е лесно и просто теб чакат да станеш на 18 и да си направиш фирма и манна небесна да се изсипе. Предприемаческия дух е именно като е сложно и трудно да се реализира бизнес идеята ти. Сега наречените предприемачи си цоцат държавата, до преди да ревнат.

В медицината се нарича ампутация, режат крак, ръка за да се спаси човека, после ще мислиш какво да правиш. В момента това правителство именно това прави. Иначе агонията ще е безкрайна, по добре ужасен край от колкото ужас без край. Ако бяхме отвързали фиска, ще станем като братята гърци - те тепърва ще усетят, какво е резачка.

Икономиката не е точна наука, аз си изразих гледна точка спрямо текущата ни конюнктура в миналия пост.

Хайде желая ви приятен уикенд, по-малко нерви и по-вече положителни емоции :)

P.S. Доста показателна статия за условията в БГ има ли няма ли пари кво се прави за бизнеса вие си преценете http://www.investor.bg/news/article/118312/264.html
 
Последно редактирано:
От: За всичкото фенове на СерГей :)

Мили ми blackout0826,
Не те зная на кой свят живееш, нито какво правиш за прехрана, че чак не зная от къде да го подхвана. Днес ще ти разкажа за милата родина, дето все не знае какво й се иска. Та мине се не мине - нова наредба на главите ни изтръска. Днеска из мазето рових, документи търсех, та намерих в три кашона апарати. Замацани от мръсотия, кал, тъжно помнещи наредба, дето гордо си стояха за резервни. В друг кашон, от прах побелял, апарати осем - крепяха се на косъм, докато беда се случи - паметта им се закучи. Ама не от много работа или дефект, пуснат беше нов декрет - тая памет им била фалшива - да се носят у мазето.
От мислите ми братко, данъчния Златко бързо ме извади:
-Слушай Патилане, стига си му мислил. Новата наредба хващай, апарати купувай, че две години вече мина откакто нови не правят. Тръскай си торбата, че тая година тънко мина.
- Бива Златко, бива - рекох аз и скочих. Работниците мои веднага събудих. И те долетяха. Заплатите си взеха, лудо закрещяха:
- Златко, да си жив! Ще харчим юнашки! И ще ти накупим три камиона апарата!
И тръгнахме всички, весели, честити. Тичахме, крещяхме. Избирахме модели. Събирахме оферти. Харесахме цената. И взехме да пишем в тефтера поръчка - плата...

- Патиланци! - рекох. - Мало и голямо днес апарати сменя. Трябва ли и ние назад да останем? И ний трябва с нещо днес да се прославим. Нашата фирма искам да представим. Ала всичко бързо трябва да направим. Преди да се размислят, ний да сме готови. Тогава да става каквото ще стане!
- Ах, как го измисли, бате Патилане! Смях голям ще падне! Казвай, казвай скоро кой какво ще прави!

Аз си бях намислил всичко от по-рано, та бързо нареждах: - Ела тука, Гано! Във тия долапи са събрани всички заплати. Започвай от края: за минималната заплата данък отдели, за нови осигуровки също имай погрижи, на митницата новите кантари не забравяй, фирмения доктор утре ще каним, нищо, че вчера от изследвания идем. После ще извадиш за новия началник на транспорта. Не че нещо прави, но закона го застави колега да ни стане. После виж стената, новата бележка тока дето ни остави, с новите тарифи колко сметка прави. Не забравяй после стоката да хвърлиш, дето у европа с новата наредба се не влиза...

- А за нас де оставяш, бате Патиланчо? - се намеси Данчо.
- Заповед за някой, Гана да изготви. На борсата ще ходят. Апарати да дирят. На други хора работа да свършат. Така по-достойно ний ще се представим!

Ето го пристига данъчния Златко. Хлопна се вратата. Заудряха силно на всички сърцата. Аз с пръст поразтворих новата фактура - по-добре да гледам, какво ще направи данъчния Златко. Най-напред се стресна. Смаян остана. После се усмихна. Апаратите загледа. Но изведнъж Гана в смях нечуван прихна. И данъчния Златко с седем гърла викна - от смях се люлее. Но когато зърна старите ни ленти, касовите книги, много се ядоса. Без да ще замахна, Гана да цапардоса. Тя скочи от стола. Другите повлече.

Малко време мина. Леко се съвзехме. Подарък избрахме. Общо го платихме. Сърца патилански със мъка смирихме. За прошка пред Златко глави преклонихме.
Аз му подъръка от сърце подадох и рекох:

- О, Златко, много си страдал от нашите грешки волни и неволни! И колко горчиви ядове си брал, когато сме били изрядни, и в грешка... Прости ни! Прости ни! И нашата обич към тебе, о, Златко, додето сме живи, няма да изстине!
Златко се разплака и ние след него. Тъй простени бяхме. После, то се знае, пак си се разсмяхме.

Хайде остани със здраве, драги ми blackout0826!
Поздрав най-сърдечен!
Твой приятел вечен:
Весел Патиланчо
 
От: За всичкото фенове на СерГей :)

Избихте рибата! :D

Четох малко по диагонал, но въпреки това научих някои нови работи:
1. Малките фирми в България са крадци големите са светци.:D
2. На нас дребен бизнес не ни требе ние си имаме едър - виж "химимпорт". :D
3. Малкият и среден бизнес прави малък оборот - значи можем и без него! Да се закрива! Само така ще се спрат крадците и ще останат светците. :wink:

Смех...
 
Последно редактирано:
От: 3.4% икономическия растеж ...юни 2011

Добре бе, аз да попитам малко така встрани от темата - вие в момента БСП ли защитавате?
Може да го задам и с друг словоред въпроса - вие наистина ли защитавате БСП в момента?

Незнам дали си давате сметка за това и го обмисляте, ама щом искате да свалите ГЕРБ, значи искате да дойдат други - единствените други, които могат да дойдат са БСП. Вие, драги тео и mantaman, в коя държава сте живели в близките години и следили ли сте какво се случва в политиката? Говорим за последните 20 години...
Толкова ли бързо забравихте, че до преди няколко години това беше ежедневие?

За mantaman разбирам (там играят малко по-различни фактори за определяне на партиини симпатии :)), ама тео - ти защо така бре ? Наистина ми е много интересно, защото прекалено много хора са в тоя филм за да са на щаб към БСП всичките....
 
От: От: 3.4% икономическия растеж ...юни 2011

За mantaman разбирам (там играят малко по-различни фактори за определяне на партиини симпатии :)), ама тео - ти защо така бре ? Наистина ми е много интересно, защото прекалено много хора са в тоя филм за да са на щаб към БСП всичките....

Вьобще не ме интересува кой ще ме краде (респективно кой е на власт). Докато продължава безумното икономическо управление не пестя критики никому. Не мога да кажа на бялото - черно само да помогна на нечии избори. Сори. Комунистите не спирах да критикувам също. И Костов. Трябва да разберете обаче, че на никой не му дреме за нас. Или променяме нещата заедно или си я караме както до сега - всяка коза за свой крак.
 
хиде и ти да сваляме герб от власт не политизари тази хубава икономическа тема...

against аз тези неща дето съм ги писал точно зарди теб ги написах защото попита защо кредитния реитинг ни го качват като нещата отива на зле и добре съм се аргументирал защото Дянков добре държи макрорамката в зоната на стабилност...

а тези които имаме икономическо образовние казваме каква криза ще стане изневиделица за Дянков и ще му развали хубата макрорамка като малкия бизнес почва да пуска кепенци... добре че държавата няма много дългове иначе с безработица 20+ процента (даже не 40 както казва блекаут) щяха да ни броят за много рискови и тръгнали по парзалката... и да ни свалят кредитния реитинг... и лихвите по кредитите да отлетя в небесата ... а ние нямаме ЕЦБ за гърба си... ама пак няма да е леко

пп и че поне процеса вече е на лице и трябва да се вземат мерки за стимулиране на потреблението а не мерки за доизтискване изтискване на малкия бизнес че става лошо ....
 
Последно редактирано от модератор:
От: 3.4% икономическия растеж ...юни 2011

Е виж така уважавам, то и аз ги критикувам (предимно на ум, да не чуят социалистите :)), ама понеже гледам, че mantaman ползва критиките и така тъъъъничко да агитира за БСП, мислейки си, че нема да го сгащим и затова :)

Айде изнасям се от темата, че не е за мене вече.
 
От: 3.4% икономическия растеж ...юни 2011

Хехе страшно Тео кефи ме как го написа и аз не те знам ама добре ти се отдава словото, поздрави от мен.

Добре хайде давам пример - имам 10-на познати имат малки офисчета или магазинчета - хр. стоки, плод зеленчук, отделно познати с фитнеси и фризиорски салони гаражни и ИТ фирмички. Всички си плащат масрафа - вчера ходих на фиризор докато чаках 3-ма минаха по 5-10 кинта за 1 час без касов бон без нищо. Познатите ми, които имат плодове и зеленчуци сами си ги прозивеждат, процента на даване на касов бон пак не 100%. Отделно ИТ колко поръчки стават подмасата. Това не е само от тях, а масово така е ок - обеснете ми на мен непросветления какви пари вижда държавата?!
Просто е адски смешно 500 китна ще съборят бизнеса ни, за къв бизнес за кви пет лева си говорим?!

Норамлно да защитаваме едрия и средния при положение, че той ви осигурява пряко или косвено доходи - я като някакъв вид раб. договор или сключвате с него поръчки. Ако малкия имаше с какво да блесно, освен 1 път в годината, като бенгалски огън, и малкия бизнес щях да го защитавам, но уви, реалността е друга. Къде сравнявате 5000 фирми дето вкарват в хазаната 1 милион приходи и 1 фирма която вкарва 1 милион, кой е по-големия данъкоплатец и осигурява финасирането на бюджета. Просто не мога си представя как 500 кинта, ще бутнат 200к фирми, и ако това се случи, значи за мен това е доста гнило и показателно. Пак писах щом 500 кинта са пролбмени за тези 200к фирми те просто по документи са на щаб, и по някви други начини си намират доходи различни от дейността на фирмата. Нормално е да има фалити в рамките 5-10%, дори след тази норма,което е адски много, ама 100% да фалират, не знам колко, но не са им чисти сметките. Не съм казал, че големите са светци, но са в пъти по сигурни, по ред причини. Спокойно можете си направите справка на листнатите ни компании на борсата, кой кви отчети има - балансов, приходен и паричен отчет, адски ми е чудно да видя някой отчет на тези фирми дето 500 кинта ще ги съборят.

Давам ви пример от 1ва ръка - председател на фондация за деца с увреждане, черно на бяло източва пари от фондацията за децата. Нейното дета е с увреждане заплатата и е 900 кинта и за последните две години над 40к липси, чакаме да мине одита. Държавно е делигирана с около 100к годишен бюджет. А да този предстадтел е собственик на малка ИТ компания (в рекламния сектор) с връзки в последното правителство, бизнеа и в момента е в колапас, само с фиктивни фактури се работи.

Нека си говорим нещата реално, не яко пост-апокалипстично - такива разговори се водят в investor.bg, в пъти по-големи имащи се икономисти,още от края на 2008 за края на БГ, вече 100 пъти трябваше да фалираме, софикс под 200 ама найсе. Моите анализи за обръщането на тренда както и моите хора ги видяхме преди средата на 2007, та от отдвана сме подготвени и които продал продал от над 1500 на софикс-а. Ние трябва се радваме, че голяма част от дълга ние в публичен, на м/у фирменно ниво, ако бяхме като другите страни да ни е външен ей тогава тежко ни. Сега не се сещам, но над 20 и няколко милярда е спестило домакиснтвото, повече бяха спестените от дължимите пари, ама яко ни е се е свило потреблението, което е осоновния проблем.

Та така де хубава тема, се зафороми - аз ви казвам в момента малкия бизнес е калпав и недорасъл(всички селски тариакти) имаме един що годе добър среден и едър бизнес + сравнително малки чужди инвестиции и нали говорим за икономика. Ако се улесни малкия бизнес и се анархизира щото много регулации, от държавата водят пагубно за тях спрямо вас ( увеличаване на държанвите разходи, раздаване на всеки бизнесмен пари, субсидии отам повече дългове, финансова нестабиилност и красота) та аджеба като, няма един хубав 1во класен път, не говоря дори за магистрали, за транспортните и спедиторските дейности като няма уреденостти, те как ще си продават продукцията?! Именно трябва се инвестира в инфраструктура, подобряване на кадрите, повишаване на клалификацията, инвестиране в образование и общо взеото повишаването на качеството на труд. Повишаване на клалификацията/качество > подобряване на производителността > икономически разтеж. Или се връщаме 6-7 век с градовете държави всеки град отделна икономика, то това и в соца го е нямало. Говорим за неокласицизъм и либерилизъм е това правителство поне като гледам към това се стреми. Дано да продъжлат и да не изменят, че и аз ще ги мятам яко.

Кажете, кой е пътя за развитие, ще се съберат и обмислят идеиите пък после може и партия си направим, все ше съберем 20к подписа :D и ще оправим Бг веднъж за винаги.
 
Последно редактирано:
От: 3.4% икономическия растеж ...юни 2011

blackout0826, малко бъркаш нещата, събираш ябълки и круши и се чудиш, що не се получават сливи.
Да го караме подред. Първо - малкия бизнес е генератора на работни места, доходи и потребление. Ако ги няма тия 200К работещи малки фирми, Виденовата зима ще ти се стори като пир. Основен стълб в икономиката е заетостта и точно малките фирми ни я осигуряват. Точно за това се свързва показателя заетост със състоянието на малкия бизнес. Ако има колебания, веднага това е индикатор за проблеми в микросферата, които със известно закъснение удрят по макрорамката.
Второ - малкия бизнес винаги е недорасъл. Това са ентусиасти с идея и малко заделени пари, които се опитват да изкарат нещо допълнително. Някои успяват, мнозинството се проваля. За тия 95% фалити си прав, но не забравяй, че на 1 затворена фирма се пада 1 отворена. От началото на прехода броя на работещите фирми можем да го приемем за константа, променяща се разбира се с цикличността на икономиката.
Трето - приходите в бюджета от данъчни постъпления се разпределят приблизително така:
- ДДС ~40%
- акцизи ~ 20%
- доходите на физическите лица ~ 15%
- корпоративен данък ~ 10%
- други + неданъчни приходи ~ 15%

Четвърто - броя на фирмите според броя на заетите в тях лица и генерираните от тях приходи (2009):
- до 9 човека - 335 929 фирми - 48 315 026 000 лв
- 10-49 човека - 26 463 фирми - 48 300 110 000 лв
- 50-249 човека - 5 071 фирми- 46 333 238 000 лв
- над 250 човека - 766 фирми - 59 348 838 000 лв
Както е видно, малките фирми генерират 50% от прихода на икономиката, като във тях работят над 95% от заетите лица.

Огледай тия данни и премисли позицията си.

Проблемът в момента е икономическата несигурност и постоянното измисляне на новата балтия. Тя ни кара да роптаем срещу поредното гениално нововъведение. Даваш ли си сметка колко е несигурен бизнеса в България? Не можеш да направиш едно нормално прогнозиране и планиране на разходите си за 1 година напред, какво остава за някакъв средносрочен план. Постоянно се правят промени. Както с касовите апарати. Не се шегувах, като казах, че в мазето имам поне 20 стари апарата. Те работят, но са отпаднали заради промени в наредбите. По едно време имаше наредба, която ни задължи да дублираме касовите си апарати - по един апарат резервен да има на всеки работещ. На два пъти сменяхме апаратите заради промени в наредбите за фискалната им памет. А постоянните промени в осигуряването? Праговете? Таксите? Лицензиите? МРЗ? Преди три месеца митниците ме накараха да си купя електронни кантари за всеки един обект (по 600лв), а миналия месец нова наредба отмени нуждата от тях. Това да ти се струва нормално? 500 лева е само апарата. Струва ли ти се нормално да трябва да купя наново касови апарати, да сключвам годишни договори със мобилните оператори за СИМ карти, да плащам за СМСи, за gprs устройства и трафик, само защото силно лоби си е прокарало промените в парламента? Че това ме вкарва в разход поне 5К. Не е ли скрит данък и то по време на криза? Против съм! Защото повярвай, това няма да доведе до увеличаване на чукането на касови бележки, само до пълнене на гушите на 10 фирми, три от които мобилни оператори (очакват се продажби между 1 и 1,5 милиона нови апарата! сам си сметни за какво източване става въпрос).

Относно твоите познати с фризьорския салон, фитнеса, зеленчуците и т.н. На тях държавата им е прибрала данъка още в началото на годината. Нарича се патентен данък. И да чукат бележки, и да не чукат - платили са си дължимото. Въпросът (и гонениятна от НАП) е дали си плащат данъците върху работните заплати.
А за инвестор.бг няма смисъл да говорим - всички видяхме в какъв балон превърнахте родната борса. Сравним май само със строителния. Оргата как е? 800+ май стигна, а сега ви точат с търгово за 85? :D
 

Горе