От: Bitcoin
А какво става ако си затриеш портфейла или ти гръмне харда ?
Същото, каквото става когато си хвърлиш парите в горящата печка.
Как можеш да си възстановиш криптовалутата в този портфейл?
Теоретично можеш да събереш атомите от пепелта и въздуха обратно в банкноти, обаче на практика - не.
Затова трябва да се правят архиви. Който се занимава с някакъв бизнес знае това - сега данните в компютъра може да струват повече от парите в банковата сметка. Щом можете да си опазите данните, ще можете да си опазите и парите.
Има също така и възможност да си запишете криптовалутата на хартия - това е т. нар. paper wallet - хартиен портфейл. За да направите такъв портфейл трябва да ползвате сигурен компютър и сигурен принтер. Например може да ползвате същия компютър, който ползвате и за връзка с Интернет, само че ще трябва да му издърпате мрежовия кабел (и да му изключите безжичната мрежа) и да го стартирате със сигурна операционна система -
някоя жива Линукс дистрибуция - например Ubuntu. Много е важно да забраните на системата да записва swap файл на твърдия диск или на флаш паметта. Прочетете документацията и проверете два пъти дали операционната система записва нещо на твърдия диск или флашката преди да пристъпите към създаването на хартиения портфейл. Ако много ви мързи да четете - ползвайте компютър с изваден твърд диск и стартирайте системата от компактдиск или флашка с изключен запис (има един превключвал, който се цъква за да се забрани записа върху флашката).
Много е важно принтерът да няма твърд диск, защото ако има - парите ви ще бъдат записани на твърдия диск на принтера и всеки, който осъществи достъп до него може да харчи вашите пари (ако не вярвате -
може да си купите принтер втора употреба и да гледате тайни). Тъй като не се знае дали в принтерите без твърд диск все пак няма някаква друга енергонезависима памет (
флаш памет) е добре да криптирате портфейла с дълга парола преди да го отпечатате.
След като отпечатате хартиения портфейл, трябва да препишете на ръка (с химикалка или молив - като едно време) паролата върху хартиения портфейл или върху друго парче хартия, което да съхранявате на друго (също толкова сигурно) място. Може да се измислят най-различни схеми за съхраняване, които включват разделяне на паролата на части и т.н.
Има и вариант да ползвате фотоапарат от старите - снимате екрана на компютъра (на който се вижда частния ви ключ) и после проявявате филма в тъмна стаичка. После пазите снимките и негативите на сигурно място. Така ще сте сигурни, че принтерът няма да ви предаде. Няма принтер - няма проблем.
А ако не ви мързи може да препишете портфейла си на хартия ползвайки добрия стар химикал (няма принтер - няма проблем). Само внимавайте да не останат следи от писането (нали знаете - като се пише на тетрадка и се скъса листа, отдолу остава релефен отпечатък).
След като приключите със съхраняването на портфейла, изключете компютъра и му издърпайте кабела. Може да го включите след няколко минути (или по-скоро след поне 10-тина минути, ако е топло - много компютри отказват да стартират веднага след изключването, защото има защита, която се задейства когато температурата вътре е висока и не позволява включване на компютъра). По този начин информацията от оперативната памет ще бъде безвъзвратно унищожена. Има и друг начин да изчистите оперативната памет - като рестартирате и пуснете memtest86+ или подобна програма за тестване на паметта. След първия тест съдържанието на паметта ще е изчистено.
Разбира се може и да не ползвате хартиени портфейли, ако сте уверени в това, което правите (архиви на няколко места, криптиране с дълга парола и ключ, сигурно съхранение на ключа и т.н.).
Ако пък сумата, която имате е малка - пак не си струва труда да се занимавате да я опазвате.
И не се лъжете да правите мозъчен портфейл (brainwallet) - това е възможно най-непрактичния и опасен начин да съхранявате парите си (не можете да запомните достатъчно сложна фраза). В момента има машини, които по цял ден търсят такива портфейли за да им вземат парите. Например има случай как бе разбит такъв порфейл, който е
ползвал като парола ред от някаква поема на езика Afrikaans.